Προς το περιεχόμενο

Οι μελλοντικοί φορητοί υπολογιστές MacBook θα φορτίζουν ασύρματα συσκευές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Apple δεν έχει εγκαταλείψει την ιδέα της αντίστροφής ασύρματης φόρτισης, και εδώ και αρκετά χρόνια διερευνά το ενδεχόμενο να καταστήσει το MacBook ικανό να φορτίζει το iPhone ασύρματα, ενώ εξετάζει και την περίπτωση να μπορεί το iPhone να φορτίζει ασύρματα το Apple Watch.

Είχαν κυκλοφορήσει φήμες, ότι αυτή η δυνατότητα θα υπήρχε στο τελευταίας γενιάς iPhone ωστόσο δεν υπήρχε στο τελικό προϊόν. Στις 5 Δεκεμβρίου του 2019, η Apple κατέθεσε αίτηση στο Γραφείο Διπλωμάτων Ευρεσιτεχνίας και Εμπορικών Σημάτων των Ηνωμένων Πολιτειών για να κατοχυρώσει ένα δίπλωμα ευρεσιτεχνίας με τίτλο «Επαγωγική φόρτιση μεταξύ ηλεκτρονικών συσκευών». Μάλιστα, η παραπάνω αίτηση ήταν ουσιαστικά μία ενημέρωση για ένα δίπλωμα ευρεσιτεχνίας που είχε καταθέσει τον Ιούλιο του 2018 με την ίδια ονομασία. Η εταιρεία πάντως διερευνούσε την ιδέα «two-way inductive charging» από το 2015.

Στην αίτηση διπλώματος ευρεσιτεχνίας, διαβάζουμε: «Παρόλο που διαθέτουν τυποποιημένα βύσματα και καλώδια, κάθε συσκευή ενδέχεται να απαιτεί ξεχωριστό τροφοδοτικό/ παροχή ρεύματος για τη φόρτιση της. Σε ορισμένες περιπτώσεις, η ύπαρξη ξεχωριστού τροφοδοτικού για κάθε συσκευή μπορεί να δυσκολεύει -καθώς αποτελεί πρόσθετο βάρος- τη χρήση, την φύλαξη και/ ή την μεταφορά…».

BB2DF705-F50A-4BE2-859F-957446C2CF03.jpeg.c42a7832867658164cdc95d9145c509a.jpeg

Η πρόταση της Apple είναι να ενσωματώσει δυνατότητα ασύρματης φόρτισης στους φορητούς υπολογιστές της MacBook –ή και γιατί όχι, στη βάση των iMac- ώστε ο χρήστης τους, να μπορεί να φορτίσει το iPhone (ή το Apple Watch του ή τα AirPods). Το iPad Pro επίσης θα μπορούσε να αποτελεί τη βάση φόρτισης για το iPhone κ.λπ.  

CultofMac


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γιατι ποιος δεν θελει οταν χρησιμοποιει το λαπτοπ του να εχει μες τη μεση το κινητο και το ρολοι και να μη εχει που να ακουμπησει τα χερια του.

 

Επεξ/σία από basilis5
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως... πιο άβολη θέση να φορτίζεις το κινητό στα σημεία που ακουμπάς τα χέρια σου δεν υπάρχει... εκτός και αν βγάλει κανένα βιοτικό χέρι τότε αλλάζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimlevi είπε

οκ.....

παντως αν δουμε το βιντεο ημερομηνια και δεχτουμε το αρθρο:

Αναφορά σε κείμενο

 Στις 5 Δεκεμβρίου του 2019, η Apple κατέθεσε αίτηση στο Γραφείο Διπλωμάτων Ευρεσιτεχνίας και Εμπορικών Σημάτων των Ηνωμένων Πολιτειών για να κατοχυρώσει ένα δίπλωμα ευρεσιτεχνίας με τίτλο «Επαγωγική φόρτιση μεταξύ ηλεκτρονικών συσκευών». Μάλιστα, η παραπάνω αίτηση ήταν ουσιαστικά μία ενημέρωση για ένα δίπλωμα ευρεσιτεχνίας που είχε καταθέσει τον Ιούλιο του 2018 με την ίδια ονομασία.

 

ο ενας απο τους 2 θα φαει μηνυση γιατι ειναι θολο το τοπιο. το ινσομνια θα μας κρατα ενημερους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, basilis5 είπε

γιατι ποιος δεν θελει οταν χρησιμοποιει το λαπτοπ του να εχει μες τη μεση το κινητο και το ρολοι και να μη εχει που να ακουμπησει τα χερια του.

 

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όντως... πιο άβολη θέση να φορτίζεις το κινητό στα σημεία που ακουμπάς τα χέρια σου δεν υπάρχει... εκτός και αν βγάλει κανένα βιοτικό χέρι τότε αλλάζει...

 

Εντάξει κι επειδή τα λένε laptops δεν σημαίνει ότι τα έχουμε πάντα στο lap μας.

Εγώ σχεδόν πάντα έχω το laptop ενωμένο με εξωτερικό πληκτρολόγιο/ποντίκι/οθόνη.

Οπότε αντί που έχω και το wireless charger από δίπλα, θα μπορούσα απλά να τα βάζω στο laptop μου.

Ή όταν είσαι εκτός, μπορείς να τα αφήσεις πάνω όταν κάνεις διάλειμμα από τον υπολογιστή για να φορτίσουν λίγο.

Γκρινιάριδες ... :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, basilis5 είπε

παντως αν δουμε το βιντεο ημερομηνια και δεχτουμε το αρθρο:

ο ενας απο τους 2 θα φαει μηνυση γιατι ειναι θολο το τοπιο. το ινσομνια θα μας κρατα ενημερους

Οποιος και να τη φαει σημασια για μενα σαν καταναλωτης ειναι οτι υπαρχει ήδη το feature ασχετο με το αν ειναι mac η windows . Η apple βλεπω οτι θα το βελτιωσει με το να φορτιζουν και σε αλλα σημεια  στην επιφανεια μπροστα απτο πληκτρολογιο και οχι μονο στο touchpad. Βεβαια ενδοιασμους εχω για το ποσο βολικο ειναι αυτο ακομα και αν εχεις usb/wireless mouse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το MacBook ικανό να φορτίζει το iPhone ασύρματα, ενώ εξετάζει και την περίπτωση να μπορεί το iPhone να φορτίζει ασύρματα το Apple Watch.

 

Αν μπορεί το iPhone ταυτόχρονα να δίνει και να παίρνει ρεύμα ασύρματα, θα έχουμε πυραμίδες  MacBook -> iPhone -> Apple Watch!

Άντε με το καλό να γίνει και το αντίστροφο, να θυσιάζουμε 3 iphone για να πάρει μπρος το MacBook 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"...ενώ εξετάζει και την περίπτωση να μπορεί το iPhone να φορτίζει ασύρματα το Apple Watch."

Δηλαδή δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμα??? Τότε μάλλον με μαγικά φορτίζω ασύρματα το galaxy watch active 2 από galaxy note 10+!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βολικό το βρίσκω για κινητό και ακουστικά. 

Ποσο θελω να εχω τα χερακια μου διπλα στο 5G κινητό μου που φορτίζει επαγωγικά ενω το χρησιμοποιώ σαν hotspot για το laptop μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...