Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Η ίδια η AMD, μην ζητήσεις link.

Καταλάβαμε, μιλάς direct με το λιζάκι.

Τα mobile chip σχεδιάζονται με άλλους κανόνες από τα high power. Ποτέ δε θα είναι βέλτιστο ένα chip που σχεδιάστηκε για high power και το δουλεύεις στα 15W και το ανάποδο. Το one fits all δε δουλεύει όταν μιλάμε για διακύμανση από τα 15W μέχρι τα 125.

Όλα τα άλλα που γράφεις είναι απλώς θεωρίες που δεν έχουν πουθενά βάση. Γιατί πχ να ενδιαφέρεται η AMD να πουλήσει 8πύρηνο + RDNA2 igpu στα 200$; Επειδή έτσι θες εσύ;

Στους διαδόχους των 5900/5950 τι θα δώσει; Θα έχει κι άλλο μονολιθικό design; 3 σχέδια δηλαδή; (αφού κατάργησες τα mobile). Για να έχουν igpu το 1-2% που ενδιαφέρεται γι' αυτό θα "πετάξει" το πλεονέκτημα του chiplet;

Οι πιθανότητες να πας κουβά στις "προβλέψεις" σου είναι 98,37%. Τα λέμε το φθινόπωρο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως μέχρι στιγμής αυτά που έχω διαβάσει / ακούσει και έχω συγκρατήσει από leakers οι οποίοι  συνήθως πέφτουν μέσα

Δεν είχε γίνει ξεκάθαρο αν τα Zen4 sku`s θα είναι ίδιο ή double core count σε σχέση με Zen3
Αρχικά δοκιμαζόταν και τα 2 σενάρια και επικρατέστερο έδειχνε το ίδιο core count με Zen3 
 

Spoiler

Με την ευκαιρία  ακούγονται φήμες ανεπιβεβαίωτες ότι οι zen 5 θα είναι  double core count + big-little cores +L4 cache εξέλιξη της 3d που θα χρησιμοποιείτε / δουλεύει ανάλογα το workload


170W 16C 32T
105W 12C 24T

Double core count / CCX από 8 σε 16
5.0+ ghz all core freq πιιθανον 5.2 - 5.3 (δεν ξέρω αν 5.2 - 5.3 είναι για multi ή single)
+25% IPC performance + ότι άλλο δώσει η 3d και τα ανεβασμένα ρολόγια, υπολογίζεται κάπου στο +45% σε σχέση με Zen3 
DDR5 only / NO DDR4 support

"Επίσημη?" δήλωση από AMD

Our first DDR5 platform for gaming is our Raphael platform and one of the awesome things about Raphael is that we are really gonna try to make a big splash with overclocking, and I’ll just kinda leave it there, but speeds that you maybe thought couldn’t be possible, may be possible with this overclocking spec.

— Joseph Tao, Memory Enabling Manager at AMD

https://videocardz.com/newz/amd-preparing-expo-extended-profiles-for-overclocking-for-ryzen-7000-ddr5-memory-overclocking

Επεξ/σία από Deu164
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, malakudi είπε

 

 Γιατί πχ να ενδιαφέρεται η AMD να πουλήσει 8πύρηνο + RDNA2 igpu στα 200$; Επειδή έτσι θες εσύ;

 

Δεν το κάνει για εμένα αλλά για να μπορεί να ανταγωνιστεί τους RaptorLake κάτω από τα $200. Ο αντικαταστάτης του σημερινού 12400/12500 θα είναι  6+4 σύνολο 16Τ + 32CU iGPU, μόνο με 8-πυρηνο (8C 16T) ZEN4 APU θα μπορεί να ανταγωνιστεί και σε επιδόσεις και σε τιμές.  Ο δε 13600Κ θα είναι 6+8 (20Τ) + 32CU iGPU στα $300, δεν νομίζω να θέλει να χαλάσει δυο Chiplets για να πουλήσει SKU στα $300 για να ανταγωνιστεί τον 13600Κ και χωρίς να έχει iGPU.  

Οι ΟΕΜ θέλουν επεξεργαστές φτηνούς και με iGPU, τα Chiplets δεν κάνουν για φτηνά SKU + iGPU, για αυτό όλα τα Desktop ZEN4 θα είναι μονολιθικά APU.

3 ώρες πριν, malakudi είπε

Στους διαδόχους των 5900/5950 τι θα δώσει; Θα έχει κι άλλο μονολιθικό design; 3 σχέδια δηλαδή; (αφού κατάργησες τα mobile). Για να έχουν igpu το 1-2% που ενδιαφέρεται γι' αυτό θα "πετάξει" το πλεονέκτημα του chiplet;

Σήμερα για desktop βγάζει ένα μονολιθικό APU και τα Chiplets + ΙΟ, με τους ZEN 4 θα έχει δυο μονολιθικά APU, ένα 8-πυρηνο για να ανταγωνιστεί στην κατηγορία μέχρι και τα $300 και ένα 16-πυρηνο για να ανταγωνιστεί μέχρι και τον Core i9 13900K (8+16). Τα Chiplets ΖΕΝ4 θα είναι μόνο για τους EPYC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαθεσιμος ο 3D , εγω θα παρω 2 , εσεις πόσους θα παρετε?

https://www.skroutz.gr/s/35647527/AMD-Ryzen-7-5800X3D-3-4GHz-Επεξεργαστής-8-Πυρήνων-για-Socket-AM4-σε-Κουτί.html

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Διαθεσιμος ο 3D , εγω θα παρω 2 , εσεις πόσους θα παρετε?

https://www.skroutz.gr/s/35647527/AMD-Ryzen-7-5800X3D-3-4GHz-Επεξεργαστής-8-Πυρήνων-για-Socket-AM4-σε-Κουτί.html

 

Σε αυτά τα λεφτά βάλε άλλα 30-50 ευρώ και πάρε καλύτερα έναν 12900ΚS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 21/04/2022 at 09:53, Grisos said:

Καλημέρα, μόλις κουμπώσεις τσέκαρε λίγο stepping μέσω cpu-Z.

  

Έφτασε σήμερα ο 5900x στα 382 ευρώ.. η αλήθεια είναι ότι το φοβήθηκα οτι θα κάνει 2-3 βδομάδες τώρα με τις αργίες αλλά το μαγαζί αποδείχτηκε μαγαζάρα 😛

Δυστυχώς θα τον κουμπώσω το βράδυ μετά απο γυμναστήριο. Ο κωδικός του είναι 2205SUT οπότε δεν ξέρω αν είναι B0 ή B2... προσπάθησα μέσα σε 10 λεπτά να βγάλω άκρη απο εδώ αλλά δεν κατάφερα. Μάλλον θα μας λύσει την απορία το CPU-Ζ το βράδυ.

edit: 22 05 πάντως πρέπει να σημαίνει πέμπτη βδομάδα του 22... το SU πρέπει να είναι Suzhou, China και το T Texas.

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Luciddream είπε

  

Έφτασε σήμερα ο 5900x στα 382 ευρώ.. η αλήθεια είναι ότι το φοβήθηκα οτι θα κάνει 2-3 βδομάδες τώρα με τις αργίες αλλά το μαγαζί αποδείχτηκε μαγαζάρα 😛

Δυστυχώς θα τον κουμπώσω το βράδυ μετά απο γυμναστήριο. Ο κωδικός του είναι 2205SUT οπότε δεν ξέρω αν είναι B0 ή B2... προσπάθησα μέσα σε 10 λεπτά να βγάλω άκρη απο εδώ αλλά δεν κατάφερα. Μάλλον θα μας λύσει την απορία το CPU-Ζ το βράδυ.

edit: 22 05 πάντως πρέπει να σημαίνει πέμπτη βδομάδα του 22... το SU πρέπει να είναι Suzhou, China και το T Texas.

Κοιτα μετα το γυμναστηριο μη στραβωσεις τιποτα πινακια , βαλε γυναικα να το πιασει απαλα και στοργη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, triplex1 είπε

Διαθεσιμος ο 3D , εγω θα παρω 2 , εσεις πόσους θα παρετε?

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Πήραμε ήδη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Οι ΟΕΜ θέλουν επεξεργαστές φτηνούς και με iGPU, τα Chiplets δεν κάνουν για φτηνά SKU + iGPU, για αυτό όλα τα Desktop ZEN4 θα είναι μονολιθικά APU.

Μια χαρά κάνουν και για φθηνά και για ακριβά, τα chiplet ήταν ότι εξυπνότερο μπορούσε να κάνει η AMD. Απλώς όταν ότι βγάζει το εργοστάσιο της TSMC τα πουλάς σαν EPYC πανεύκολα και με premium τιμή, δε σου πάει να τα δίνεις σε πολύ φθηνά SKU. Η AMD δεν ενδιαφέρεται αν θα πουλάει CPU με iGPU επιπέδου 12100 για τους OEM, ενδιαφέρεται το capacity που έχει στην TSMC να το πουλάει όσο πιο ακριβά γίνεται. Οπότε το να δεσμεύσει σημαντικές ποσότητες σε τρία διαφορετικά προϊόντα είναι μάλλον απίθανο. Θεωρώ λοιπόν πως δε θα γίνει αυτό που λες, αλλά ΟΚ θα δούμε σύντομα τι θα συμβεί, leaks θα υπάρχουν πριν βγουν το φθινόπωρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, triplex1 said:

Κοιτα μετα το γυμναστηριο μη στραβωσεις τιποτα πινακια , βαλε γυναικα να το πιασει απαλα και στοργη

Εντάξει αν εξαιρέσουμε ότι 20 λεπτά βίδωνα 2 βίδες απτην κούραση και ότι έβαλα το CPU fan στο AIO_PUMP, όλα καλά πήγανε 😛

Κάνω confirm απο cpu-z ότι είναι stepping B2... προς το παρόν βέβαια έχω κλειστό PBO.. θέλω να δω αν είναι σταθερές οι μνήμες πρώτα. Και δεν έχω και ιδέα τι συχνότητα υποτίθεται ότι πιάνει ο 5900x :D

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Luciddream είπε

Εντάξει αν εξαιρέσουμε ότι 20 λεπτά βίδωνα 2 βίδες απτην κούραση και ότι έβαλα το CPU fan στο AIO_PUMP, όλα καλά πήγανε 😛

Κάνω confirm απο cpu-z ότι είναι stepping B2... προς το παρόν βέβαια έχω κλειστό PBO.. θέλω να δω αν είναι σταθερές οι μνήμες πρώτα. Και δεν έχω και ιδέα τι συχνότητα υποτίθεται ότι πιάνει ο 5900x :D

με τι ψυκτρα εισαι και εκλεισες το PBO?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, triplex1 said:

με τι ψυκτρα εισαι και εκλεισες το PBO?

Dark Rock Pro 4.. αλλά είχα κάτι filesystem corruptions άσχημα στο παρελθόν λόγω RAM timings και το κάνω ένα βήμα την φορά.. δεν το έκλεισα ουσιαστικά μόλις έβαλα την CPU πάνω έκανε reset τα πάντα απτο BIOS.. οπότε απλά δεν το άνοιξα. Θα κάνω μερικές δοκιμές τώρα και αν έχω κουράγιο θα το ανοίξω αλλιώς αύριο

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Luciddream είπε

Dark Rock Pro 4.. αλλά είχα κάτι filesystem corruptions άσχημα στο παρελθόν λόγω RAM timings και το κάνω ένα βήμα την φορά.. δεν το έκλεισα ουσιαστικά μόλις έβαλα την CPU πάνω έκανε reset τα πάντα απτο BIOS.. οπότε απλά δεν το άνοιξα. Θα κάνω μερικές δοκιμές τώρα και αν έχω κουράγιο θα το ανοίξω αλλιώς αύριο

Βαλε Performance  τους ανεμιστηρες απο το bios και αστα ολα ανοιχτα , βαρια βαρια 80 να πας σε stress , με την 1η ευκαιρια τους αλλαζεις και τους 2 και εισαι ησυχος , η ψυκτρα μια χαρα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...