Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, ant_ είπε

10 μασκες 10 ευρω απο οτι ακουσα λιγο μερικες τιμες 

ελπιζω σημερα στο διαγγελμα να ανακοινωσει οτι θα δινονται δωρεαν

Δωρεάν σημαίνει προμηθευτής του κράτους, άρα θα τις πληρώσουμε πιο ακριβά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, gordonas είπε

1. Δεν γίνεται να μείνουμε σε καραντίνα 18 μήνες ή όσο χρειαστεί για να βγει εμβόλιο/θεραπεία. Είναι αδύνατο από όποια οπτική και να το δεις.

 

Καλα σε "καραντινα" ποτε δεν ειμασταν

οσες φορες ηθελες εβγαινες εξω την μερα 

οι δρομοι γεματοι ητανε και τα παρκα  το μονο που ειχε αλλαξει ηταν τα κλειστα μαγαζια και επειδη για οικονομικους λογους δεν γινεται να παραμεινουν αλλο κλειστα ανοιγουν 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panostom είπε

25 Μαΐου ή 1η Ιουνίου

- Θα λειτουργήσουν ξανά τα δημοτικά σχολεία

Αρα, να ανοιξουν για 10 μερες κανονικης λειτουργιας συν 3 εβδομαδες παρατασης σχολικης χρονιας. Επομενως, για 25 μερες μαθημα θα παρουν καθε δυνατο ρισκο.

κατι δεν κολλαει εδω

Θα εχουν διαφορετικες βαρδιες για καθε ταξη; Θα περιορισουν τους μαθητες ανα ταξη για να τηρουνται αποστασεις; Θα καθονται οι δασκαλοι απο πανω τους για να μην πλησιαζουν στο 1,5 μετρο τα παιδια;

Πώς θα γινει ολο αυτο με μια παιδεια χωρις χρηματα, χωρις δασκαλους, με κενες θεσεις και παει λεγοντας;

Τα σχολεία ανοίγουν επειδή ξεκινάνε οι δουλειές, οι οποίες ξεκινάνε επειδή δεν υπάρχουν λεφτά για επιδόματα. Είναι αλυσίδα.

Θα δώσουν οδηγίες και θα πάρουν το ρίσκο. Αν τα πράγματα αρχίσουν να πηγαίνουν πολύ χάλια θα γίνονται πάλι τα μέτρα πιο αυστηρά.

Γενικά, τώρα που πρέπει αναγκαστικά να ξανανοίξουν οι δουλειές είναι τα δύσκολα. Το <<εύκολο>> ήταν το κλείσιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ant_ είπε

Καλα σε "καραντινα" ποτε δεν ειμασταν

οσες φορες ηθελες εβγαινες εξω την μερα 

οι δρομοι γεματοι ητανε και τα παρκα  το μονο που ειχε αλλαξει ηταν τα κλειστα μαγαζια και επειδη για οικονομικους λογους δεν γινεται να παραμεινουν αλλο κλειστα ανοιγουν 

Ουσιαστικά, υπήρχε ΑΥΤΟαπαγορευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1€/τεμάχιο η απλή χειρουργική μάσκα μιας χρήσεως, sorry αλλά είναι πολλά, απ' τη στιγμή που αν θες να τη φοράς σωστά θα χρειάζεσαι περισσότερες από μία καθημερινά, ειδικά αν εργάζεσαι.

Κι εγώ ρώτησα νωρίτερα σε φαρμακείο αν έχει, και μου είπε ότι έχει με 90 λεπτά, και ότι τις αγοράζει 62.

5 λεπτά πριν, zio10 είπε

Τα σχολεία ανοίγουν επειδή ξεκινάνε οι δουλειές, οι οποίες ξεκινάνε επειδή δεν υπάρχουν λεφτά για επιδόματα. Είναι αλυσίδα.

Θα δώσουν οδηγίες και θα πάρουν το ρίσκο. Αν τα πράγματα αρχίσουν να πηγαίνουν πολύ χάλια θα γίνονται πάλι τα μέτρα πιο αυστηρά.

Εν τω μεταξύ τόσες μέρες δεν ακούγεται τίποτα για βρεφονηπιακούς και παιδικούς σταθμούς, που εκεί θα είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα, μαζί με τα δημοτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο αλλα καπου διαβασα πως ΟΤΑΝ ανοιξουν τα αεροδρομια και ξεκινησουν και παλι οι πτησεις, θα πρεπει πριν καποιος κανει ταξιδι να κανει την εξεταση για covid. Αυτο δεν θα πρεπει να το αναλαβει η αεροπορικη εταιρια η το αεροδρομιο η το κρατος anyway; Δηλαδη καποιος θα πρεπει να χρεωθει 300 ευρω θελει δεν θελει;

Σαν κινηση η εξεταση δεν ειναι λαθος, αλλα το να αναλαβει το κοστος ο πελατης θεωρω οτι ειναι λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν διάβαζες με τι έχει ασχοληθεί ο συγκεκριμένος στη ζωή του θα ντρεπόσουν να ποστάρεις κάτι τέτοιο! Αλλά τι ψάχνω τώρα...

Φαντάζομαι πως θα λες το ίδιο και όταν θα έχουμε εμβόλιο για τον Covid19: "ας μην πάρουμε πολλά, να περιμένουμε πρώτα να δούμε πόσοι θα πεθαίνουν και μετά βλέπουμε..." 

Συγγνώμη που επεμβαίνω. Συμπαθής ο κ. Τσιόδρας, αλλά με τις εκτιμήσεις δεν τα πάει πολύ καλά. Δες τις τοποθετήσεις του στις αρχές της πανδημίας.

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν διάβαζες με τι έχει ασχοληθεί ο συγκεκριμένος στη ζωή του θα ντρεπόσουν να ποστάρεις κάτι τέτοιο! Αλλά τι ψάχνω τώρα...

 

Κάτσε για ποιον από τους 3 λες; Γιατί εγώ ως άσχετος διάβασα το βιογραφικό του μεσαίου και έμεινα έκπληκτος. Ο άνθρωπος είναι ίσως από τους κορυφαίους ευεργέτες της Ελλάδας. Τόσα πτυχία, τόσες εξέχουσες θέσεις, έχω μείνει άφωνος, ο,τι κι αν πει θα τον πιστέψω. Μακαρι κι ο όρκος του Ιπποκράτη να είναι τόσο ιερός και να μην σπάει με τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vforvaggelis είπε

Ασχετο αλλα καπου διαβασα πως ΟΤΑΝ ανοιξουν τα αεροδρομια και ξεκινησουν και παλι οι πτησεις, θα πρεπει πριν καποιος κανει ταξιδι να κανει την εξεταση για covid. Αυτο δεν θα πρεπει να το αναλαβει η αεροπορικη εταιρια η το αεροδρομιο η το κρατος anyway; Δηλαδη καποιος θα πρεπει να χρεωθει 300 ευρω θελει δεν θελει;

Σαν κινηση η εξεταση δεν ειναι λαθος, αλλα το να αναλαβει το κοστος ο πελατης θεωρω οτι ειναι λαθος.

Προς το παρόν τους βάζουν έτσι μέσα

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, patclo είπε

Προς το παρόν τους βάζουν έτσι μέσα

Αβερτα δηλαδη!

Εγω που θα πρεπει να ταξιδεψω με την κορη μου δηλαδη περαν της προσωπικης προστασιας που θα εχω, δενθα μου παρεχουν τιποτε.

Ελπιζω Στις επομενες μερες να τα βαλουν κατω να τα δουν και να αλλαξει ολο αυτο. Τουλαχιστον να παρεχουν μασκα σε ολους και εστω μικρα αντισηπτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Gioandro είπε

Συγγνώμη που επεμβαίνω. Συμπαθής ο κ. Τσιόδρας, αλλά με τις εκτιμήσεις δεν τα πάει πολύ καλά. Δες τις τοποθετήσεις του στις αρχές της πανδημίας.

Δε νομίζω ότι λέει κάτι διαφορετικό από αυτό που λέει ο ΠΟΥ, δεν θυμάμαι εγώ τουλάχιστον να βγαίνει εκτός της συγκεκριμένης "γραμμής" 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Gioandro είπε

Συγγνώμη που επεμβαίνω. Συμπαθής ο κ. Τσιόδρας, αλλά με τις εκτιμήσεις δεν τα πάει πολύ καλά. Δες τις τοποθετήσεις του στις αρχές της πανδημίας.

"Συμπαθής" ο άνθρωπος που γλίτωσε καμιά 10αριά χιλιάδες νεκρούς. Μάλιστα...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...