Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hallo,

Έκανα πρόσφατα ένα upgrade σε cpu-mobo-ram στο σύστημά μου, σε 7800x3d/b650m gaming x ax/corsair 6000/c30

Δυστηχώς δεν έχω τον χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο όπως έκανα στο προηγούμενο σύστημα, και προτίμησα κάτι με plug and play επιδόσεις. Καθώς δεν έχω διαβάσει πολλά για τα AM5 παρά το ότι είχαν θέμα σε κάποια bios, το πρώτο που έκανα είναι update στο f22, το νεότερο δλδ και μετά απλά ενεργοποίηση expo.

Έτρεξα μερικά cb23 για να δω stability ολα νορμάλ. Προφανώς μου έκαναν εντύπωση και οι θερμοκρασίες :D

Μια ερώτηση έχω καθώς διάβαζα για περίεργα soc voltage. 

Στο default, μου έχει περάσει 1,245. Είναι νορμάλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Hallo,

Έκανα πρόσφατα ένα upgrade σε cpu-mobo-ram στο σύστημά μου, σε 7800x3d/b650m gaming x ax/corsair 6000/c30

Δυστηχώς δεν έχω τον χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο όπως έκανα στο προηγούμενο σύστημα, και προτίμησα κάτι με plug and play επιδόσεις. Καθώς δεν έχω διαβάσει πολλά για τα AM5 παρά το ότι είχαν θέμα σε κάποια bios, το πρώτο που έκανα είναι update στο f22, το νεότερο δλδ και μετά απλά ενεργοποίηση expo.

Έτρεξα μερικά cb23 για να δω stability ολα νορμάλ. Προφανώς μου έκαναν εντύπωση και οι θερμοκρασίες :D

Μια ερώτηση έχω καθώς διάβαζα για περίεργα soc voltage. 

Στο default, μου έχει περάσει 1,245. Είναι νορμάλ?

οταν λες default τι εννοεις? εχω την tomahawk ολα μαμα χωρις proflle (4800) με βαζει 1.020 μολις παιξω 6000  με παει 1.30 αλλα παιζω σταθερος 6200 με 1.25

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

οταν λες default τι εννοεις? εχω την tomahawk ολα μαμα χωρις proflle (4800) με βαζει 1.020 μολις παιξω 6000  με παει 1.30 αλλα παιζω σταθερος 6200 με 1.25

εννοω με expo στα 6000, χωρις να πειραξω κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

εννοω με expo στα 6000, χωρις να πειραξω κατι αλλο.

οπως σου ειπα 1.30 με παει εμενα εκει στα 6000 προφανως ειναι και θεμα μνημων και μητρικης τι θα βαλει εμενα ειναι 7200 cas 32 μαμα αλλα στη τελικη μπορεις  να δοκιμασεις και πιο κατω με δοκιμες παντα

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ultraex2003 είπε

οπως σου ειπα 1.30 με παει εμενα εκει στα 6000 προφανως ειναι και θεμα μνημων και μητρικης τι θα βαλει εμενα ειναι 7200 cas 32 μαμα

αρα φυσιολογική τιμή το 1,245

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ryzen 7900, ενεργοποίησα τις μνήμες στο προφίλ τους και τέλος. Χρειάζεται κάποια άλλη ρύθμιση στο bios; Τα έχω αφήσει όλα στον αυτόματο.

Αυτό το amd noise suppression το έχω απενεργοποιήσει από την εκκίνηση, χρειάζεται κάπου; Το pc χρησιμοποιείται για προγράμματα μουσικής (cubase).

Ερχόμενος από sata και ddr3 έχω πάθει ένα πολιτισμικό σοκ με τις ταχύτητες 😯

Η wraith prism ικανοποιητική, αλλά σε loads κάνει στιγμιαία το αεροπλανάκι και έριξα παραγγελία σε arctic 36 για καλύτερη ψύξη.

Επεξ/σία από musiccc444
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ryzen 7900, όπως προανέφερα η wraith prism κάνει τη δουλειά της αλλά ρίχνει κάτι ενοχλητικές γκαζιές σε loads και πήγα σε arctic 36 black. Δεν έπαιζε budget για high end λύσεις, aio κλπ, και στα 25 ευρώ από arctic ήταν καλό deal η 36.

Σε σχέση με την wraith prism, από 50 idle πήγε στους 45. Δοκίμασα και με overclock να δω πως πάει και είχα τα εξής, τρέχοντας multicore test στο cinebench:

-pbo enabled και όλα στο auto, έτρεχε 5.1 all core με θερμοκρασία 86 βαθμούς.

-pbo enabled με ppt 128, tdc 100, edc 160 και C.O -30 σε όλους τους πυρήνες, είχα 5.1 all core με 67-70 βαθμούς.

Το γύρισα stock γιατί με καλύπτει και δεν χρειάζομαι προς το παρόν overclock. Θα πρέπει να ξαναστρώσω την πάστα, γιατί έχω κάνει κατσαπλιάδικη δουλειά. Δεν έκατσε σωστά με τη μία η ψύκτρα και με το πέρα δώθε χάλασε λίγο το στρώσιμο που είχα κάνει με τη σπάτουλα.

Για φθηνή αερόψυξη, αξιοπρεπέστατη η arctic 36 και από θόρυβο είναι οκ, δεν κάνει αισθητές αυξομειώσεις και εμένα τουλάχιστον δεν με ενόχλησε ο θόρυβος από τα ανεμηστηράκια της,  σε κανένα εύρος rpm που δουλέψανε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The first MSI boards receive beta bios for AGESA 1.1.7.0 Patch A

A ComboPI 1.1.7.0 Patch A updated for next-gen CPU


MPG B650 CARBON WIFI

PRO B650M-A WIFI

PRO B650M-A

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...