Προς το περιεχόμενο

Skype online μαθήματα


fizik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!  Σε λίγο θα ξεκινήσω να παραδίδω μαθήματα Αγγλικών μέσω Internet. Η απορία μου είναι η εξής: όταν θα πρέπει να διορθώσω κάποια γραπτά των παιδιών που θα είναι σε μορφή εικόνας, υπάρχει κάποιο εργαλείο π.χ. ηλεκτρονικό στυλό που θα μπορούσε να με βοηθήσει ώστε να μη χρειάζεται να εκτυπώσω; Δε μιλώ για οθόνη αφής αλλά για laptop, να μπαίνω δηλαδή να επεξεργάζομαι τα αρχεία των μαθητών. Ελπίζω να ήμουν κατανοητή 😃

Σας ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για αρχεία pdf (σκαναρισμένα ή φωτογραφημένα) υπάρχουν pdf editors (ενδεικτικά, Adobe Acrobat Pro, PDF-XChange Editor, Nitro PDF Pro) που επιτρέπουν προσθήκη υπογραμμίσεων, κειμένου κτλ. (μόνο που δεν είναι δωρεάν και δεν ξέρω κανένα δωρεάν).
Αν είναι αρχεία εικόνας (jpg κτλ.), και πάλι με τους εν λόγω editors μετατρέπονται σε pdf για επεξεργασία.
Μια δωρεάν εφαρμογή που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι το IrfanView (με τα plugins του). Είναι κυρίως image editor, αλλά μπορεί να ανοίξει και pdf αρχεία (και να μετατρέψει αρχεία εικόνας σε pdf) και να προσθέσει σ'  αυτά κείμενο και υπογραμμίσεις - μόνο που είναι κάπως δύσχρηστο σε σχέση με έναν pdf editor. Πάντως κάνει κι αυτή τη δουλειά.
Προτείνω να συμβουλέψεις τους μαθητές, εφόσον φωτογραφίζουν με τα κινητά τους τις απαντήσεις τους, να χρησιμοποιήσουν κάποια εξειδικευμένη εφαρμογή από το Play Store (π.χ. το Tiny Scanner στη δωρεάν έκδοσή του) ώστε να σου στέλνουν ωραία και μικρά σε μέγεθος αρχεία pdf/jpg.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου θα λαμβανεις jpeg τοτε χρησιμοποιησε το απλο κ δωρεαν paint των windows, μπορεις να προσθεσεις text box, να επισημανεις σημεια με γεωμετρικα σχηματα (κυκλο, οβαλ, τετραγωνο), ακομα και να  γραψεις η να σχεδιασεις με "μολυβι" αλλα θελει πολυ σταθερο χερι και εξασκηση- δοκιμασε το οπωσδηποτε, ειναι το πιο απλο και διαθεσιμο software

τα edit features της adobe για pdf δεν ειναι δωρεαν, μιλαμε για 10-15 ευρω τον μηνα, ασε που δεν θα ειναι για ολους τους μαθητες να στελνουν pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω αν λέμε το ίδιο αλλά υπάρχει και το paint.net  που είναι πραγματικά πολύ καλό και εύχρηστο (+ δωρεάν)

https://www.getpaint.net/

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@pp6210 +1 

Πας απλά στην ζωγραφική των windows και τα κάνεις όλα γρήγορα και εύκολα αν και έχω την εντύπωση πως λίγο υποβαθμίζει την εικόνα, αλλά πιστεύω πως δεν θα υπάρχει θέμα. Αυτό που δεν μου αρέσει είναι πως σε καμπύλες και σε διαγώνιες γραμμές γενικά φαίνονται λίγο τα pixel αν το ζουμάρεις, που λογικά εσείς θα το ζουμάρετε για να βλέπετε και να διορθώνετε πιο εύκολα. Μπορείτε να κατεβάσετε μια εφαρμογή για screenshots, συγκεκριμένα την lightshot. Θα σας βολέψει πιστεύω ακριβώς σε αυτό που ζητάτε, πολύ εύκολο και γρήγορο. Ούτε pixel φαίνονται στις γραμμές ούτε τίποτα. Το μόνο του μειονέκτημα είναι ότι δεν μπορείτε να εισάγετε κύκλους. Κατά τα άλλα θα σας καλύψει πλήρως, έχει και έτοιμα βελάκια και την δυνατότητα εισαγωγής κειμένου. Η εφαρμογή είναι πολύ ελαφριά, μπορείτε να την κατεβάσετε και να την δοκιμάσετε, και αν δεν σας κάνει απλά την διαγράφετε. Πιστεύω όμως πως θα σας καλύψει πλήρως... Απλά όπως καταλαβαίνετε επειδή είναι screenshot δεν μπορεί να αποθηκευτεί αντικαθιστώντας αυτή την φωτογραφία που σας έστειλε ένας από τους μαθητές σας, αλλά θα δημιουργεί ένα νέο αρχείο. Επίσης έχω την εντύπωση πως λίγο την υποβιβάζει την φωτογραφία και αυτό το πρόγραμμα αλλά είναι πιο μικρή η υποβίβαση σε σχέση με την ζωγραφική.  

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...