Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, SlickNick είπε

Όταν σου τελειώνουν τα χρήματα και βρίσκεσαι αντιμέτωπος με την πιθανότητα να κλείσεις μόνιμα την επιχείρηση σου, να μην μπορείς να προμηθευτείς φαγητό και φάρμακα, ή να πληρώσεις το ενοίκιο σου σε βάθος χρόνου είναι λογικό να κάνεις ότι χρειαστεί για να επιβιώσεις. Δεν υπάρχουν όμορφες και ξεκάθαρες λύσεις σε αυτό το θέμα. Η καραντίνα είναι απαραίτητη αλλά αυτήν την περίοδο προσωπικά δεν θα έτρεχα να καταδώσω κάποιον επειδή απλά λειτουργεί την επιχείρηση του στη ζούλα με μαύρο χρήμα. 

Αυτη τη προταση θα την κανω copy paste να τη βαζω οποτε βλεπω τυπους να διαμαρτυρονται για απεργειες ή λενε οτι οι ανεργοι εχουν γεμισει τα cafe και δεν πανε στα χωραφια ή φωναζουν για μισθους πεινας των 500 ή 600€. Ειναι προταση πασπαρτου.

 

38 λεπτά πριν, kirileman είπε

Αθώο μου παιδί!

LOL θελεις μισθους των 300€ μου φαινεται. Δε λεω οτι ειναι απιθανο βεβαια, αλλα δεν εχουν προσαρμοστει οι τιμες των προιοντων ενοικιων ρευματος κτλ για κατι τετοιο ακομα.

 

Λοιπον βλεπω πολυ κλαμα απο καποιους για το οικονομικο σκελος του θεματος. Καποιοι ξυπνησαν απο τον ληθαργο και το ροζ συννεφακι τους. Η μιση ελλαδα πειναει εδω και καιρο. Δε θελω να γραψω πολλα γι αυτο το θεμα αλλα ειμαι σε εσωτερικη παλη, και προσπαθω να πνηξω πιθανο ταξικο μισος που προκαλουν μερικα ποστ, δε φταει ο κοσμος γι αυτο που ζουμε, ειναι καθαρα θεμα πολιτικου συστηματος που επικρατει. Το συστημα εξελισσεται, η οικονομια θα επιβιωσει απλα δεν θα ειναι ετσι οπως την θελουν καποιοι και ειχαν βολευτει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lactate είπε

Εγώ σκέφτομαι διαρκώς τους μαθητές της τρίτης λυκείου γιατί οι πανελλήνιες είναι από τις τραυματικές εμπειρίες που έχει βιώσει ένας έφηβος και αυτή η παράταση άγνωστης διάρκεειας το κάνει χειρότερο. Όπως και οι φοιτητές που είναι στο πτυχίο να δώσουν μαθήματα και να αποφοιτήσουν. Μακάρι να ανοίξουν μετά το Πάσχα.

Οι μαθητές θα πρέπει απλά να εκμεταλλευθούν τον έξτρα χρόνο για επαναλήψεις φουλ κτλ. 

Η μεγάλη τους πλειοψηφία ζει με γονείς με λυμένα τα προβλήματα της καθημερινότητας...

Οι φοιτητές επί πτυχίο περίπου το ίδιο.

Εγώ σκέφτομαι κυρίως αυτούς που είναι υποχρεωμένοι να δουλεύουν για όλους αυτούς που μένουν στα σπίτια τους...

Η κατάσταση είναι πρωτόγνωρη για όλους μας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, sotosko είπε

Δεν διαφωνώ ότι ο κορονοϊός έχει μεγαλύτερο ποσοστό θνητότητας στους μεγαλύτερης ηλικίας και στις ευπαθείς ομάδες σε σχέση με την εποχική γρίπη. Αλλά γιατί τότε δεν βάζουμε μόνο αυτές τις ομάδες σε υποχρεωτική κοινωνική αποστασιοποίηση μέχρι να ξεπεραστεί το μεγάλο κύμα; Μετά θα μπορούν σταδιακά να επιστρέψουν στην κοινωνία και τα νοσοκομεία θα έχουν θέσεις για να τους δεχτούν αν χρειαστεί.

Γιατί θα γεμίσουν τα νοσοκομεία με ασθενείς.

Και ο 40αρης θα θέλει τη ΜΕΘ του, και ο 50αρης θα θέλει τη ΜΕΘ του, το ίδιο κι ο 60αρης και ο 70αρης.

Το ότι οι περισσότεροι 40αρηδες και 50αρηδες θα τη σκαπουλάρουν δεν σημαίνει ότι δεν θα γονατίσουν τα νοσοκομεία.

Και για να σωθούν αυτοί θα αρχίσουμε να τραβάμε μπρίζες στους μεγαλύτερους που ίσως να σώζονταν.

Δεν αντέχει το σύστημα υγείας 7 εκατομμύρια νοσούντες με κορωνιό.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Locke_John είπε

Η μεγάλη τους πλειοψηφία ζει με γονείς με λυμένα τα προβλήματα της καθημερινότητας...

 

Ποια ειναι καλέ η πλειοψηφία με λυμένα προβλήματα';;;;;;;;; Aστειεύεσαι υποθέτω. Στα υπόλοιπα συμφωνω σε ότι γράφεις, μην παρεξηγηθούμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Locke_John είπε

Οι μαθητές θα πρέπει απλά να εκμεταλλευθούν τον έξτρα χρόνο για επαναλήψεις φουλ κτλ. 

Η μεγάλη τους πλειοψηφία ζει με γονείς με λυμένα τα προβλήματα της καθημερινότητας...

Οι φοιτητές επί πτυχίο περίπου το ίδιο.

Εγώ σκέφτομαι κυρίως αυτούς που είναι υποχρεωμένοι να δουλεύουν για όλους αυτούς που μένουν στα σπίτια τους...

Η κατάσταση είναι πρωτόγνωρη για όλους μας...

Όταν λέει όμως ότι θα περικοπεί η ύλη και αυτό σε βάζει λίγο στον αέρα γιατί λές αυτό μήπως βγει από την ύλη πχ;
Οι φοιτητές σκέφτονται ότι έχουν εργαστήρια και κλινικές που μπορεί να τους φέρουν στη σχολή από Σεπτέμβρη και να κάνουν κάποιες εβδομάδες μάθημα και μπορεί οι γονεείς τους να μην έχουν χρήματα για αυτό.

Τώρα για την εργασία ανάλογα. Αν δεν έρχεσαι σε επαφή με κόσμο όπως εγώ μου αρέσει που βγαίνω από το σπίτι έστω και για να πάω στη δουλειά και νιώθω ότι προσφέρω (γιατί τρέχω δείγματα ασθενών). Τώρα βέεβαια άλλη πραγματικότητα ζει ένας νοσηλευτής στα επείγοντα ή μια ταμίας με τόσο κόσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Οι μαθητές θα πρέπει απλά να εκμεταλλευθούν τον έξτρα χρόνο για επαναλήψεις φουλ κτλ. 

Η μεγάλη τους πλειοψηφία ζει με γονείς με λυμένα τα προβλήματα της καθημερινότητας...

Οι φοιτητές επί πτυχίο περίπου το ίδιο.

Εγώ σκέφτομαι κυρίως αυτούς που είναι υποχρεωμένοι να δουλεύουν για όλους αυτούς που μένουν στα σπίτια τους...

Η κατάσταση είναι πρωτόγνωρη για όλους μας...

Νομιζω οτι ακουω ενα ντουπ ντουπ στον τοιχο. Μαλλον μια ανεργη μανα με δυο παιδια διαβασε το ποστ στο διπλα διαμερισμα..... αλλαξαν και τα ωραρια κοινης ησυχιας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, takatack είπε

Γιατί αυτά που λέει έχουν τόσο νόημα στα αφτιά μου; Τι και αν τα ΜΜΕ τρόμαξαν τον κόσμο με αποτέλεσμα την αύξηση των ανθρώπων που επισκέπτονται το νοσοκομείο λόγω φόβου; Ίσως όλη η παραπληροφόρηση, η μέτρηση μεμονωμένων δεδομένων και ιστοριών θα έπρεπε να σταματήσει. Αν οι γιατροί δεν έχουν δεδομένα, πως έχουν τα ΜΜΕ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, EvilKat είπε

Γιατί αυτά που λέει έχουν τόσο νόημα στα αφτιά μου; Τι και αν τα ΜΜΕ τρόμαξαν τον κόσμο με αποτέλεσμα την αύξηση των ανθρώπων που επισκέπτονται το νοσοκομείο λόγω φόβου; Ίσως όλη η παραπληροφόρηση, η μέτρηση μεμονωμένων δεδομένων και ιστοριών θα έπρεπε να σταματήσει. Αν οι γιατροί δεν έχουν δεδομένα, πως έχουν τα ΜΜΕ;

Στο παράδειγμα από κάτω, τεστάρονταν όλοι και είχαν πρόσβαση στο καλύτερο σύστημα υγείας που μπορείς να λάβεις αυτή την στιγμή. Θνησιμότητα 1,54% και ακόμα 10 σε κρίσιμη κατάσταση που μπορεί να το πάνε στο 2,5%. Το δείγμα έχει 10 χρόνια μεγαλύτερη median ηλικία από τον πληθυσμό μιας χώρας όπως η ελλάδα οπότε το 1,54% μπορεί να είναι 1%, μπορεί να είναι και λίγο μικρότερο. Να είναι όμως 0,1% δεν είναι το πιο πιθανό σενάριο.

Annotation 2020-04-05 144502.jpg

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, patclo είπε

Στο παράδειγμα από κάτω, τεστάρονταν όλοι και είχαν πρόσβαση στο καλύτερο σύστημα υγείας που μπορείς να λάβεις αυτή την στιγμή. Θνησιμότητα 1,54% και ακόμα 10 σε κρίσιμη κατάσταση που μπορεί να το πάνε στο 2,5%. Το δείγμα έχει 10 χρόνια μεγαλύτερη median ηλικία από τον πληθυσμό μιας χώρας όπως η ελλάδα οπότε το 1,54% μπορεί να είναι 1%, μπορεί να είναι και λίγο μικρότερο. Να είναι όμως 0,1% δεν είναι το πιο πιθανό σενάριο.

Annotation 2020-04-05 144502.jpg

εχει γινει μελετη με βαση τα στοιχεια του Diamond Princess που βγαζει ποσοστο θνησημοτητας 1,3% age adjusted .. παντα οπως επισημανες με συστημα υγειας λειτουργικο 100%

https://www.eurosurveillance.org/content/10.2807/1560-7917.ES.2020.25.12.2000256#t1

το 1,3% θνησιμοτητα δεν ειναι μικρο ... και το προβλημα ειναι οτι με τα ποσοστα νοσηλειας που χρειαζεται ο covid-19 το 100% λειτουργικο συστημα υγειας δεν ειναι εγγυημενο. Προχθες διαβαζα οτι το 1/3 των γιατρων του NHS ειναι σε καραντινα λογω covid-19 ... γιαυτο και οι Αγγλοι εγκατελειψαν εκεινα τα ομορφα πλανα για ανοσια αγελης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, patclo είπε

Στο παράδειγμα από κάτω, τεστάρονταν όλοι και είχαν πρόσβαση στο καλύτερο σύστημα υγείας που μπορείς να λάβεις αυτή την στιγμή. Θνησιμότητα 1,54% και ακόμα 10 σε κρίσιμη κατάσταση που μπορεί να το πάνε στο 2,5%. Το δείγμα έχει 10 χρόνια μεγαλύτερη median ηλικία από τον πληθυσμό μιας χώρας όπως η ελλάδα οπότε το 1,54% μπορεί να είναι 1%, μπορεί να είναι και λίγο μικρότερο. Να είναι όμως 0,1% δεν είναι το πιο πιθανό σενάριο.

Annotation 2020-04-05 144502.jpg

Οκέι κατανοώ όμως και πάλι όμως θεωρώ πως η έκταση στα ΜΜΕ είναι τεράστια με αποτέλεσμα να μπερδεύει, να αγχώνει τον κόσμο. Αν μέχρι εχθές δεν μετρούσες όσα μετράς με τον COVID-19 και τώρα το κάνεις πως αυτό δεν επηρεάζει την ψυχολογία σου;

Η επιθυμία πλέον όλων να έχουν δίκιο είναι τόσο εμφανής που απορώ αν έχει νόημα να λέμε, "εγώ είχα δίκιο". Η αναφορά με νούμερα στα ΜΜΕ δεν βοηθάει ούτε λύνει κάτι. Για εμένα κύριο πρόβλημα είναι ότι δεν λύνει.

Πχ έχω μια μαμά που εντάσσεται στην επικίνδυνη ομάδα και κάθε φορά που βλέπει τα νούμερα αγχώνεται , θα μου πεις ας μην τα βλέπει, και όμως αδύνατον, υπάρχουν παντού, στα κινητά, στην τηλεόραση κλπ. Πως μπορώ εγώ να την ηρεμώ; 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, EvilKat είπε

Πχ έχω μια μαμά που εντάσσεται στην επικίνδυνη ομάδα και κάθε φορά που βλέπει τα νούμερα αγχώνεται , θα μου πεις ας μην τα βλέπει, και όμως αδύνατον, υπάρχουν παντού, στα κινητά, στην τηλεόραση κλπ. Πως μπορώ εγώ να την ηρεμώ;

Της λες ότι αν δεν ακολουθεί επικίνδυνες πρακτικές η πιθανότητα να νοσήσει μειώνεται πάρα πολύ και ότι ακόμα και αν νοσήσει, λόγω των προφυλάξεων είναι πιθανότερο να έχει πάρει μικρότερη αρχική δόση του ιού και άρα το ανοσοποιητικό της έχει πάρα πολύ καλύτερες πιθανότητες να αντεπεξέλθει. Και ο τρόμος κακό κάνει. Δεν είναι θανατική ποινή ότι έπιασε κάποιος τον ιό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανούσιο να ψάχνουμε τις οικονομικές επιπτώσεις και πώς θα είναι η μέρες μετά τον ιό. Δεν ξέρουμε πότε θα λήξει το θέμα ούτε τον τρόπο που θα γίνει αυτό. Άμεσα με εμβόλιο ή έμμεσα με φάρμακο? Ας αφήσουμε αυτη τη συζήτηση για τότε που θα έχουμε δει φως στο τούνελ, τώρα δεν έχει νόημα. Άλλωστε εμείς εδώ μπορεί να είμαστε σχεδόν καλά. Αν οι γύρω μας είναι χειρότερα θα μας τραβήξουν κάτω. Κυρίως οι κοντινοί μας πλούσιοι όπως Γερμανία, ΗΒ, Γαλλία κτλ.

Ευτυχώς οι μέρες των μνημονίων και της επιτήρησης φρόντισαν -έστω με κακό τρόπο- να αναγκάσουν τους προηγούμενους κυβερνώντες, είτε τους δώθε είτε τους κείθε, να κρατάνε χρήματα στα ταμεία και να μην ειναι πάντα πανι με πανί. Υπάρχουν χρήματα για να ζήσει ο τόπος μέχρι και τέλος Ιουνίου. Μετά λογικά θα έχουμε δειλά δειλά κάποια πρόοδο της επιστήμης που θα χαλαρώσει την κατάσταση τότε. Τουρισμό πάντως ακόμη και αν θα θέλαμε για τα λεφτά, μάλλον δεν μας παίρνει να δεχτούμε και ελπίζω να μην το κάνουμε. Με χιλιάδες κρούσματα στην Ιταλία και την Γερμανία εγώ δεν θα τους ήθελα εδώ.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Ποια ειναι καλέ η πλειοψηφία με λυμένα προβλήματα';;;;;;;;; Aστειεύεσαι υποθέτω. Στα υπόλοιπα συμφωνω σε ότι γράφεις, μην παρεξηγηθούμε.

Την πλειοψηφία των μαθητών εννοούσα , δε νομίζω πολλοί Έλληνες μαθητές έως 17-18 χρονών, να ζουν μόνοι τους και να συντηρούνται οικονομικά μόνοι τους. Τέλος πάντων, το σταματάω. . 

Επεξ/σία από Locke_John
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...