Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, pontez2 είπε

Άσχετο με τον ιό, σχετικο με προιόντα που δινουν μια αισθηση καθαριότητας.

H Dettol υποστηριζει οτι προμηθευει κανονικά τα καταστήματα.

Προσωπικά οσες φορές έχω πάει σε σουπερ μάρκετ, όταν ζητάω οποιοδηποτε προιόν, μου λένε οτι δε ξέρουν κτλ κτλ.

Φήμες (επαναλαμβάνω φημες) και διάφοροι που σχολιάζουν στα social στη σελιδα της εταιρίας, πως σε μεγάλο βαθμό τα συγκεκριμένα προιόντα επειδη υπάρχει η πιθανότητα να σκοτώνουν τον ιό, ορισμένες φορές τα αγοράζουν οι ίδιοι οι υπαλληλοι με αποτέλεσμα να μην υπάρχει τιποτε στην αγορά.

Σας έχει τυχει να βρειτε? Δεν μιλάω για το γνωστο σπρέι. Έστω σαπούνι.

Να σου πω εγώ τι παραδίδει η Dettol, τις τελευταίες 40 ήμερες έχω ζητήσει περίπου 500 κιβώτια και έχει παραδώσει λιγότερα από 10. Αυτός είναι ο λόγος που δεν βρίσκεις τα προϊόντα στο ράφι.

Αυτό είναι το "προμηθεύει κανονικά τα καταστήματα"

Υ.Γ. Το ίδιο ισχύει και στο οινόπνευμα και στα γάντια μιας χρήσης.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, lovesucks είπε

Δεν είναι μόνο στο θέμα μάσκα που μας τα γύρισαν..δείτε κ για τα σχολεία τι έλεγαν..

Για τα σχολεία υπάρχει απάντηση γιατί τώρα δεν είναι κέντρα διασποράς ενώ ήταν πριν δυο μήνες;

 

Unpopular opinion του Fubar:

 - Τα σχολεία είναι daycare για μεγάλα παιδιά, ωστε οι γονείς να μπορούν να πάνε στη δουλειά τους

 - Τα πανεπιστήμια (μέσω των φοιτητών) συντηρούν οικονομικά περιοχές ολόκληρες (καταστήματα, καφετέριες, εστιατόρια, ενοικιαζόμενα) οι οποίες αλλιώς θα ήταν κατσικοχώρια.

 - Οι γνώσεις που αποκομίζουν φοιτητές και μαθητές είναι δευτερευούσης σημασίας. Το βασικό είναι οτι σχολεία και πανεπιστήμια κάνουν την οικονομία να ρολάρει.

Προφανώς είναι κέντρα διασποράς, όπως ήταν πρίν δύο μήνες, αλλά η οικονομία πρέπει πάλι να πάρει μπρός.

Ετοιμαστείτε για second wave

  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, panostom είπε

25 Μαΐου ή 1η Ιουνίου

- Θα λειτουργήσουν ξανά τα δημοτικά σχολεία

Αρα, να ανοιξουν για 10 μερες κανονικης λειτουργιας συν 3 εβδομαδες παρατασης σχολικης χρονιας. Επομενως, για 25 μερες μαθημα θα παρουν καθε δυνατο ρισκο.

κατι δεν κολλαει εδω

Θα εχουν διαφορετικες βαρδιες για καθε ταξη; Θα περιορισουν τους μαθητες ανα ταξη για να τηρουνται αποστασεις; Θα καθονται οι δασκαλοι απο πανω τους για να μην πλησιαζουν στο 1,5 μετρο τα παιδια;

Πώς θα γινει ολο αυτο με μια παιδεια χωρις χρηματα, χωρις δασκαλους, με κενες θεσεις και παει λεγοντας;

Προφανως και ειναι αδυνατο παιδακια 7-10 χρονων να καταφερεις να τα κανεις να κρατανε αποοστασεις ασφαλειας, να τηρουν βασικους κανονες υγιεινης και να μην βαζουν τα χερια τους στο στομα αφου πρωτα εχουν πιασει τα παντα, αλλα ακομη και αυτα να καταφερεις να τους κανεις( που δεν γινετε με τπτ) στις αιθουσες θα υπαρχει ο ορισμος του συγχρωτισμου. Η ιδια επιτροπη που πριν 1.5 μηνα ηταν αυτη που εκλεισε πρωτα τα σχολεια γιατι "τα παιδια ητανε υγιειονομικες βομβες διασπορας με πολυ υψηλο ιικο φορτιο" οπως χαρακτηριστικα λεγανε, εν συνεχεια ηρθε το γενικο lockdown και κλεισιμο επιχειρησεων που μας γονατισε ολους οικονομικα, για να ερθει τωρα ξανα η ιδια επιτροπη να προτεινει ανοιγμα των σχολειων για ενα 20 ημερο, σαν να μην τρεχει τιποτα, αν αυτο δεν ειναι κοροιδια τοτε τι ειναι.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο γκρουπ από την Βιέννη. Η Αυστρία που είναι (σχετικά) συγκρίσιμο μέγεθος με Ελλάδα, έχεις ανοίξει εδώ και δυο εβδομάδες τα μικρά μαγαζιά. Κίνηση  δεν υπάρχει ιδιαίτερη γιατί ο κόσμος είναι ακόμα επιφυλακτικός. 

Shopping malls, κουρεία, ΙΚΕΑ κλπ ανοίγουν από το Σάββατο 2. Μαΐου. Οι καφετεριες και τα εστιατόρια από 15. Μαΐου με μέγιστο αριθμό 4 ατόμων/ τραπέζι. Οι εργαζόμενοι υποχρεωτικά με μάσκα. 

Ξενοδοχεία από 29. Μαΐου.

Ανοιχτο παραμένει ακόμα τι θα γίνει με το αεροδρόμιο κ τις πτήσεις. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.garafas.gr/ergaleia/eidi-prostasias/maskes/maska-ergasias-anthraka-me-balbida-dfnd-220vc-ffp2-12-tem/ Παρήγγειλα αυτές εδώ Παρασκευή πρωί και πριν λιγο τις έλαβα με fis courier. Ο ιδιος έχει και χωρίς βαλβίδα με 20€. 

Ειναι απο τις καλύτερες τιμές που έχω δει, το ποστάρω για όποιον ενδιαφέρεται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, billdanos said:

Η μεγαλύτερη ζημιά θα γίνει με τις υφασμάτινες μάσκες πολλαπλών χρήσεων... Θα τις φοράνε κάποιοι όλη τη μέρα όσο κυκλοφορούν έξω, θα ποτίζουν με σταγονίδια και πιθανόν και με τον ίδιο τον ιό, ενδιάμεσα θα τις πιάνουν, θα τις βγάζουν, θα τις βάζουν σε τσέπες, θα τις ακουμπούν σε γραφεία και επιφάνειες και το βράδυ ήσυχοι πως γλίτωσαν από τον ιό θα τις πηγαίνουν και μέσα στα σπίτια τους για πλύσιμο, στέγνωμα και σιδέρωμα...

Ας κάνει κάποιος μια μελέτη πιθανότητας προσβολής από τον ιό με ένα σενάριο μη χρήσης μάσκας αλλά εφαρμογής όλων των άλλων μέτρων προστασίας και άλλο ένα με τη χρήση μάσκας πολλαπλών χρήσεων από έναν μέσο άνθρωπο... :) 

Μην τους πεις ομως οτι η μασκα δεν προστατευει!!

31 minutes ago, SPANK said:

Το λυπηρό ειναι οτι ορισμένοι νόμιζαν , νομίζουν και θα νομίζουν οτι ειναι άτρωτοι :P

Γι αυτους λοιπον "η μασκα δεν προστατευει"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/thessaloniki-riskaran-kai-efagan-prostimo-300-eyro-o-elegxos-pou-tha-thymountai-gia-kairo/3020061/

Ισχύει ακόμη το πρόστιμο των 300 € και η αφαίρεση πινακίδων; Δεν ήταν προσωρινά μέτρα για το τριήμερο του Πάσχα και πιθανώς για το τριήμερο της Πρωτομαγιάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Ορισμός της κωλοτούμπας είναι βασικά.

Επίσης αυτό το "Τους εμπιστευόμαστε και συνεχίζουμε" είναι λίγο τρομακτικό. Γιατί δεν έχουν δώσει δείγματα που τους κάνουν άξιους εμπιστοσύνης.

Ο πολύ χαμηλός αριθμός θυμάτων που έχουμε στην Ελλάδα δεν σε ικανοποιεί; 

Ο αριθμός των νοσηλευομένων σε ΜΕΘ; Ούτε αυτός σε ικανοποιεί; 

Θα προτιμούσες τα νούμερα της Πορτογαλίας; 

Επεξ/σία από gordonas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, margaritagr said:

https://www.garafas.gr/ergaleia/eidi-prostasias/maskes/maska-ergasias-anthraka-me-balbida-dfnd-220vc-ffp2-12-tem/ Παρήγγειλα αυτές εδώ Παρασκευή πρωί και πριν λιγο τις έλαβα με fis courier. Ο ιδιος έχει και χωρίς βαλβίδα με 20€. 

Ειναι απο τις καλύτερες τιμές που έχω δει, το ποστάρω για όποιον ενδιαφέρεται 

Έχεις προσέξει πως αγόρασες μάσκες για οικοδομικές και άλλες εργασίες ε?

Θέλω να βάψω και το σπίτι, πόσα θες? 😛 

Εγώ θα βγω έξω με το προστατευτικό της οξυγονοκόλλησης! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, billdanos said:

Έχεις προσέξει πως αγόρασες μάσκες για οικοδομικές και άλλες εργασίες ε?

Θέλω να βάψω και το σπίτι, πόσα θες? 😛 

Εγώ θα βγω έξω με το προστατευτικό της οξυγονοκόλλησης! 

Γράφει προδιαγραφών FFP2, οπότε θεωρητικά καλύπτει τις ίδιες προδιαγραφές με τις μάσκες FFP2 που προορίζονται για άλλες χρήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, margaritagr είπε

https://www.garafas.gr/ergaleia/eidi-prostasias/maskes/maska-ergasias-anthraka-me-balbida-dfnd-220vc-ffp2-12-tem/ Παρήγγειλα αυτές εδώ Παρασκευή πρωί και πριν λιγο τις έλαβα με fis courier. Ο ιδιος έχει και χωρίς βαλβίδα με 20€. 

Ειναι απο τις καλύτερες τιμές που έχω δει, το ποστάρω για όποιον ενδιαφέρεται 

Συγνώμη, επειδή δεν έχω ιδέα από μάσκες, αυτή η μάσκα είναι μόνο για 8 ώρες και μετά την πετάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, billdanos είπε

Έχεις προσέξει πως αγόρασες μάσκες για οικοδομικές και άλλες εργασίες ε?

Θέλω να βάψω και το σπίτι, πόσα θες? 😛 

Εγώ θα βγω έξω με το προστατευτικό της οξυγονοκόλλησης! 

Εχεις βαλει ποτε οξαλικό σε μαρμαρο χωρίς μασκα να δεις την γλύκα? :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, gordonas είπε

Ο πολύ χαμηλός αριθμός θυμάτων που έχουμε στην Ελλάδα δεν σε ικανοποιεί; 

Ο αριθμός των νοσηλευομένων σε ΜΕΘ; Ούτε αυτός σε ικανοποιεί; 

Θα προτιμούσες τα νούμερα της Πορτογαλίας; 

Τους δείξαμε εμπιστοσύνη σε όλα  κ είχαμε αυτά που αναφέρεις.

Τους εμπιστευόμουν όταν έλεγαν για τη μάσκα πως δεν προσφέρει προστασία(χαζομάρα μου τελικά που δεν μπήκα στη διαδικασία να "διαβάσω" πίσω από τις λέξεις, όπως οι περισσότεροι εδώ ,πως δεν το εννοούσαν..απλά το έλεγαν για να μη πέσουμε σα τα κοράκια πάνω τους..)

Τους εμπιστεύθηκα για τα σχολεία.

Τώρα να τους εμπιστευθώ που κάνουν στροφή 180°μοίρες;;προσωπικά όχι δεν τους εμπιστεύομαι.

Εσύ θα συνεχίσεις να τους εμπιστεύεσαι αν μετά από αυτά ,που τώρα κάνουν στροφή, έχουμε αύξηση σε θανάτους,διασωληνώσεις,κ.α.,;;

Επεξ/σία από lovesucks
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, techPro είπε

Γράφει προδιαγραφών FFP2, οπότε θεωρητικά καλύπτει τις ίδιες προδιαγραφές με τις μάσκες FFP2 που προορίζονται για άλλες χρήσεις.

Έχω την εντύπωση ότι επειδή διαθέτει βαλβίδα εκπνοής είναι πιο επικίνδυνη από το να μην φοράς μάσκα, ειδικά αν είσαι φορέας. Μέσω της βαλβίδας βγαίνει αέρας με μεγαλύτερη πίεση και επομένως διασπείρεται σε μεγαλύτερη απόσταση.

Επεξεργασία: Ορίστε και η επιστημονική άποψη στο θέμα:

 

Επεξ/σία από sotosko
Επεξεργασία
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...