Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Herald είπε

Η θερμοκρασία των VRM είναι άσχετη με το αν μια μητρική είναι high end ή mid range ή οτιδήποτε. Μια μητρική με τούμπανα VRMS και 20 φάσεις και της παναγιάς τα μάτια μπορεί να έχει κακό design και τα VRMS να βράζουν (πχ. το 1ο revision της z370 gaming 7), ενώ μια low end μητρική με 4 φάσεις να έχει καλό design και καλή ψύξη και να είναι κομπλέ. 

Η z490 unify πχ. είναι κάτω από mid range σύμφωνα με τη λογική σου, έχει όμως καλύτερα VRM από κάτι aorus extreme και asus rog maximus / extreme κλπα. Πως γκενεν αυτό?

Μιλάς για άλλη πλατφόρμα; Τα δεδομένα βασικά άλλαξαν από όταν βγήκε το Χ570. Και έγιναν αισχρά σε τιμές με το ΤRX40.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Έβαλες εσύ ο ίδιος τον 3900Χ πάνω ή μας λες ότι λέει το πινακάκι που ανέβασες πριν που έκανε test χωρίς airflow με PBO+AutoOC που παίζει να δίνει 1,4v στον 3900Χ; Ένα σενάριο χρήσης που δεν θα κάνει κανένας λογικός άνθρωπος δηλαδή..

Όχι, δεν βρήκα να αγοράσω τίποτα, ούτε επεξεργαστή, ούτε μητρική. Υπάρχει καλύτερο συγκριτικό για την απόδοση της τροφοδοσίας να δούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

5800x ή 5900x;!;

5950x πάει αρκετά :P

Αν μιλάμε αποκλειστικά για gaming με αυτά που έχω δει 5600χ , και τον κλοκαρεις 4.7-4.8 all core μαζί με tuned μνήμες θα πυροβολαει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, yiannis1991 said:

Ότι να 'ναι λες. Τι σχέση έχει η AMD με την διαθεσιμότητα των μητρικών δεν ξέρω. Αν δεν κάνω λάθος το socket και ίσως και το chipset τους δίνει..

Το socket είναι κατά πάσα πιθανότητα Foxconn.... 😛 

2 hours ago, petasis said:

H ΑΜΔ δεν φρόντισε να γίνει ένα ομαλό launch. Μας τους παρουσίασε 1 μήνα πριν, μας έβαλε να περιμένουμε 1 μήνα, και στο μήνα πάνω πήραν ελάχιστοι επεξεργαστή, που μάλλον είχαν μητρικές. Και ουσιαστικά μας λέει 1 μήνα ακόμα και βλέπουμε. Ότι έκανε και η nvidia (και η σόνυ).

Με το συμπάθειο αλλά το μόνο που διαβάζω από τα post σου είναι γκρίνια. Δεν έχει καμία λογική το "υπάρχουν μητρικές με 700, άρα με 300-400 είναι midrange". Είναι ακριβώς σα να μου λες "υπάρχουν αυτοκίνητα με 100000€ άρα ένα με 40000-60000 είναι μέτριο" ή "υπάρχουν τηλεοράσεις με 8000€ άρα μία με 3500-4500 είναι μεσαίας κατηγορίας". Απλά όχι. Επίσης οι χαρακτηρισμοί σου είναι ακραίοι, ό,τι δεν σου κάνει είναι "σαβούρα" κλπ. Ε λοιπόν τα Β550 καλύπτουν το 90% των mainstream χρηστών με 1 NVME pcie4.0 και 1 GPU, για το υπόλοιπο 10% υπάρχει το X570. Αν θες να το στουμπώσεις με δίσκους, πάρε έναν EPYC server ή κότσαρε καρτούλες pci-e 4.0 to NVME σε Χ570/TR4.

1 hour ago, Paladin-}LoA{- said:

Γιατί στην Ελλάδα ο 5600Χ από 375 ευρώ; Και Πλαίσο 400; Εδώ τον αγοράζω 320 ευρώ τελική...

Γιατί δεν υπάρχει διαθεσιμότητα.

29 minutes ago, jmirko15 said:

5800x ή 5900x;!;

5950x πάει αρκετά :P

Κι εγώ στο ίδιο δίλημμα είμαι, για κάνα χρόνο μετά όμως.

28 minutes ago, petasis said:

Όχι, δεν βρήκα να αγοράσω τίποτα, ούτε επεξεργαστή, ούτε μητρική. Υπάρχει καλύτερο συγκριτικό για την απόδοση της τροφοδοσίας να δούμε;

Γκρίνια. Καλώς ή κακώς πλέον με την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί (ιός, κλειδώματα κρατών), περισσότερος κόσμος οδηγείται να αγοράζει προϊόντα τεχνολογίας ώντας σπίτι του, καθώς και ελάχιστα εργοστάσια παράγουν πλέον προϊόντα αιχμής τεχνολογίας (7nm TSMC CPU&GPU AMD, 8nm Samsung NV GPUs), αλλά και για λόγους συγκυριών (launch PS5/XBOX SX/GPU NV/CPU AMD/GPU AMD μέσα σε 2 μήνες), αποδέξου ότι δε θα βρεις τίποτα και θα πληρώσεις καπέλο σαν early adopter. Τέλος.

Εγώ για παράδειγμα δεν το δέχομαι και περιμένω υπομονετικά, άλλοι αγοράζουν με καπέλο, δεν γκρινιάζω πάντως σε κάθε ποστ μου.

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Το socket είναι κατά πάσα πιθανότητα Foxconn.... 😛

Ναι της Foxconn είναι πιθανώς αλλά αν δεν κάνω λάθος η AMD τα παρέχει στους AiBs για να τα ενσωματώσουν στα boards τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Αν μιλάμε αποκλειστικά για gaming με αυτά που έχω δει 5600χ , και τον κλοκαρεις 4.7-4.8 all core μαζί με tuned μνήμες θα πυροβολαει. 

Είναι δουλειά + gaming. Ουσιαστικά θέλω ένα PC να replace αυτό που έχω τώρα (συνήθως PC για 5-10 χρόνια :P) γι'αυτό δεν βλέπω καν 5600x..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Πως μας πετσόκοψαν έτσι (τους 2700x)... τελευταίοι και καταϊδρωμένοι 😛 με 100+ FPS διαφορά τώρα βλέπουμε πόσο beta testers ήμασταν.. αλλά δεν παραπονιέμαι :D Άντε να πέσουν λίγο να πάμε για αναβάθμιση.

Αυτα ειναι τα καλα του να υπαρχουν ουσιαστικες βελτιωσεις σε συντομο χρονικο διαστημα και ανταγωνισμος. Απαξιωνεται για πλακα το hardware σε σχεση με παλιοτερα.

Παρε πυρηνες με το τσουβαλι,παρε και αυξηση στις επιδοσεις.

Απο την αλλη οταν δεν υπαρχει σοβαρος ανταγωνισμος και απο τους 2,βλεπεις τις τιμες των Zen3.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
43 minutes ago, Fulgore said:

Απο την αλλη οταν δεν υπαρχει σοβαρος ανταγωνισμος και απο τους 2,βλεπεις τις τιμες των Zen3.

Έτσι ακριβώς, γι' αυτό και δε φοράμε παρωπίδες, δεν θα τους στηρίξουμε σε αυτές τις τιμές, άσχετα αν 3,5 χρόνια τώρα τους στηρίζαμε. :-) Ειδικά για τον 5600Χ είναι απαράδεκτη η τωρινή τιμή. Και στα 300 δύσκολα χωνεύεται.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lavazutra είπε

Ε το 299 δολάρια....250κατι ευρώ δλδ με το 399 ευρώ....είναι μια Α διαφορά....

Υπολόγιζα κάνα 50ρικο, όχι 150....

Ειναι η πρωτη αγορα που θα κανεις στην ελληνικη επικρατεια, απο ελληνικο καταστημα; Γιατι μονο ετσι εξηγειται αυτο που γραφεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω να αναβαθμίσω από το 2013. Τον περίμενα τον 5600Κ πως και πως. όπως έγραψα, εδώ τον βρίσκω στα 320. Για να είμαι ειλικρινής τον περίμενα στα 250, άντε 270 ευρώ.

Ελπίζω η AMD να μην ακολουθήσει πρακτικές "χαλίφης στη θέση του χαλίφη". Αν και όπως το κόβω η Intel θα αναγκαστεί να ρίξει τις τιμές άμεσα, οπότε και η AMD θα πρέπει να ακολουθήσει ίσως, ρίχνοντας τις τιμές σχετικά σύντομα.

Επεξ/σία από Paladin-}LoA{-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, Paladin-}LoA{- said:

Έχω να αναβαθμίσω από το 2013. Τον περίμενα τον 5600Κ πως και πως. όπως έγραψα, εδώ τον βρίσκω στα 320. Για να είμαι ειλικρινής τον περίμενα στα 250, άντε 270 ευρώ.

Ελπίζω η AMD να μην ακολουθήσει πρακτικές "χαλίφης στη θέση του χαλίφη". Αν και όπως το κόβω η Intel θα αναγκαστεί να ρίξει τις τιμές άμεσα, οπότε και η AMD θα πρέπει να ακολουθήσει ίσως, ρίχνοντας τις τιμές σχετικά σύντομα.

Cent δε θα ρίξει η Intel. Θα αράξει έτσι και θα τιμολογήσει ανάλογα την επόμενη γενιά, που όπως ακούγεται θα βγει πολύ μπροστά σε single core (απο τους προηγουμενους δικους της CPU), απλά θα έχει όριο ίσως τους 8 πυρήνες. Φυσικά και θα τη δει χαλίφης στη θέση του χαλίφη η AMD, εφ' όσον είναι μπροστά παντού και χτυπάει ακόμα και μεγαλύτερα core counts ανταγωνισμού και παλαιότερων γενιών δικών της. Τι είναι, φιλανθρωπικό ίδρυμα? Και αν βγαίνει και out of stock το feedback που θα πάρει είναι "καλά έκανα, αγοράζουν κι έτσι σαν τρελοί όλοι".

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ήταν όλο? 10 σελίδες? Πέρασε η AMD, για πρώτη φορά εδώ και 10+ χρόνια, καθαρά μπροστά από την Intel και με το ζόρι γράφτηκαν 10 σελίδες στο thread του insomnia?

Τόσες γράφονταν αν έλεγε κάποιος "ipc" στο thread των fx :lol:.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς τα fanboys της Intel "σιώπησαν" και αφού δεν υπάρχει ανταπόκριση στα posts των fanboys της AMD, κάπως έτσι περιοριστήκαμε στις 10 σελίδες 😆

Μέχρι τώρα υπήρχε το argument για το single threat / gaming performance. Τώρα τι να γράψουν;

p.s. Δεν είμαι fanboy της AMD, και γενικά δεν ωφελεί κάποιος να είναι, καλό είναι να υπάρχει ανταγωνισμός γιατί οφελούμαστε και σε ποιότητα προϊόντων και στις τιμές. Αναμφισβήτητα πάντως η σειρά 5ΧΧΧ είναι εξαιρετική!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Έτσι ακριβώς, γι' αυτό και δε φοράμε παρωπίδες, δεν θα τους στηρίξουμε σε αυτές τις τιμές, άσχετα αν 3,5 χρόνια τώρα τους στηρίζαμε. :-) Ειδικά για τον 5600Χ είναι απαράδεκτη η τωρινή τιμή. Και στα 300 δύσκολα χωνεύεται.

Μετά το review του gamer nexus θεωρώ δικαιολογημένη την τιμή του, γλεντάει στα πάντα τον 10600κ και σχεδόν τις περισσότερες φορές είναι στα ίδια η πιο πάνω σε gaming από τον 10900κ .Την πιο άκυρη τιμή πιστευω τον έχει ο 5800x . 

άσχετο ο  pirmen που είναι εξαφανισμένος 😅

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...