Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

πετρο  καταρχην μεγεια η υδροψυξη  αλλα μπα δε αλλαξε κατι με πουσαρισμα σε μνημες cpu στα ιδια ειμαι οπως και πριν  τεζαρισε η καρτα  κατω απο 95% δεν επεσε επαιζε  96-97% κυριως κατα την διαρκεια 

image.png.4e93e9043e5a21918d2f9362ccb2d861.png

Ωραίος.

Είναι μέτριο κομμάτι η κάρτα μου, δεν ακούει ούτε από uv (οτιδήποτε κάτω από 1180 αργά ή γρήγορα σκάει), ούτε από oc (είτε σε πυρήνα είτε σε μνήμη).

Μια χαρά βέβαια είμαι, για αυτά που κάνω.

Δεν έχω εγκατεστημένο το PL εγώ, βέβαια, δεν ξέρω αν τυχόν θα έπαιζε κάποιον ελάχιστο έστω ρόλο.

Έτσι κι αλλιώς, έχεις πάρα πολύ καλό tuning και στον επεξεργαστή εσύ. Αυτό το -50MHz max για να μη σκάει το CO, με πληγώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Eυχαριστώ, ευχαριστώ.

Άντε, να παίρνει σειρά και gpu πλέον, αν εμφανιστεί κάτι καλό μέχρι το καλοκαίρι. Μετά, πάμε για νέα γενιά και το γνωστό "περίμενε, θα πέσουν".

Όλα πολύ καλά τα βρίσκω κι εγώ, με το AIO καλώδιο. Νομίζω παραπάνω φασαρία κάνουν οι μπροστινοί ανεμιστήρες του κουτιού παρά η 360.

Θα δείξει τον επόμενο καιρό.

Λίγο προβληματικό το βίδωμα της πλάκας/αντλίας πάνω στις βάσεις της, σε αναγκάζει να βάλεις πολλή δύναμη στη 2η βίδα αν βιδώσεις έστω και ελάχιστα παραπάνω την 1η, και έβλεπα τη μητρική να υποχωρεί.

Τη βρήκα την άκρη, αλλά όση ώρα μου πήρε το υπόλοιπο setup πήρε αυτή η διαδικασία μόνη της.

Ένα τρέξιμο με το κουτί στημένο στο CP.

Cyberpunk2077_2024_03.06-20_28.png.1a964f19777d23a34241d5c94c3f9e5b.png

Κάτω από 95% δεν έπεσε η κάρτα ποτέ

άρα δεν έχει να δώσει η κάρτα κάτι παραπάνω στην ουσία....για διαφορές θα πρέπει να το τρέξετε ίσως με ακόμα πιο ελαφρια settings...καλορίζικη η aio

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Πέτρος said:

Λίγο προβληματικό το βίδωμα της πλάκας/αντλίας πάνω στις βάσεις της, σε αναγκάζει να βάλεις πολλή δύναμη στη 2η βίδα αν βιδώσεις έστω και ελάχιστα παραπάνω την 1η, και έβλεπα τη μητρική να υποχωρεί.

Τη βρήκα την άκρη, αλλά όση ώρα μου πήρε το υπόλοιπο setup πήρε αυτή η διαδικασία μόνη της.

Με άγχωσες τώρα, εγώ δεν έδωσα καθόλου σημασία και τα πέταξα πάνω βιαστικά γιατί με πίεζαν από τη δουλειά, πάω να δω αν έχω στραβώσει τίποτα.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, elpenor είπε

Με άγχωσες τώρα, εγώ δεν έδωσα καθόλου σημασία και τα πέταξα πάνω βιαστικά γιατί με πίεζαν από τη δουλειά, πάω να δω αν έχω στραβώσει τίποτα.

Τί να έχει στραβώσει? Αφού όλα λειτουργούν!

Μπαίνει και το νέο bios τώρα.

Γιατί γμσαι έτσι ρε As...δεν αναγνωρίζει τα αποθηκευμένα προφίλ και θέλει στήσιμο όλο από την αρχή...και δεν τα έχω και κάπου το κέρατό μου!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2024 στις 10:57 ΜΜ, Πέτρος είπε

Τώρα τελείωσα το στήσιμο από την αρχή και τεστάρω μνήμες.

Όρκο παίρνω, εν τω μεταξύ, ότι είχα κρατήσει screens από τα πάντα, αλλά πουθενά.

Μια από τα ίδια... δεν είδα διαφορές χτυπητές με το CPU bracket. Επίσης έχασα όλες τις ρυθμίσεις, γιατί η αλλαγή έγινε με αφορμή ότι μας χαιρέτησε η αντλία της Η150, οπότε δεν έχω πριν κ μετά με  νούμερα, αλλά η συμπεριφορά είναι περίπου η ίδια, ~79° C  max σε cinebench 30' loop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, pok0 είπε

Ψαχνω φθηνη μητρικη και Ραμ (cl 30, 6000) που να κουμπωσουν με 7600 απροβληματιστα. Εχετε καμια προταση? Ευχαριστω.

atx ή matx; Θες wifi?

Με το matx θα χάσεις κάποια δυνατότητα για παραπάνω connections, πχ παραπάνω fans, έξτρα rgb header κλπ, αλλά θα πάρεις μια καλούτσικη μητρική που θα μπορείς να αναβαθμίσεις κιόλας κάπου στα 160.

Όπως είναι η ελληνική αγορά αν θες atx θα έλεγα να πας κατευθείαν σε μια tomahawk στα 200, εκτός αν όντως είσαι τόσο στο όριο και 15-30 ευρώ θα σε βγάλουν εκτός οπότε και μια gaming plus θα κάνει τη δουλειά. 

Υπάρχει και πιο φτηνό chipset, αλλά μόνο αν είναι να κατέβεις επίπεδο κάρτας με αυτά τα λεφτά, θα το πρότεινα

μνήμες: https://www.skroutz.gr/s/41964667/G-Skill-Flare-X5-32GB-DDR5-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-6000-gia-Desktop-F5-6000J3038F16GX2-FX5.html

https://www.skroutz.gr/s/36088341/G-Skill-Ripjaws-S5-32GB-DDR5-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-6000-gia-Desktop-F5-6000J3040F16GX2-RS5W.html

Επεξ/σία από tzavardin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, tzavardin said:

atx ή matx; Θες wifi?

Με το matx θα χάσεις κάποια δυνατότητα για παραπάνω connections, πχ παραπάνω fans, έξτρα rgb header κλπ, αλλά θα πάρεις μια καλούτσικη μητρική που θα μπορείς να αναβαθμίσεις κιόλας κάπου στα 160.

Όπως είναι η ελληνική αγορά αν θες atx θα έλεγα να πας κατευθείαν σε μια tomahawk στα 200, εκτός αν όντως είσαι τόσο στο όριο και 15-30 ευρώ θα σε βγάλουν εκτός οπότε και μια gaming plus θα κάνει τη δουλειά. 

Υπάρχει και πιο φτηνό chipset, αλλά μόνο αν είναι να κατέβεις επίπεδο κάρτας με αυτά τα λεφτά, θα το πρότεινα

μνήμες: https://www.skroutz.gr/s/41964667/G-Skill-Flare-X5-32GB-DDR5-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-6000-gia-Desktop-F5-6000J3038F16GX2-FX5.html

https://www.skroutz.gr/s/36088341/G-Skill-Ripjaws-S5-32GB-DDR5-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-6000-gia-Desktop-F5-6000J3040F16GX2-RS5W.html

Στο pc αυτο θα μπει μια 6600 για κανα χρονο αντε 1.5, μετα θα παει για pc γραφειου. Η  αναβαθμισιμοτητα λοιπον δεν ειναι ζητουμενο.

Οπότε και mATX μου κανει. Πιο πολυ με προβληματιζει ο συνδιασμος-συμβατοτητα RAM με M/B. Να κουμποσουν δηλαδη απροβληματιστα.

Μια gaming plus με τις πρωτες μνημες, καλος συνδιασμος μου φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, pok0 είπε

Στο pc αυτο θα μπει μια 6600 για κανα χρονο αντε 1.5, μετα θα παει για pc γραφειου. Η  αναβαθμισιμοτητα λοιπον δεν ειναι ζητουμενο.

Οπότε και mATX μου κανει. Πιο πολυ με προβληματιζει ο συνδιασμος-συμβατοτητα RAM με M/B. Να κουμποσουν δηλαδη απροβληματιστα.

Μια gaming plus με τις πρωτες μνημες, καλος συνδιασμος μου φαινεται.

https://www.skroutz.gr/s/50783229/MSI-B650M-Gaming-Plus-WIFI-Motherboard-Micro-ATX-me-AMD-AM5-Socket.html

https://www.skroutz.gr/s/42754977/ASRock-B650M-Pro-RS-Motherboard-Micro-ATX-me-AMD-AM5-Socket.html

https://www.skroutz.gr/s/43133393/MSI-B650-Gaming-Plus-WiFi-Motherboard-ATX-me-AMD-AM5-Socket.html

δες και τις δύο matx, ψιλοταιριάζουν και σε άσπρα builds. 

Γνωστά κιτάκια όπως gskill ripjaws, corsair vengeance κλπ πάντα ταιριάζουν με τα build, και θέμα να υπάρχει με κάποια μητρική λύνεται σχετικά γρήγορα σε κάποιο Bios update.

Σε όλες τις b650 όμως, με το που το στήσεις, κάνε update bios. Οι περσινές εκδόσεις που έχουν οι περισσότερες δεν είχαν λύσει τα θέματα ασυμβατότητας. Με τα φετινά update μέχρι τα 6400 δεν αντιμετωπίζεις θέμα ιδιαίτερο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλι νέο BIOS/AGESA (1.1.0.3) ρε φούστη μου? Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε κάθε λίγο και λιγάκι?

Τί προσφέρει δαύτο, ξέρουμε?

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Πάλι νέο BIOS/AGESA (1.1.0.3) ρε φούστη μου? Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε κάθε λίγο και λιγάκι?

Τί προσφέρει δαύτο, ξέρουμε?

Έχεις δίκιο!! Και στο AM4 κυκλοφόρησε νέο BIOS... Άντε τώρα να βάλω όλες τις ρυθμίσεις σε CPU και RAM από την αρχή😭

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Πέτρος said:

Πάλι νέο BIOS/AGESA (1.1.0.3) ρε φούστη μου? Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε κάθε λίγο και λιγάκι?

Τί προσφέρει δαύτο, ξέρουμε?

Μπερδεύτηκα, νόμιζα ότι το 21 φύγαμε από τα 1.1.xx.xx και άρχισαν τα 1.2.xx.xx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...