Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Εσύ οκ, όπως το λες δίκιο έχεις, αλλά δεν βγάζει νόημα αυτό.

Ακόμα και κανονικά να έβλεπε τους 8 πυρήνες του fx, στα 4.8-5GHz να τους είχες, πυρήνα προς πυρήνα ο stock 3χχχ με τον FX πρέπει να έχει >50% αύξηση στο STP.

Τόσο μικρή, όντως ανάξια λόγου, διαφορά που αναφέρεις, δεν κάθεται σωστά.

Για την ιστορία και μόνο η κουβέντα, έτσι?

Ναι καθαρά μόνο για κουβέντα μιας που είναι Off-topic. Πάντως στο ίδιο pc με τον 3900x απλά άλλαξα CPU (εννοείται RTFD και από το 0 τα settings για αυτά που θέλω να έχει) και με τον 5900x στο ίδιο παιχνίδι άλλη εμπειρία. Αλλά το τόνισα για το Rome II γιατί παίζει ρόλο και γιατί το θέλει κάποιος το update. Σε μένα με χάλασε πολύ που ήταν στα ίδια για αυτόν τον τίτλο. Σε όλα τα άλλα όμως που κάνω για δουλειά ή για gaming ήταν αισθητή η διαφορά από τον FX8350 στον 3900x αλλά και ακόμα από τον 3900x στον 5900x (σε αυτό έτριβα τα μάτια μου καθώς δεν το περίμενα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Ναι καθαρά μόνο για κουβέντα μιας που είναι Off-topic. Πάντως στο ίδιο pc με τον 3900x απλά άλλαξα CPU (εννοείται RTFD και από το 0 τα settings για αυτά που θέλω να έχει) και με τον 5900x στο ίδιο παιχνίδι άλλη εμπειρία. Αλλά το τόνισα για το Rome II γιατί παίζει ρόλο και γιατί το θέλει κάποιος το update. Σε μένα με χάλασε πολύ που ήταν στα ίδια για αυτόν τον τίτλο. Σε όλα τα άλλα όμως που κάνω για δουλειά ή για gaming ήταν αισθητή η διαφορά από τον FX8350 στον 3900x αλλά και ακόμα από τον 3900x στον 5900x (σε αυτό έτριβα τα μάτια μου καθώς δεν το περίμενα)

Αν δεν σ'ελεγα να πας σε 5900X ακομη εκει θα ησουν , με FX8350 παντως προτεινω μπουκαλα αζώτου και παιζει 3D 🙂

10540776_822910904406712_4594112200568780790_n.jpg.20cbc00fba888b06af81b4a01a9411df.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2022 στις 6:43 ΜΜ, Luciddream είπε

  

Έφτασε σήμερα ο 5900x στα 382 ευρώ.. η αλήθεια είναι ότι το φοβήθηκα οτι θα κάνει 2-3 βδομάδες τώρα με τις αργίες αλλά το μαγαζί αποδείχτηκε μαγαζάρα 😛

Δυστυχώς θα τον κουμπώσω το βράδυ μετά απο γυμναστήριο. Ο κωδικός του είναι 2205SUT οπότε δεν ξέρω αν είναι B0 ή B2... προσπάθησα μέσα σε 10 λεπτά να βγάλω άκρη απο εδώ αλλά δεν κατάφερα. Μάλλον θα μας λύσει την απορία το CPU-Ζ το βράδυ.

edit: 22 05 πάντως πρέπει να σημαίνει πέμπτη βδομάδα του 22... το SU πρέπει να είναι Suzhou, China και το T Texas.

Εγώ δεν πρόλαβα να τον τσιμπήσω λίγο πιο φτηνά που ήθελα από Amazon.de οπότε θα περιμένω λίγο τις επόμενες μέρες.

Με την τιμή του 5800x3d θα πάω και εγώ σε 5900x. Άμα ήταν να δώσω τα λεφτά που ζητάνε για τον 5800x3d καλύτερα να έδινα λίγα ακόμα για τον 5950x.

Με Dark Rock Pro 4 είσαι κομπλέ με θερμοκρασίες; Εγώ λέω να πάω σε Noctua NH-D15 ChromaxBlack.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έριξα μια ματιά στο openbenchmarking να δω τι ισχύ δίνει η cache του 3D στις εφαρμογές και δεν με ενθουσίασε καλύτερος με άνεση ο 5900Χ, δεν συζητάω την υπεροχή του 5950 αν σας συμφέρει η τιμή του. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, jmirko15 said:

Με Dark Rock Pro 4 είσαι κομπλέ με θερμοκρασίες; Εγώ λέω να πάω σε Noctua NH-D15 ChromaxBlack.

Δεν έχω δει τρελές θερμοκρασίες αν και δεν έχω κάνει υπερβολικά πράγματα ακόμα. π.χ έκανα 4-5 φορές compile τον Linux Kernel για να περάσω κάτι patches και να κάνω δοκιμές με το miroarchitecture (native vs nzver3). Νομίζω πάνω απο 70-75 δεν είδα ποτέ και ας είχα 24 threads σε load. Η διαφορά με τον 2700x είναι στο single thread, ακόμα και σε game 10ετίας με το που ανοίγεις βλέπεις 60+ βαθμούς κελσίου και τα ανεμιστήρια δίνουν πόνο 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Δεν έχω δει τρελές θερμοκρασίες αν και δεν έχω κάνει υπερβολικά πράγματα ακόμα. π.χ έκανα 4-5 φορές compile τον Linux Kernel για να περάσω κάτι patches και να κάνω δοκιμές με το miroarchitecture (native vs nzver3). Νομίζω πάνω απο 70-75 δεν είδα ποτέ και ας είχα 24 threads σε load. Η διαφορά με τον 2700x είναι στο single thread, ακόμα και σε game 10ετίας με το που ανοίγεις βλέπεις 60+ βαθμούς κελσίου και τα ανεμιστήρια δίνουν πόνο 😛

(native vs nzver3)

Gentoo τρέχεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Δεν έχω δει τρελές θερμοκρασίες αν και δεν έχω κάνει υπερβολικά πράγματα ακόμα. π.χ έκανα 4-5 φορές compile τον Linux Kernel για να περάσω κάτι patches και να κάνω δοκιμές με το miroarchitecture (native vs nzver3). Νομίζω πάνω απο 70-75 δεν είδα ποτέ και ας είχα 24 threads σε load. Η διαφορά με τον 2700x είναι στο single thread, ακόμα και σε game 10ετίας με το που ανοίγεις βλέπεις 60+ βαθμούς κελσίου και τα ανεμιστήρια δίνουν πόνο 😛

cpu για οσους ειναι για ''δεσιμο'' , καλως ηρθες στο club Luci.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, nick0lis said:

(native vs nzver3)

Gentoo τρέχεις ;

Όχι, Arch Linux! Δυστυχώς δεν νομίζω να βρω διανομή που να με καλύπτει σε όσα θέλω και το φοβάμαι το Gentoo... ίσως το δοκιμάσω κάποια στιγμή αλλά γενικά έχω βολευτεί με το Arch Linux σε μεγάλο βαθμό. Απλά το έγραψα ότι έκανα πολλές φορές compile τον kernel όχι επειδή είμαι μαζόχας αλλά επειδή ήθελα να δω τι γίνεται. Θεώρησα ότι με το να βάλω πιο specific το architecture θα μου δώσει παραπάνω δυνατότητες αλλά μετά είδα ότι σε native κάνει enable ένα παραπάνω instruction για τον 5900x. Νομίζω ότι θα συνεχίσω να φτιάχνω τον δικό μου kernel, είδα κιόλας ότι αν επιλέξεις τα δικά σου modules πέφτει το compilation γύρω στα 1-2 λεπτά σε Zen3 οπότε είναι χρόνος αμελητέος.

Παιχνίδια δεν δοκίμασα πολλά γιατί δεν πρόλαβα, θα δοκιμάσω σε λίγο κάποιο βαρύ και θα ξαναγράψω για θερμοκρασίες αν δώ τίποτα περίεργο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Όχι, Arch Linux! Δυστυχώς δεν νομίζω να βρω διανομή που να με καλύπτει σε όσα θέλω και το φοβάμαι το Gentoo... ίσως το δοκιμάσω κάποια στιγμή αλλά γενικά έχω βολευτεί με το Arch Linux σε μεγάλο βαθμό. Απλά το έγραψα ότι έκανα πολλές φορές compile τον kernel όχι επειδή είμαι μαζόχας αλλά επειδή ήθελα να δω τι γίνεται. Θεώρησα ότι με το να βάλω πιο specific το architecture θα μου δώσει παραπάνω δυνατότητες αλλά μετά είδα ότι σε native κάνει enable ένα παραπάνω instruction για τον 5900x. Νομίζω ότι θα συνεχίσω να φτιάχνω τον δικό μου kernel, είδα κιόλας ότι αν επιλέξεις τα δικά σου modules πέφτει το compilation γύρω στα 1-2 λεπτά σε Zen3 οπότε είναι χρόνος αμελητέος.

Παιχνίδια δεν δοκίμασα πολλά γιατί δεν πρόλαβα, θα δοκιμάσω σε λίγο κάποιο βαρύ και θα ξαναγράψω για θερμοκρασίες αν δώ τίποτα περίεργο.

Ψυκτρα δεν θ'αλλαξεις σε φτανει και περισσευει , αν κανεις κατι θα βγαλεις τους wing που φοραει και θα περασεις Arctic  εναν 140αρη και εναν 120αρη των 1800 στροφων (για μικρο κοστος λεω Arctic) και μετα λα να με πεις τι θερμοκρασιες βλεπεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Ο 3D είναι πολύ πιο χαμηλά σε temps με games

5800x3dwpjp8.png

Έχω GPU + CPU με ένα 360 rad, o 5800Χ χτυπούσε άνετα 70C+ με το ίδιο setup.

Ειναι το μόνο cpu που δεν εχει καθολου ελκυστικη τιμη και ο X και ο 3D

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Ειναι το μόνο cpu που δεν εχει καθολου ελκυστικη τιμη και ο X και ο 3D

Εδώ είναι ενδιάμεσα σε 5900X και 5950X (409 λίρες), για games καθαρά δεν υπάρχει τπτ καλύτερο σε AM4. Ανάλογα για το τι το θές, πάντως με τον 5700X ο 5800X δεν έχει και τόσο νόημα πια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan117 είπε

Εδώ είναι ενδιάμεσα σε 5900X και 5950X (409 λίρες), για games καθαρά δεν υπάρχει τπτ καλύτερο σε AM4. Ανάλογα για το τι το θές, πάντως με τον 5700X ο 5800X δεν έχει και τόσο νόημα πια.

Δεν αντιλεγω σ'αυτα που λες , δεν λες κατι λαθος , απλα ολοι δεν φτιαχνουν pc  για games ,  οι περισσοτεροι νομιζετε οτι ειναι playstation , το εχετε κανει μοδα και γι αυτο γινεται οτι γινεται με τις τιμες και σε cpu & gpu , βλεπουν οτι πουλανε και συνεχιζουν να βαρανε στ'αυτιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Δεν αντιλεγω σ'αυτα που λες , δεν λες κατι λαθος , απλα ολοι δεν φτιαχνουν pc  για games ,  οι περισσοτεροι νομιζετε οτι ειναι playstation , το εχετε κανει μοδα και γι αυτο γινεται οτι γινεται με τις τιμες και σε cpu & gpu , βλεπουν οτι πουλανε και συνεχιζουν να βαρανε στ'αυτιά

Έχω workstation PC για την δουλειά. Best of both worlds ;)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan117 είπε

Έχω workstation PC για την δουλειά. Best of both worlds ;)  

Αλλο η δουλεια και αλλο η διασκεδαση , στο 2ο αναφερομαι , ολοι οι υπολοιποι δεν εχουν workstation για δουλεια.

Ξερεις φανταζομαι ποσους εχει εδω μεσα που πλακωνονται ολη τη μερα στα games 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...