Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, patclo είπε

Τι 150€ και χαζά μου λέτε εδώ... στην ινδία σε χτυπάνε με το stick και σου δίνουν 5 push ups. Δεν θα το ξανακάνει κανείς τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, VanJ είπε

Τι 150€ και χαζά μου λέτε εδώ... στην ινδία σε χτυπάνε με το stick και σου δίνουν 5 push ups. Δεν θα το ξανακάνει κανείς τους!

δε νομίζω ότι καν τους ενδιαφέρει που τους χτυπάνε, φαίνονται απαθέστατοι

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Arkin είπε

Χθες η μέρα έκλεισε με 60842 νέα κρούσματα και 2792 νεκρούς. Η Κίνα σήμερα έχει 177 νέα κρούσματα. 

Τα 177 είναι στην Αμερική, η Κίνα δεν είναι πια στην 1η θέση όπου είδες το 177. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ρε συ δεν είναι μόνο οι μαγαζάτορες, χέστους αυτούς.. οι πιο νέοι άνθρωποι νομίζεις ότι δεν θέλουν να βγουν να δουλέψουν; ή δεν ανησυχούν για την επερχόμενη ανεργία; 

ο μαγαζάτορας στην τελική (όπως τον φαντάζεσαι) έχει  και τη καβάτζα του , έχει μέτρα που τον προσταυτεύουν καλύτερα από τον υπάλληλο (αναστολές, πληρωμένες εισφορές, αναστολή πληρωμών, δυνατότητα να απασχολεί στο μισό για ένα 6μηνο)

ο υπάλληλος με ελάχιστες αποταμιεύσεις τι ακριβώς έχει; και τι θα βρει μπροστά του; 

από ένα σημείο κι έπειτα παίζει ο θάνατός σου η ζωή μου.. και δεν μπορούμε να υποκρινόμαστε τώρα ότι μας έπιασε ο πόνος, όταν όλη μας τη ζωή αδιαφορούσαμε ως πλειοψηφία για τους γύρω μας ή για το τι συμβαίνει σε άλλες φτωχές χωρές επειδή έφτασε η απειλή στο κατώφλι μας

πολλοί μπορεί να αισθάνονται ότι δεν πρέπει να φτάσει στο δικό τους με τέτοιον έμμεσο τρόπο (εφόσον οι πιθανότητες για αυτούς είναι μικρές) και δικαίως στο κάτω κάτω καθώς ο καθένας από ένστικτο νοιάζεται πρώτα για τη δική του επιβίωση

Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι πιστεύεις πως υπάρχουν περισσότεροι άνθρωποι στην Ελλάδα που κυριολεκτικά θα πεθάνουν από ασιτία αν συνεχιστεί η τωρινή κατάσταση για άλλους 3 μήνες ξέρω γω απ ότι αυτοί που θα πεθάνουν απ τον ιό αν σταματήσει η καραντίνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, VanJ είπε

Τα 177 είναι στην Αμερική, η Κίνα δεν είναι πια στην 1η θέση όπου είδες το 177. 

Τα είχε ανάποδα το site που βλέπω 55 έχει η Κίνα σωστός. Σιγά σιγά ξανά ανεβαίνει τις τελευταίες μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι πιστεύεις πως υπάρχουν περισσότεροι άνθρωποι στην Ελλάδα που κυριολεκτικά θα πεθάνουν από ασιτία αν συνεχιστεί η τωρινή κατάσταση για άλλους 3 μήνες ξέρω γω απ ότι αυτοί που θα πεθάνουν απ τον ιό αν σταματήσει η καραντίνα?

Ε δεν είναι κ τοσο δα δύσκολο να το καταλάβεις αυτο...Αν δεν πας απο κορονοϊο ,εχεις να αντιμετωπίσεις τα έξοδα στο σπίτι οπου τρέχουν κανονικά.Οταν δεν υπάρχει εισόδημα και δεν υπάρχει καλό κομπόδεμα ή κανένας συνταξιούχος να σε συντηρήσει, είναι μαθηματικά σιγουρο οτι θα οδηγηθείς στην πείνα.
Και σου λεω κ το αλλο..Αν υποτεθεί οτι αυτο συνεχιστεί για πάνω απο 2 μήνες να σαι σίγουρος οτι κ αυτός με το κομπόδεμα δεν θα έχει να προμηθευτει τα βασικά γιατι πολυ απλα δεν θα υπάρχουν πλοια αεροπλάνα για την μεταφορά αυτών των προμηθειων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι πιστεύεις πως υπάρχουν περισσότεροι άνθρωποι στην Ελλάδα που κυριολεκτικά θα πεθάνουν από ασιτία αν συνεχιστεί η τωρινή κατάσταση για άλλους 3 μήνες ξέρω γω απ ότι αυτοί που θα πεθάνουν απ τον ιό αν σταματήσει η καραντίνα?

δεν το ξέρω, δεν γίνεται να το ξέρω αλλά και να μπορούσα να κάνω εκτιμήσεις με κάποια δεδομένα δεν ξέρω και τη διάρκεια της όλης φάσης

πιστεύω σίγουρα μέχρι και το μάιο πάντως (προσωπική εκτίμηση) εμείς εδώ θα είμαστε έτσι, αλλά και αυτό είναι στον αέρα

 

εσύ από την άλλη πώς ξέρεις πόσοι μπορεί να πέθαιναν στην ελλάδα με πιο χαλαρά μέτρα και που ξέρεις σε τι βαθμό θα υποφέρει μελλοντικά ο κόσμος από την επερχόμενη οικονομική κρίση;

 

και στα δύο υπάρχει αβεβαιότητα για τον μέσο άνθρωπο, ο καθένας όμως μετράει τις πιθανότητες που έχει να πληγεί

 

ένας κάτω των 30 για παράδειγμα δεν είναι λογικό να σκεφτεί ότι οι πιθανότητες να νοσήσει σοβαρά είναι ελάχιστες, αλλά οι πιθανότητες να φάει σοβαρή φτώχεια τεράστιες; 

 

 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
35 minutes ago, Perseus1966 said:

Οριστε τωρα εχουμε και την κυρια Δημητρα να μας το παιζει σταρ ,αντι να της ζητησει το ελληννικο δημοσιο να πληρωσει τα εξοδα για την νοσηλεια της θα μας γινει προτυπο.

Γιατί να της ζητήσει το δημόσιο τα έξοδα της νοσηλείας; Δεν ήταν ασφαλισμένη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NotebookFreak είπε

Ε δεν είναι κ τοσο δα δύσκολο να το καταλάβεις αυτο...Αν δεν πας απο κορονοϊο ,εχεις να αντιμετωπίσεις τα έξοδα στο σπίτι οπου τρέχουν κανονικά.Οταν δεν υπάρχει εισόδημα και δεν υπάρχει καλό κομπόδεμα ή κανένας συνταξιούχος να σε συντηρήσει, είναι μαθηματικά σιγουρο οτι θα οδηγηθείς στην πείνα.
Και σου λεω κ το αλλο..Αν υποτεθεί οτι αυτο συνεχιστεί για πάνω απο 2 μήνες να σαι σίγουρος οτι κ αυτός με το κομπόδεμα δεν θα έχει να προμηθευτει τα βασικά γιατι πολυ απλα δεν θα υπάρχουν πλοια αεροπλάνα για την μεταφορά αυτών των προμηθειων.

Άρα στην Ιταλία να υποθέσουμε κάνανε πολύ καλά που συμπεριφέρονταν σα να μην τρέχει τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Άρα στην Ιταλία να υποθέσουμε κάνανε πολύ καλά που συμπεριφέρονταν σα να μην τρέχει τίποτα?

η ιταλία είχε και τόσες μέρες lockdown , ποια τα αποτελέσματα αυτού; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

46 minutes ago, SakafliaC said:

Η Ιταλία είχε lockdown ΑΦΟΥ ο ιός είχε εξαπλωθεί.

Μπορεί να έχεις μια καβάτζα και να μπορείς να αντέξεις αρκετό καιρό. Αλλά σκέψου ότι υπάρχουν χιλιάδες άνθρωποι που ήδη δυσκολεύονται επειδή έμειναν αυτές τις μέρες χωρίς δουλειά. Για αυτούς τους ανθρώπους είναι ήδη μακριά η 10η Απριλίου για το επίδομα και είναι και πόσες χιλιάδες που δεν θα το πάρουν.

Δεν είναι έτσι αλλά τα πράγματα, είναι τεράστια η καταστροφή και σε θέμα υγείας και σε θέμα οικονομίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SakafliaC είπε

Η Ιταλία είχε lockdown ΑΦΟΥ ο ιός είχε εξαπλωθεί.

ναι και; σε ο,τι αποτυγχάνει θα βρίσκουμε πάντα μια δικαιολογία; (απείθαρχους, ανοικτά εργοστάσια κτλ) 

 

ή θα λέμε ότι μπορούσε να είναι και χειροτερα;  ή θα συνεχίσουμε να ακούμε για την κάθε επόμενη εβδομάδα ότι είναι η πιο κρίσιμη; 

 

δε ξέρω, αυτή η αβεβαιότητα σε συνδυασμό με τον τρόμο μπορεί να σε τρελάνουν και αν βλέπεις και λίγο πιο μπροστά δεν υπάρχει κάτι θετικό στην όλη φάση

μαζί σου να σώσουμε όσο πιο πολλούς γίνεται, αλλά μέχρι πότε; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...