Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Kostasspil είπε

Απάντηση σε όσους δε στέλνουν μήνυμα στο 13033 για να μην φακελωθούν. Το μήνυμα περιμένουν για να ξέρουν που βρισκόμαστε

Και σε αυτους επισης που θεωρουν ακομη και σημερα παρανοικα τα μετρα καραντινας που επιβληθηκαν θα ελεγα εγω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Chrisxxx είπε

Το ακριβως αντιθετο.

Απλως πιστευω οτι αυτό που θα γινει, παγκοσμια, ειναι οτι μεχρι Μαιο ολοι θα προσπαθουμε να Flatten the Curve (ξανα δεν μπορω να σκεφτω ελληνικη μεταφραση). Και καπου εκει θα πουν ή η οικονομια διαλυεται, η παγκοσμια, με τα οποια τραγικα επακολουθα ή παμε σε μια νεα κανονικοτητα οπου με υπαρξη καποιων μετρων, ειδικα για τους πιο ευαλωτους, επιστρεφουμε στην οποια κανονικοτητα μας επιφυλάσσει ο ιος.

Θα μπουν σε μια ζυγαρια οι επιπτωσεις των 2 και θα διαλεξουμε το 1ο.

Ξαναλεω, εκτιμηση για το τι θα γινει ειναι.

Εξομάλυνση καμπύλης??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Magic_Nature είπε

Η Καραντινα θα συνεχιστει κ μετα τις 6/4 πιστευω.

Πωπω μαγος εισαι.😛
Το οτι θα συνεχιστει οπως ειναι τωρα εως και τις 30 Απριλιου τουλαχιστον, δεν παιζεται στοιχηματικα. 1 αποδοση δινει.

Επεξ/σία από PostHelper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, PostHelper είπε

Πωπω μαγος εισαι.😛
Το οτι θα συνεχιστει οπως ειναι τωρα εως και τις 30 Απριλιου τουλαχιστον, δεν παιζεται στοιχηματικα. 1 αποδοση δινει.

Πωπω δεν μπορω να δω ουτε τη κοπελα μ που ειναι σε άλλη πολη.

Επεξ/σία από Magic_Nature
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, logistoulis said:

όταν όλη μας τη ζωή αδιαφορούσαμε ως πλειοψηφία για τους γύρω μας ή για το τι συμβαίνει σε άλλες φτωχές χωρές επειδή έφτασε η απειλή στο κατώφλι μας

Είναι σεβαστή η άποψη σου. Θα μου επιτρέψεις όμως να εκφράσω και την δική μου άποψη. 

Ειδικά στην Ελλάδα αυτό που εχώ αντιληφθεί όλα αυτά τα χρόνια είναι μεγάλο ενδιαφέρον από το σύνολο της κοινωνίας για όλους τους ανθρώπους που βρίσκονταν σε ανάγκη. Είτε ήταν Ελληνες είτε πρόσφυγες είτε οικονομικοί μετανάστες. Έμπρακτο ενδιαφέρον σε μια περίοδο που μαστιζόμασταν από οικονομική κρίση και ανεργία. Ενώ αλλές πλουσιότερες χώρες έκλειναν τα συνόρα, εμείς με τα πενιχρά μέσα που είχαμε κάναμε το καλύτερο που μπορούσαμε. Σε μια χώρα που είναι η ίδια φτωχή και δεν μπορεί να καταπολεμήσει την φτώχεια την ανεργία και την εκμετάλευση των εργαζομένων εντός των συνόρων της δεν μπορείς να ζητάς ευθύνη και καθήκον να κάνει κάτι για τις υπόλοιπες φτωχές χώρες. Είναι σαν να ζητάς ευθύνη από εναν τυφλό γιατί δεν βοήθησε εναν άλλον τυφλό. 

Α και ο Κορωνοϊός και όλα τα κακά που φέρνει είναι εντελώς άσχετο με το αν είμαστε καλοί άνθρωποι. Και όλοι μητέρες τερέζες να ήμασταν τα ίδια θα παθαίναμε και την ίδια ανησυχία θα ειχαμε. Δεν θα λέγαμε είμαι φιλάνθρωπος ενδιαφέρομουν για τον συνάνθρωπό κλαιν Μαιν. Ας πάω στον άλλο κόσμο. Θα παραδώσω καλή ψυχή. 

Επεξ/σία από manolis115
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρεχει συνεχεια κιολας ουτε για τρεξιμο μπορουμε να παμε(εγω παω στα βουνα ψηλα(1100 μετρα) που δεν υπαρχει ψυχη) ολα στραβα και αραχνα ειναι.😁
Οποτε τι μενει? Κατεβασα ενα βιβλιο για μαθηματικα επιδημιολογιας για να 'μαι και επικαιρος. 😁 Ετοιμαζα μαζι με εναν αλλον απο Δεκεμβρη ενα νευρωνικο δικτυο με deep learning για το στοιχημα, το ειχα εκπαιδευσει για τα Σκανδιναβικα πρωταθληματα για g/g, over2.5 και στο hindcasting ηταν πολυ καλο και να σου ερχεται ο SARS-CoV-2 και τα διαλυει ολα. Που θα παιζουμε στοιχημα τωρα? Αυτα ειναι τα μεγαλα ζητηματα της εποχης μας.😛

Αυτη τη στιγμη αν αφησουμε την θλιψη και τον βασανισμο που περναμε που δεν μπορουμε να εχουμε την παλια μας ζωη πισω, εκτιμαμε τρομερα τι ειχαμε και τι χασαμε.
Φυσικα οταν χανουμε κατι το εκτιμαμε πραγματικα!
Παντως οταν ερθει η στιγμη να ξαναγινουμε ελευθεροι τελειως, απαλλαγμενοι απο τον ιο, θα νιωσουμε πολυ γλυκα συναισθηματα για 1 εβδομαδα που θα ξανακανουμε τα παλια. Ε μετα θα συνηθισουμε και θα περασει η γλυκα....

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, PostHelper είπε

Παντως οταν ερθει η στιγμη να ξαναγινουμε ελευθεροι τελειως, απαλλαγμενοι απο τον ιο, θα νιωσουμε πολυ γλυκα συναισθηματα για 1 εβδομαδα που θα ξανακανουμε τα παλια. Ε μετα θα συνηθισουμε και θα περασει η γλυκα....

Ακριβώς αυτό.

Βέβαια το ότι θα έχουν πάει πίσω 2-3-8 ενοίκια, 23 λογαριασμοί κ.λπ. δε μας πτοεί. Τι είναι μωρέ μερικές χιλιάδες ευρώ που δεν ξέρεις πότε θα τις ξαναβγάλεις αφού θα είσαι άνεργος;

facepalm.jpg

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 4
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, phanispal είπε

Ακριβώς αυτό.

Βέβαια το ότι θα έχουν πάει πίσω 2-3-8 ενοίκια, 23 λογαριασμοί κ.λπ. δε μας πτοεί. Τι είναι μωρέ μερικές χιλιάδες ευρώ που δεν ξέρεις πότε θα τις ξαναβγάλεις;

facepalm.jpg

Ε κοιτα σου ειπα, μαθηματικος σε φροντιστηριο ειμαι και δεν δουλευω τωρα. Επισης εχω 2 διαμερισματα που νοικιαζω και νοικι δεν πηρα για Φλεβαρη και Μαρτη και μαλλον ουτε θα παρω και για Απριλη και ακομα πιο σκουρα για Μαη κλπ. Μου λενε 1002 δικαιολογιες αλλά τις πιστευω γιατι ειναι αληθεια. Εγω ειμαι λογικος ανθρωπος. Τον εναν τον ειχα αφησει και 8 μηνες το 2018 να μην μου δινει νοικι(βεβαια τον ξερω καλα μενει 5.5 ετη πλεον). Οποτε δεν ειμαι ανετος οπως πιστευεις.

Αλλά αυτη την γλυκα που λεω οτι θα νιωσουμε, θα την νιωσουμε. Εστω και αν τα 1002 οικονομικα προβληματα που οι περισσοτεροι θα εχουμε θα μας βασανιζουν.
Αλλά εγω σκεφτομαι παντα(εκτός σε προβληματα υγειας) με την λογικη του οτι:
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΑΜΕ! Δεν εχει νοημα.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, phanispal said:

Ακριβώς αυτό.

Βέβαια το ότι θα έχουν πάει πίσω 2-3-8 ενοίκια, 23 λογαριασμοί κ.λπ. δε μας πτοεί. Τι είναι μωρέ μερικές χιλιάδες ευρώ που δεν ξέρεις πότε θα τις ξαναβγάλεις;

facepalm.jpg

Μου θυμίσες τώρα που λέμε σαν λαός μια ζωή την φρασή "εμείς να είμαστε καλά, τα λεφτά, σπίτια, αυτοκίνητα ξαναγίνονται οι άνθρωποι δεν γυρίζουν πίσω". Πόσο εύκολο είναι να πεις κάτι και να φιλοσοφείς όταν το πρόβλημα είναι μακριά από σένα. Όταν όμως είναι στην πόρτα σου όλα αλλάζουν και όλα είναι πολύ πιο δύσκολα από τα λόγια. Το νόημα αυτής της φράσης που είναι στην κουλτούρα μας είναι αυτό που πρέπει να αποδεχτούμε ότι πρέπει να γίνει τώρα.

Επεξ/σία από manolis115
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...