Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κεφαλών HDD


VirusX2gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, snbblp είπε

Μόνο κεφαλές είναι το ευκολότερο.

Χωρίς τράμπα και του pcb ή bios ic εννοείς; Μονο τράμπα κεφαλές και τίποτα άλλο;

Επεξ/σία από VirusX2gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/3/2020 στις 12:00 ΜΜ, snbblp είπε

Αυτό που θέλεις να κάνεις είναι ΜΟΝΟ για καλά εξοπλισμένους, έμπειρους, και με γνώση της λειτουργίας την αποθηκευτικών μέσων τεχνικούς. Πέρα από το clean room, θέλει μάσκα, γάντια, το ειδικό (για κάθε δίσκο) σετάκι μεταμόσχευσης κεφαλών, και κατσαβίδι με δυνατότητα μέτρησης (ή ρύθμισης) δύναμης ροπής στο σφίξιμο βιδών. Λίγο περισσότερο σφίξιμο, ή λίγο λιγότερο από το συνιστώμενο του κατασκευαστή, και δεν θα λειτουργήσει ο δίσκος.
Ακόμα κι αν πετύχει, θα έχεις ΜΟΝΟ ΜΙΑ ευκαιρία να διαβάσεις τον δίσκο για να αποθηκεύσεις αλλού το περιεχόμενο, και αμέσως μετά, δύο δίσκους με άμεσο προορισμό την ανακύκλωση.

Το έκανα επί 25 χρόνια. Δεν το συνιστώ σε αρχάριο.
 

Για την ιστορία εσείς που είστε έμπειρος:

Έχω δύο ίδιους Fujitsu MPC3064AT, όπου στον ένα μου κάηκε η πλακέτα και ο άλλος μου έπεσε (ήταν η πρώτη μου επαφή με υπολογιστές πριν από 2 χρόνια). Άλλαξα τις πλακέτες και κομπλέ ο ένας δίσκος. Τον άλλο τελικά τον άνοιξα, όπως ανέφερα και παραπάνω, και μόλις έβγαλα τη κεφαλή ακούμπησαν μεταξύ τους οι βελόνες, οπότε λέω άστο.

Και μια ερώτηση:

Έχω δύο δίσκους οι οποίοι λειτουργούν κανονικά Seagate Barracuda 500GB και 1TB. Το πρόβλημά τους είναι στο μοτέρ. Αργούν να ξεκινήσουν την περιστροφή. Κατά τα άλλα δεν έχουν κάποιο άλλο πρόβλημα. Είναι επικίνδυνο να συνεχίσω να τους χρησιμοποιώ. Αν ναι, τι θα πάθουν;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Για την ιστορία εσείς που είστε έμπειρος:

Έχω δύο ίδιους Fujitsu MPC3064AT, όπου στον ένα μου κάηκε η πλακέτα και ο άλλος μου έπεσε (ήταν η πρώτη μου επαφή με υπολογιστές πριν από 2 χρόνια). Άλλαξα τις πλακέτες και κομπλέ ο ένας δίσκος. Τον άλλο τελικά τον άνοιξα, όπως ανέφερα και παραπάνω, και μόλις έβγαλα τη κεφαλή ακούμπησαν μεταξύ τους οι βελόνες, οπότε λέω άστο.

Και μια ερώτηση:

Έχω δύο δίσκους οι οποίοι λειτουργούν κανονικά Seagate Barracuda 500GB και 1TB. Το πρόβλημά τους είναι στο μοτέρ. Αργούν να ξεκινήσουν την περιστροφή. Κατά τα άλλα δεν έχουν κάποιο άλλο πρόβλημα. Είναι επικίνδυνο να συνεχίσω να τους χρησιμοποιώ. Αν ναι, τι θα πάθουν;

Σπάνια είναι κινητήρας, πιο συχνά είναι pcb. Σε αυτή την περίπτωση, αν ψύχεται, όλα θα πάνε καλά. Αν δεν ψύχεται όμως, θα κάψει μια περιοριστική αντίσταση που έχει εν σειρά με το IC motor controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...