Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, sotosko είπε

Μια γενική απορία που έχω. Γιατί εδώ στο insomnia ασχολούμαστε/κρίνουμε μόνο την Αγγλία και Σουηδία; Μέλη από άλλες χώρες δεν έχουμε;

κάτσε ρε φίλε

μια φορά "κερδάμε" και πας να μας την χαλάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, patclo είπε

Ελπιζω αυτο το πραγμα που κυκλοφορει να μας λυπηθει και να μεταλαχθει σε κατι τελειως ακίνδυνο απο μονο του, αλλιως μας βλεπω να κυκλοφορούμε με στολή αστροναύτη για καιρό. 

 

20 ώρες πριν, lionheart20 είπε

Οι rna ιοί μεταλλάσσονται συνεχώς.ας ελπίζουμε να μεταλλαχθεί όπως είπες σε μια πιο ακίνδυνη μορφή.

Μάλλον πιο πιθανό είναι να μεταλλαχθεί σε πιο επικίνδυνο γιατί 1 λόγος μετάλλαξης είναι για να επιβιώσει ο ιός.

18 ώρες πριν, perivolaki99 είπε

Καλησπέρα Εγώ θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Εδώ και καιρό δούλευα με ένα εταιρικό κινητό που λόγω στην απολυση μου είμαι αναγκασμένος να άγορασω ένα καινούριο για την προσωπική μου χρήση. Μέσω του φόρουμ βρήκα έναν κύριο ο οποίος βρίσκεται πολύ μακριά από εμένα και είμαι αναγκασμένος να πάρω μετρό από κεντρικά μέχρι Χαλάνδρι κλπ. Η ερώτηση μου είναι η εξής:τι μπορώ να γράψω έτσι ώστε να μην φάω κάποιο πρόστιμο. Εννοείται πως θα φορέσω γάντια και μάσκα και είμαι λογικός άνθρωπος Αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν μπορώ να μείνω χωρίς κινητό τηλέφωνο μέχρι να τελειώσει η απαγόρευση κυκλοφορίας... 

Πως γίνεται να μην έχεις προσωπικό κινητό;Δηλαδή είχες σε εταιρικό κινητό προσωπικά στοιχεία και περίμενες τον κορωνοϊό για να πάρεις κινητό; 😅

10 ώρες πριν, _kos_tas_ είπε

Ξέχασες και γυναίκες στους εργένηδες.

Και  συνδρομή Plus για όσους είχαν χρήματα να αγοράσουν PS4 αλλά όχι Plus. 

Επίσης και κάρτα για το κινητό για όσους πήραν κινητό με 500-700-1000€ αλλά όχι κάρτα.  😂

4 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

αν είχαμε πολιτικούς που σκέφτονται τον τόπο και όχι τη φαμίλια θα είχαν ήδη στείλει τελεσιγραφο στην εε οτι ή μας δίνετε χρήματα απο τα ταμεία της ευρώπης (τα κερδισμένα της γερμανίας δηλαδη) ή φευγουμε όλες οι χώρες του νότου σε δικό μας μπλόκ εκτός εε.

Ούτε σε ταινία δεν θα το έδειχνε αυτό. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, AtiX said:

Καλά σίγουρα κάποιοι θα τα γράψουν όλα στα τέτοια τους και θα πάνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Πως γίνεται να μην έχεις προσωπικό κινητό;Δηλαδή είχες σε εταιρικό κινητό προσωπικά στοιχεία και περίμενες τον κορωνοϊό για να πάρεις κινητό; 😅

 

Δε το βρίσκω καθόλου περίεργο.

Ακριβώς έτσι ήμουν στη προηγούμενη δουλειά (μόνο εταιρικό).

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Οι ΗΠΑ θα σπάσουν κάθε προηγούμενο ρεκόρ σήμερα. 1268 θάνατοι από τώρα και ακόμη είναι μεσημέρι εκεί.

Νούμερα, νούμερα και πάλι νούμερα 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ισπανία ο αριθμός των serious critical είναι 7000, μεγαλύτερος από κάθε άλλη φορά.

Πως γίνεται τότε ο αριθμός των νέων θανάτων να δείχνει πτώση? Μήπως βρήκανε ξαφνικά εξοπλισμό και φτιάξανε κιάλλες μεθ?

 

Επίσης απότι βλέπω το βέλγιο έχει την πιο τρομακτική άνοδο των τελευταίων ημερών

belllllll.jpg.3b8d71ef61f86adea2e14bb1cc8ac2ef.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 minutes ago, neosstoforum said:

Οι ΗΠΑ θα σπάσουν κάθε προηγούμενο ρεκόρ σήμερα. 1268 θάνατοι από τώρα και ακόμη είναι μεσημέρι εκεί.

Μέχρι το τέλος της βδομάδας θα έχουν φτάσει τους 20Κ νεκρούς. :(

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάποιος είναι θετικός, ποια η πιθανότητα να έχει κόσμο γύρω του? Έκανε το τεστ και βγήκε βόλτα?

Σουηδία πάντως εφαρμόζουν social distancing για ευπαθείς ομάδες και ανοσία της αγέλης για τους υπόλοιπους. Ισχυρίζοντας πως από τη στιγμή πως δεν ξέρουν πόσο υπερβολική λύση είναι το lockdown, δε βρίσκουν λόγο να καταστρέψουν και την οικονομία.

https://www.nationalreview.com/2020/04/coronavirus-response-sweden-avoids-isolation-economic-ruin/?fbclid=IwAR3K1QmRdsWCQ4JXVA0SUCE5XFAvoxDlJJ-pOo1ppyxZpye8O0ZN5jfokuo

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

αν είχαμε πολιτικούς που σκέφτονται τον τόπο και όχι τη φαμίλια θα είχαν ήδη στείλει τελεσιγραφο στην εε οτι ή μας δίνετε χρήματα απο τα ταμεία της ευρώπης (τα κερδισμένα της γερμανίας δηλαδη) ή φευγουμε όλες οι χώρες του νότου σε δικό μας μπλόκ εκτός εε.

Γιατί να το κάνουμε αυτό;

Έχουμε κάνει μεγάλη προσπάθεια για να συνηθίσουμε να φιλάμε κατουρημένες ποδιές και να γλύφουμε εκεί που φτύνουμε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Malthador είπε

GDPR και βλακείες.

σε ζητήματα ανωτέρας βίας, δημοσίου συμφέροντος ή δημόσιας υγείας κλπ δεν υπάρχει ούτε gdpr ούτε τίποτα

2 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Γιατί να το κάνουμε αυτό;

Έχουμε κάνει μεγάλη προσπάθεια για να συνηθίσουμε να φιλάμε κατουρημένες ποδιές και να γλύφουμε εκεί που φτύνουμε...

δηλαδή είστε τόσο σίγουροι ότι οι συνέπειες μιας τέτοιας κίνησης, εάν λέμε γινόταν, θα ήταν τόσο θετικές ; και αν ναι γιατί δεν το κάνουν για να εκλέγονται για τα επόμενα 50 χρόνια ; ειλικρινά δεν ξερω, ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...