Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, mmmpii είπε

Όχι δε λέω το αντίθετο, ότι δεν ισχύει, απλά θυμάμαι ότι όταν έκανε το μπαμ η Ιταλία είχα κι εγώ ενδιαφέρον να δω τη διαφορά αυτών των στατιστικών. Ψάχνοντας να βρω αν υπάρχει η αντίστοιχη ΕΛΣΤΑΤ, βρήκα αν θυμάμαι καλά πολύ παλαιότερα στατιστικά και μη συγκεντρωτικά ( εδώ θα μου πεις φιλαράκο γι'αυτό ο τύπος δουλεύει στους FT και εσύ όχι ). Επίσης και στο άρθρο, λέει πως αρκετά στοιχεία τα βρήκαν με πολλές διαφορετικές τακτικές και λέει κιόλας "The accuracy of official death statistics from the virus is limited by how effectively a country is testing people to confirm cases. Some countries, including China, have retrospectively revised up their death tolls from the disease. "
Άρα ένα άρθρο εν μέσω της πανδημίας είναι εξ'ορισμού μη αντικατοπτριστικό, όμως χρησιμοποιείται για όλους τους σκοπούς ( πχ κοιτάχτε πόσοι πεθαίνουν, κάτι πρέπει να κάνουμε επειγόντως ).

Σε ποιο άρθρο αναφέρεσαι; 
 

Γενικως, περιμενω άρθρο που να αντικρούει τα πινακακια και τους διπλασιασμούς θανάτων. Για το συγκεκριμένο αν έχεις κάποιο άρθρο που λέει ότι οι συνολικοί θάνατοι (ασχέτως αιτίας) ήταν ίσοι ή και λιγότεροι, βάλε κάποια πηγή. 

Οι θάνατοι είναι θάνατοι, ασχέτως απο ποια αιτία πέθανε καποιος. Δεν χωράνε αμφισβήτηση, είναι hard facts.
 

Και δεν με νοιάζει γενικά τι ισχύει στην δημοσιογραφία/ιντερνετς, ξέρω πολύ καλά. Δεν περιμενω στα 46 μου να το μάθω απο το ινσομνια 😃 Ξέρω πως ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ γράφετε στο ιντερνετ γράφετε για κάποιο σκοπό. Αν θέλω αξιοπιστία, πηγαίνω στα hard facts κ τερμα

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

Από πού είναι αυτά τα στοιχεία; Έχεις λινκ;

Τσέκαρε οποιοδήποτε σάιτ θες στο ιντερνετ και πες μου όταν βρεις κάποιο που να λέει κάτι διαφορετικο (περί συνολικών θανάτων ανά χώρα μιλαω σε σύγκριση με προηγούμενες περιόδους)...

Σορρυ αλλά έχω καλύτερα πράγματα να κάνω atm απο το να σου βρίσκω απλά και βασικά links επειδή τα θέλεις έτοιμα :-) 

Σάββατο βράδυ, με καταλαβαίνεις νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xxatziva είπε

το σεξ αυτη την περίοδο κορονοϊού  με απόσταση και αυτό ? γιατί μου φαίνεται λίγο μαλακία.

Εγώ είμαι περίεργος στο δίλημμα "προφυλακτικό η μάσκα" τι θα επιλέξουν μερικοί..

Επεξ/σία από Adrian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Σε ποιο άρθρο αναφέρεσαι; 
 

Γενικως, περιμενω άρθρο που να αντικρούει τα πινακακια και τους διπλασιασμούς θανάτων. Για το συγκεκριμένο αν έχεις κάποιο άρθρο που λέει ότι οι συνολικοί θάνατοι (ασχέτως αιτίας) ήταν ίσοι ή και λιγότεροι, βάλε κάποια πηγή. 

Οι θάνατοι είναι θάνατοι, ασχέτως απο ποια αιτία πέθανε καποιος. Δεν χωράνε αμφισβήτηση, είναι hard facts.
 

Και δεν με νοιάζει γενικά τι ισχύει στην δημοσιογραφία/ιντερνετς, ξέρω πολύ καλά. Δεν περιμενω στα 46 μου να το μάθω απο το ινσομνια 😃 Ξέρω πως ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ γράφετε στο ιντερνετ γράφετε για κάποιο σκοπό. Αν θέλω αξιοπιστία, πηγαίνω στα hard facts κ τερμα

Τσέκαρε οποιοδήποτε σάιτ θες στο ιντερνετ και πες μου όταν βρεις κάποιο που να λέει κάτι διαφορετικο (περί συνολικών θανάτων ανά χώρα μιλαω σε σύγκριση με προηγούμενες περιόδους)...

Σορρυ αλλά έχω καλύτερα πράγματα να κάνω atm απο το να σου βρίσκω απλά και βασικά links επειδή τα θέλεις έτοιμα :-) 

Σάββατο βράδυ, με καταλαβαίνεις νομίζω...

Ότι ποσταρουμε καλό είναι να έχει πηγή

Και τι έχεις να κάνεις στο Σάββατο δεν είσαι μενουμεσπιτακης

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει, να δούμε και μια άλλη παράμετρο: το 2019, αν κάναμε για χψ λόγο καραντίνα, δεν θα γλιτωναμε κάποιους θανάτους από την ΚΟΙΝΗ γρίπη ????

Άρα, φέτος που την κάναμε τελικά, πως θα υπολογίσουμε πόσους θανάτους έχουμε ΑΠΟΦΥΓΕΙ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mmmpii είπε

Όχι δε λέω το αντίθετο, ότι δεν ισχύει, απλά θυμάμαι ότι όταν έκανε το μπαμ η Ιταλία είχα κι εγώ ενδιαφέρον να δω τη διαφορά αυτών των στατιστικών. Ψάχνοντας να βρω αν υπάρχει η αντίστοιχη ΕΛΣΤΑΤ, βρήκα αν θυμάμαι καλά πολύ παλαιότερα στατιστικά και μη συγκεντρωτικά ( εδώ θα μου πεις φιλαράκο γι'αυτό ο τύπος δουλεύει στους FT και εσύ όχι ). Επίσης και στο άρθρο, λέει πως αρκετά στοιχεία τα βρήκαν με πολλές διαφορετικές τακτικές και λέει κιόλας "The accuracy of official death statistics from the virus is limited by how effectively a country is testing people to confirm cases. Some countries, including China, have retrospectively revised up their death tolls from the disease. "
Άρα ένα άρθρο εν μέσω της πανδημίας είναι εξ'ορισμού μη αντικατοπτριστικό, όμως χρησιμοποιείται για όλους τους σκοπούς ( πχ κοιτάχτε πόσοι πεθαίνουν, κάτι πρέπει να κάνουμε επειγόντως ).

Τα επίσημα στοιχεία της Ιταλίας:

https://www.istat.it/it/files/2020/05/Istat-ISS_-eng.pdf

Της Αγγλίας από την ONS:

https://www.ons.gov.uk/peoplepopulationandcommunity/birthsdeathsandmarriages/deaths/bulletins/deathsregisteredweeklyinenglandandwalesprovisional/weekending8may2020

Τα έχουμε πει άπειρες φορές.

Εις μάτην .....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2020 στις 10:47 ΜΜ, gordonas είπε

Η Ελλάδα χρειάζεται να αποδεχτεί τον καπιταλισμό

Αντιλαμβάνομαι ότι ζεις κι αναπνέεις γι' αυτήν τη μπαρούφα που επαναλαμβάνεις διαρκώς, ε; Ειδικά αυτό το "χρειάζεται", μου θυμίζει πολλά "χρειαζούμενα" του παρελθόντος από πονηρίδηδες και αυτόκλητους μεσσίες όχι μόνο της Ελλάδας, αλλά του πλανήτη.

Από την άλλη ίσως μπερδεύτηκα: δεν φταίει για τπτ ο καλός καπιταλισμός, αλλά τα ακροαριστερά λόμπι της ΕΕ. Με αυτούς τους αριστερούς δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει. Γι' δεν έφτασαν οι οβίδες από τα μπαζούκας. Κάτι τέτοια δεν "ανακοίνωνες" πριν από ένα μήνα σε αυτό το νήμα; Α, πάλι δεν θυμάμαι... "Μπαζούκα" ή "στρακαστρούκα" έλεγες; Πρέπει να κάνω αναζήτηση στο νήμα.

Τουλάχιστον αναρωτιέμαι: παίρνεις κανένα 50λεπτο για τα ποστ εδώ μέσα ή το κάνεις δωρεάν νομίζοντας ότι προσφέρεις έργο και πληροφορία στο νεοφιλελεύθερο κοινό;

  • Like 7
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, panosssss είπε

Αφού λένε ψέμματα κι εσύ δεν είσαι κάνας αφελής, την έχεις σακουλευτεί τη δουλειά, γιατί να κάνεις ζάπινγκ; Αυτοί (ξέρεις ποιοι) θα σου πλύνουν τον εγκέφαλο και θα σε καταντήσουν σαν κι εμάς.

Είναι ζωτικό να ξέρουμε τι σανό σας ταίζουν.

Κυκλοφορείτε ανάμεσα μας και οι περισσότεροι από σας δεν κάνετε μπαμ με την πρώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Ότι ποσταρουμε καλό είναι να έχει πηγή

Και τι έχεις να κάνεις στο Σάββατο δεν είσαι μενουμεσπιτακης

Είχε πηγή, παράθεση απο φίλο έκανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Apoll είπε

Κατανοείς την παράνοια του μέτρου ή όχι; Στα ψιλά περνά το ότι όσοι μπουν με αεροπλάνο στο νησί, απαγορεύεται να χρησιμοποιήσουν ΜΜΜ (ακόμα και ταξί) και θα πρέπει να πάνε κατευθείαν στην διεύθυνση που δήλωσαν ότι θα βρίσκονται. Πως θα το κάνουν αυτό με τα πόδια; Θα περπατήσει κάποιος από Gatwick στην μέση του Derbyshire ή Gloucestershire ή Βόρεια Ουαλία για τις επόμενες εβδομάδες ζώντας στο δρόμο και τρώγωντας χόρτα; 

Το εάν εσύ προσωπικά θεωρείς παράνοια ότι μετά από όλο αυτό που έπαθαν (προφανώς με δίκη τους ευθύνη) προσπαθούν να διορθώσουν ότι έγινε στο παρελθόν φροντίζοντας να μην υπάρξει νέα διασπορά του ίου (κάτι που εμείς φαίνεται να το έχουμε σχεδιάσει ενδελεχώς ενώ καταφέραμε να εξαλείψουμε σχετικά την ύπαρξη του ίου) και να μην πεθαίνουν άνθρωποι σωρηδόν όπως όλες αυτές τις μέρες στην Μ.Β. άφορα αποκλειστικά εσένα.

Προφανώς όλα αυτά τα κάνουν όχι με σκοπό να σου δυσκολέψουν την ζωή άλλα να σε αποτρέψουν να επισκεφθείς την χωρά. Γιατί έπαθαν και έμαθαν.

Επίσης φαίνεται σε όλες τις κυβερνήσεις να επικρατεί το σκεπτικό ενίσχυσης του εσωτερικού τουρισμού ώστε όσοι έχουν σκοπό να πάνε διακοπές να το κάνουν εντός της χωράς τους. Με σκοπό να εξασφαλιστεί η μη εισροή πολιτών των χώρων που θα μπορουσαν δυνητικά να είναι νέοι φορείς του ιου.
Κάτι που την δίκη μας κυβέρνηση δεν φαίνεται να την απασχολεί ιδιαίτερα,

Σχετικά με τις κυβερνήσεις και το ποια είναι ηλίθια και ποια δεν είναι θα σου θέσω ένα ερώτημα.

Είναι ηλίθια η κυβέρνηση που κάνει λάθος το καταλαβαίνει και προσπαθεί να το διορθώσει ή μια κυβέρνηση που έχει κλείσει μέσα 2 μήνες όλους του πολίτες και ενώ αυτοί ως επί το πλείστον σεβάστηκαν και τήρησαν όλα όσα του ζητήθηκαν με αποτέλεσμα την εξάλειψη του ίου ξαφνικά να αποφασίζει να δέχεται κάθε καρυδιάς καρύδι χωρίς κανένα μετρό πρόληψης;

Επεξ/σία από rosgr100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.easa.europa.eu/SD-2020-01/Airports

Ανακοινώθηκε η λίστα της easa (European Aviation Safety Agency) Με τα αεροδρόμια που χαρακτηριστικάν υψηλού κινδύνου για μετάδοση covid. 

Εικάζω ότι σε πρώτη φάση οι αεροπορικές και οι χώρες θα πατήσουν πάνω σε αυτή τη λίστα και θα ανοίξουν τις πτήσεις από και προς αυτά τελευταίες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

Τα ξενοδοχεία αυτή την περίοδο δεν λειτουργούν; Αν εγώ πχ θέλω να πάω στα μέσα Ιουνίου σε ένα νησί και να μείνω σε δωμάτιο ξενοδοχείου/ενοικιαζομενο, δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα; επειδή λένε για 1 Ιούλιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Adrian είπε

Εγώ είμαι περίεργος στο δίλημμα "προφυλακτικό η μάσκα" τι θα επιλέξουν μερικοί..

Και τα δύο, ειδικά αν μιλάμε για one night stand.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Adrian είπε

Η το ένα η το άλλο..


Νομίζω το 1ο, για τον κoρωνα υπάρχει και το social distancing. 😉 👎
Είπα να είμαι προετοιμασμένος, όποτε έκατσα και διάβασα. 😁
 

Spoiler

0_Newsflash-ProstitutesCovid19-01.jpg.3172415dc54d0da4c61b1546123ebc7a.jpg

 

Επεξ/σία από rosgr100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη δύο μέλη ομάδων της Premier League έδειξαν θετικοί στον κορονοϊό, όπως προέκυψε αργά το βράδυ του Σαββάτου.

Μετά και τον δεύτερο κύκλο εξετάσεων ανάμεσα στις 20 ομάδες, βρέθηκαν δύο επιβεβαιωμένα κρούσματα από δύο συλλόγους, σε σύνολο 996 τεστ μεταξύ παικτών και μελών των σταφ.

 

 

2 στα 996 δηλαδη 0.2% θετικα τεστ  οσο περιπου ηταν και εδω περα μεχρι το διαστημα που ανακοινωνανε τον αριθμο των τεστ(τωρα το εχουνε αλλαξει)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...