Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 minutes ago, Eloy said:

Η ουσία είναι οτι στον μπλε, είσαι σίγουρος οτι θα παίξεις... :)

Εδώ 12900k, από τα 110w peak  του 12900 φτάνουμε στα 270w average για τον 13700k. Legit τα νούμερα του hwunboxed :P Εγώ το πιστεύω.

 

Spoiler

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Καλέ που πήγαν τα 2W;  🤣  Όλο ζαβολίες είναι αυτός ο HU !

Καινε καινε αρκετά σε load οι 12 και 13 gen μπορεί σε idle να είναι 5 10 watt πιο χαμηλά λόγο efficient cores αλλά σε load που αναλαμβάνουν οι Performance τα πάνε χάλια στο efficiency. Και είναι κατι που θέλει να λύσει η Intel με τους arrow lake. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, Eloy said:

Η ουσία είναι οτι στον μπλε, είσαι σίγουρος οτι θα παίξεις... :)

Σίγουρα ναι να παίξεις, για να δουλέψεις όμως επαγγελματικά όπου βγάζεις το ψωμί σου μπορεί και όχι. Συνεχίζουμε να στηρίζουμε, με μείων 1 καλό πελάτη στην ατζέντα μας

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Arkin said:

Καινε καινε αρκετά σε load οι 12 και 13 gen μπορεί σε idle να είναι 5 10 watt πιο χαμηλά λόγο efficient cores αλλά σε load που αναλαμβάνουν οι Performance τα πάνε χάλια στο efficiency. Και είναι κατι που θέλει να λύσει η Intel με τους arrow lake. 

Λές ε? 

Για πες μου ρε συ καλή ώρα που έχεις τον 5700x που είναι efficient, τι score και τι κατανάλωση έχεις σε CBR23? Έτσι να δώ και εγώ το efficiency. 

Oι Intel καίνε αν πάς να τρέξεις 3d rendering χωρίς power limits. Λογικό είναι, δηλαδή  δεν γίνεται να λες στο CPU "τράβα όσα watt θες" και μετά να παραπονιέσαι ότι τραβάει πολύ ρεύμα. O ίδιος ο hwunboxed έχει τεστάρι τον 12700 (από αυτούς που λές ότι καίνε πολύ). Με τα stock power limits βγάζει 16k score στα 65w. Έλα φτάστον εσύ με τον 5700x σου που δεν καίει πολύ να δώ πόσο ρεύμα θα ζητήσει. Από όσο θυμάμαι θες κάπου στα 150 και κάτι watt. Πάνω από τι διπλάσιο ρεύμα....

 

Spoiler

CB23-1.png

 


Και εδώ το system power 😮 

Spoiler

Blender_Power.png

 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Λές ε? 

Για πες μου ρε συ καλή ώρα που έχεις τον 5700x που είναι efficient, τι score και τι κατανάλωση έχεις σε CBR23? Έτσι να δώ και εγώ το efficiency. 

Oι Intel καίνε αν πάς να τρέξεις 3d rendering χωρίς power limits. Λογικό είναι, δηλαδή  δεν γίνεται να λες στο CPU "τράβα όσα watt θες" και μετά να παραπονιέσαι ότι τραβάει πολύ ρεύμα. O ίδιος ο hwunboxed έχει τεστάρι τον 12700 (από αυτούς που λές ότι καίνε πολύ). Με τα stock power limits βγάζει 16k score στα 65w. Έλα φτάστον εσύ με τον 5700x σου που δεν καίει πολύ να δώ πόσο ρεύμα θα ζητήσει. Από όσο θυμάμαι θες κάπου στα 150 και κάτι watt. Πάνω από τι διπλάσιο ρεύμα....

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

CB23-1.png

 


Και εδώ το system power 😮 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Blender_Power.png

 

Σε stock 14500 score με 65 tdp είμαι σε cinebench 10% κάτω από 12700 στα 65 επίσης μικρές διαφορές και σκέψου μιλάμε για πόσο παλιότερη αρχιτεκτονική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Arkin said:

οι 12 και 13 gen μπορεί σε idle να είναι 5 10 watt πιο χαμηλά λόγο efficient cores

Ούτε 5W δεν είναι και αυτό με τα κολπάκια της ιντελ για δικαιολογήσει τα psofio-cores της

 

16 minutes ago, Arkin said:

αλλά σε load που αναλαμβάνουν οι Performance τα πάνε χάλια στο efficiency.

εντελώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Arkin said:

Σε stock 14500 score με 65 tdp είμαι σε cinebench 10% κάτω από 12700 στα 65 επίσης μικρές διαφορές και σκέψου μιλάμε για πόσο παλιότερη αρχιτεκτονική. 

65 tdp σημαίνει 90 power draw. Τι efficiency μιλάμε τότε, ο 12700 βγάζει 14500 στα 50w και εσύ στα 90. Το πόσο παλιά αρχιτεκτονική είναι τι σημασία έχει; Πιάσε και τον 7700x αν θες που είναι πιο καινούργια αρχιτεκτονική από τον 12700, και μάλιστα στα 5nm. Βγάζει ακριβώς το ίδιο score με τον 12700 και μάλιστα με 10w παραπάνω κατανάλωση! Παρακάτω η εικόνα. 

Για να μην το ζαλίζουμε, προφανώς αν δεν βάλεις power limit στα μεγάλα unlocked Intel (12900k / ks , 13900k 13700k) θα τραβήξουν τα κέρατα τους, νομίζω 310w είχα δεί στον 13900k σε cbr23 και ακόμα παραπάνω σε ycruncher. Αλλά ποιος θα κάτσει να τρέξει productiviy τέτοιου τύπου unlocked στα 350w? Δεν έχει νόημα όλο αυτό. Του βάζεις limit στα 150-200w και έχεις παρόμοιο efficiency με τα zen 4. Μόνο ο 7950x είναι πιο efficient από τα Intel σε all core workloads κατά 10-15% μέσο όρο (20% στο vray) σε iso wattage συγκρίσεις. Δεν είναι μικρή η διαφορά αλλά δεν είναι και χάσμα, μην το ισοπεδωνούμε. Τα υπόλοιπα zen 4, ιδίως τα μικρότερα φυσικά είναι άκλαφτα σε efficiency καθώς απλά δεν έχουν αρκετούς πυρήνες για all core workloads

 

Spoiler

Power.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

65 tdp σημαίνει 90 power draw. Τι efficiency μιλάμε τότε, ο 12700 βγάζει 14500 στα 50w και εσύ στα 90. Το πόσο παλιά αρχιτεκτονική είναι τι σημασία έχει; Πιάσε και τον 7700x αν θες που είναι πιο καινούργια αρχιτεκτονική από τον 12700, και μάλιστα στα 5nm. Βγάζει ακριβώς το ίδιο score με τον 12700 και μάλιστα με 10w παραπάνω κατανάλωση! Παρακάτω η εικόνα. 

Για να μην το ζαλίζουμε, προφανώς αν δεν βάλεις power limit στα μεγάλα unlocked Intel (12900k / ks , 13900k 13700k) θα τραβήξουν τα κέρατα τους, νομίζω 310w είχα δεί στον 13900k σε cbr23 και ακόμα παραπάνω σε ycruncher. Αλλά ποιος θα κάτσει να τρέξει productiviy τέτοιου τύπου unlocked στα 350w? Δεν έχει νόημα όλο αυτό. Του βάζεις limit στα 150-200w και έχεις παρόμοιο efficiency με τα zen 4. Μόνο ο 7950x είναι πιο efficient από τα Intel σε all core workloads κατά 10-15% μέσο όρο (20% στο vray) σε iso wattage συγκρίσεις. Δεν είναι μικρή η διαφορά αλλά δεν είναι και χάσμα, μην το ισοπεδωνούμε. Τα υπόλοιπα zen 4, ιδίως τα μικρότερα φυσικά είναι άκλαφτα σε efficiency καθώς απλά δεν έχουν αρκετούς πυρήνες για all core workloads

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Power.png

 

Πια 90watt 70 75 το πολύ έχω όλο το package. Και 65 70 έχει ο 12700. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Arkin said:

Πια 90watt 70 75 το πολύ έχω όλο το package. Και 65 70 έχει ο 12700. 

65w tdp = 90w power draw, κοίτα το PPT σου, τόσο θα δείχνει. Μην την ψάχνεις, τα alderlake Pcores είναι αρκετά πιο efficient από τα zen 3 cores και λίγο πίσω από τα zen 4. Τα RPL δεν έχω ιδέα, λογικά θα είναι πάνω από zen 4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

65w tdp = 90w power draw, κοίτα το PPT σου, τόσο θα δείχνει. Μην την ψάχνεις, τα alderlake Pcores είναι αρκετά πιο efficient από τα zen 3 cores και λίγο πίσω από τα zen 4. Τα RPL δεν έχω ιδέα, λογικά θα είναι πάνω από zen 4.

Δεν δείχνει τόσο όχι θα σε στείλω πιο μετά τι δείχνει το ppt σε cb23 δεν είμαι στο pc τώρα. Ίδιο efficient βλέπω πάντως zen 3 με alder lake στα ίδια watt +-10% και ειναι 2 χρόνια πιο νέα αρχιτεκτονική που παίζει τεράστιο ρόλο. Πχ στον coffee lake ήμουν καπου 9 10 χιλιάδες στο cb23 δεν θυμάμαι ακριβώς και τράβαγε 140watt package ο 8700k στα 4.8. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Arkin said:

 Ίδιο efficient βλέπω πάντως zen 3 με alder lake στα ίδια watt +-10% 

Μίλησες για τα Pcores πρίν. Στα pcores όχι, δεν είναι ίδιοι με +--10%. Μπορείς να ανεβάσεις αν θες ένα score να ανεβάσω και εγώ με μόνο 8 pcores να δούμε τι παίζει. Αν η διαφορά είναι 10% θα  τον πετάξω στα σκουπίδια και θα πάρω zen 3. Σοβαρά στο λέω, όχι αγγελία, θα άνοιξω τρύπα να τον κάνω μπρελόκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Herald είπε

65w tdp = 90w power draw, κοίτα το PPT σου, τόσο θα δείχνει. Μην την ψάχνεις, τα alderlake Pcores είναι αρκετά πιο efficient από τα zen 3 cores και λίγο πίσω από τα zen 4. Τα RPL δεν έχω ιδέα, λογικά θα είναι πάνω από zen 4.

Στα 65w εγώ βγάζω ~19200 με 13700k και ~15000 χωρίς e-cores.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Arkin Βασικά για να μην κουράζεσαι να τρέχεις tests, δεν έχει και νόημα, έχουν δοκιμάσει τα παιδιά στην σελίδα 357. 

 

R7 7700x vs i5 13600k (δηλαδή χαμηλότερη κατηγορία για την Intel), στην σελίδα 356. Ίδιο wattage σε corona και cbr23 ο 13600k του akoinonitos στέλνει τον 7700x να μαζέψει τα κουκούτσια απτο πάτωμα. Που να συγκρίνουμε τώρα το ανάποδο σενάριο, R5 με i7 :P 

1 minute ago, sjtak said:

Στα 65w εγώ βγάζω ~19200

E δεν είσαι efficient, πάρε 7700x να θες 130w για το ίδιο score :P 

Eίναι λάθος και οι μετρήσεις, λίγο φταίει ο καιρός, λίγο που είναι Τετάρτη, όλα μαζί δίνουν άδικο πλεονέκτημα στην Intel. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα ένα cpu  με τα περισσότερα core θα είναι πιο efficient από ένα με λιγότερα σε multithread σενάρια. 

Συγκρίνετε τον 13700k με τον 7950x3d , ίσα cores έχουν 

Δεν υπαρχει tdp που να είναι από πάνω ο πρώτος (εκτός αν μιλάμε τίποτα για 20watt που τόσα θέλει μόνο το io die του 7950) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...