Προς το περιεχόμενο

Mirrorless να αντικαταστήσει Nikon D750


katbo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

μετά από 10+ χρόνια ερασιτεχνικής χρήσης DSLR σκέφτομαι σοβαρά να πουλήσω την Nikon D750 και τους 4-5 φακούς που έχω και να περάσω σε mirrorless. Ο μόνος λόγος είναι το βάρος, σαν ποιότητα με έχει καλύψει πλήρως η D750 απλά έχω κουραστεί πλέον να κουβαλάω τρίποδα-φακούς στις βόλτες μου, υπάρχει και ένα μωρό με επιπλέον συμπράγκαλα και πολλές φορές δεν έχω την πολυτέλεια και τον χρόνο να κάθομαι να αλλάζω φακούς όπως παλιά.
Υπολογίζω να διαθέσω μαξ 2000€, απλά δεν έχω ιδέα από mirrorless και απο που να ξεκινήσω το ψάξιμο. Εχετε να προτείνετε κάτι σε αυτά τα λεφτά μαζί με ένα-δυο φακουδάκια για all-around χρήση? Χρήση αποκλειστικά φωτό, low-light, street, αντε κανά πορτρέτο το παιδί, σπάνια τοπία. 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, nickolas είπε

Τί φακούς έχεις/τί φακούς θέλεις?

Τώρα έχω έναν Tamron 24-70 f2.8 σαν all-around, κάποιους prime 50mm, 85mm, 135mm και έναν ευρυγωνιο DX 11-16 που μου έχει ξεμείνει.

Στην mirrorless μάλλον θα ψάξω για κάτι από τα παρακάτω :

  • 24-70 f2.8 και ένας ελαφρύς τηλεφακός
  • 24-120 f4 μαζί με έναν φωτεινό prime 50ρη f1.8

Τα εστιακά μήκη είναι για FF, οι mirrorless δεν ξέρω καν τι κροπ φάκτορ έχουν!

Επεξ/σία από katbo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, takismakeleio είπε

γιατί δεν πας σε mirrorless nikon, να χρησιμοποιείς τους φακούς που ήδη έχεις, με τον f to z adaptor?

Βασικά δεν θέλω να κουβαλάω πλέον 5 φακούς και κυρίως τον 24-70 που είναι μεγάλος και βαρύς. Στην ουσία οι φακοί είναι ο λόγος που θέλω να πάω σε Mirrorless, το σώμα της D750 μια χαρά μαζεμένο είναι για αυτά που προσφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, nickolas είπε

Η EOS R με τον 24-105/4 πάει κάπου 2000 ευρώ. Aλλά δεν έχει ακόμα 50/1.8 σαν σύστημα.

Εναλλακτικά πας σε APSC Sony ή Fuji.

Έχει κιτ όμως με τον 24-105/F4 και με EF to R adaptor....    https://www.e-infin.com/eu/item/3759/canon_eos_r_digital_camera_with_24-105mm_lens_+_mount_adapter_ef-eos

Έτσι μπορεί να μπει ο 50 f1.8 που είναι οικονομικός, και οποιοσδήποτε άλλος EF (FF) φακός canon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη θέση σου θα σκεφτόμουν κι αυτό:

https://aa-digitalphoto.gr/product/sony-cybershot-dsc-rx10-mark-iv/

Πολύ δυνατό σύνολο,δεν ασχολείσαι με φακούς,κάνεις σχεδόν τα πάντα με μια μηχανή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον θες να απαλλαγείς από το βάρος του εξοπλισμού, δε νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να πας σε Full Frame mirrorless γιατί κατά κανόνα το βάρος οφείλεται στους φακούς.

Μια καλή λύση είναι το σύστημα της Fujifilm, π.χ. η νεότατη X-T200, με τον kit φακό 15-45mm ενώ με το budget που θέτεις, έχεις τη δυνατότητα αγοράς και εξαιρετικών πορτραιτοφακών, όπως ο 56mm f1.2.

Αν τώρα το βάρος/όγκος είναι πολύ σημαντική προτεραιότητα, αξίζει να εξετάσεις τη λύση μιας mirrorless του συστήματος m43, όπως η Panasonic GX9 ή η Olympus OM-D m10 mark III, με τους αντίστοιχους κιτ φακούς (12-32 για Panasonic και 14-42 για Olympus) συν ένα πορτραιτοφακό όπως ο εξαιρετικός Panasonic Lumix 42,5mm f1.7.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βολικό κιτ μαζεμένο σε διαστάσεις αλλά και οικονομικό , η dx mirrorless της nikon  .

https://www.e-infin.com/eu/item/4055/nikon_z50_mirrorless_digital_camera_with_16-50mm_+_50-250mm_lenses

https://www.kenrockwell.com/nikon/mirrorless/z50.htm

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από D750 με τον Tamron 24-70 F/2.8 δε πας εύκολα σε crop, πόσο μάλλον σε M43. Πιστεύω ότι θ' απογοητευτείς. 

Ένα σετάκι EOS RP με τον κιτ φακό, που είναι L σειρά, είναι ότι πρέπει. Παραμένει ογκώδες, σε σχέση με την OM-D που προτάθηκε, αλλά οπτικά είναι πολύ πιο κοντά σε αυτό που έχεις μάθει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Βολικό κιτ μαζεμένο σε διαστάσεις αλλά και οικονομικό , η dx mirrorless της nikon  .

https://www.e-infin.com/eu/item/4055/nikon_z50_mirrorless_digital_camera_with_16-50mm_+_50-250mm_lenses

https://www.kenrockwell.com/nikon/mirrorless/z50.htm

Τελικά, αυτός ο κιτ φακός σε σχέση με τον AF-P 18-55mm ξέρουμε τι λέει;

31 λεπτά πριν, Haldol είπε

Από D750 με τον Tamron 24-70 F/2.8 δε πας εύκολα σε crop, πόσο μάλλον σε M43. Πιστεύω ότι θ' απογοητευτείς. 

Ένα σετάκι EOS RP με τον κιτ φακό, που είναι L σειρά, είναι ότι πρέπει. Παραμένει ογκώδες, σε σχέση με την OM-D που προτάθηκε, αλλά οπτικά είναι πολύ πιο κοντά σε αυτό που έχεις μάθει.

Πράγματι, αλλά λαμβανομένου υπόψη του budget που αναφέρθηκε, ο πιο κοντινός κιτ που μπορεί να αγοράσει είναι σταθερού διαφράγματος f4 και αυτό με μια μικρή υπέρβαση του budget. Σε αυτά τα χρήματα, οι λύσεις που προτάθηκαν περιλαμβάνουν φακούς έως και f1.2 APS-C. Η διαφορά στην ευαισθησία ενός FF αισθητήρα σε σχέση με το m43 είναι περίπου 2 f-stop και σε σχέση με έναν APS-C 1 f-stop αλλά η διαφορά στη φωτεινότητα μεταξύ ενός φακού f4 και ενός f1.2 είναι πάνω από 3 f-stop. Και αυτά χωρίς να λάβουμε υπόψη τις τεχνολογίες in-body image stabilization που έχουν τα μοντέλα της Panasonic και Olympus.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Πράγματι, αλλά λαμβανομένου υπόψη του budget που αναφέρθηκε, ο πιο κοντινός κιτ που μπορεί να αγοράσει είναι σταθερού διαφράγματος f4 και αυτό με μια μικρή υπέρβαση του budget. Σε αυτά τα χρήματα, οι λύσεις που προτάθηκαν περιλαμβάνουν φακούς έως και f1.2 APS-C. Η διαφορά στην ευαισθησία ενός FF αισθητήρα σε σχέση με το m43 είναι περίπου 2 f-stop και σε σχέση με έναν APS-C 1 f-stop αλλά η διαφορά στη φωτεινότητα μεταξύ ενός φακού f4 και ενός f1.2 είναι πάνω από 3 f-stop. Και αυτά χωρίς να λάβουμε υπόψη τις τεχνολογίες in-body image stabilization που έχουν τα μοντέλα της Panasonic και Olympus.

Δεν είναι μόνο το πως μπορείς να αντισταθμίσεις τα χαμένα stop στον αισθητήρα απ' το φακό (που σε ορισμένες περιπτώσεις γίνεται όπως λες με πιο μεγάλο διάφραγμα). Τον θόρυβο στο ίδιο ISO λόγω θερμοκρασίας, πως θα τον διαχειριστείς, που τον ενδιαφέρει το low-light, πιθανώς με long exposure; Το βάθος πεδίου για πορτραίτο; Το δυναμικό εύρος ; Δεν αντισταθμίζονται όλα με το IBIS. :P

Btw, ποιοι φακοί προτάθηκαν για APS-C με f/1.2; Δε βρίσκω κανέναν στο θέμα. Και στο Skroutz που ψάχνω, οι μοναδικοί φακοί με τέτοιο διάφραγμα είναι prime. Κακό, εφόσον το πρόβλημα του ts είναι ο όγκος. 

Η EOS RP μου φαντάζει ιδανική γι ' αυτό που θέλει, με εξαιρετικό all-arounder κιτ φακό και αυστηρά εντός budget (~1600 στο e-infin).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Τελικά, αυτός ο κιτ φακός σε σχέση με τον AF-P 18-55mm ξέρουμε τι λέει;

Υπάρχουν ήδη εκατοντάδες δείγματα στο flickr και αλλού. Δείχνει καταπληκτικός. Και αν θέλει να ξοδεύει κανείς, υπάρχει (full frame βέβαια) 24-70 f/4 

https://www.e-infin.com/eu/item/3857/nikon_nikkor_z_24-70mm_f/4_s_lens

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω αν κανείς δίνει έμφαση σε φορητότητα και να μείνει όσο πιο κοντά στις δυνατότητες του  full frame, πάει σε fuji.

Μια ΧΤ-3 πιστεύω θα είναι σε καλή τιμή τώρα που βγήκε η XT-4.

Mε τον Fujifilm XF 18-55mm F2.8-4 R LM OIS θα είναι κάτω από το 1 κιλό σε βάρος και σαφώς κάτω σε όγκο επίσης. Μετά "χτίζει" με όποιον prime του αρέσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...