Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δειτε λιγο εδω. Μετρησεις απο afterburner 86watt gpu 67watt cpu στο hwinfo max στο παιχνιδι 92watt gpu και 75watt package power. 92+75 ειναι 167watt. Πριζα εχω ακριβως 200watt για ολο τον πυργο στο παιχνιδι. Δηλαδη εχουμε 33watt ακομα για fans-aio-nvme/ssd-ram και παιζει ρολο και το efficiency του τροφοδοτικου 750αρι corsair rmx. Οποτε πιστευω οτι αυτο που βλεπω στο hwinfo και afterbunner ειναι σωστα και στην πριζα. Σε intel μπορει καποιος να επιβεβαιωσει με monitoring σε παιχνιδι ποσο αξιοπιστες ειναι συγκριτικα με το ρευμα στην πριζα? 

https://postimg.cc/3dt6YXnL

Screenshot-1.png

Όταν η μητρική έχει sensor στα vrms στο Vout στο hwinfo, εκεί το υπολογίζει, οπότε δεν είναι θέμα cpu αλλά μητρικής και αμφιβάλλω ότι παίζει ρόλο η πλατφόρμα.

Αντίστοιχες αποκλίσεις ποσοστιαία θα εχουν, απλά επειδή οι Intel θα έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση σε παιχνίδια θα έχουν και μεγαλύτερη απόκλιση σε απόλυτο αριθμό.

Αλλά δεν είναι τόσο μεγάλη που να έχει σημασία εκτός αν πειράξεις ac/DC loadline(νομίζω μόνο την DC αλλά δεν είμαι σίγουρος) και δείχνει όντως λάθος το hwinfo.

Απλά πάντα θα υπάρχουν απώλειες, 10% στο τροφοδοτικό στην χειρότερη για platinum και όσο είναι στα vrm ανάλογα την μητρική.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Jts said:

Όταν η μητρική έχει sensor στα vrms στο Vout στο hwinfo, εκεί το υπολογίζε

Aκού τι είπε ο βέβηλος. Σταμάτα ρε, είναι μούφα οι μετρήσεις των vrm είπαμε. Για πλάκα τους βάζουν τους sensors. :P 

YΓ1. Στα intel μόνο, στα amd μετράνε σωστά.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Herald είπε

Aκού τι είπε ο βέβηλος. Σταμάτα ρε, είναι μούφα οι μετρήσεις των vrm είπαμε. Για πλάκα τους βάζουν τους sensors. :P 

Ξέχασα ότι είναι και Αμερική αυτοί και έχουν και 3-5% περισσότερες απώλειες απ'ότι εμάς, οι πλέμπες, λόγω 120v.

Edit: Α όχι Αυστραλία είναι άκυρο.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Aκού τι είπε ο βέβηλος. Σταμάτα ρε, είναι μούφα οι μετρήσεις των vrm είπαμε. Για πλάκα τους βάζουν τους sensors. :P 

YΓ1. Στα intel μόνο, στα amd μετράνε σωστά.

Μονο cpu package βλεπω παντως εγω + gpu που ειναι real τωρα απο τα αλλα 33 βαζουμε και τα vrms μεσα η ειναι η καταναλωση τους και στο package?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Arkin said:

Δειτε λιγο εδω. Μετρησεις απο afterburner 86watt gpu 67watt cpu στο hwinfo max στο παιχνιδι 92watt gpu και 75watt package power. 92+75 ειναι 167watt. Πριζα εχω ακριβως 200watt για ολο τον πυργο στο παιχνιδι. Δηλαδη εχουμε 33watt ακομα για fans-aio-nvme/ssd-ram και παιζει ρολο και το efficiency του τροφοδοτικου 750αρι corsair rmx. Οποτε πιστευω οτι αυτο που βλεπω στο hwinfo και afterbunner ειναι σωστα και στην πριζα. Σε intel μπορει καποιος να επιβεβαιωσει με monitoring σε παιχνιδι ποσο αξιοπιστες ειναι συγκριτικα με το ρευμα στην πριζα? 

https://postimg.cc/3dt6YXnL

Screenshot-1.png

Κοιτά ελπίζω να παραλάβω αύριο, το πρώτο που θα δοκιμάσω είναι TLOU σε 1080p. Θα εκπλαγώ αν δώ πάνω από 450w από μπρίζα. Ο hwunboxed βγάζει 620w. Mark my words :P 

Just now, Arkin said:

Μονο cpu package βλεπω παντως εγω + gpu που ειναι real τωρα απο τα αλλα 33 βαζουμε και τα vrms μεσα η ειναι η καταναλωση τους και στο package?

To PPT μετραέι ολόκληρο το CPU Soc. Αυτό μπορεί να περιλαμβάνει τα cores, IMC, cache και iGPU αν υπάρχει. Oπότε σωστά τα μέτρησες προηγούμενος, 92 + 75.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μονο cpu package βλεπω παντως εγω + gpu που ειναι real τωρα απο τα αλλα 33 βαζουμε και τα vrms μεσα η ειναι η καταναλωση τους και στο package?

Ναι αυτό το cpu package λέω υπολογίζεται στο hwinfo με βάση την τάση που δείχνει ο sensor στο controller του vrm  αν υπάρχει.

Τώρα απώλειες vrms δεν ξέρω, παίζει ρόλο η μητρική.

Η z690 tachyon που έστειλε πριν το παιδί πχ είχε απώλειες 20% σε 120w cpu package.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Κοιτά ελπίζω να παραλάβω αύριο, το πρώτο που θα δοκιμάσω είναι TLOU σε 1080p. Θα εκπλαγώ αν δώ πάνω από 450w από μπρίζα. Ο hwunboxed βγάζει 620w. Mark my words :P 

Ναι θα εχει ενδιαφερον να δουμε real καταναλωση. Θα το εβαζα το last of us να δω και εγω αλλα το cpu max 77 παει οποτε διαφορα δεν θα δουμε παρα μονο στην gpu. Με uncap μεχρι 270 εχω δει απο πριζα καπου 150 gpu και κλασικα τα 76 της cpu. 

1 λεπτό πριν, Jts είπε

Ναι αυτό το cpu package λέω υπολογίζεται στο hwinfo με βάση την τάση που δείχνει ο sensor στο controller του vrm  αν υπάρχει.

Τώρα απώλειες vrms δεν ξέρω, παίζει ρόλο η μητρική.

Η z690 tachyon που εκτελεί πριν το παιδί πχ είχε απώλειες 20% σε 120w cpu package.

Εγω που βλεπω 76watt και ακομα 92 απο gpu με την αποκλιση των 33 watt εχω αποκλιση πως το βλεπεις γιατι δεν εχω ιδεα απο αυτα. Γιατι μιλαμε για 33watt αποκλιση που εκει πρεπει να βαλουμε 2nvme 1 ssd x62 ram τροφοδοτικο. Να ξερω ποσο αξιοπιστες ειναι οι μετρησεις σε hwinfo και afterburner γιατι δεν μπορω να κοιταω παντα πριζα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα είδα και τα αποτέλεσματα του στο spiderman. 140 fps έβγαλε με 13700k σε high preset :P Εντάξει, μάλλον το hwinfo κάνει λάθος report και τα fps σε μένα πρός τα πάνω, 140 είναι τα minimum που βγάζω, ο άλλος τα βγάζει average. Λίρα 100 ο hwunboxed 

9 minutes ago, Arkin said:

Να ξερω ποσο αξιοπιστες ειναι οι μετρησεις σε hwinfo και afterburner γιατι δεν μπορω να κοιταω παντα πριζα. 

Aπόλυτα αξιόπιστες εκτός και αν έχεις πειράξει dc  LL στα intel / power reporting deviation στα amd. Σκέψου το λίγο, θερμοκρασίες από το software δεν κοιτάς? Εκεί τις εμπιστευέσαι? FPS από software δεν τα βλέπεις? Την θερμοκρασια και την κατανάλωση της GPU από software δεν τα κοιτάς? Undervolt στην GPU και power limit από software δεν τα έκανες? Σου φαίνεται λογικό να μην είναι αξιόπιστα?

Απλά επειδή κερδίζει η Intel σε light loads ανακάλυψανε δικαιολόγια κάποιοι. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι θα εχει ενδιαφερον να δουμε real καταναλωση. Θα το εβαζα το last of us να δω και εγω αλλα το cpu max 77 παει οποτε διαφορα δεν θα δουμε παρα μονο στην gpu. Με uncap μεχρι 270 εχω δει απο πριζα καπου 150 gpu και κλασικα τα 76 της cpu. 

Εγω που βλεπω 76watt και ακομα 92 απο gpu με την αποκλιση των 33 watt εχω αποκλιση πως το βλεπεις γιατι δεν εχω ιδεα απο αυτα. Γιατι μιλαμε για 33watt αποκλιση που εκει πρεπει να βαλουμε 2nvme 1 ssd x62 ram τροφοδοτικο. Να ξερω ποσο αξιοπιστες ειναι οι μετρησεις σε hwinfo και afterburner γιατι δεν μπορω να κοιταω παντα πριζα. 

Δηλαδή βλέπεις 170 περίπου στο software(cpu+gpu) και 200 στην μπρίζα.

Ουσιαστικά αν αφαιρέσουμε απ'την εξίσωση τα υπόλοιπα(ram+fans+ssd κλπ) έχεις απώλειες 18% από vrms και τροφοδοτικό.

Με τα υπολοιπα οι πραγματικές απώλειες θα είναι κάπου 10% συνολικά που είναι λογικό.

Για να δεις πόσο καίει το υπόλοιπο σύστημα κάνε μια μέτρηση idle και αφαίρεσε(cpu+gpu software) και μια full usage και αφαίρεσε πάλι (cpu+gpu software).

Δεν θα βγει το ίδιο νούμερο στο τέλος γιατί θα επηρεάζεται απ'τις απώλειες των vrms(και του τροφοδοτικού αλλά είναι μικρότερες εκεί οι διαφορές) που είναι διαφορετικές idle και full usage.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Jts said:

Δηλαδή βλέπεις 170 περίπου στο software(cpu+gpu) και 200 στην μπρίζα.

Ουσιαστικά αν αφαιρέσουμε απ'την εξίσωση τα υπόλοιπα έχεις απώλειες 18% από vrms και τροφοδοτικό.

Με τα υπολοιπα οι πραγματικές απώλειες θα είναι κάπου 10% συνολικά που είναι λογικό.

Μίλα ξεκάθαρα. Υπονοείς ότι είναι σωστές οι μετρήσεις από sensors? Δηλαδή δεν τους βάζουν για πλάκα οι κατασκευαστές? :P 

Δεν μπορώ να μη τρολλάρω, συγνώμη. Τόσα παλαβά που διάβασα τις τελευταίες μέρες, καταλαβαίνεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Τώρα είδα και τα αποτέλεσματα του στο spiderman. 140 fps έβγαλε με 13700k σε high preset :P Εντάξει, μάλλον το hwinfo κάνει λάθος report και τα fps σε μένα πρός τα πάνω, 140 είναι τα minimum που βγάζω, ο άλλος τα βγάζει average. Λίρα 100 ο hwunboxed 

Aπόλυτα αξιόπιστες εκτός και αν έχεις πειράξει dc  LL στα intel / power reporting deviation στα amd. Σκέψου το λίγο, θερμοκρασίες από το software δεν κοιτάς? Εκεί τις εμπιστευέσαι? FPS από software δεν τα βλέπεις? Την θερμοκρασια και την κατανάλωση της GPU από software δεν τα κοιτάς? Undervolt στην GPU και power limit από software δεν τα έκανες? Σου φαίνεται λογικό να μην είναι αξιόπιστα?

Απλά επειδή κερδίζει η Intel σε light loads ανακάλυψανε δικαιολόγια κάποιοι. 

Δεν εχω πειραξει τιποτα απολυτως ναι. Στην 6800xt πχ ημουν 30watt πανω σε πριζα για αυτο τωρα εδω φαινεται να ειναι 100% legit αυτα που βλεπω. Στον 8700k δεν θυμαμαι ακριβως ποσο αξιοπιστες ηταν το monitoring αλλα σαν να θυμαμαι ειχα διαπιστωσει λιγο παραπανω σε πριζα αλλα δεν θυμαμαι 100%. 

 

2 λεπτά πριν, Jts είπε

Δηλαδή βλέπεις 170 περίπου στο software(cpu+gpu) και 200 στην μπρίζα.

Ουσιαστικά αν αφαιρέσουμε απ'την εξίσωση τα υπόλοιπα έχεις απώλειες 18% από vrms και τροφοδοτικό.

Με τα υπολοιπα οι πραγματικές απώλειες θα είναι κάπου 10% συνολικά που είναι λογικό.

Ετσι ναι 170 cpu package+gpu απο hwinfo και εχω 200 πριζα. Αρα ειμαστε στο margin error του τροφοδοτικου λογο efficiency που ειναι στο 90% τα gold αρα ειμαι κομπλε. 180watt καθαρα ο πυργος+20watt απο το conversion του τροφοδοτικου. 100% αξιοπιστα δηλαδη αψογα. Με 6800xt + 8700k ημουν στα 300 watt με limit fps σε πολλα παιχνιδια αλλα απο πριζα εβλεπα 370 κοντα δηλαδη 220 η gpu 80 o 8700k 300 + τα υπολοιπα οποτε εμενε το +30watt που ειδαμε και απο igors lab πριν λιγο καιρο οτι τραβανε οι amd gpu και να φανταστεις δεν μου εβγαιναν τα νουμερα μετα που εκανε το τεστ ο igor lab μου βγηκαν τα νουμερα. 

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Μίλα ξεκάθαρα. Υπονοείς ότι είναι σωστές οι μετρήσεις από sensors? Δηλαδή δεν τους βάζουν για πλάκα οι κατασκευαστές? :P 

Δεν μπορώ να μη τρολλάρω, συγνώμη. Τόσα παλαβά που διάβασα τις τελευταίες μέρες, καταλαβαίνεις....

Σιγουρα παιζει ρολο και καθε μητρικη οπως εχετε γραψει πιο πισω η B550-f strix που εχω φαινεται δινει σωστα νουμερα. Τωρα αν στο cpu pagkage ειναι μεσα και τα vrms δεν ξερω. Λογικα δεν πρεπει να ειναι γιατι 65 TDP ειναι η cpu που δινει 75watt σε ρευμα οποτε τα vrms ειναι extra. Αλλα παλι δεν ξερω 100% προσπαθω να βγαλω καποια ακρη με sensores πριζα να δουμε τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Arkin said:

Σιγουρα παιζει ρολο και καθε μητρικη οπως εχετε γραψει πιο πισω η B550-f strix που εχω φαινεται δινει σωστα νουμερα. Τωρα αν στο cpu pagkage ειναι μεσα και τα vrms δεν ξερω. Λογικα δεν πρεπει να ειναι γιατι 65 TDP ειναι η cpu που δινει 75watt σε ρευμα οποτε τα vrms ειναι extra. Αλλα παλι δεν ξερω 100% προσπαθω να βγαλω καποια ακρη με sensores πριζα να δουμε τι γινεται.

Tο CPU κάνει report τα watt που τραβάει. Δεν κολλάνε κάπου τα vrms, το conversion στα vrms γίνεται πριν φτάσει το ρεύμα στο CPU. Άρα το CPU package δεν δείχνει τις απώλειες των VRMs προφανώς. Αυτές μπορείς να το δείς σε μητρικές που έχουν σένσορες στα vrm, η διαφορά μεταξύ VRpin και VRpout είναι οι απώλειες. Πόσο ρεύμα τράβηξαν δηλαδή τα VRM από το τροφοδοτικό και πόσο τελικά έφτασε στο CPU. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην τελική ο μόνος πραγματικά σωστός στην πράξη τρόπος, όχι εργαστηριακά cpu vs cpu,  είναι να πάρεις 2 συστήματα πολύ παρόμοια πχ. PSU+case+fans+gpu+ssd ίδια. Ram παρόμοιες για το κάθε σύστημα αν και δεν καίνε τόσο 

Και cpu+Mobo αντίστοιχου κόστους. Δηλαδή σαν παράδειγμα 7800x3D με Asus x670e-f vs 13700k Asus z790-f. 

Οι τελικές τιμές των 2 συστημάτων θα είναι πολύ κοντά, δεν θα μπορείς να συγκρίνεις άμεσα τα cpu μεταξύ τους γιατί θα παίζει ρόλο και η μητρική αλλά στην πράξη αυτές τις 2 επιλογές θα έχεις συνολικά.(έχεις και τι άλλες εταιρείες απλά σύγκρινα Asus Mobo παρόμοιου κόστους ως παράδειγμα).

Και μετά μετράς κατανάλωση ενέργειας με τον μετρητή κάνοντας τις ίδιες δουλειές, σε Wh που θα δείχνουν.

Ο 13700k θα δείχνει 250w στο cinebench πχ αλλά τελειώνει και πιο γρήγορα άρα η πραγματική σύγκριση μπορεί να γίνει στην συνολική κατανάλωση σε ενέργεια (wh) και όχι σε ισχύ.

Κάτι τέτοιο έκανε ο technotice σε 13900k vs 7950x και στην χρήση που έκανε, light usage Photoshop και τέτοια ο 13900k έκαιγε λιγότερο.

Τα υπόλοιπα στοιχεία του ήταν software, μόνο αυτούς είχε με μετρητή στην πρίζα .

Α και btw ο 7950x3d είναι πιο efficient από 7950x σε multithread αν και πιο αργός, πολύ απλά επειδή ο 7950x είναι πολύ πουσαρισμένος για να πάρει ένα 5-10% και χάνει πολύ σε efficiency. 

Το ίδιο ισχύει και για τον 13900k, μπορεί να χάσεις ένα 5%  με σεταρισμα αλλά να κερδίσεις αρκετά σε efficiency.

Το ίδιο και 4090, για 7900xtx δεν ξέρω.

 

 

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Jts said:

Κάτι τέτοιο έκανε ο technotice σε 13900k vs 7950x και στην χρήση που έκανε, light usage Photoshop και τέτοια ο 13900k έκαιγε λιγότερο.

Τα υπόλοιπα στοιχεία του ήταν software, μόνο αυτούς είχε με μετρητή στην πρίζα 

 

Ήταν λάθος ο σένσορας του power meter. :P 


Κοίτα ο μόνος τρόπος να μετρήσεις ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ efficiency κλπα είναι αυτός που πρότεινες, αλλά να έχεις και τα 2 CPU με το ίδιο power limit. Και ξεκίνα και μέτρα games / productivity και ότι άλλο θες. Αλλιώς δεν μετράς efficiency του επεξεργαστή αλλά efficiency των settings που επέλεξε είτε η intel / amd είτε ο κατασκευαστής της μητρικής σου. Δηλαδή άχρηστη μέτρηση. Αν μετρήσεις out of the box ο 13900T στα 35w είναι το πιο efficient CPU , απλά είναι χαζή αυτή η μέτρηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Ήταν λάθος ο σένσορας του power meter. :P 


Κοίτα ο μόνος τρόπος να μετρήσεις ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ efficiency κλπα είναι αυτός που πρότεινες, αλλά να έχεις και τα 2 CPU με το ίδιο power limit. Και ξεκίνα και μέτρα games / productivity και ότι άλλο θες. Αλλιώς δεν μετράς efficiency του επεξεργαστή αλλά efficiency των settings που επέλεξε είτε η intel / amd είτε ο κατασκευαστής της μητρικής σου. Δηλαδή άχρηστη μέτρηση. Αν μετρήσεις out of the box ο 13900T στα 35w είναι το πιο efficient CPU , απλά είναι χαζή αυτή η μέτρηση. 

Ναι συμφωνώ σε αυτό, αλλά το λέω επειδή οι περισσότεροι που δεν θα ασχοληθούν θα φάνε στην μάπα τα efficiency setting της Intel/amd δυστυχώς αντί για τα πιο "ανθρώπινα" που θα μπορούσαν να είχαν επιλέξει stock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...