Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, PostHelper είπε

Ε κοιτα σου ειπα, μαθηματικος σε φροντιστηριο ειμαι και δεν δουλευω τωρα. Επισης εχω 2 διαμερισματα που νοικιαζω και νοικι δεν πηρα για Φλεβαρη και Μαρτη και μαλλον ουτε θα παρω και για Απριλη και ακομα πιο σκουρα για Μαη κλπ. Μου λενε 1002 δικαιολογιες αλλά τις πιστευω γιατι ειναι αληθεια. Εγω ειμαι λογικος ανθρωπος. Τον εναν τον ειχα αφησει και 8 μηνες το 2018 να μην μου δινει νοικι(βεβαια τον ξερω καλα μενει 5.5 ετη πλεον). Οποτε δεν ειμαι ανετος οπως πιστευεις.

Αλλά αυτη την γλυκα που λεω οτι θα νιωσουμε, θα την νιωσουμε. Εστω και αν τα 1002 οικονομικα προβληματα που οι περισσοτεροι θα εχουμε θα μας βασανιζουν.
Αλλά εγω σκεφτομαι παντα(εκτός σε προβληματα υγειας) με την λογικη του οτι:
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΑΜΕ! Δεν εχει νοημα.

Μπραβο πολυ σωστη σκεψη. Πάντως εγω το ενοικιο θα το δωσω τωρα κανονικά. Δεν πάει πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, manolis115 είπε

Είναι σεβαστή η άποψη σου. Θα μου επιτρέψεις όμως να εκφράσω και την δική μου άποψη. 

Ειδικά στην Ελλάδα αυτό που εχώ αντιληφθεί όλα αυτά τα χρόνια είναι μεγάλο ενδιαφέρον από το σύνολο της κοινωνίας για όλους τους ανθρώπους που βρίσκονταν σε ανάγκη. Είτε ήταν Ελληνες είτε πρόσφυγες είτε οικονομικοί μετανάστες. Έμπρακτο ενδιαφέρον σε μια περίοδο που μαστιζόμασταν από οικονομική κρίση και ανεργία. Ενώ αλλές πλουσιότερες χώρες έκλειναν τα συνόρα, εμείς με τα πενιχρά μέσα που είχαμε κάναμε το καλύτερο που μπορούσαμε. Σε μια χώρα που είναι η ίδια φτωχή και δεν μπορεί να καταπολεμήσει την φτώχια την ανεργία και την εκμετάλευση των εργαζομένων εντός των συνόρων της δεν μπορείς να ζητάς ευθύνη και καθήκον να κάνει κάτι για τις υπόλοιπες φτωχές χώρες. Είναι σαν να ζητάς ευθύνη από εναν τυφλό γιατί δεν βοήθησε εναν άλλον τυφλό. 

Α και ο Κορωνοϊός και όλα τα κακά που φέρνει είναι εντελώς άσχετο με το αν είμαστε καλοί άνθρωποι. Και όλοι μητέρες τερέζες να ήμασταν τα ίδια θα παθαίναμε και την ίδια ανησυχία θα ειχαμε. Δεν θα λέγαμε είμαι φιλάνθρωπος ενδιαφέρομουν για τον συνάνθρωπό κλαιν Μαιν. Ας πάω στον άλλο κόσμο. Θα παραδώσω καλή ψυχή. 

υπαρχει ενας κανονας......αν δεν εχεις λυσει τα προβληματα του σπιτιου σου δεν μπορεις να βοηθησεις κανεναν ,απλα επιδεινωνεις τα δικα σου προσπαθωντας να γινεις 

φιλανθρωπος.......τωρα αν το συνολο της κοινωνιας η οχι ενδιαφερεται δεν ειναι της στιγμης γιατι προεχει να ειμαστε και να μεινουμε υγιεις .........................

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, PostHelper είπε

Ε κοιτα σου ειπα, μαθηματικος σε φροντιστηριο ειμαι και δεν δουλευω τωρα. Επισης εχω 2 διαμερισματα που νοικιαζω και νοικι δεν πηρα για Φλεβαρη και Μαρτη και μαλλον ουτε θα παρω και για Απριλη και ακομα πιο σκουρα για Μαη κλπ. Μου λενε 1002 δικαιολογιες αλλά τις πιστευω γιατι ειναι αληθεια. Εγω ειμαι λογικος ανθρωπος. Τον εναν τον ειχα αφησει και 8 μηνες το 2018 να μην μου δινει νοικι(βεβαια τον ξερω καλα μενει 5.5 ετη πλεον). Οποτε δεν ειμαι ανετος οπως πιστευεις.

Μάλιστα. Να σου πω, στο ενοίκιο είσαι ή έχεις δικό σου σπίτι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, najinblue3 said:

Ειναι βλαμμενοι εντελως. Μια συναδελφος μου σε video meet χθες μου ειπε δε τη παλευω, θελω σκι και ποτα σε party. Εδω ο κοσμος καιγεται, και η Σουηδεζα θελει παρτυ!

Μεινε μεσα σε παρακαλω και take care, ειδικα αν εισαι Στοκχολμη σαν κ μενα

Να σου την πέφτει Σουηδέζα και να μην μπορείς να ενδώσεις.

ΕΚΕΙ ΜΑΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ ΟΙ ΑΛΗΤΕΣ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Magic_Nature είπε

Μπραβο πολυ σωστη σκεψη. Πάντως εγω το ενοικιο θα το δωσω τωρα κανονικά. Δεν πάει πισω.

Ο ενας ειναι ταξιτζης με 2 παιδια(και γυναικα). Τι να του πω? Μου χρωστας 2 νοικια κανε κατι να τα βρεις? Με τιποτα. Αν ειχα αναγκη μεγαλη θα τον πιεζα να μου δωσει ο,τι μπορει, αλλά τωρα τον αφηνω εντελως ησυχο. Ο καθενας μας πρεπει να ειναι λογικος.
Ο αλλος παλι με 2 παιδια εχει καταστημα υδραυλικων ειδων. Ειναι κλειστα τωρα τι να του πω? Γεννησε χρηματα?

Πρεπει να ειμαστε λογικοι με τους υπολοιπους τωρα!
Βεβαια αν ειχα μεγαλη αναγκη χρηματων τι θα εκανα? Ξερω γω. Και παλι δεν θα εκανα μηνυσεις κλπ σιγουρο αυτο, δεν πιεζεις οικογενειες με παιδια ποτέ, αλλά απλως θα τους πιεζα να μου δινανε ο,τι μπορουσαν. Παλι λογικη σταση δηλαδη.

Σε τετοιες στιγμες πρεπει να σκεφτομαστε το συνολο, την κοινωνια. Για αυτο αλλωστε το σημαντικοτερο μηνυμα ειναι μενουμε σπιτι! Για να προστατευσουμε και τον εαυτο μας αλλά και ολους μας γυρω.

3 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μάλιστα. Να σου πω, στο ενοίκιο είσαι ή έχεις δικό σου σπίτι;

Ε καταλαβαινω που το πας(δικο μου). Εχεις τα δικια σου και εσυ.

Επεξ/σία από PostHelper
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Να ευθυμήσουμε λιγάκι...συνομιλία με φίλη.

Καταγραφή1.PNG

Μοιραζαμε λαπτοπ στην δουλεια πριν την καραντινα για να ειμαστε προετoιμασμενοι.Ερχοταν οι χρηστες ενας ενας και διναμε. Ερχεται μια που ειχε desktop, της το σεταραμε ολα τα προγραμματα,τα αρχεια της κλπ στην θεση τους. Της λεμε ετοιμη εφυγες.

 

ΩΠΑ ΩΠΑ λεει δεν θα μου δειξεις πως δουλευει;

Τι εννοεις;

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ; 

Εδω

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΤΕΡ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟ ΠΟΥ ΣΒΗΝΩ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ;;;;;

ΠΩΣ ΚΟΥΝΑΩ ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ ΚΑΙ ΔΑΧΤΥΛΙΑΖΕΙ ΟΘΟΝΗ.

 

Με τα πολλα της δωσαμε εξωτερικο πληκτρολογιο ποντικι να σηκωθει να φυγει.

 

Σορρυ για το offtopic.

Επεξ/σία από nemesiskp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, PostHelper είπε

Ε καταλαβαινω που το πας(δικο μου).

Κατάλαβες τώρα;

Εγώ λοιπόν που στον ορίζοντα αχνοφαίνεται (προς το παρόν το «αχνο») διαζύγιο που συνεπάγεται ότι θα χωριστώ και απ' το 20 μηνών παιδί μου, συγκατοίκηση στα 35+ πάλι με τους γονείς, πόσο τοις εκατό πιστεύεις ότι με παίρνει να νοιαστώ για την υγεία;

Μην παρεξηγηθώ, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και με απασχολεί ΚΑΙ αυτό το ζήτημα, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και με απασχολεί περισσότερο κι απ' το οικονομικό ίσως (για την ώρα τουλάχιστον), αλλά μην κοροϊδευόμαστε, η συντριπτική πλειοψηφία (θα έλεγα ΟΛΟΙ αλλά δε θέλω να είμαι απόλυτος) νοιάζεται για τον περίγυρό της.

Αλλά ξέρουμε πώς θα πάει το πράγμα, κάποια στιγμή θα αρχίσουν τα «ας πρόσεχες να μην έκανες οικογένεια», «ας πρόσεχες να μάντευες τι επάγγελμα θα ακολουθούσες ώστε να επηρεαστείς το λιγότερο δυνατόν απ' τον κωρονοϊό το 2020», «καλά να πάθεις που δε γεννήθηκες βιομήχανος», τα γνωστά που έχουμε συνηθίσει στο insomnia δηλαδή. Γιατί αυτού του είδους ο κυνισμός επιτρέπεται στο forum.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 3
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Malthador είπε
13 ώρες πριν, TFN είπε

Αν και δεν ξέρουμε που θα φτάσει όλο αυτό όσον αφορά τον Κοβιντ 19, εμένα που φάνηκε πιο τρομακτικό το γράφημα της γρίπης των χοίρων...Το peak ήταν 2.000 θάνατοι ενώ του Κοβιντ είναι στους 973...

Θυμάστε στην γρίπη των χοίρων να είχαν παρθεί αντίστοιχα μέτρα? 🤔🙄

Ουφ ρε, το peak του νέου κορωνοϊού είναι εκεί με όλα αυτά τα μέτρα που έχουμε πάρει. Αν δεν τα είχαμε πάρει θα ήταν παραπάνω. Δεν θέλει πολύ σκέψη.

Γιατί υποστήριξα εγώ το αντίθετο...😛

Επομένως υποστηρίζεις ότι το peak της γρίπης των χοίρων ήταν τέτοιο (2.000) επειδή δεν πάρθηκαν αντίστοιχα μέτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nemesiskp είπε

Μοιραζαμε λαπτοπ στην δουλεια πριν την καραντινα για να ειμαστε προετoιμασμενοι.Ερχοταν οι χρηστες ενας ενας και διναμε. Ερχεται μια που ειχε desktop, της το σεταραμε ολα τα προγραμματα,τα αρχεια της κλπ στην θεση τους. Της λεμε ετοιμη εφυγες.

ΩΠΑ ΩΠΑ λεει δεν θα μου δειξεις πως δουλευει;

Τι εννοεις;

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ; 

Εδω

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΤΕΡ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟ ΠΟΥ ΣΒΗΝΩ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ;;;;;

ΠΩΣ ΚΟΥΝΑΩ ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ ΚΑΙ ΔΑΧΤΥΛΙΑΖΕΙ ΟΘΟΝΗ.

Με τα πολλα της δωσαμε εξωτερικο πληκτρολογιο ποντικι να σηκωθει να φυγει.

Σορρυ για το offtopic.

Αυτό είναι για να μην βγαίνει ο κάθε τυχάρπαστος και πετάει εξυπνάδες ότι μπορούν να γίνουν όλα απομακρυσμένα και remote ... και και..

Ναι γίνεται να γίνονται ΟΛΑ remote αλλά είναι κάτι που το έχεις δουλέψει, το έχεις εντρυφήσει...τι να το κάνεις π.χ το remote αν π.χ τα αρχεία όλων/σου δεν είναι στο cloud, αν δεν υπάρχουν δυνατότητα για εκτέλεση ΟΛΩΝ των εφαρμογών απομακρυσμένα και άλλα πολλά ΑΝ...για να μην φτάσουμε στο πλέον απλό αλλά συνάμα αναγκαίο...αν δεν έχει μελάνι ο εκτυπωτής/δεν έχεις scanner και δεν έχεις πακους Α4 θα καταλήξεις όπως αυτά που κοροιδεύουν οι κάθε εξυπνακηδες για το που σκέφτηκε ο παππούς να γράψει την "δήλωση".....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...