Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, noFEARgr said:

Δεν σώζεται ουτε με oc η ίντελ 

6 game average 223.53 ο 5600, 206,41 ο 10600k. Διαφορά δηλαδή 8% στα παιχνίδια, με διαφορά τιμής 43% (τιμές από ίδιο κατάστημα). 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Δεν σώζεται ουτε με oc η ίντελ 

πιτσακι... 😁

Υ.Γ: Το φοβερο ειναι στο Division 2, τα 80 FPS διαφορα με τον 3600... Θα μου πεις 1080p medium με RTX3080 και ο 3600 stock.. Ενταξει και αντιστοιχα tuned να ειναι ο 3600 να πεσει στα ποσα? 70? 60? Και παλι ειναι τρομερη διαφορα..

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

10 hours ago, Sakiz105 said:

ούτε στις 550/570 είχε με το τελευταίο bios το βάλανε :P

Είναι παλιο feature όμως, δεν ειναι κάτι καινούριο, αν ψάξεις λιγο στο Google θα δεις ότι το έχουν πολλές x370 μητρικές π.χ Asrock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Luciddream said:

 

Είναι παλιο feature όμως, δεν ειναι κάτι καινούριο, αν ψάξεις λιγο στο Google θα δεις ότι το έχουν πολλές x370 μητρικές π.χ Asrock.

Κοίτα. Με την λίγη εμπειρία από Bar resize, ο κώδικος πρέπει να γραφτεί συγκεκριμένα για το bandwidth/ και το μέγεθος της vram για το hardware που θα χρησιμοποιήσει την pcie. 

Το πιο πιθανό είναι η AMD να έχει stable μόνο τα 16gb vram εξού και και ο λόγος που και οι 3 έχουν 16gb vram. Πχ την 6900xt θα μπορούσε να βάλει παραπάνω για να νικάει και εκεί την 3090.

Επίσης, οι κατασκευαστές των μητρικών που τόσα χρόνια τσιγκουνεύοντουσαν την rom, δεν χωράνε να βάλουν ρυθμίσεις που χρειάζονται, όχι να βάλουν και αχρείαστες. 

Τέλος, συνήθως αυτές που προορίζονται για workstation το έχουν. Taichi ξέρω με σιγουριά το είχε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι νέος στον ντόρο που γίνεται σχετικά με τους νέους AMD και επειδή αντί να πάρω τον 3700x προτίμησα να περιμένω για τον 5600x, να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εκτίμηση για το πότε θα υπάρχει διαθεσιμότητα κατά προτίμηση σε λογικές τιμές και όχι τα $400-500 των ebay scalpers; Απ' ότι έχω καταλάβει είναι γενικό το πρόβλημα με τους 5000 επειδή είναι καινούριοι στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Επειδή είμαι νέος στον ντόρο που γίνεται σχετικά με τους νέους AMD και επειδή αντί να πάρω τον 3700x προτίμησα να περιμένω για τον 5600x, να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εκτίμηση για το πότε θα υπάρχει διαθεσιμότητα κατά προτίμηση σε λογικές τιμές και όχι τα $400-500 των ebay scalpers; Απ' ότι έχω καταλάβει είναι γενικό το πρόβλημα με τους 5000 επειδή είναι καινούριοι στην αγορά.

2 μήνες.

 

Source: τα νύχια μου :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, nzeppos said:

Επειδή είμαι νέος στον ντόρο που γίνεται σχετικά με τους νέους AMD και επειδή αντί να πάρω τον 3700x προτίμησα να περιμένω για τον 5600x, να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εκτίμηση για το πότε θα υπάρχει διαθεσιμότητα κατά προτίμηση σε λογικές τιμές και όχι τα $400-500 των ebay scalpers; Απ' ότι έχω καταλάβει είναι γενικό το πρόβλημα με τους 5000 επειδή είναι καινούριοι στην αγορά.

349 euro έχει ο 5600x, πόσο να πέσει? Άντε να πάει 300. Δεν νομίζω να αλλάξει κάτι, εδώ ο 3700x δεν έχει πέσει ακόμα.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 349 έχω βρει κι εγώ ως κατώτερη τιμή (πχ. στο foxstore), αλλά αν έχω καταλάβει καλά υπό φυσιολογικές συνθήκες θα έπρεπε να κοστολογείται γύρω στα 300. Μπορεί να μην έχω καταλάβει καλά βέβαια. Διαφορετικά ο 3700x είναι μονόδρομος και κάποια στιγμή στο μέλλον θα δω αν αξίζει να αναβαθμίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, nzeppos said:

Τα 349 έχω βρει κι εγώ ως κατώτερη τιμή (πχ. στο foxstore), αλλά αν έχω καταλάβει καλά υπό φυσιολογικές συνθήκες θα έπρεπε να κοστολογείται γύρω στα 300. Μπορεί να μην έχω καταλάβει καλά βέβαια. Διαφορετικά ο 3700x είναι μονόδρομος και κάποια στιγμή στο μέλλον θα δω αν αξίζει να αναβαθμίσω.

Ο 3700x είναι ξεπερασμένος CPU όπως ήταν ο 2700x μετά απο 1,5 χρόνο. Αν δεν θέλει να το καταλάβει η AMD πρόβλημα της. Εγώ 300 ευρώ για CPU παλιας γενιάς δεν δίνω πάντως. Αν πάρει support η μητρική μου μάλλον θα πάω σε 5000 σειρά, αλλιώς μάλλον θα περιμένω την επόμενη γενιά. Ο 5600x με τον 3700x έχουν διαφορά 20+ FPS σε Gaming και σε multithreading δεν έχουν και τεράστια διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

15 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Ο 3700x είναι ξεπερασμένος CPU όπως ήταν ο 2700x μετά απο 1,5 χρόνο. Αν δεν θέλει να το καταλάβει η AMD πρόβλημα της. Εγώ 300 ευρώ για CPU παλιας γενιάς δεν δίνω πάντως. Αν πάρει support η μητρική μου μάλλον θα πάω σε 5000 σειρά, αλλιώς μάλλον θα περιμένω την επόμενη γενιά. Ο 5600x με τον 3700x έχουν διαφορά 20+ FPS σε Gaming και σε multithreading δεν έχουν και τεράστια διαφορά.

Ωραία, κάτι αντίστοιχο έχω διαβάσει κι εγώ και άρα πιστεύω  αξίζει να περιμένω για διαθεσιμότητα στους 5600X, ειδικά αφού θα ήθελα να τον συνδυάσω με νέα GPU που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα (3060 όταν βγει ή τις νέες Radeon). Θεωρητικά φαντάζομαι πως όταν φέρουν τους 5600X περισσότερα μαγαζιά, θα πλησιάσει κάπως  η τιμή την MSRP. 350 δεν δίνω πάντως, ακόμα κι αν καταφέρω να γλυτώσω το ΦΠΑ.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, nzeppos είπε

  Ωραία, κάτι αντίστοιχο έχω διαβάσει κι εγώ και άρα πιστεύω  αξίζει να περιμένω για διαθεσιμότητα στους 5600X, ειδικά αφού θα ήθελα να τον συνδυάσω με νέα GPU που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα (3060 όταν βγει ή τις νέες Radeon). Θεωρητικά φαντάζομαι πως όταν φέρουν τους 5600X περισσότερα μαγαζιά, θα πλησιάσει κάπως  η τιμή την MSRP. 350 δεν δίνω πάντως, ακόμα κι αν καταφέρω να γλυτώσω το ΦΠΑ.

Περίμενε από το Πάσχα και μετά.

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...