Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα δεν είναι μόνο η Intel. και σε amd τα ίδια σκατά είναι. 

Διπλασιασμό και ακόμα παραπάνω(σε μερικές περιπώσεις) δεν δικαιολογεί ούτε vrm, ούτε pcie 4 ούτε τίποτε. Πάντοτε είχαμε κάτι νέο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Μα δεν είναι μόνο η Intel. και σε amd τα ίδια σκατά είναι. 

Διπλασιασμό και ακόμα παραπάνω(σε μερικές περιπώσεις) δεν δικαιολογεί ούτε vrm, ούτε pcie 4 ούτε τίποτε. Πάντοτε είχαμε κάτι νέο. 

Oυδέν διαφωνία, έχουν ανέβει οι τιμές και με τις B550. Κάθε φορά είχαμε κάτι νέο όντως, αλλά τα νέα πρότυπα είναι πολύ πιο απαιτητικά σε signal integrity και ανάγκες για supporting ICs, συν ότι έχουμε και το shortage που έχει ανεβάσει τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθεστε και τρωγεστε σελιδες επι σελιδων ποσο 0,Χ % ειναι το ταδε σετακι γρηγοροτερο απο το αλλο που κανει 39Ε λιγοτερα.

Προσωπικα μετα απο τη γενικοτερη εμπειρια μου με amd και intel, μια διαφορα 100Ε υπερ της intel θα την εδινα με ευχαριστηση και θα τους ελεγα και ευχαριστω.Μη πω οτι θα τους εστελνα και ενα κουτι τουλουμπες στα κεντρικα.

Δε ξανα μπλεκω με τα σαπακια της amd και το software-bios της.

Μονο αν μου αρεσε να ζω επικινδυνα και εδινε τις ιδιες επιδοσεις με τη μιση τιμη.

Αλλα αυτα δε τα λαμβανετε υποψη σας παρα μονο τα chart αποδοσης...

Σε οτι συστημα φτιαχνω πλεον μονο intel-nvidia και amd μονο αν πραγματικα δεν υπαρχει αλλη λυση.

To it just works δε βγηκε αδικα,ισχυει και ειναι πανω απο οποιοδηποτε chart.

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Καθεστε και τρωγεστε σελιδες επι σελιδων ποσο 0,Χ % ειναι το ταδε σετακι γρηγοροτερο απο το αλλο που κανει 39Ε λιγοτερα.

Προσωπικα μετα απο τη γενικοτερη εμπειρια μου με amd και intel, μια διαφορα 100Ε υπερ της intel θα την εδινα με ευχαριστηση και θα τους ελεγα και ευχαριστω.Μη πω οτι θα τους εστελνα και ενα κουτι τουλουμπες στα κεντρικα.

Δε ξανα μπλεκω με τα σαπακια της amd και το software-bios της.

Μονο αν μου αρεσε να ζω επικινδυνα και εδινε τις ιδιες επιδοσεις με τη μιση τιμη.

Αλλα αυτα δε τα λαμβανετε υποψη σας παρα μονο τα chart αποδοσης...

Πέρα από τα κλασσικά θέματα της 1ης γενιάς με τις μνήμες δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με AMD. Στα CPU τουλάχιστον, GPU δεν ακουμπάω ξανά :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Πέρα από τα κλασσικά θέματα της 1ης γενιάς με τις μνήμες δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με AMD. Στα CPU τουλάχιστον, GPU δεν ακουμπάω ξανά :P 

Καλα ναι για gpu δε το συζηταμε, δε περναω καν μπροστα απο μαγαζι που εχει στη βιτρινα radeon και τους φιλους που τους προτεινα 5700 πλεον δε τους σηκωνω τηλεφωνα γιατι ντρεπομαι. Και δε κανω πλακα.

Θυμαμαι τις ιστοριες με τα agesa στον 3600 που ειχα πρωτο παρει και ποσο καιρο πηρε μεχρι να στρωσει το πραμα.Καθε βδομαδα τσεκαρα για καινουργια bios στη σελιδα της μητρικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Dantε είπε

Καλα ναι για gpu δε το συζηταμε, δε περναω καν μπροστα απο μαγαζι που εχει στη βιτρινα radeon και τους φιλους που τους προτεινα 5700 πλεον δε τους σηκωνω τηλεφωνα γιατι ντρεπομαι. Και δε κανω πλακα.

Θυμαμαι τις ιστοριες με τα agesa στον 3600 που ειχα πρωτο παρει και ποσο καιρο πηρε μεχρι να στρωσει το πραμα.Καθε βδομαδα τσεκαρα για καινουργια bios στη σελιδα της μητρικης.

Καλά θυμάμαι την περιπέτεια σου με τα RDNA... Τέσπα σε intel, αλλά ειδικά σε AMD δεν περνάμε bios με το που βγουν λες και είναι ξέρω εγώ drivers. Περιμένουμε κάποιο διάστημα τα guinea pigs 😁 να κάνουν report τα οποιαδήποτε issues και μετά αποφασίζουμε για την αναβάθμιση. Γιατί αν υπάρχει πρόβλημα. το downgrade σε agesa ούτε συνίσταται ούτε είναι εύκολη διαδικασία σε πολλές μητρικές και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να αφήσει υπολείμματα/ρυθμίσεις από το νέο bios στο παλιό και να δημιουργηθούν χειρότερα θέματα. Συν και ότι η amd σε σχέση με intel είναι τα ζώα μου αργά ή δεν ασχολείται καθόλου με κάποια θέματα. Πx τα rand4k reads/writes σε sata δεν έχουν διορθωθεί ακόμα σε x570 (και ούτε πρόκειται) και το stuttering με το fTPM πριν λίγο καιρό διορθώθηκε με το 1.2.0.7 agesa...

Από εκεί και πέρα αν τράβηξες όπως λες τα πάνδεινα με x470 και zen 2, ούτε θέλω να φανταστώ τι θα έλεγες αν είχες early x370 και 1st gen. 4-5 μήνες περίμενε ο κόσμος για να παίξουν οι hynix απλά στο xmp και με extra soc/vdimm για να μην έχεις cold boot θέματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ilos είπε

Καλά θυμάμαι την περιπέτεια σου με τα RDNA... Τέσπα σε intel, αλλά ειδικά σε AMD δεν περνάμε bios με το που βγουν λες και είναι ξέρω εγώ drivers. Περιμένουμε κάποιο διάστημα τα guinea pigs 😁 να κάνουν report τα οποιαδήποτε issues και μετά αποφασίζουμε για την αναβάθμιση. Γιατί αν υπάρχει πρόβλημα. το downgrade σε agesa ούτε συνίσταται ούτε είναι εύκολη διαδικασία σε πολλές μητρικές και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να αφήσει υπολείμματα/ρυθμίσεις από το νέο bios στο παλιό και να δημιουργηθούν χειρότερα θέματα. Συν και ότι η amd σε σχέση με intel είναι τα ζώα μου αργά ή δεν ασχολείται καθόλου με κάποια θέματα. Πx τα rand4k reads/writes σε sata δεν έχουν διορθωθεί ακόμα σε x570 (και ούτε πρόκειται) και το stuttering με το fTPM πριν λίγο καιρό διορθώθηκε με το 1.2.0.7 agesa...

Από εκεί και πέρα αν τράβηξες όπως λες τα πάνδεινα με x470 και zen 2, ούτε θέλω να φανταστώ τι θα έλεγες αν είχες early x370 και 1st gen. 4-5 μήνες περίμενε ο κόσμος για να παίξουν οι hynix απλά στο xmp και με extra soc/vdimm για να μην έχεις cold boot θέματα.

Tbf θεματα με μνημες αντιμετωπισα και τωρα με alderlake αν και εφταιγε εξολοκλήρου και αποκλειστικα η asus. 

 

Κατα τα αλλα, θυμάμαι επικες στιγμες με 1st gen ryzen. 6 ωρες stability και bsod στο boot 🤣

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, nick0lis είπε

544€ ο 5950Χ :fear: με τέτοια τιμή παίρνεις και για το εξοχικό. 

Μην περιμένετε αυτό το cpu ποτέ να πέσει αρκετά. Ακόμα και όταν βγουν οι zen4 στα ίδια/ακριβότερο θα είναι από τα αντίστοιχα 8πύρηνα και ας είναι αρκετά χειρότερο. Milking AM4 gaymers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Herald είπε

Oυσιαστικά το CPU είναι 40% πιο ακριβό απτόν 12700f για 8% καλύτερες gaming επιδόσεις (στα συγκεκριμένα παιχνίδια βέβαια). Αν είχε βγάλει κάτι τέτοιο η Ιntel θα την είχατε σταυρώσει εδώ μέσα :P 

Για τα δεδομένα του HWU και για τα παιχνίδια που δοκιμάζει + την 1080p που σε μπόλικα παιχνίδια ήταν GPU limited είναι τεράστια η διαφορά 😲

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Για τα δεδομένα του HWU και για τα παιχνίδια που δοκιμάζει + την 1080p που σε μπόλικα παιχνίδια ήταν GPU limited είναι τεράστια η διαφορά 😲

Τι να σου πω, 5% την περιμενα (το έχω γράψει δεκαδες φορες πιο πριν), εβαλε το χερακι του o steve και εγινε 8%. Η μισή ψαλιδα κλεινει απλα απτα ecores off - -> cache στο θεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Έχεις πρόχειρο κάποιον οδηγό?

Σε εμένα μου έκανε καλή δουλειά στο CO (έκδοση 1.0Ε pro), αλλά στο τελικό tuning μου κλείδωνε σε κουταμάρες, με αποτέλεσμα σε ΜΤ/ST CBR23 να βουτάω, αφού μόνιμα φόρτωνε λάθος προφίλ.

Για να είμαι ακριβής, βέβαια, είχα μη υποστηριζόμενη έκδοση AGESA τότε, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είχε να κάνει με κάτι.

Σε MT δεν είχα ποτέ κάποιο θέμα αντίθετα είχα σε ST που δεν έπιανε το performance του pbo.
Τώρα ίσως και να το φτάνει ή να το πλησιάζει μιας και το app φαίνεται ποιο ολοκληρωμένο σε ρυθμίσεις και δυνατότητες αλλά δεν έχω βρει τον χρόνο να το δοκιμάσω αν όντως ισχύει.
Πάντως για το max σε ST χρειάζεται και manual tuning από ένα σημείο και μετά.

Σε γενικές γραμμές χρειάζονται τα παρακάτω.
Αυτό που κάνω επιπλέον είναι 100% fixed fan speed από βίος να δωσει το max (στον 5900x  χρειαζεται 5-7 ώρες για τη διάγνωση)
Copy paste απο manual
REQUIREMENTS

• Zen 3 CPU : Ryzen 9 5950X, Ryzen 9 5900X, Ryzen 7 5800X, Ryzen 7 5700G, Ryzen 5 5600X and Ryzen 5 5600G.
• Stable, overclocked (or XMP) DRAM.
• PBO settings – no matter. Disabled (Auto) Curve Optimizer (in UEFI).
• Recommended values for Manual CPU LLC (Load Line Calibration). ASUS - 3, MSI - 4, ASRock - 2, GIGABYTE - High.
• CPU Voltage - Auto (in BIOS). Offset is forbidden.
• Windows 10 build 2004 or newer. Windows 11 fully supported.
• Chipset drivers or Ryzen Master – Not required.
• Actual GPU drivers (GeForce 471.68 / AMD Radeon Adrenalin 21.6.1 or newer).
• Power plan – Balanced (recommended).
NOTE: re-diagnostics is recommended only if you have changed the CPU VRM or DRAM OC settings.
 
Επιπλέον στις τελευταίες ver που υποστηρίζει και AMD PBO/CO

In UEFI, in the AMD Overlocking menu, set the maximum possible frequency for Max CPU Boost Clock Override (+).
In my case I know that I have a good CPU sample, good motherboard and cooling, so I chose +200.
If you are not sure about something, start with +100. I would also advise you not to use any other custom values in this menu as you will not get much performance.

Changelog από την τελευταία version 1.1F

Spoiler

*  The information about the switched off cores and CCDs has become more clear.
* Color indication of cores that are active (orange) and those that are sleeping (green).
* Added information about PBO2 limits (THM, TDC, EDC and PPT).
* Added information about the memory controller (FCLK effective frequency , MEMCLK effective frequency and UCLK effective frequency).
*  Added information about DRAM bandwidth (UMC RD and UMC WR).
*  Added information about current AMD Curve Optimizer values.
* EDC throttler - information about the current level of CPU load.
* Added information about HOT SPOT and L3 CACHE temperatures.
* The best cores (by CPPC) are marked with an asterisk.

* Added possibility to customize sensors (value processing and visibility). 

* Information from 23 sensors is available for each core.
* Monitoring has been optimized, reducing the use of CPU time.
* Reserved space for GPU monitoring.
* The CO tables for HYBRID OC are now combined with the PROFILES tab for greater ease of use.
* The color indication of voltages for the profiles will help you determine which voltage is energy efficient and which is not.
* CO tables can be hidden for visual comfort.

* HYBRID OC got a
frequency limiter for each of the cores. These values are filled in automatically during diagnostics, but can be changed by the user. Thanks to this innovation the stability of HYBRID OC has been improved.

* Added ability to
enable/disable AMD PBO2 (it was impossible to choose what to do in the previous version).
* Added the ability to zero the CO values for each CCD individually.
* AMD PBO2 now becomes part of the HYBRID OC profiles (I will talk about the future merge in May) therefore backup creation or download functions are now supported.
* Dynamic PBO2 - this feature is in development.

* The search for CO values has been significantly refined with the new approach (pdf - guide is attached to the post). Of course, calibrations are planned.
* Improved diagnostics customization: selection of voltages for testing as well as FFT MAX (previously FFT MAX = FFT MIN).
* Added 3 presets with diagnostic settings (LIGHT, NORMAL and HEAVY) for users who want ease of use.
* By default, the user gets the most optimal settings for testing. 1-click concept.

* If you were using AMD PBO2 but it crashed,
HYDRA ASSISTANT will help you to solve the problem the next time you start the application.
* A new PHOENIX (restore the diagnostic process after a failure) was created to secure diagnostic data.  Only available for AMD PBO2 diagnostics. Temporarily.
* For all types of diagnostics, the "stay awake" function is enabled by default to avoid the screen turning off or the system falling asleep.
* Fixed and finalized PBO control for Cezanne processors.
* The screen zoom factor is used to correctly load the location of the application.
* Added a large number of tooltips. 

* Now the user has the ability to compare not only the default system state with HYBRID OC, but also the default state with AMD PBO2.

* For more information the graphs have a caption which comparison mode was used.
* Also added is a graph with temperature comparison.

 

Επεξ/σία από Deu164
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dantε είπε

Καθεστε και τρωγεστε σελιδες επι σελιδων ποσο 0,Χ % ειναι το ταδε σετακι γρηγοροτερο απο το αλλο που κανει 39Ε λιγοτερα.

Προσωπικα μετα απο τη γενικοτερη εμπειρια μου με amd και intel, μια διαφορα 100Ε υπερ της intel θα την εδινα με ευχαριστηση και θα τους ελεγα και ευχαριστω.Μη πω οτι θα τους εστελνα και ενα κουτι τουλουμπες στα κεντρικα.

Δε ξανα μπλεκω με τα σαπακια της amd και το software-bios της.

Μονο αν μου αρεσε να ζω επικινδυνα και εδινε τις ιδιες επιδοσεις με τη μιση τιμη.

Αλλα αυτα δε τα λαμβανετε υποψη σας παρα μονο τα chart αποδοσης...

Σε οτι συστημα φτιαχνω πλεον μονο intel-nvidia και amd μονο αν πραγματικα δεν υπαρχει αλλη λυση.

To it just works δε βγηκε αδικα,ισχυει και ειναι πανω απο οποιοδηποτε chart.

Τι θέματα είχες σε CPU κτλ; Άσε τις GPU :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος δεν θέλει να έχει προβλήματα δεν αγοράζει launch ποτέ, αφήνει το debugging σε άλλους και αγοράζει στρωμένη πλατφόρμα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...