Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Steliosviper είπε

Ωραίος!!! Σηκώνει και Bus Speed!!! Εμένα ο 5800Χ ούτε 1... Από WHEA είσαι οκ;

Tweakareis λίγο τα soc voltage & iod  voltage μαζί με soc llc ( @akoinonitos rules) και αν είσαι τυχερός δεν έχεις whea, αν δεν είχες ούτως ή άλλως πολλά χωρίς να τα κάνεις αυτά.....τώρα αν τα πεταγε σαν στραγάλια πριν ,δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και με αυτά αν τα πειράξεις......από εκεί και πάνω φαίνεται δυσκολακι...θα  πειραματιστω και άλλο βέβαια....όσο για το bus speed εκεί στα 102-102.5 φαίνεται να έχει όριο ο μπέμπης που τσίμπησα...από εκεί και πάνω έχει θέματα στο bootarisma.... κρατώντας τον κάτω από 102 είναι κομπλέ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα μετά από αρκετούς μήνες να κάνω άλλη μια δοκιμή, δείχνει να το έχει βελτιώσει αρκετά + ότι πρόσθεσε και PBO/CO

mZrJnJb.png

HYBRID OC vs  PBO/CO
s8kALbg.png
LvRsegp.png

Τα νούμερα στο AIDA δείχνουν εξωπραγματικά  σε light MT load κρατάει σταθερά μέχρι και 4900 all core 
 5075 σε 2T και 5150 1T χωρίς να εναλλάσσει cores αλλά προσθέτει και 1ms στο mem latency

LNqeFai.png

Κάτι άλλο ακόμα δεν έχω δοκιμάσει  πειραματίζομαι με τα  ρεύματα τα boost frerq και τα offset
Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και το gaming profile που από ότι θυμάμαι παλιά κρατούσε μπουσταρισμενα όλα τα cores η όσα χρειαζόταν ακόμα και χωρίς load ή να τα εναλλάσσει

Επεξ/σία από Deu164
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμη με heaven στα γρήγορα όπως το θυμόμουν όλα τα threads τα πάει τάπα ακόμα και με μηδενικό load
Το αν προσφέρει κάτι δεν ξέρω ακόμα

DSM4tXQ.jpg

MvdnkvQ.jpg

Επεξ/σία από Deu164
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Deu164 είπε

Είπα μετά από αρκετούς μήνες να κάνω άλλη μια δοκιμή, δείχνει να το έχει βελτιώσει αρκετά + ότι πρόσθεσε και PBO/CO

mZrJnJb.png

HYBRID OC vs  PBO/CO
s8kALbg.png
LvRsegp.png

Τα νούμερα στο AIDA δείχνουν εξωπραγματικά  σε light MT load κρατάει σταθερά μέχρι και 4900 all core 
 5075 σε 2T και 5150 1T χωρίς να εναλλάσσει cores αλλά προσθέτει και 1ms στο mem latency

LNqeFai.png

Κάτι άλλο ακόμα δεν έχω δοκιμάσει  πειραματίζομαι με τα  ρεύματα τα boost frerq και τα offset
Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και το gaming profile που από ότι θυμάμαι παλιά κρατούσε μπουσταρισμενα όλα τα cores η όσα χρειαζόταν ακόμα και χωρίς load ή να τα εναλλάσσει

Έχεις πρόχειρο κάποιον οδηγό?

Σε εμένα μου έκανε καλή δουλειά στο CO (έκδοση 1.0Ε pro), αλλά στο τελικό tuning μου κλείδωνε σε κουταμάρες, με αποτέλεσμα σε ΜΤ/ST CBR23 να βουτάω, αφού μόνιμα φόρτωνε λάθος προφίλ.

Για να είμαι ακριβής, βέβαια, είχα μη υποστηριζόμενη έκδοση AGESA τότε, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είχε να κάνει με κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Νομίζω κάτι που όλοι περίμεναν να δουν

5800x3d vs 12700kf και οι δύο με τις ίδιες ddr4 μνήμες.

 

Είναι αυτό που λέμε 

MasterChef Greece 2022 - 1 ώρα ''Τσουπ έχασες''! - YouTube

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Είναι αυτό που λέμε 

MasterChef Greece 2022 - 1 ώρα ''Τσουπ έχασες''! - YouTube

To είδες το video? Είπε ότι "μόνος του ο 5800x3d (το MSRP του, όχι η πραγματική τιμή πώλησης) κοστίζει όσο ο 12700f μαζί με την μητρική του." 

Oυσιαστικά το CPU είναι 40% πιο ακριβό απτόν 12700f για 8% καλύτερες gaming επιδόσεις (στα συγκεκριμένα παιχνίδια βέβαια). Αν είχε βγάλει κάτι τέτοιο η Ιntel θα την είχατε σταυρώσει εδώ μέσα :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω στο video ο 5800Χ3D έχει πολύ μεγάλο προβάδισμα μετά τα 400fps με την 3090ti.

Ίσως αξίζει τα παραπάνω χρήματα από τον 12700KF ώστε να είμαστε future proof όταν η 3090ti θα πέσει από τα 2500 ευρώ, τα monitor θα φτάνουν 600hz και θα έχουμε βιονικό εμφύτευμα για να μπορούμε να δούμε τόσα καρέ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...