Προς το περιεχόμενο

OTE Wifi FON ... DISABLE ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

μπαίνεις στο https://www.cosmote.gr

πας εκεί που λέει σύνδεση/εγγραφή

βάζεις τα στοιχεία σου

μετά από την πετυχημένη είσοδο σου

αριστερά σου λέει οι "συνδέσεις μου"

εκεί θα βρεις την σύνδεση σου (σταθερή τηλεφωνία)

πατάς πάνω της και θα σου βγάλει τις υπηρεσίες που έχεις

εκεί θα βρεις και το WIFI

εγώ πάντως που έχω COSMOTE FTTH 100/10 το έχω απενεργοποιημένο (βέβαια το είχα απενεργοποιήσει από την εποχή που είχα VDSL καθώς για μένα το δωρεάν/τσάμπα έχει πεθάνει

όποιος θέλει σύνδεση με το διαδίκτυο/WiFi να πληρώσει για να έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν σου είναι ενεργοποιημένο το βλέπεις στο μενού Router (τηλ. αριθμος -> Router) και το κλείνεις.

Αλλιώς είναι στις επιπλέον υπηρεσίες σαν Cosmote WiFi.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημειωση πως δεν θέλω να απενεργοποιήσω το WiFi.

προσωπικα ειμαι με το ha-35 Huawei λόγω χαμηλής ταχύτητας + booster, και θα με ενδιέφερε η απενεργοποίηση της fon για να γλιτώσω τα 2mb/sec (αφού παίζω max στα 40, συνήθως 20...) Οπότε τα 2 θα ήταν +10%

=====

Με προλαβες.... 

6 λεπτά πριν, ikorolis είπε

μπαίνεις στο https://www.cosmote.gr

πας εκεί που λέει σύνδεση/εγγραφή

βάζεις τα στοιχεία σου

μετά από την πετυχημένη είσοδο σου

αριστερά σου λέει οι "συνδέσεις μου"

εκεί θα βρεις την σύνδεση σου (σταθερή τηλεφωνία)

πατάς πάνω της και θα σου βγάλει τις υπηρεσίες που έχεις

εκεί θα βρεις και το WIFI

εγώ πάντως που έχω COSMOTE FTTH 100/10 το έχω απενεργοποιημένο (βέβαια το είχα απενεργοποιήσει από την εποχή που είχα VDSL καθώς για μένα το δωρεάν/τσάμπα έχει πεθάνει

όποιος θέλει σύνδεση με το διαδίκτυο/WiFi να πληρώσει για να έχει.

Επειδή στο σπίτι δουλεύουν διάφοροι αυτοματισμοί (πχ ασύρματα κουδούνια) που ειναι συνδεδεμένα με το WiFi και συνολικά ςντος και εκτός σπιτιού (μονοκατοικία +κηπος) υπάρχουν 6 access points. 

Επεξ/σία από xx1100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εγώ πάντως που έχω COSMOTE FTTH 100/10 το έχω απενεργοποιημένο (βέβαια το είχα απενεργοποιήσει από την εποχή που είχα VDSL καθώς για μένα το δωρεάν/τσάμπα έχει πεθάνει

όποιος θέλει σύνδεση με το διαδίκτυο/WiFi να πληρώσει για να έχει.

Ναι βέβαια να πούμε πως, όταν το κλείσεις εσύ για τους άλλους, δεν μπορείς και εσύ να μπεις σε άλλους. Άρα δεν είναι μια δωρεάν υπηρεσία. Δίνεις πρόσβαση για να έχεις και εσύ αλλού. Όχι πως δεν υπάρχουν τρόποι αλλά ας πούμε τι ισχύει γενικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Ναι βέβαια να πούμε πως, όταν το κλείσεις εσύ για τους άλλους, δεν μπορείς και εσύ να μπεις σε άλλους. Άρα δεν είναι μια δωρεάν υπηρεσία. Δίνεις πρόσβαση για να έχεις και εσύ αλλού. Όχι πως δεν υπάρχουν τρόποι αλλά ας πούμε τι ισχύει γενικά.

Για να καταλάβω: εννοούμε το WiFi του router. 

Αν ΝΑΙ, στη δικη μου περίπτωση (αν το κανω θα πρέπει να βαλω ενα ακόμα ap για τη περιοχή που τώρα καλύπτεται απο το wifi του router. 

Ή έχω καταλάβει λαθος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Ναι βέβαια να πούμε πως, όταν το κλείσεις εσύ για τους άλλους, δεν μπορείς και εσύ να μπεις σε άλλους. Άρα δεν είναι μια δωρεάν υπηρεσία. Δίνεις πρόσβαση για να έχεις και εσύ αλλού. Όχι πως δεν υπάρχουν τρόποι αλλά ας πούμε τι ισχύει γενικά.

δεν με ενδιαφέρει η υπηρεσία αγαπητέ μου φίλε έτσι την έχω κλειστή

WiFi έχω ενεργό για τις συσκευές του σπιτιού μου , για φίλους , για επισκέπτες (το καθένα με τα ανάλογα δικαιώματα)

 

Μόλις τώρα, xx1100 είπε

Για να καταλάβω: εννοούμε το WiFi του router. 

Αν ΝΑΙ, στη δικη μου περίπτωση (αν το κανω θα πρέπει να βαλω ενα ακόμα ap για τη περιοχή που τώρα καλύπτεται απο το wifi του router. 

Ή έχω καταλάβει λαθος; 

έχεις καταλάβει λάθος η διαδικασία που περιγράφω αφορά την υπηρεσία COSMOTE MY WIFI (FON) αυτή απενεργοποιείς

δεν κλείνεις το δικό σου WIFI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ikorolis είπε

δεν με ενδιαφέρει η υπηρεσία αγαπητέ μου φίλε έτσι την έχω κλειστή

WiFi έχω ενεργό για τις συσκευές του σπιτιού μου , για φίλους , για επισκέπτες (το καθένα με τα ανάλογα δικαιώματα)

έχεις καταλάβει λάθος η διαδικασία που περιγράφω αφορά την υπηρεσία COSMOTE MY WIFI (FON) αυτή απενεργοποιείς

δεν κλείνεις το δικό σου WIFI

Ok, got it! 

Εννοείς αυτό :

Screenshot_20200513_195329.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Ok, got it! 

Εννοείς αυτό :

Screenshot_20200513_195329.jpg

ναι αυτό

είναι το COSMOTE MY WIFI (FON) στο οποίο δίνεις ένα μέρος της δικής σου σύνδεσης σε άλλους συνδρομητές της COSMOTE που έχουν επίσης ενεργοποιημένη την υπηρεσία

έτσι εκτός του σπιτιού τους μπορούν να μπουν στο COSMOTE MY WIFI (FON) HotSpot με τα δικά τους στοιχεία

το ίδιο κάνεις και εσύ εκτός του σπιτιού σου.

για εμένα είναι περιττό έτσι το έχω απενεργοποίησει

άλλοι την έχουν ενεργή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

ναι αυτό

είναι το COSMOTE MY WIFI (FON) στο οποίο δίνεις ένα μέρος της δικής σου σύνδεσης σε άλλους συνδρομητές της COSMOTE που έχουν επίσης ενεργοποιημένη την υπηρεσία

έτσι εκτός του σπιτιού τους μπορούν να μπουν στο COSMOTE MY WIFI (FON) HotSpot με τα δικά τους στοιχεία

το ίδιο κάνεις και εσύ εκτός του σπιτιού σου.

για εμένα είναι περιττό έτσι το έχω απενεργοποίησει

άλλοι την έχουν ενεργή.

👍

Το σπίτι μου είναι σε επαρχία εκτός πολης... Πεζοί δεν περνούν... Οπότε... Off! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, xx1100 είπε

👍

Το σπίτι μου είναι σε επαρχία εκτός πολης... Πεζοί δεν περνούν... Οπότε... Off! 

ισα ίσα.. Εσύ "on" χωρίς επιπτώσεις. Και αν πάς κάπου εσύ θα το χρησιμοποιήσεις μια χαρά ενώ στην πράξη κανένας δεν το χρησιμοποιεί από σένα. λολ  :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xx1100 είπε

Δηλαδή; 

Αντι να παρω τηλ κ να περιμενω στην αναμονη για να τους πω να το κλεισουν τους στελνω μνμ στο messenger 😀

Βεβαια οπως σου ειπαν κ τα αλλα παιδια μπορεις απο cosmote.gr να το κανεις μονος σου. Εγω δεν το ηξερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, keysmith είπε

ισα ίσα.. Εσύ "on" χωρίς επιπτώσεις. Και αν πάς κάπου εσύ θα το χρησιμοποιήσεις μια χαρά ενώ στην πράξη κανένας δεν το χρησιμοποιεί από σένα. λολ  :D 

Το off ειναι λογω εξαιρετικά κακης επίγειας γραμμής (μιλαμε για 4-6mb/s) κι όταν τελειώνουν τα 100g του booster (συνήθως στις 15-20 μέρες, με απλη χρήση χωρίς κατεβάσματα προφανώς) χρειάζομαι καθε διαθέσιμο mb/s αφού το booster κόβει στα 15 + 5 της σταθερης. 

16 λεπτά πριν, malias4 είπε

Αντι να παρω τηλ κ να περιμενω στην αναμονη για να τους πω να το κλεισουν τους στελνω μνμ στο messenger 😀

Βεβαια οπως σου ειπαν κ τα αλλα παιδια μπορεις απο cosmote.gr να το κανεις μονος σου. Εγω δεν το ηξερα 

Ναι, έτσι το κανα... Ευκολάκι τελικά (με τη σωστή βοήθεια!) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...