Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, ultraex2003 said:

εδιτ πετρο  τιποτα το ιδιαιτερο  2 βαθμους max σε ρυθμιση -20 co και  95 watt ppt 

ισως δε μου εχει κατσει η παστα καλα η θελει το χρονο της  φρεσκια παστα  hydronaut εχω αλλα θα το  ξαναδω

 

 

 

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

Δεν μπορεί να λέει και πολλά αυτό. Για να γίνει σωστή μέτρηση θερμοκρασιών πρέπει να έχεις σταθερό vcore/ρολόγια/fan speed και θερμοκρασία δωματίου. Αν δεν βαριέσαι να τα κάνεις όλα αυτά  ε οκ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, Devastor είπε

Δεν μπορεί να λέει και πολλά αυτό. Για να γίνει σωστή μέτρηση θερμοκρασιών πρέπει να έχεις σταθερό vcore/ρολόγια/fan speed και θερμοκρασία δωματίου. Αν δεν βαριέσαι να τα κάνεις όλα αυτά  ε οκ :P

δεν ασχοληθηκα και πολυ αλλα προσπαθησα τουλαχιστον να εχω ακριβως  τις  ιδιες ρυθμισεις στα φαν το ρευμα ειταν αuto ρυθμισεις σε μνημες και λοιπα  ρευματα ειταν ιδια και στις 2 περιπτωσεις  επαιξα με -20 co και 95 ppt επισης θερμοκρασια  δωματιου προσεξα ειταν ιδια 

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Πηρες λιγο και στο score ομως , τα ρολογια μπορει να ηταν λιγο πιο πανω μετα την εφαρμογη του frame

ναι σκορακι ειδα τσιμπησε λιγο και επισης  και σε run με ολα auto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, kkatzos είπε

Δεν το σβήνουμε αυτό. Είναι πραγματικά tech demo και benchmark. Συνεχώς προσθέτουν και αλλάζουν πράγματα.

όταν εγώ το λέω ότι το game είναι μια τρολιά σε όλα τα επίπεδα γίνομαι κακός... 10 φορες να το τρέξω 10 διαφορετικά αποτελέσματα θα βγάλω.. στο ένα θα έχει καλύτερο min στο άλλο max στο άλλο avg τελοσπάντων μετά από 5 προσπάθειες είδα αυτό και μου άρεσε... ενδεχομένως άμα τρέχω μέχρι το βραδυ να βγάλω και καλύτερα... ωραίο βιντεοπαιχνίδι...

image.png.08f38478aff823fa13e8d3de1d0292f6.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

όταν εγώ το λέω ότι το game είναι μια τρολιά σε όλα τα επίπεδα γίνομαι κακός... 10 φορες να το τρέξω 10 διαφορετικά αποτελέσματα θα βγάλω

Στα min είναι ότι να'ναι. Παλιά με τον 5600 είχε τύχει να βγάλω ψηλοτερο min απο 7950Χ 😂

Αλλά σε average είναι σχετικά συνεπές. Μικρές αποκλίσεις από run σε run.

Οπότε είστε στα ίδια περίπου με 7800Χ3D.

Και με Path Tracing τα ίδια σου βγάζει το bench;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Στα min είναι ότι να'ναι. Παλιά με τον 5600 είχε τύχει να βγάλω ψηλοτερο min απο 7950Χ 😂

Αλλά σε average είναι σχετικά συνεπές. Μικρές αποκλίσεις από run σε run.

Οπότε είστε στα ίδια περίπου με 7800Χ3D.

Και με Path Tracing τα ίδια σου βγάζει το bench;

με pt είμαι λίγο πιο χαμηλά 150 avg... πάντως επειδή είδα ότι είσαι με παλιά έκδοση στην καινούργια έχουν δώσει καλο performance, εγώ από 2.1 σε 2.11 είδα λίγο πάνω από 10 fps διαφορα και στα min μπόλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

με pt είμαι λίγο πιο χαμηλά 150 avg... πάντως επειδή είδα ότι είσαι με παλιά έκδοση στην καινούργια έχουν δώσει καλο performance, εγώ από 2.1 σε 2.11 είδα λίγο πάνω από 10 fps διαφορα και στα min μπόλικα

Δίνει σε απόδοση γενικά το 2.1+ αλλά σε CPU limited φάση σαν αυτή δε νομίζω να αλλάξει κάτι.

Θα το βάλω και εγώ να δω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Tambas91 said:

όταν εγώ το λέω ότι το game είναι μια τρολιά σε όλα τα επίπεδα γίνομαι κακός... 10 φορες να το τρέξω 10 διαφορετικά αποτελέσματα θα βγάλω.. στο ένα θα έχει καλύτερο min στο άλλο max στο άλλο avg τελοσπάντων μετά από 5 προσπάθειες είδα αυτό και μου άρεσε... ενδεχομένως άμα τρέχω μέχρι το βραδυ να βγάλω και καλύτερα... ωραίο βιντεοπαιχνίδι...

image.png.08f38478aff823fa13e8d3de1d0292f6.png

Το παρατήρησα και γω ότι από run σε run μπορεί να έχει 10 η παραπάνω fps διαφορά ακόμα και στα average. 

Οκ ίσως δεν ιδανικό για benchmark αλλά παραμένει παιχνιδαρα!

Ειδικά εσύ που προέρχεσαι από το Starfield αν τελειωσεις το cp2077 θα νιώσεις σοκ και δέος 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχει 2 μέρες που έφτιαξα ένα νέο build με ashrock b650e pg itx και έναν ryzen 7600 με την writh Stealth αλλά έχω το εξής θέμα. Ο ανεμιστήρας όλη την ώρα κάνει σαν ελικόπτερο και στο gaming ο επεξεργαστής φτάνει ακόμα και τους 98 βαθμούς, είναι φυσιολογικό αυτό? Αν όχι κάποια λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Το παρατήρησα και γω ότι από run σε run μπορεί να έχει 10 η παραπάνω fps διαφορά ακόμα και στα average. 

Οκ ίσως δεν ιδανικό για benchmark αλλά παραμένει παιχνιδαρα!

Ειδικά εσύ που προέρχεσαι από το Starfield αν τελειωσεις το cp2077 θα νιώσεις σοκ και δέος 😋

με το χέρι όπως είναι τώρα ξεκίνησα τα mafia με  aim assist ... τελειωσα το 1 σήμερα και πάω στο 2.. 

το cyber προτιμώ να το παίξω χωρίς fg μου φαίνεται πολύ βαρύ ακόμα και σε dlss balanced οπότε 5090 maybe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, johnmt2 said:

Καλησπέρα έχει 2 μέρες που έφτιαξα ένα νέο build με ashrock b650e pg itx και έναν ryzen 7600 με την writh Stealth αλλά έχω το εξής θέμα. Ο ανεμιστήρας όλη την ώρα κάνει σαν ελικόπτερο και στο gaming ο επεξεργαστής φτάνει ακόμα και τους 98 βαθμούς, είναι φυσιολογικό αυτό? Αν όχι κάποια λύση?

Στο BIOS, κλείσε αν έχεις ανοιχτό το PBO και βαλε manual το PPT στα 65W

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Καλησπέρα έχει 2 μέρες που έφτιαξα ένα νέο build με ashrock b650e pg itx και έναν ryzen 7600 με την writh Stealth αλλά έχω το εξής θέμα. Ο ανεμιστήρας όλη την ώρα κάνει σαν ελικόπτερο και στο gaming ο επεξεργαστής φτάνει ακόμα και τους 98 βαθμούς, είναι φυσιολογικό αυτό? Αν όχι κάποια λύση?

σιγουρα ανεβαζει θερμοκρασια σαν στοκ και βαραει γκαζι το φαν πανε στο βιος βαλε ppt  65-95 watt  και co -20 και αραξε  στον 7600X κατεβηκα  απο 92 βαθμους cinebench 23 σε 73 max

image.jpeg.802d97dfd7bb81cf6bdf4fd01248c559.jpegimage.jpeg.e85fc8091d488a1a867861aebc7300d0.jpeg

 

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι σωστό νήμα να ρωτήσω αλλά... 

Θα μου έρθει απο RMA laptop Ryzen 7735HS όταν παίζω με ρίχνω τα watt του CPU στα 25-30 για να μην έχω υψηλές θερμοκρασίες, αν το αφήσω παει 45-55w και φτάνει 85-95c σε FPS αλλά και 1% lows δεν χάνω τίποτα όσο και να ψάχνω ενώ παίζω.

Υπάρχει νόημα να ψάξω να κάνω UV το CPU μέσα "πατέντας" AMD APU utility απο GitHub ή απλά να κάνω αυτό που κάνω μέσω του προγράμματος του laptop να χαμηλώνω τα Watt.

Spoiler

Κάθε τόσο όταν βάζω παιχνίδια αλλάζω τα προφίλ τον wattage για να δω αν έχει διαφορά. Δεν έχω βρει ακόμα να κερδίζω FPS όταν πάω απο τα 30 στα 50

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, johnmt2 είπε

Καλησπέρα έχει 2 μέρες που έφτιαξα ένα νέο build με ashrock b650e pg itx και έναν ryzen 7600 με την writh Stealth αλλά έχω το εξής θέμα. Ο ανεμιστήρας όλη την ώρα κάνει σαν ελικόπτερο και στο gaming ο επεξεργαστής φτάνει ακόμα και τους 98 βαθμούς, είναι φυσιολογικό αυτό? Αν όχι κάποια λύση?

 

19 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

σιγουρα ανεβαζει θερμοκρασια σαν στοκ και βαραει γκαζι το φαν πανε στο βιος βαλε ppt  65-95 watt  και co -20 και αραξε  στον 7600X κατεβηκα  απο 92 βαθμους cinebench 23 σε 73 max

image.jpeg.802d97dfd7bb81cf6bdf4fd01248c559.jpegimage.jpeg.e85fc8091d488a1a867861aebc7300d0.jpeg

 

Οτι ειπαν τα παιδια απο πανω ,και εαν εχεις την δυνατοτητα βαλε μια ψυκτρα deepcool ak620 ή thermalright peerless assassin που παιζουν σε πολυ καλες τιμες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...