Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, eliashadow είπε

...Και ήρθαν τα εμβόλια και μας έδωσαν +40 χρόνια ζωής για να ακούμε τον Χίο μέχρι τα βαθιά γεράματα...

Οι αντίστοιχοι Χίοι της εποχής τότε έλεγαν "ψέματα είναι όλα... σιγά μην ασχοληθούμε τώρα για κάποιους 50χρονους παππούδες που σκοτώνει ο ιός".

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος ζήτησε link για τα 16 εκατομμύρια εμβόλια (σε λίγο θα βάζουμε link και για τα μνημόνια...), υπάρχει ένα αρκετά κατατοπιστικό στο «Βήμα», 3 Ιανουαρίου του 2010, συντάκτης Ζώης Τσώλης. Κρύβονται και μερικά διαμαντάκια μέσα. Απολαύστε υπεύθυνα:

Αναφορά σε κείμενο

Μπορεί ο πρωθυπουργός [...] να θεωρεί επίτευγμα ότι στις 80 πρώτες ημέρες της διακυβέρνησης του [...] έθεσε σε λειτουργία 77 νέες κλίνες εντατικής θεραπείας σε όλη την Ελλάδα ανεβάζοντας έτσι τον συνολικό αριθμό τους στα δημόσια νοσοκομεία σε 727:D θα περίμενε όμως κανείς περισσότερα από τον ίδιο και την κυβέρνησή του στον ευαίσθητο χώρο της υγείας.

Θα περίμενε κανείς να σπάσει τη σιωπή της συνενοχής στο μέγα σκάνδαλο της προμήθειας 16 εκατομμυρίων εμβολίων κατά της νέας γρίπης από την προηγούμενη κυβέρνηση, όταν οι εξελίξεις και- το κυριότερο- οι αριθμοί διαψεύδουν πολιτικούς, επιδημιολόγους και τα «παπαγαλάκια» που μετέδωσαν τον πανικό ταχύτερα από τον ιό. ;)

Ποιο είναι το αποτέλεσμα:

Η Ελλάδα προμηθεύτηκε 16 εκατομμύρια δόσεις εμβολίων κατά του Η1Ν1 και έχει συμφωνήσει να καταβάλει στις φαρμακοβιομηχανίες και στους μεσάζοντες 112 εκατομμύρια ευρώ (7 ευρώ για κάθε δόση εμβολίου) αν η υπουργός Υγείας [...] δεν καταφέρει να ακυρώσει τη δεύτερη παρτίδα της παραγγελίας και να επιστρέψει 8 εκατομμύρια εμβόλια.

Ακόμη και σε αυτή την περίπτωση οι φορολογούμενοι θα επιβαρυνθούν με 56 εκατομμύρια ευρώ τουλάχιστον, αφού ως σήμερα έχουν εμβολιαστεί λιγότεροι από 400.000 πολίτες και, όπως προβλέπουν τώρα οι ειδικοί, ως το τέλος του χειμώνα σε καμιά περίπτωση δεν πρόκειται να ξεπεράσουν τις 700.000.

Το αποτέλεσμα θα είναι την άνοιξη να πεταχτούν 15 εκατομμύρια εμβόλια ή επτά εκατομμύρια δόσεις, ανάλογα με τις επιδόσεις της υπουργού, η οποία επίσης όφειλε να πει ότι με τα χρήματα αυτά θα μπορούσαν να έχουν γίνει όχι 77 αλλά 330 κλίνες εντατικής θεραπείας στην Ελλάδα, χωρίς καμιά πρόσθετη επιβάρυνση των φορολογουμένων.

 

1 ώρα πριν, Tetrabitos είπε

Να ρωτήσω που είστε και ενεργοί κάθε μέρα και γνώστες μιας που δεν δουλεύετε λόγω κοβιντ <-- (κοίτα πως το έγραψα για αλλαγή)

Οι Ιταλοί είναι αλήθεια ότι αγκάλιαζαν τους Κινέζους τουρίστες στους ιταλικούς δρόμους για να "ξωρκισουν" τον ρατσισμό και τον covid?

Ναι είναι αλήθεια ότι ορισμένοι Ιταλοί (νά 'ταν εκατό, νά 'ταν χίλιοι) αγκάλιαζαν έναν Κινέζο τις πρώτες μέρες που έγινε γνωστός ο SARS-CoV-2.

Αλλά η μεγάλη ζημιά δεν έγινε από εκεί, όπως και πουθενά στην Ευρώπη δεν έγινε από τους ανοικτούς χώρους. Έγινε από τα νοσοκομεία :o και από τις μονάδες φροντίδας ηλικιωμένων. Δηλαδή σε κλειστούς χώρους, επειδή οι άνθρωποι

1. δεν ήξεραν ότι κυκλοφορεί ο ιός στα μέρη τους από ημερών,

2. δεν είχαν συνειδητοποιήσει ότι σε κλειστούς χώρους, με πολλούς ανθρώπους, χωρίς μέτρα προστασίας, ο ιός μεταδίδεται πολύ εύκολα και πολύ άσχημα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Locke_John είπε

10 νέα κρούσματα σήμερα :( , κανένας θάνατος :) .

Σχεδόν διπλασιασμός από χθες...Μας πήρε η κάτω βόλτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kondoras είπε

Κάποιος ζήτησε link για τα 16 εκατομμύρια εμβόλια (σε λίγο θα βάζουμε link και για τα μνημόνια...), υπάρχει ένα αρκετά κατατοπιστικό στο «Βήμα», 3 Ιανουαρίου του 2010, συντάκτης Ζώης Τσώλης. Κρύβονται και μερικά διαμαντάκια μέσα. Απολαύστε υπεύθυνα:

..

22 ώρες πριν, Adrian είπε

Σχετικά με τα εμβόλια του 2009

Παραγγείλαμε 16.000.000 γιατί έτσι μας είπε ο ΠΟΥ (την απόφαση την πήρε η ΚΥ βεβαία μετά από οδηγίες του ΠΟΥ, ΕΕ και επιστημονική επιτροπή), μετά μας το άλλαξε (είπαμε, το παθαίνει αυτό με τους πανικούς) και έτρεχε το ΚΕΕΛΠΝΟ να αλλάξει της συμβάσεις. Κάποιες εταιρίες το δεχθήκαν κάποιες όχι όποτε παραλάβαμε 3.636.700. Τώρα τι πληρώσαμε από τα 16.000.000 δεν το ξέρω. Πάντως απ'αυτα 2.405.900 έληξαν και 1.230.800 στάλθηκαν στα εμβολιαστικά κέντρα (πόσα από αυτά χρησιμοποιήθηκαν δεν ξέρω). Στα ληγμένα βάλε και περίπου μισό εκατομμύριο Tamiflu και 123.000 Symmetrel

Υπάρχει κοινοβουλευτικός έλεγχος σχετικό με αυτό το άρθρο και το αποτέλεσμα είναι αυτά τα νουμερα

Σε άλλο κλίμα.. (το ίδιο θέμα όμως)

🙃

https://screenrec.com/share/JK3rEkojyT

Επεξ/σία από Adrian
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια υπαρχει περιπτωση μετα απο χιλιαδες αντιδρασεις να κλεισουν τα σχολεια για ολους εκτος της γ λυκειου? Περα απο απαραδεκτη τροπολογια big brother φοβαμαι να γυρισω σχολειο. Δεν εχω ευπαθη ομαδα στο σπιτι μου αλλα ξερω εδω και χρονια οτι το σχολειο ειναι εστια μολυνσης και φοβαμαι να παω επειδη ξερω οτι οι ανετοι δεν θα τηρουν τους κανονες υγιεινης θα βηχουν πανω μας κτλ και επισης πιστευω οτι οι καθηγητες μας θα φορανε μασκα κατι που για εμενα που εχω προβλημα με την ακοη μου θα με δυσκολεψει παρα πολυ. Ελπιζω και καποιος αλλος εδω να ευχεται να μην ανοιξουν τα σχολεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, γνωριζει κανεις τι γινεται με τα δικαστηρια? 
Ειμαι μαρτυρας σε ενα ποινικο απο τροχαιο αυριο και το ειχα ξεχασει τελειως,  αυτα εχουν αναβληθει; ή ισχυουν ακομα; λογο covid κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Figantu είπε

Παιδια υπαρχει περιπτωση μετα απο χιλιαδες αντιδρασεις να κλεισουν τα σχολεια για ολους εκτος της γ λυκειου? Περα απο απαραδεκτη τροπολογια big brother φοβαμαι να γυρισω σχολειο. Δεν εχω ευπαθη ομαδα στο σπιτι μου αλλα ξερω εδω και χρονια οτι το σχολειο ειναι εστια μολυνσης και φοβαμαι να παω επειδη ξερω οτι οι ανετοι δεν θα τηρουν τους κανονες υγιεινης θα βηχουν πανω μας κτλ και επισης πιστευω οτι οι καθηγητες μας θα φορανε μασκα κατι που για εμενα που εχω προβλημα με την ακοη μου θα με δυσκολεψει παρα πολυ. Ελπιζω και καποιος αλλος εδω να ευχεται να μην ανοιξουν τα σχολεια. 

Από ότι ήξερα στα σχολεία θα πάει μόνο η γ' λυκείου και οι υπόλοιποι ίσως από Ιούνιο η και καθόλου, η δε προαγωγή τους με βαθμούς τετραμηνων. Άλλαξε κάτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Από ότι ήξερα στα σχολεία θα πάει μόνο η γ' λυκείου και οι υπόλοιποι ίσως από Ιούνιο η και καθόλου, η δε προαγωγή τους με βαθμούς τετραμηνων. Άλλαξε κάτκάτ

Οι βαθμοι του β τετραμηνου θα ειναι ιδιοι με του πρωτου απο οσο ξερω. Δεν καταλαβαινω ομως γιατι καιγονται τοσο πολυ για 10 μερες. Γιατι να ρισκαρουμε να κολλησουμε ολοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Από ότι ήξερα στα σχολεία θα πάει μόνο η γ' λυκείου και οι υπόλοιποι ίσως από Ιούνιο η και καθόλου, η δε προαγωγή τους με βαθμούς τετραμηνων. Άλλαξε κάτι; 

Ναι η προαγωγή τους θα ειναι οπως ειπες ετσι ανακοινώθηκε , με την διαφορά όμως οτι 18 του μήνα επιστρέφουν ολοι στις τάξεις ( εκτος Δημοτικά και νηπιαγωγεία ) , οι υπόλοιπες τάξεις του λυκείου και ολες οι τάξεις του γυμνασίου , το γιατι ουδείς γνωρίζει

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

Καλησπερα παιδια, γνωριζει κανεις τι γινεται με τα δικαστηρια? 
Ειμαι μαρτυρας σε ενα ποινικο απο τροχαιο αυριο και το ειχα ξεχασει τελειως,  αυτα εχουν αναβληθει; ή ισχυουν ακομα; λογο covid κτλ;

Καλύτερα να τηλεφωνήσεις σε κάποιον δικηγόρο η στο δικαστήριο. Αν έχουν κλεισει τώρα αύριο πρωί πρωί τους τηλεφωνείς.

2 λεπτά πριν, SPANK είπε

Ναι η προαγωγή τους θα ειναι οπως ειπες ετσι ανακοινώθηκε , με την διαφορά όμως οτι 18 του μήνα επιστρέφουν ολοι στις τάξεις ( εκτος Δημοτικά και νηπιαγωγεία ) , οι υπόλοιπες τάξεις του λυκείου και ολες οι τάξεις του γυμνασίου , το γιατι ουδείς γνωρίζει

Ποιό το νόημα να κατσουν στο σχολείο ένα 15-20ημερο και πολύ λέω αφού έχει κανονιστεί ο τρόπος προαγωγής; Τζάμπα κόπος και ρίσκο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Spoiler

 

 

ενδιαφερον ,σχετικο κατα καποιο τροπο με αυτο που βιωνουμε για οποιον εχει χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...