Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Χωρίς WHEA, δεν είναι stable 100% όμως.

Με 1.55V και 4x8 πρέπει να έχεις ενεργή ψύξη πάνω τους.

Ίσως να πλησιάζεις και τα όρια της μητρικής για 4x8. Παίξε αντιστάσεις.

Το πολύ σημαντικό βέβαια είναι το χωρίς WHEA 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Δοκίμασα τα SOTR + Cyberpunk να δώ που βρίσκεται ο 3d σε σχέση με 12900k. 

Στο CP στη σκηνή που ανέβασες έχει ελαφρύ προβάδισμα ο 12900 με tuned ram σε 24/7 CPU settings (e cores on - stock cache). Fully tuned φτάνει 180 αλλά δεν θα τον έτρεχα έτσι , βαράει 170w peaks 😮 


Στο SOTR καμία επαφή, στα average είμαστε κάπως κοντά (315-320 βγάζω) αλλά στα minimum είναι 25% πάνω ο 3d. Μόνο με κλειστά e cores + clocked cache σε φτάνω στα average. Τα hynix kits πάνε καλύτερα βέβαια αλλά πάλι, χωρίς heavy tuning σε CPU + cache δεν νομίζω να περνάει τον 3d στο SOTR. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, comfuzio είπε

Να ρωτήσω και γω κάτι άσχετο, σήμερα που βρήκα χρόνο έκανα από το νέο Ryzen Master το auto curve per core στον 5900x. Πήρε 1 ώρα και 40 λεπτά να το κάνει και μου έβγαλε -30 to all cores.
Να υποθέσω λοιπόν ότι είτε το βάλω all core -30 είτε per core -30 είναι το ίδιο έτσι;
Σε stress tests όσο το έτρεξα δεν είδα κάποιο crash αλλά και σε benchmarks βγάζει το ίδιο score, βασικά πιο πριν το είχα -20 all core.
Πρέπει να αλλάξω και κάτι άλλο για να δω κάποια διαφορά;

 

Είναι άκυρα τα νούμερα που δίνει και εμένα -30 δίνει σε όλα αλλά δοκιμασμένο 2 από τα 12 cores πάνω από -20 κάνει reboot.
πχ στο - 21 με -23 μπορεί να τύχει  αύριο μπορεί και σε ένα μηνα, -30 bootarei και τρέχει αλλά είναι θέμα το χρόνου το reboot αν όχι την ίδια μέρα την επόμενη
Με -20 που χρησιμοποιώ μόνιμα δεν έχει κάνει ποτέ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Με 1.55V και 4x8 πρέπει να έχεις ενεργή ψύξη πάνω τους.

Ίσως να πλησιάζεις και τα όρια της μητρικής για 4x8. Παίξε αντιστάσεις.

Το πολύ σημαντικό βέβαια είναι το χωρίς WHEA 😉

Ναι ακόμα και σε 4000CL16 βγάζει error μετά απο μερικές ώρες. Αυτά τα b-die τα έχω 5 χρόνια πια...

Θα πάω σε DDR5 του χρόνου με νέο CPU/Mobo, δεν έχει νόημα να πάρω καλύτερα binned DDR4 b-die.

Daily για τώρα:

3933y2j8r.png

47 λεπτά πριν, Herald είπε

 Δοκίμασα τα SOTR + Cyberpunk να δώ που βρίσκεται ο 3d σε σχέση με 12900k. 

Στο CP στη σκηνή που ανέβασες έχει ελαφρύ προβάδισμα ο 12900 με tuned ram σε 24/7 CPU settings (e cores on - stock cache). Fully tuned φτάνει 180 αλλά δεν θα τον έτρεχα έτσι , βαράει 170w peaks 😮 


Στο SOTR καμία επαφή, στα average είμαστε κάπως κοντά (315-320 βγάζω) αλλά στα minimum είναι 25% πάνω ο 3d. Μόνο με κλειστά e cores + clocked cache σε φτάνω στα average. Τα hynix kits πάνε καλύτερα βέβαια αλλά πάλι, χωρίς heavy tuning σε CPU + cache δεν νομίζω να περνάει τον 3d στο SOTR. 

Για drop-in replacement είναι ότι πρέπει ο 3D, αν έφτιαχνα PC απο την αρχή τώρα είτε θα πήγαινα 12900K ή θα περίμενα να βγεί Zen 4. Ο 3D πολύ δυνατός σε games αλλά με κλειδωμένο OC για tweaking δεν είναι πολύ fun :D

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spartan117 είπε

Ναι ακόμα και σε 4000CL16 βγάζει error μετά απο μερικές ώρες. Αυτά τα b-die τα έχω 5 χρόνια πια...

Θα πάω σε DDR5 του χρόνου με νέο CPU/Mobo, δεν έχει νόημα να πάρω καλύτερα binned DDR4 b-die.

Daily για τώρα:

Γνώμη μου, βρες το μέγιστο FCLK που είσαι σταθερός με νορμάλ Vsoc και χαλάρωσε κάποια timings.

Όλοι οι Zen2/3 περισσότερο "ακούνε" στο ανεβασμένο IF παρά σε χαμηλότερα primary timings.

Π.χ. με 4000 18-18-18 θα είσαι πάρα πολύ άνετα σε Vdimm και το μόνο stress θα είναι το Vsoc.

Δε θα με εξέπληττε αν το 4000C18 ήταν σε απόσταση αναπνοής από το 3933C16 σε επιδόσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=amd-5800x3d-linux&num=3

image.png.4a5692f604a88dd393178f4fd6fe4833.pngimage.png.a249424d72b9aaeacd8557a3d6b9beed.png

Όσο κακή και αν είναι η τιμή του 3D, κατάφεραν να χτίζουν cache που προσπερνάει όλα τα προβλήματα του latency στο I/O chip. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dr.Tesla said:

Όσο κακή και αν είναι η τιμή του 3D, κατάφεραν να χτίζουν cache που προσπερνάει όλα τα προβλήματα του latency στο I/O chip. 

Με τέτοια νούμερα βλέπω να πέφτει ο 5900x κάτω απτα 300 ευρώ. Πάρτυ θα γίνει, και ποιος θα τον πάρει όταν στα περισσότερα ο 3D είναι μπροστά? Εγώ εντάξει τον πήρα γιατί δεν έχω σκοπό να περιμένω άλλο για CPU και η τιμή του θα αργήσει να πέσει. Βέβαια σε πολλά workloads o 5900x είναι μπροστά αλλά αν βάλεις και την κατανάλωση, μάλλον δεν υπάρχει σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Luciddream είπε

Με τέτοια νούμερα βλέπω να πέφτει ο 5900x κάτω απτα 300 ευρώ. Πάρτυ θα γίνει, και ποιος θα τον πάρει όταν στα περισσότερα ο 3D είναι μπροστά? Εγώ εντάξει τον πήρα γιατί δεν έχω σκοπό να περιμένω άλλο για CPU και η τιμή του θα αργήσει να πέσει. Βέβαια σε πολλά workloads o 5900x είναι μπροστά αλλά αν βάλεις και την κατανάλωση, μάλλον δεν υπάρχει σύγκριση.

 

 Η απόδοση του 3D , δίνει μεγάλες προσδοκίες για τους ΖΕΝ 4.

Νομίζω πως πραγματικά θα δούμε διαφορές της τάξης Piledriver Vs ZEN 1.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει κάποιο νόημα το να γίνονται benchmarks σε 720p;
υπάρχει κόσμος εκεί έξω που να παίζει σε τόσο πρωτόγονες αναλύσεις(nintendo);
σε 1440p πως τα πάει; σε 4Κ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Steliosviper είπε

Υποστηρίζει τελικά core curve?

Με ένα tool απο το oc.net, μόνο για bench τώρα γιατί θέλει να το κάνεις apply κάθε boot.

-30 curve, 4067CL16 μνήμες 1:1, OC στην 3080, όσο πάει tuning για τώρα:

witcher3arjzu.jpgcb2077ojjum.jpg

Edit: ^ Είναι χωρίς RT το Cyberpunk, με RT καμία διαφορά με το προηγούμενο setup. 

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, adtakhs είπε

 

 Η απόδοση του 3D , δίνει μεγάλες προσδοκίες για τους ΖΕΝ 4.

Νομίζω πως πραγματικά θα δούμε διαφορές της τάξης Piledriver Vs ZEN 1.

Zen 4, με 16core per die, 5nm io, 3d cache.

Οι κλωτσιές στην Ίντελ θα συνεχιστούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Spartan117 είπε

Με ένα tool απο το oc.net, μόνο για bench τώρα γιατί θέλει να το κάνεις apply κάθε boot.

-30 curve, 4067CL16 μνήμες 1:1, OC στην 3080, όσο πάει tuning για τώρα:

witcher3arjzu.jpgcb2077ojjum.jpg

Edit: ^ Είναι χωρίς RT το Cyberpunk, με RT καμία διαφορά με το προηγούμενο setup. 

Α νόμιζα με rt και λέω περασες full tuned 12900k. 184 βγαζω στα 5.4 / 5.1 με ecores off. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick0lis είπε

Zen 4, με 16core per die, 5nm io, 3d cache.

Οι κλωτσιές στην Ίντελ θα συνεχιστούν. 

Το IOD λογικά θα είναι στα 6nm, όχι στα 5nm το μεγάλο συν που θα φέρει θα είναι το igpu που καλό είναι να υπάρχει.

Το if που δεν ανεβαίνει είναι θέμα substrate και απόστασης, θέλω να δω πολύ αν θα δουλεύει 1/1 με τις ταχύτητες των ddr5, κάτι μου λέει 1/2.

3D cache προς το παρόν δεν φαίνεται στους zen 4, λογικά όμως ο διπλασιασμός στην L3 είναι αναμενόμενος.

Τα 16cores per chiplet το βρίσκω απίθανο, σίγουρα ετοιμάζει ένα πιο dense chiplet με τους zen4c για τους epyc, ίσως καταλήξει, ως δεύτερο, αλλά και πάλι μάλλον αργότερα και αυτό.

All in all, θα δούμε 20-30% ipc uplift, διπλασιασμό L3, σημαντικά μεγαλύτερη L2, από latency με τις ddr5 θα έχει hit και αν το IF είναι 1/2 θα παίζει πρακτικά με μνήμες στα 7000, χαμηλότερα από τους zen 3.

All in all μπορεί και να δυσκολεύονται να χτυπήσουν τον 5800x3d σε κάποια games, κυρίως με φθηνότερες ddr5.

Σαν πακέτο όμως αναμφίβολα θα είναι σημαντικό upgrade από τους zen 3 και λογικά θα είναι μία η άλλη με τους 13th gen, δεν νομίζω ότι κάποιος θα έχει ξεκάθαρη απόσταση κάπου, υπολογισμένα τα έχουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...