Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Jts είπε

Η z690 tachyon που έστειλε πριν το παιδί πχ είχε απώλειες 20% σε 120w cpu package.

25% απώλειες. 30W στα 120W package power.

Κατά τα άλλα, φαντάζομαι δε διάβασες όλες τις προηγούμενες σελίδες.

Τις μετρήσεις σε idle/low load που έκαναν στα καλώδια αυτά τα 4-5 έγκριτα site τις είδες;

Είδες ότι στους Ryzen τα μετρημένα σε EPS ήταν πάντα αρκετά λιγότερα από τα software readings (συγκεκριμένα το CPU package power);

Εκεί έχουμε αρνητικό % απωλειών; Δηλαδή τα VRM στις AMD μητρικές έχουν 120% efficiency;

42 λεπτά πριν, Herald είπε

Tο CPU κάνει report τα watt που τραβάει. Δεν κολλάνε κάπου τα vrms, το conversion στα vrms γίνεται πριν φτάσει το ρεύμα στο CPU. Άρα το CPU package δεν δείχνει τις απώλειες των VRMs προφανώς. Αυτές μπορείς να το δείς σε μητρικές που έχουν σένσορες στα vrm, η διαφορά μεταξύ VRpin και VRpout είναι οι απώλειες. Πόσο ρεύμα τράβηξαν δηλαδή τα VRM από το τροφοδοτικό και πόσο τελικά έφτασε στο CPU. 

 

Όταν είσαι idle με 2,5W package power τι σου δείχνει το VRp_out;

Επίσης, με υψηλότερο φορτίο, ας πούμε στο ΤΜ5 1usmus_v3 τι σου δείχνει package power και τι το VRp_out;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

25% απώλειες. 30W στα 120W package power.

Κατά τα άλλα, φαντάζομαι δε διάβασες όλες τις προηγούμενες σελίδες.

Τις μετρήσεις σε idle/low load που έκαναν στα καλώδια αυτά τα 4-5 έγκριτα site τις είδες;

Είδες ότι στους Ryzen τα μετρημένα σε EPS ήταν πάντα αρκετά λιγότερα από τα software readings (συγκεκριμένα το CPU package power);

Εκεί έχουμε αρνητικό % απωλειών; Δηλαδή τα VRM στις AMD μητρικές έχουν 120% efficiency;

Όταν είσαι idle με 2,5W package power τι σου δείχνει το VRp_out;

Επίσης, με υψηλότερο φορτίο, ας πούμε στο ΤΜ5 1usmus_v3 τι σου δείχνει package power και τι το VRp_out;

Καπως ετσι και εγω δεν ξερω που να βαλω τα vrms στα ποσα watt δηλαδη συμφωνα με τις μετρησεις που βλεπω και της πριζας. Δηλαδη αν βγαλουμε το 10% του τροφοδοτικου συν τα αλλα δεν μενουν watt για vrms αν πιασουμε package+gpu απο hwinfo. Οποτε κατι υπαρχει λαθος εδω εφοσον δεν ειναι το ρευμα των vrms μεσα στο package.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, kkatzos said:

Όταν είσαι idle με 2,5W package power τι σου δείχνει το VRp_out;

80 watt :P 

Έχει σημασία ρε συ? Αφού ότι και να σου πώ τα δικά σου θα λές. Λες να μην το έχω κοιτάξει τόσο καιρό? :P

Το VRpout matchari χοντρικά ότι δείχνει και ο CPU sensor. 0.5 watt διαφορά έχουν που κατά πάσα πιθανότητα είναι ο IMC τον οποίο δεν διαβάζει ο σένσορας, τον κάνει estimate. Άρα όταν γράφει 2w τα vrms δίνουν 2.5w και το VRpin κοντά στα 3w που είναι οι απώλειες. Από όσο θυμάμαι ο 13900kf ήταν και πιο χαμήλα σε idle, έβλεπα κάτω από 2w

5 minutes ago, Arkin said:

Καπως ετσι και εγω δεν ξερω που να βαλω τα vrms στα ποσα watt δηλαδη συμφωνα με τις μετρησεις που βλεπω και της πριζας. Δηλαδη αν βγαλουμε το 10% του τροφοδοτικου συν τα αλλα δεν μενουν watt για vrms αν πιασουμε package+gpu απο hwinfo. Οποτε κατι υπαρχει λαθος εδω εφοσον δεν ειναι το ρευμα των vrms μεσα στο package.

Όσο τραβάει το CPU +10% το πολυ. Δηλαδή όταν το CPU δείχνει 70 τα vrms μπορεί να τραβάνε 80 το πολύ. Σε πιο μεγάλα φορτία ίσως είναι μεγαλύτερες οι απώλειες, αυτά ρωτήσε τα στον ειδικό τον kostas anes.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Jts είπε

Στην τελική ο μόνος πραγματικά σωστός στην πράξη τρόπος, όχι εργαστηριακά cpu vs cpu,  είναι να πάρεις 2 συστήματα πολύ παρόμοια πχ. PSU+case+fans+gpu+ssd ίδια. Ram παρόμοιες για το κάθε σύστημα αν και δεν καίνε τόσο 

Και cpu+Mobo αντίστοιχου κόστους. Δηλαδή σαν παράδειγμα 7800x3D με Asus x670e-f vs 13700k Asus z790-f. 

Οι τελικές τιμές των 2 συστημάτων θα είναι πολύ κοντά, δεν θα μπορείς να συγκρίνεις άμεσα τα cpu μεταξύ τους γιατί θα παίζει ρόλο και η μητρική αλλά στην πράξη αυτές τις 2 επιλογές θα έχεις συνολικά.(έχεις και τι άλλες εταιρείες απλά σύγκρινα Asus Mobo παρόμοιου κόστους ως παράδειγμα).

Και μετά μετράς κατανάλωση ενέργειας με τον μετρητή κάνοντας τις ίδιες δουλειές, σε Wh που θα δείχνουν.

Ο 13700k θα δείχνει 250w στο cinebench πχ αλλά τελειώνει και πιο γρήγορα άρα η πραγματική σύγκριση μπορεί να γίνει στην συνολική κατανάλωση σε ενέργεια (wh) και όχι σε ισχύ.

Κάτι τέτοιο έκανε ο technotice σε 13900k vs 7950x και στην χρήση που έκανε, light usage Photoshop και τέτοια ο 13900k έκαιγε λιγότερο.

Τα υπόλοιπα στοιχεία του ήταν software, μόνο αυτούς είχε με μετρητή στην πρίζα .

 

 

 

 

21 λεπτά πριν, Herald είπε

 


Κοίτα ο μόνος τρόπος να μετρήσεις ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ efficiency κλπα είναι αυτός που πρότεινες, αλλά να έχεις και τα 2 CPU με το ίδιο power limit. Και ξεκίνα και μέτρα games / productivity και ότι άλλο θες. Αλλιώς δεν μετράς efficiency του επεξεργαστή αλλά efficiency των settings που επέλεξε είτε η intel / amd είτε ο κατασκευαστής της μητρικής σου. Δηλαδή άχρηστη μέτρηση. Αν μετρήσεις out of the box ο 13900T στα 35w είναι το πιο efficient CPU , απλά είναι χαζή αυτή η μέτρηση. 

A ρε κερατά, πρέπει να βγούμε για μπύρες/τσίπουρα κάποια στιγμή. Πολύ καλά θα περάσουμε, αλλά τον έναν από τους δύο θα τον βρούν σε κανένα χαντάκι την επόμενη μέρα!

Τί σου είπα ωρέ πόσες φορές προχτές? Πόσες φορές "συζητήσαμε" για συνολική κατανάλωση ενέργειας και όχι για ισχύ που έπιασε ένα peak?

Όχι, δεν θα μετρήσουμε σε "ίδιο PL", γιατί ο κάθε επεξεργαστής (ακόμα και τα "αδερφάκια" της ίδιας γενιάς) έχει άλλο σημείο βέλτιστης απόδοσης, οπότε ότι και να διαλέξεις θα αδικεί κάποιον.

Ο μόνος τρόπος είναι 20-30 διαφορετικά φορτία από ST, (όπου αυτό έχει νόημα) μέχρι ότι πιο βαρύ ΜΤ (με κανονική κατανομή στα ενδιάμεσα), να μετρήσεις κατανάλωση ενέργειας στο κάθε ένα (με ορθές ρυθμίσεις, όχι με τις ππριές της ASUS για όρια, πχ) και το χρόνο (για να βγάλεις γελοιότητες στυλ 35w των mobile, όπως σωστά λες) που χρειάστηκε το κάθε σύστημα (στην πρίζα ή άντε στο EPS, έχοντας πολυμετρήσει φουρφούρια κι ότι άλλο) για να βγει κάτι κατά προσέγγιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

80 watt :P 

Έχει σημασία ρε συ? Αφού ότι και να σου πώ τα δικά σου θα λές. Λες να μην το έχω κοιτάξει τόσο καιρό? :P

Το VRpout matchari χοντρικά ότι δείχνει και ο CPU sensor. 0.5 watt διαφορά έχουν που κατά πάσα πιθανότητα είναι ο IMC τον οποίο δεν διαβάζει ο σένσορας, τον κάνει estimate. Άρα όταν γράφει 2w τα vrms δίνουν 2.5w και το VRpin κοντά στα 3w που είναι οι απώλειες. Από όσο θυμάμαι ο 13900kf ήταν και πιο χαμήλα σε idle, έβλεπα κάτω από 2w

Ε, εδώ είναι το πρόβλημα.

Στους Ryzen δεν ματσάρει σε low load και idle.

Αυτή τη στιγμή έχω package power = 21W αλλά VRp_in = 14W και VRp_out = 12W

Σε φουλ φορτίο το VRp_in ματσάρει το package power. Το VRp_out είναι 10-15% χαμηλότερο από το package power.

Βλέπεις που πάει το πράγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

80 watt :P 

Έχει σημασία ρε συ? Αφού ότι και να σου πώ τα δικά σου θα λές. Λες να μην το έχω κοιτάξει τόσο καιρό? :P

Το VRpout matchari χοντρικά ότι δείχνει και ο CPU sensor. 0.5 watt διαφορά έχουν που κατά πάσα πιθανότητα είναι ο IMC τον οποίο δεν διαβάζει ο σένσορας, τον κάνει estimate. Άρα όταν γράφει 2w τα vrms δίνουν 2.5w και το VRpin κοντά στα 3w που είναι οι απώλειες. Από όσο θυμάμαι ο 13900kf ήταν και πιο χαμήλα σε idle, έβλεπα κάτω από 2w

Όσο τραβάει το CPU +10% το πολυ. Δηλαδή όταν το CPU δείχνει 70 τα vrms μπορεί να τραβάνε 80 το πολύ. Σε πιο μεγάλα φορτία ίσως είναι μεγαλύτερες οι απώλειες, αυτά ρωτήσε τα στον ειδικό τον kostas anes.

Αρα πες 76 package + 10 vrms + 90 η gpu παμε στα 176 εχουμε 24watt απο τα 200 της πριζας. 10% απωλειες το τροφοδοτικο παμε στα 195. Μενουν 5watt για ram aio fans nvme ssd τα rgb τα εχω κλειστα μονο τα 2 fans του κουτιου δεν κλεινουν. Δεν με βγαινουν τα νουμερα παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Πέτρος said:

 

A ρε κερατά, πρέπει να βγούμε για μπύρες/τσίπουρα κάποια στιγμή. Πολύ καλά θα περάσουμε, αλλά τον έναν από τους δύο θα τον βρούν σε κανένα χαντάκι την επόμενη μέρα!

Τί σου είπα ωρέ πόσες φορές προχτές? Πόσες φορές "συζητήσαμε" για συνολική κατανάλωση ενέργειας και όχι για ισχύ που έπιασε ένα peak?

Όχι, δεν θα μετρήσουμε σε "ίδιο PL", γιατί ο κάθε επεξεργαστής (ακόμα και τα "αδερφάκια" της ίδιας γενιάς) έχει άλλο σημείο βέλτιστης απόδοσης, οπότε ότι και να διαλέξεις θα αδικεί κάποιον.

Ο μόνος τρόπος είναι 20-30 διαφορετικά φορτία από ST, (όπου αυτό έχει νόημα) μέχρι ότι πιο βαρύ ΜΤ (με κανονική κατανομή στα ενδιάμεσα), να μετρήσεις κατανάλωση ενέργειας στο κάθε ένα (με ορθές ρυθμίσεις, όχι με τις ππριές της ASUS για όρια, πχ) και το χρόνο (για να βγάλεις γελοιότητες στυλ 35w των mobile, όπως σωστά λες) που χρειάστηκε το κάθε σύστημα (στην πρίζα ή άντε στο EPS, έχοντας πολυμετρήσει φουρφούρια κι ότι άλλο) για να βγει κάτι κατά προσέγγιση.

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν διαφορετικά βέλτιστα σημεία. ΟΛΑ τα CPU ανεβαίνουν σε efficiency όσο ρίχνεις την κατανάλωση μέχρι που απλά θα ψοφήσουν εντελώς. Από εκεί και ύστερα αν πάρεις επεξεργαστή τύπου 7950x / 13900k και τρέχεις ωκεάνιες προσομοίωσεις όλη μερα το λογικό είναι να τον βάλεις με limit κάπου μεταξύ 150-200w. 

2 minutes ago, kkatzos said:

Βλέπεις που πάει το πράγμα;

Ότι στους Intel οι μετρήσεις είνια σωστές? :P 

3 minutes ago, Arkin said:

Αρα πες 76 package + 10 vrms + 90 η gpu παμε στα 176 εχουμε 24watt απο τα 200 της πριζας. 10% απωλειες το τροφοδοτικο παμε στα 195. Μενουν 5watt για ram aio fans nvme ssd τα rgb τα εχω κλειστα μονο τα 2 fans του κουτιου δεν κλεινουν. Δεν με βγαινουν τα νουμερα παλι.

Ρε μαν χοντρικά στο είπα το 10, δεν ξέρω ακριβώς τι απώλειες έχουν τα vrms. Τα fans δεν τραβάνε τίποτα, 0.5w εκτός αν έχεις τίποτα delta fans στο τέρμα. Οι ram από 10-15w ανάλογα τι voltage τρέχεις. Είσαι πολύ κοντά στα όσα γράφει ο τοίχος δηλαδή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kkatzos είπε

25% απώλειες. 30W στα 120W package power.

Κατά τα άλλα, φαντάζομαι δε διάβασες όλες τις προηγούμενες σελίδες.

Τις μετρήσεις σε idle/low load που έκαναν στα καλώδια αυτά τα 4-5 έγκριτα site τις είδες;

Είδες ότι στους Ryzen τα μετρημένα σε EPS ήταν πάντα αρκετά λιγότερα από τα software readings (συγκεκριμένα το CPU package power);

Εκεί έχουμε αρνητικό % απωλειών; Δηλαδή τα VRM στις AMD μητρικές έχουν 120% efficiency;

Όταν είσαι idle με 2,5W package power τι σου δείχνει το VRp_out;

Επίσης, με υψηλότερο φορτίο, ας πούμε στο ΤΜ5 1usmus_v3 τι σου δείχνει package power και τι το VRp_out;

20% είναι οι απώλειες γιατί το ποσοστό πάει στο 150 όχι στο 120, αλλά αυτό ήταν μια μαθηματική τεχνικοτητα.

Ναι πόσα να διαβάσω ο άνθρωπος μπορεί να έχεις δίκιο σε αυτό, αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τόσο η κατανάλωση όταν μιλάμε για τόσο μικρά ποσοστά του συνολικού συστήματος, όταν οι gpus καίνε 300+ watts, απλά ανέφερα μερικά πράγματα.

Πάντως οι software/hardware readings (έστω και με φτηνό μετρητή)του arkin συμβαδίζουν πάνω κάτω με τις πραγματικές απώλειες ενός συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Jts είπε

Πάντως οι software/hardware readings (έστω και με φτηνό μετρητή)του arkin συμβαδίζουν πάνω κάτω με τις πραγματικές απώλειες ενός συστήματος.

Δε συμβαδίζουν. Τουλάχιστον όχι αν χρησιμοποιήσεις το package power.

23 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αρα πες 76 package + 10 vrms + 90 η gpu παμε στα 176 εχουμε 24watt απο τα 200 της πριζας. 10% απωλειες το τροφοδοτικο παμε στα 195. Μενουν 5watt για ram aio fans nvme ssd τα rgb τα εχω κλειστα μονο τα 2 fans του κουτιου δεν κλεινουν. Δεν με βγαινουν τα νουμερα παλι.

Τσέκαρε τα VRp_in και VRp_out της μητρικής σου. Πρέπει να αθροίσεις το SOC VRM και το Core VRM.

Θα δεις ότι ισούνται με το Core+SoC Power και βέβαια απέχουν από το package power.

Στη δική μου περίπτωση φαίνεται ότι σε φουλ φορτίο το package power ενσωματώνει και τις απώλειες των VRM.

Σε φουλ φορτίο έχω 78W package power και VRM1 p in + VRM2 p in = 79W. Το γεγονός ότι αθροίζω τα p in σημαίνει ότι ενσωματώνονται και οι απώλειες των VRMs ενώ στους Intel όχι.

1.jpg.510b7bcb6be2d9d2dee46dc641e2dbbf.jpg

Σε idle και χαμηλό φορτίο δεν υπάρχει καμία συσχέτιση, το package power είναι πολύ πολύ πάνω ακόμα και από τα VRM p ins.

22 λεπτά πριν, Herald είπε

Ότι στους Intel οι μετρήσεις είνια σωστές? :P 

Δε γνωρίζω. Αλλά θα εμπιστευτώ αυτούς που μέτρησαν το EPS και όχι το HWinfo.

Όπως και να έχει, ακόμα και σωστές να είναι οι μετρήσεις στους Intel το θέμα είναι ότι δε γίνεται να συγκρίνεις μια σωστή με μία λάθος μέτρηση.

Είναι λάθος λογική άρα είναι λάθος αυτό που κάνεις εδώ και 1-1,5 χρόνο.

Να συγκρίνεις package power Intel με AMD. Εκτός αν μετράς ΜΟΝΟ φουλ φορτίο.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δε συμβαδίζουν. Τουλάχιστον όχι αν χρησιμοποιήσεις το package power.

Τσέκαρε τα VRp_in και VRp_out της μητρικής σου. Πρέπει να αθροίσεις το SOC VRM και το Core VRM.

Θα δεις ότι ισούνται με το Core+SoC Power και βέβαια απέχουν από το package power.

Στη δική μου περίπτωση φαίνεται ότι σε φουλ φορτίο το package power ενσωματώνει και τις απώλειες των VRM.

Σε φουλ φορτίο έχω 78W package power και VRM1 p in + VRM2 p in = 79W. Το γεγονός ότι αθροίζω τα p in σημαίνει ότι ενσωματώνονται και οι απώλειες των VRMs ενώ στους Intel όχι.

1.jpg.510b7bcb6be2d9d2dee46dc641e2dbbf.jpg

Σε idle και χαμηλό φορτίο δεν υπάρχει καμία συσχέτιση, το package power είναι πολύ πολύ πάνω ακόμα και από τα VRM p ins.

Δε γνωρίζω. Αλλά θα εμπιστευτώ αυτούς που μέτρησαν το EPS και όχι το HWinfo.

Όπως και να έχει, ακόμα και σωστές να είναι οι μετρήσεις στους Intel το θέμα είναι ότι δε γίνεται να συγκρίνεις μια σωστή με μία λάθος μέτρηση.

Είναι λάθος λογική άρα είναι λάθος αυτό που κάνεις εδώ και 1-1,5 χρόνο.

Να συγκρίνεις package power Intel με AMD. Εκτός αν μετράς ΜΟΝΟ φουλ φορτίο.

Δεν εχω τετοιες ρυθμισεις δεν τις εχω βρει πουθενα στο προγραμμα να ειναι καποιες αλλες απο αυτες που βλεπεις?

 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, kkatzos said:

Να συγκρίνεις package power Intel με AMD. Εκτός αν μετράς ΜΟΝΟ φουλ φορτίο.

Πριν μέτρησα φουλ φορτίο στο cinebench και πάλι μου είπες ότι είναι λάθος :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Πριν μέτρησα φουλ φορτίο στο cinebench και πάλι μου είπες ότι είναι λάθος :P 

Εκεί μπορεί να σε τρόλαρα, δε θυμάμαι.

Σου λεώ εδώ και μέρες ότι δεν εμπιστεύομαι (δικαίως όπως βλέπεις) το HWInfo σε idle/low load.

21W (package) vs 11W (VRM p_out).

Και ότι θα εμπιστευτώ τη hardware (EPS) μέτρηση και όχι τη software.

Παράλογο είναι αυτό που λέω; Παράλογος είσαι εσύ που πας να βγάλεις άσχετους/πληρωμένους/ηλίθιους τους Aris/Techpowerup/Μαλλιάς/pchardware.de κτλ κτλ κτλ. Ε δε μπορεί να συνωμότησαν κατά εσού και της Intel.

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν εχω τετοιες ρυθμισεις δεν τις εχω βρει πουθενα στο προγραμμα να ειναι καποιες αλλες απο αυτες που βλεπεις?

Δεν πειράζει, η B550 Aorus Pro V2 μας άνοιξε τα μάτια.

Θα κοιτάς πάντα το Core+SoC Power (SVI2) για πραγματική κατανάλωση. Όχι το package power.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Εκεί μπορεί να σε τρόλαρα, δε θυμάμαι.

Σου λεώ εδώ και μέρες ότι δεν εμπιστεύομαι (δικαίως όπως βλέπεις) το HWInfo σε idle/low load.

21W (package) vs 11W (VRM p_out).

Και ότι θα εμπιστευτώ τη hardware (EPS) μέτρηση και όχι τη software.

Παράλογο είναι αυτό που λέω; Παράλογος είσαι εσύ που πας να βγάλεις άσχετους/πληρωμένους/ηλίθιους τους Aris/Techpowerup/Μαλλιάς/pchardware.de κτλ κτλ κτλ. Ε δε μπορεί να συνωμότησαν κατά εσού και της Intel.

Δεν πειράζει, η B550 Aorus Pro V2 μας άνοιξε τα μάτια.

Θα κοιτάς πάντα το Core+SoC Power (SVI2) για πραγματική κατανάλωση. Όχι το package power.

Εχουν 15watt διαφορα μεταξυ τους πχ 60 το package 45 το core+soc. Αρα 45 ειναι η πραγματικη καταναλωση οχι 60 του cpu? Το package ισως εχει και τα vrms μεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, kkatzos said:

Εκεί μπορεί να σε τρόλαρα, δε θυμάμαι.

Σου λεώ εδώ και μέρες ότι δεν εμπιστεύομαι (δικαίως όπως βλέπεις) το HWInfo σε idle/low load.

21W (package) vs 11W (VRM p_out).

Και ότι θα εμπιστευτώ τη hardware (EPS) μέτρηση και όχι τη software.

Παράλογο είναι αυτό που λέω; Παράλογος είσαι εσύ που πας να βγάλεις άσχετους/πληρωμένους/ηλίθιους τους Aris/Techpowerup/Μαλλιάς/pchardware.de κτλ κτλ κτλ. Ε δε μπορεί να συνωμότησαν κατά εσού και της Intel.

Δεν πήγα να βγάλω κανέναν πληρωμένο. Οκ ίσως τον hwunboxed με τα 270w στον 13700k στο TLOU. 

Απλά δεν ξέρω πως τεσταρι ο καθένας. Το εξήγησα 5 φορές, αν βάλω high power plan 16-22 watt βλέπω και εγώ σε idle. Οπότε αν τεστάραν με high power plan - λογικές οι μετρήσεις τους. Τα sensors δεν γίνονται να είναι λάθος, στερείται λογικής κάτι τέτοιο. Όλα τα CPUs στα sensors στηρίζονται για να μην τα πάρεις στο χέρι. Το CPU ζητάει συγκεκρίμενα voltage και τα vrms τα δίνουν, ο μόνος τρόπος να είναι λάθος είναι να μην έχεις σετάρις το DC LL και να κάνεις undervolt overvolt έτσι στην ψύχρα.

Στα AMD είναι λάθος οι μετρήσεις, το λεγόμενο Power reporting deviation, γιατί από όσο θυμάμαι το CPU δεν έχουν τηλεμετρία , χρησιμοποιούν εξωτερικό CHIP στη μητρική για να διαβάζουν τα watts τους, το λεγόμενο SVI. Οπότε βασίζεσαι εντελώς στον κατασκευαστή της μητρικής να κάνει σωστό report την κατανάλωση Δεν ξέρω τι μητρική έχεις, δες αν σε αφήνει να παίξεις με το reporting deviation - σέταρε το στο 10% (30Α ? ) και μπορείς να κάνεις το CPU να νομίζει ότι τραβάει 5w, να δείχνει 5w στο hwinfo και να τραβάει 200. Και το αντίστροφο φυσικά. 

25 minutes ago, kkatzos said:

Δεν πειράζει, η B550 Aorus Pro V2 μας άνοιξε τα μάτια.

Θα κοιτάς πάντα το Core+SoC Power (SVI2) για πραγματική κατανάλωση. Όχι το package power.

Δεν έχει μέτρηση Core + SOC + SR power στο hwinfo? Εμένα έχει το laptop. Μην σου πώ τι γράφει σε idle :P 

2.086w το CPU , 2.2w το package που μετράει και την iGPU

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Herald είπε

Στα AMD είναι λάθος οι μετρήσεις, το λεγόμενο Power reporting deviation, γιατί από όσο θυμάμαι το CPU δεν έχουν τηλεμετρία , χρησιμοποιούν εξωτερικό CHIP στη μητρική για να διαβάζουν τα watts τους, το λεγόμενο SVI. Οπότε βασίζεσαι εντελώς στον κατασκευαστή της μητρικής να κάνει σωστό report την κατανάλωση Δεν ξέρω τι μητρική έχεις, δες αν σε αφήνει να παίξεις με το reporting deviation - σέταρε το στο 10% (30Α ? ) και μπορείς να κάνεις το CPU να νομίζει ότι τραβάει 5w, να δείχνει 5w στο hwinfo και να τραβάει 200. Και το αντίστροφο φυσικά. 

Oι μετρήσεις που παίρνουν τα AMD CPU's είναι μέσω τηλεμετρίας του VRM Controller. SVI είναι Scalable Voltage Interface, το οποίο είναι πρακτικά I2C πρωτόκολλο. 

image.png.535b5017feebef0cf590f627d5e746e5.png 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...