Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
24 minutes ago, gas7777 said:

Προβλέπεται η όχι η αστυνομία πήγε, έκανε τη σύσταση και αποχώρησε χωρίς να υπάρξει πρόβλημα.

Αν δεν προβλεπόταν όμως κι έγινε αυτό, τότε έγινε κακώς, διότι 2 μέτρα και 2 σταθμά. 

  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πρέπει να παραλάβω από το αεροδρόμιο 2 συγγενείς με βρέφος το οποίο θα έρθει Αθήνα για να εγχειριστεί

Μπορούμε να είμαστε στο αμάξι όλοι; Εφόσον πρόκειται για ταξίδι για λόγους υγείας;

Επίσης άσχετο αλλά μπορώ να νοικιάσω κάθισμα αυτοκινήτου μωρού για μια βδομάδα ; Είδα στο ίντερνετ ότι έχει καταστήματα αλλά θα είναι ανοιχτά; Τι μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, DrLo είπε

Δε νομίζω ότι είναι μόνο θέμα αν περπατάει ή όχι

Νομίζω παίζει ρόλο και η κουλτούρα κάθε χώρας

πχ στη Σουηδία δε θα ήταν τόσο έυκολο να βγει ο Λεβεν ή αντίστοιχος Χαρδαλιάς και να πει "βάζω μια υπογραφή εδώ και σας απαγορευω να περπατάτε στο δρόμο", έχουν "λόγο" ένα κάρο υπηρεσίες που πρέπει να μελετήσουν το θέμα να κάνουν εισήγηση το "πόσο δημοκρατικό" είναι αυτό, αν είναι σύμφωνο με τα ανθρώπινα δικαιώματα κλπ και λογική δε κάνουμε υπερβολικές αντιδράσεις. Παραείναι του "διαλόγου" και του ας κάτσουμε να γράψουμε μια έκθεση ιδεων για το θέμα ή να κάνυομε ένα 2ωρο meeting στη κάθε μέρα δουλειά για το τι θα πρέπει να κάνουμε κλπ από το να "διατάξει" κάποιος  κατι.

Θα μου πεις, πόσο διαφορειτκοί σε αυτό μπορεί να είναι οι άλλοι Σκανδιναβοί; 

Δε ξέρω πάντως από το λίγο που τους έχω "ζήσει", το έχουν αυτό. Μπορεί απλά να "κωλώνουν" να πάρουν δύσκολες αποφάσεις.

Σίγουρα, είναι και θέμα κουλτούρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι απόλυτα κατανοητό σε όλους μας ότι εφόσον δεν μπορέσουν όλες οι χώρες να καταστείλλουν την έξαρση του ιού, κινδυνεύουμε όλοι. Δεν είναι αγώνας μιας χώρας, είναι αγώνας όλης της ανθρωπότητας. Για αυτό το λόγο μου κάνει εντύπωση η στάση κάποιων χωρών... Προσωπικά θεωρώ ανεύθυνη απέναντι στην ανθρωπότητα στάση σαν της Σουηδίας ή της Αγγλίας πχ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Πρέπει να είναι απόλυτα κατανοητό σε όλους μας ότι εφόσον δεν μπορέσουν όλες οι χώρες να καταστείλλουν την έξαρση του ιού, κινδυνεύουμε όλοι. Δεν είναι αγώνας μιας χώρας, είναι αγώνας όλης της ανθρωπότητας. Για αυτό το λόγο μου κάνει εντύπωση η στάση κάποιων χωρών... Προσωπικά θεωρώ ανεύθυνη απέναντι στην ανθρωπότητα στάση σαν της Σουηδίας ή της Αγγλίας πχ.

Εάν έχουμε κλειστά σύνορα για τουρίστες εμείς δεν κινδυνεύουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

Πρέπει να παραλάβω από το αεροδρόμιο 2 συγγενείς με βρέφος το οποίο θα έρθει Αθήνα για να εγχειριστεί

Μπορούμε να είμαστε στο αμάξι όλοι; Εφόσον πρόκειται για ταξίδι για λόγους υγείας;

Επίσης άσχετο αλλά μπορώ να νοικιάσω κάθισμα αυτοκινήτου μωρού για μια βδομάδα ; Είδα στο ίντερνετ ότι έχει καταστήματα αλλά θα είναι ανοιχτά; Τι μπορώ να κάνω;

Σε τέτοιες ειδικες περιπτώσεις, παίρνεις τηλέφωνο την πολιτική προστασία.

2 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Πρέπει να είναι απόλυτα κατανοητό σε όλους μας ότι εφόσον δεν μπορέσουν όλες οι χώρες να καταστείλλουν την έξαρση του ιού, κινδυνεύουμε όλοι. Δεν είναι αγώνας μιας χώρας, είναι αγώνας όλης της ανθρωπότητας. Για αυτό το λόγο μου κάνει εντύπωση η στάση κάποιων χωρών... Προσωπικά θεωρώ ανεύθυνη απέναντι στην ανθρωπότητα στάση σαν της Σουηδίας ή της Αγγλίας πχ.

Η Αγγλία, άλλαξε στάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, kritikos28 είπε

Εάν έχουμε κλειστά σύνορα για τουρίστες εμείς δεν κινδυνεύουμε.

Ναι ε; Και οι Έλληνες που ζουν εκεί και κάποια στιγμή θέλουν να γυρίσουν πατρίδα; Αυτούς τι θα τους πούμε; Όχι εσείς μένετε εκεί επ αόριστον;

3 λεπτά πριν, kritikos28 είπε

Εάν έχουμε κλειστά σύνορα για τουρίστες εμείς δεν κινδυνεύουμε.

Και προϊόντα, εργαζόμενοι, υπόλοιποι που δεν είναι τουρίστες δεν μπορούν να κολλήσουν στο εξωτερικό και να επιστρέψουν και πάλι τα ίδια μετά;;;; Δεν είναι τόσο απλό...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ναι ε; Και οι Έλληνες που ζουν εκεί και κάποια στιγμή θέλουν να γυρίσουν πατρίδα; Αυτούς τι θα τους πούμε; Όχι εσείς μένετε εκεί στο αόριστον;

Και προϊόντα, εργαζόμενοι, υπόλοιποι που δεν είναι τουρίστες δεν μπορούν να κολλήσουν στο εξωτερικό και να επιστρέψουν και πάλι τα ίδια μετά;;;; Δεν είναι τόσο απλό...

Έλεγχος και καραντίνα για 14 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Ενα μηνα εγω σπιτι, δε μπορω να κανω τπτ δυστηχως. Μιλαμε για βλαμμενη κυβερνηση, τα νοσοκομεια ειναι φουλ και αν εχεις καποιο προβλημα την εβαψες. Απ οτι διαβαζω και να εχεις πνευμονια απλα ζητανε να μεινεις σπιτι γτ δεν μπορουν να εξυπηρετησουν κοσμο.

Θα εχουμε απιστευτη καταρρευση του συστηματος εδω

Δηλαδή έχουν βάλει σε δεύτερη μοίρα τους πάντες για τον κορωνοιο. Αυτο και αν είναι περίεργο. Θα έπρεπε να αντιμετωπίζουν όποιον χρειάζεται ΜΕΘ με τον ίδιο τρόπο!  
χεστηκαν για εμάς! Να το καταλάβουμε σιγά σιγά. Δεν ενδιαφέρονται για την ανθρωπότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, takatack said:

 Δεν ενδιαφέρονται για την ανθρωπότητα.

Τα κρουσματα κορωνοϊου δεν αποτελουν μερος της ανθρωποτητας; Επίσης τα γραφει για τη Σουηδια, εχεις δει εσυ εδω να γινονται διακρισεις;

Επεξ/σία από Kostasspil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Αν δεν προβλεπόταν όμως κι έγινε αυτό, τότε έγινε κακώς, διότι 2 μέτρα και 2 σταθμά. 

Πάντως στους πιστούς που πήγαν στις εκκλησίες είχαν εντελώς άλλη αντιμετώπιση, ενώ και τα δύο ήταν προβλήματα ουσιαστικά γεννημένα απ'την πλήρη απουσία δημόσιου διαλόγου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, takatack είπε

Δηλαδή έχουν βάλει σε δεύτερη μοίρα τους πάντες για τον κορωνοιο. Αυτο και αν είναι περίεργο. Θα έπρεπε να αντιμετωπίζουν όποιον χρειάζεται ΜΕΘ με τον ίδιο τρόπο!  
χεστηκαν για εμάς! Να το καταλάβουμε σιγά σιγά. Δεν ενδιαφέρονται για την ανθρωπότητα.

για σουηδια μιλαει. Εδω δεν υπαρχουν προβληματα ειτε νοσεις απο covid ειτε απο οτιδηποτε αλλο επειγον (τα μη επειγοντα χειρουργεια κλπ ναι εχουν παει πισω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, DrLo είπε

Δε νομίζω ότι είναι μόνο θέμα αν περπατάει ή όχι

Νομίζω παίζει ρόλο και η κουλτούρα κάθε χώρας

πχ στη Σουηδία δε θα ήταν τόσο έυκολο να βγει ο Λεβεν ή αντίστοιχος Χαρδαλιάς και να πει "βάζω μια υπογραφή εδώ και σας απαγορευω να περπατάτε στο δρόμο", έχουν "λόγο" ένα κάρο υπηρεσίες που πρέπει να μελετήσουν το θέμα να κάνουν εισήγηση το "πόσο δημοκρατικό" είναι αυτό, αν είναι σύμφωνο με τα ανθρώπινα δικαιώματα κλπ και λογική δε κάνουμε υπερβολικές αντιδράσεις. Παραείναι του "διαλόγου" και του ας κάτσουμε να γράψουμε μια έκθεση ιδεων για το θέμα ή να κάνυομε ένα 2ωρο meeting στη κάθε μέρα δουλειά για το τι θα πρέπει να κάνουμε κλπ από το να "διατάξει" κάποιος  κατι.

Θα μου πεις, πόσο διαφορειτκοί σε αυτό μπορεί να είναι οι άλλοι Σκανδιναβοί; 

Δε ξέρω πάντως από το λίγο που τους έχω "ζήσει", το έχουν αυτό. Μπορεί απλά να "κωλώνουν" να πάρουν δύσκολες αποφάσεις.

Την Παρασκευή παρουσίασε η κυβέρνηση ένα σχέδιο για περιοριστικά μέτρα και της την έπεσαν από δεξιά και αριστερά όλοι!

Το απέσυρε, έκανε κάποιες τροποποιήσεις και το έβαλε για διαβούλευση για 24 ώρες, η μικρότερη που έχει γίνει ποτέ!

Πριν από λίγο ανακοίνωσαν ότι κατέληξαν σε μια συμφωνία τα κόμματα και ότι η κυβέρνηση θα μπορεί να ενεργεί άμεσα και  να λαμβάνει ό,τι μέτρα θεωρεί απαραίτητα κ.λπ. κ.λπ. αλλά μόνο για ό,τι έχει να κάνει με την επιδημία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Τα κρουσματα κορωνοϊου δεν αποτελουν μερος της ανθρωποτητας; Επίσης τα γραφει για τη Σουηδια, εχεις δει εσυ εδω να γινονται διακρισεις;

Όπως και τα κρούσματα από τον καρκίνο,

τα κρούσματα από πνευμονία κλπ κλπ που είναι πολλαπλάσια. Αυτά δεν αποτελούν μέρος της ανθρωπότητας; Τα σκέφτηκες και πέρυσι;

6 λεπτά πριν, fredd0 είπε

για σουηδια μιλαει. Εδω δεν υπαρχουν προβληματα ειτε νοσεις απο covid ειτε απο οτιδηποτε αλλο επειγον (τα μη επειγοντα χειρουργεια κλπ ναι εχουν παει πισω)

Νομίζεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...