Προς το περιεχόμενο

Ηχορύπανση


Ola150

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας (18:00-18:30), τι θεωρείται αποδεκτό ως θόρυβος μουσικής; Άσχετα με το είδος και το ντραγκαντρούγκα; Έχω πρόβλημα με τον γείτονα, ενώ δεν είναι τόσο δυνατά η μουσική έρχεται με την μια και χτυπάει την πόρτα να το χαμηλώσω, είμαι πάντα ευγενικός γιατί προσπαθώ να τον καταλάβω αλλά αν έρχεται όλη μέρα κάθε ώρα και στιγμή, δεν μπορώ ποτέ να ακούσω μουσική λίγο πιο δυνατά. Τι να κάνω; Να πάρω decibelομέτρο και να του το δείχνω κάθε φορά που έρχεται; Να πάω στον διαχειριστή να δω αν έχουν ορίσει κάτι διαφορετικό; Είναι που έχουμε την καραντίνα και δεν βγαίνουμε καθόλου έξω, αν δεν μπορούμε να ακούσουμε και μουσική θα λαλίσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να έρχεται ο γείτονάς σου τόσο συχνά τρία πράγματα παίζουν.

1. Η πολυκατοικία σου είναι χάρτινη, με αποτέλεσμα να ακούει την μουσική σου στερεοφωνικά.

2. Βάζεις πράγματι αρκετά δυνατά την μουσική.

3. Είναι εντελώς στραβόξυλο.

 

Και στις τρεις περιπτώσεις, επιβάλλεται ο σεβασμός στους συνανθρώπους μας. Δεν είναι αναγκαίο να ακούς "μουσική λίγο πιο δυνατά" όπως λες, ειδικά την στιγμή που βεβαιωμένα αυτό επιδρά αρνητικά στον γείτονά σου. Βάλε ακουστικά ή χαμήλωσε την. Σκέψου πως η καραντίνα έχει κάνει τα νεύρα όλων μας τσατάλια και συλλογίσου πως θα ένιωθες αν ήσουν υποχρεωμένος να κλειστείς σπίτι σου και να ακούς 4-5 ώρες την μέρα μουσική που δεν σου αρέσει από τον γείτονα.

 

ps: Οι ώρες κοινής ησυχίας για τον μήνα μας είναι από 15:30 έως 17:30 και από 22:00 έως 07:30. Από τον Απρίλιο, οι ώρες κοινής ησυχίας θα είναι από 15:00 έως 17:30 και από 23:00 έως 07:00.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Για να έρχεται ο γείτονάς σου τόσο συχνά τρία πράγματα παίζουν.

1. Η πολυκατοικία σου είναι χάρτινη, με αποτέλεσμα να ακούει την μουσική σου στερεοφωνικά.

2. Βάζεις πράγματι αρκετά δυνατά την μουσική.

3. Είναι εντελώς στραβόξυλο.

Και στις τρεις περιπτώσεις, επιβάλλεται ο σεβασμός στους συνανθρώπους μας. Δεν είναι αναγκαίο να ακούς "μουσική λίγο πιο δυνατά" όπως λες, ειδικά την στιγμή που βεβαιωμένα αυτό επιδρά αρνητικά στον γείτονά σου. Βάλε ακουστικά ή χαμήλωσε την. Σκέψου πως η καραντίνα έχει κάνει τα νεύρα όλων μας τσατάλια και συλλογίσου πως θα ένιωθες αν ήσουν υποχρεωμένος να κλειστείς σπίτι σου και να ακούς 4-5 ώρες την μέρα μουσική που δεν σου αρέσει από τον γείτονα.

Αυτό το κάνει 8 μήνες τώρα, όσο καιρό είμαι εδώ πέρα. Τείνω προς το 1 και το 3. Δεν μιλάμε για 3 ώρες μουσική, 3 ώρες ζήτημα να ακούω όλη την εβδομάδα πλέον. Μιλάμε για 30 λεπτά την ημέρα, ούτε αυτά δεν έχω πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Ola150 είπε

Αυτό το κάνει 8 μήνες τώρα, όσο καιρό είμαι εδώ πέρα. Τείνω προς το 1 και το 3. Δεν μιλάμε για 3 ώρες μουσική, 3 ώρες ζήτημα να ακούω όλη την εβδομάδα πλέον. Μιλάμε για 30 λεπτά την ημέρα, ούτε αυτά δεν έχω πλέον.

Αν μιλάμε για 30 λεπτά την ημέρα, βάλε ακουστικά και πέρνα στην διαπασών. 🤘

Επεξ/σία από Dante80
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει ρόλο (και μιλάω πολύ σοβαρά) και τα ηχεία που ακούς. Αν δηλαδή δεν βγάζουν ποιοτικό ήχο αυτός στο δίπλα κ παραδιπλά ακούγεται σαν γκρατσα-γκρουτζα. Ακόμη κ με νορμάλ ένταση. Ακόμη και το τι μουσική παίζεις.

Εμένα ένας συνάδελφος στο γραφείο άκουγε κάτι heavy από το ηχείο του υπολογιστή. Δεν το είχε δυνατά είναι αλήθεια αλλά όλο αυτό στο συνεχόμενο παίξιμο, το είδος της μουσικής και το κακό ηχείο έκαναν ανυπόφορο το άκουσμα πάνω από 20 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ola150 είπε

Έχω πρόβλημα με τον γείτονα, ενώ δεν είναι τόσο δυνατά η μουσική έρχεται με την μια και χτυπάει την πόρτα να το χαμηλώσω, είμαι πάντα ευγενικός γιατί προσπαθώ να τον καταλάβω αλλά αν έρχεται όλη μέρα κάθε ώρα και στιγμή, δεν μπορώ ποτέ να ακούσω μουσική λίγο πιο δυνατά. Τι να κάνω;

για να έρχεται σημαίνει ότι την ακούει και ενοχλείται Για ποιο λόγο θα πρέπει να ακούει ο γείτονας την μουσική σου ανεξάρτητα με το αν του αρέσει η όχι  Εσύ ακούς την δική του ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να χαμηλώσεις την ένταση των ηχείων, στην συντριπτικότατη πλειοψηφία τέτοιων περιπτώσεων το θέμα είναι η δυνατή ένταση.

Τώρα όσων αφορά τους τοίχους από σεντόνι, έχω συναντήσει και σπίτι με τέτοια περίπτωση που μιλώντας σε normal επίπεδο κοντά σε τοίχο ο δίπλα ακούει άνετα τι λες, μόνο που αν μιλάμε για τέτοια περίπτωση πολυκατοικίας, όλοι θα πρέπει να ενοχλούνται από όλους μέσα στην πολυκατοικία και θα υπάρχει γενικώς πρόβλημα σε όλους με το παραμικρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα πες την αλήθεια. Έχεις Sub και είναι ρυθμιζμενο στο τέρμα? Το μόνο που ακους ειναι ενα συνεχες βουιτό?

Όπως είπαν και οι παραπάνω, το ότι δεν είναι ώρες κοινής ησυχίας δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να σεβόμαστε τους άλλους όλο το 24 ωρο.

Με την λογική σου ο νταλικέρης που φευγει 4 τη νύχτα και γυρνάει 5 το απόγευμα και στις 8 θέλει να κοιμηθεί ή κάποιος που δούλευε νύχτα και το πρωι θέλει να κοιμηθεί κλπ, πρέπει να πεθάνουν και να μην κοιμηθούν?

Γενικά οι ώρες κοινης ησυχίας όπως τις αντιλαμβάνονται μερικοί, είναι μια μεγάλη μ@λ@κια . Να θες να κανεις μια εργασία μια φορά, να πω οκ, να θες κάθε μέρα να ακους δυνατά μουσική και ειδικά σε πολυκατοικία του 1821, ε χέσε μας. Παρε ακουστικά και πήδα όλη μέρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λογικη ειναι η καλυτερη επιλογη. και εσυ δειξε το ανθρωπινο προσωπο σου βαζοντας την μουσικη σου σε λογικα επιπεδα. να υπολογισεις την μονωση των τοιχων, την ενταση της μουσικης, το ειδος της μουσικης και την ποιοτητα των ηχειων σου. οσο χαλια και να ειναι η μονωση των τοιχων δεν μπορει σε λογικη ενταση να ενοχλειται ο γειτονας σου σε ωρες μη κοινης ησυχιας. εξαρταται τι εννοεις εσυ αποδεκτο επιπεδο στην ενταση. με τους αλλους ενοχλειται? τι ανθρωπος ειναι? μην τυχον και εκει που εχεις εσυ το ηχοσυστημα σου ειναι απο την αλλη το προσκεφαλο του κρεβατιου του?

καλα ξεμπερδεματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς, σε σχέση με τις ώρες κοινής ησυχίας: αν χρειαζόμαστε νόμους για να είμαστε άνθρωποι, τότε κλάφτα Μπάμπη...

Οι ώρες κοινής ησυχίας σου λένε πότε πρέπει να κάνεις απόλυτη ησυχία, όχι πως τις υπόλοιπες ώρες μπορείς να ενοχλείς σε σταθερή βάση. Θυμάμαι πριν λίγα χρόνια που μία καταδικάστηκε (και μάλιστα με βαριά ποινή) γιατί έκανε θόρυβο, όχι σε ώρες κοινής ησυχίας αλλά σταθερά και για μεγάλο χρονικό διάστημα.

 

ΥΓ θυμάμαι πριν χρόνια είχαμε βάλει να δούμε ένα Quake II speedrun στην τηλεόραση και μας είχε πέσει τόσο το σαγόνι που ξέχασα πως ήταν ανοιχτό το subwoofer. Ήρθε η κοπέλα από πάνω και μου ζήτησε να το χαμηλώσω - ντράπηκα πολύ, κι ας μην ήταν ώρα κοινής ησυχίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xsterg είπε

οσο χαλια και να ειναι η μονωση των τοιχων δεν μπορει σε λογικη ενταση να ενοχλειται ο γειτονας σου σε ωρες μη κοινης ησυχιας

Μετά την απορία περί μαθηματικών, πιάσαμε και τον τομέα της οικοδομικής βλέπω (μάθημα 7ου εξαμήνου των πολ. μηχ. του ΕΜΠ / πάνε και χρόνια πολλά βέβαια από τότε).😂

(Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις @xsterg, αστειεύομαι και συγγνώμη για το off topic)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MauroPaltoudias είπε

Μετά την απορία περί μαθηματικών, πιάσαμε και τον τομέα της οικοδομικής βλέπω (μάθημα 7ου εξαμήνου των πολ. μηχ. του ΕΜΠ / πάνε και χρόνια πολλά βέβαια από τότε).😂

(Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις @xsterg, αστειεύομαι και συγγνώμη για το off topic)

δεν σε παρεξηγω αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xsterg είπε

δεν σε παρεξηγω αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις!

(Μπορείς να ανατρέξεις σε ένα πρόσφατο σχόλιο - ερώτησή σου με σκωπτικό θα έλεγα ύφος, σε άλλο τοπικ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, hp8 said:

για να έρχεται σημαίνει ότι την ακούει και ενοχλείται Για ποιο λόγο θα πρέπει να ακούει ο γείτονας την μουσική σου ανεξάρτητα με το αν του αρέσει η όχι  Εσύ ακούς την δική του ? 

Ναι κι εγώ ακούω κάθε μέρα την τηλεόραση του και την ομιλία του γιατί φωνάζει για τις απόψεις του σχετικά με τις ειδήσεις αλλά δεν πάω να του πω 1) Ότι λέει μαλακίες και 2) Ότι κάνει φασαρία

 

13 hours ago, sphinxgr said:

Έλα πες την αλήθεια. Έχεις Sub και είναι ρυθμιζμενο στο τέρμα? Το μόνο που ακους ειναι ενα συνεχες βουιτό?

Όπως είπαν και οι παραπάνω, το ότι δεν είναι ώρες κοινής ησυχίας δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να σεβόμαστε τους άλλους όλο το 24 ωρο.

Με την λογική σου ο νταλικέρης που φευγει 4 τη νύχτα και γυρνάει 5 το απόγευμα και στις 8 θέλει να κοιμηθεί ή κάποιος που δούλευε νύχτα και το πρωι θέλει να κοιμηθεί κλπ, πρέπει να πεθάνουν και να μην κοιμηθούν?

Γενικά οι ώρες κοινης ησυχίας όπως τις αντιλαμβάνονται μερικοί, είναι μια μεγάλη μ@λ@κια . Να θες να κανεις μια εργασία μια φορά, να πω οκ, να θες κάθε μέρα να ακους δυνατά μουσική και ειδικά σε πολυκατοικία του 1821, ε χέσε μας. Παρε ακουστικά και πήδα όλη μέρα!!!

Το sub το έχω στο 40% δεν βαράει/τρίζει συνέχεια. Και ο ήχος είναι σε αποδεκτά πλαίσια, μόνο αυτός κάνει παράπονα, ο πάνω και ο άλλος διπλανός γιατί δεν κάνουν παράπονα; Δεν είπα να μην τον σεβαστώ, άλλωστε γι αυτό είπα ότι είμαι ευγενικός και προσπαθώ να τον καταλάβω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...