Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Διαβάζοντας τα παραπάνω, είναι τελικά καλύτερα να εγκαθιστούμε τον AMD chipset driver η όχι και να αφήνουμε τα Windows updates να εγκαταστήσουν αυτά ότι χρειάζεται; 

Προσωπικά μέχρι σήμερα πάντα τους έβαζα, ακόμα και αυτή τη στιγμή που είμαι με x470 + 5700X + Windows 11 θέμα κανένα. 

Εγω απο οταν τον εβγαλα κανενα θεμα πουθενα δεν ξερω γιατι χρειαζεται chipset driver. Και δεν περασαν και καποιον τα windows δικο τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εγω απο οταν τον εβγαλα κανενα θεμα πουθενα δεν ξερω γιατι χρειαζεται chipset driver. Και δεν περασαν και καποιον τα windows δικο τους. 

Και εγώ απορία το έχω. Δε θέλω αύριο μεθαύριο να φάω κάνα ξεκάρφωτο restart και να είναι από αυτό.

Ryzen plan δεν υπάρχει καν πλέον, μπαίνει default το windows balanced. Τα υπόλοιπα που αναφέρει smbus κλπ νομίζω σε windows 10/11 υπάρχουν ήδη εγκατεστημένα, δεν είναι όπως κάτι χρόνια πριν που μπαίναμε διαχείριση συσκευών και βλέπαμε κίτρινα ερωτηματικά γιατί κάποιος driver έλειπε. Επίσης αν και δεν είχα ποτέ intel, έχω την εντύπωση πως αυτοί δεν βάζουν καν drivers.

Και να πω και τη μαύρη μου αλήθεια, από τότε που είχα 5700XT και ταλαιπωρούμουν (όπως και πολύς κόσμος) με τα τότε blackscreens και άλλα προβλήματα όπου ήταν καθαρά θέμα drivers, τους developers της AMD απλά δε τους εμπιστεύομαι.

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Και εγώ απορία το έχω. Δε θέλω αύριο μεθαύριο να φάω κάνα ξεκάρφωτο restart και να είναι από αυτό.

Ryzen plan δεν υπάρχει καν πλέον, μπαίνει default το windows balanced. Τα υπόλοιπα που αναφέρει smbus κλπ νομίζω σε windows 10/11 υπάρχουν ήδη εγκατεστημένα, δεν είναι όπως κάτι χρόνια πριν που μπαίναμε διαχείριση συσκευών και βλέπαμε κίτρινα ερωτηματικά γιατί κάποιος driver έλειπε. Επίσης αν και δεν είχα ποτέ intel, έχω την εντύπωση πως αυτοί δεν βάζουν καν drivers.

Και να πω και τη μαύρη μου αλήθεια, από τότε που είχα 5700XT και ταλαιπωρούμουν (όπως και πολύς κόσμος) με τα τότε blackscreens και άλλα προβλήματα όπου ήταν καθαρά θέμα drivers, τους developers της AMD απλά δε τους εμπιστεύομαι.

Ναι μην περασεις καθολου αστο οπως ειναι το συστημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2023 στις 1:47 ΜΜ, leros2004 είπε

ποτέ δεν είχα θέμα με τους chipset drivers, Προσωπικά τους περνάω πάντα

Και εγώ τα ίδια. Κατευθείαν από το site της AMD, όχι της εκάστοτε μητρικής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Νεο bios update της b450 tomahawk max με agesa 1.2.0.Α  και μαλιστα stable . Τι ειναι αυτο ? :P

 

https://www.msi.com/Motherboard/B450-TOMAHAWK-MAX/support

παιζει καποιο σεναριο εδω

https://forums.guru3d.com/threads/agesa-combo-v2-pi-1-2-0-a.447562/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2023 στις 12:05 ΜΜ, nickk0kkav είπε

Νεο bios update της b450 tomahawk max με agesa 1.2.0.Α  και μαλιστα stable . Τι ειναι αυτο ? :P

 

https://www.msi.com/Motherboard/B450-TOMAHAWK-MAX/support

την ίδια έχουμε κατάφερες και το πέρασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βάζω εδώ, for the fun.

H Asrock συνεχίζει να βγάζει (beta) BIOS για τα Χ370/Β350 της...ενώ είχαμε μείνει στην έκδοση 7.10 (ΑGESA 1.2.0.6, νομίζω), βγήκε (όχι ακόμα διαθέσιμο παρά μόνο κατόπιν επικοινωνίας) έκδοση 8.χχ.

Απιστευτάμπλ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος να μειώσω το latency και να "σφίξω" όσο γίνεται τα timings?

Specs:

Gigabyte B550I Aorus Pro AX V1.1 F15 Bios (AGESA 1.2.0.5C)
Gigabyte Designare 64GB (2X32gb) 3200mhz 16-18-18-38, Hynix A-Die
CPU: 5900X

Memory Info (3200mhz default).jpg

Αν αλλάξω χειροκίνητα το FCLK από 1800mhz σε 1600mhz έχω χειρότερα αποτελέσματα εκτός του latency

FCLK 1800mhz Vs FCLK 1600mhz edit.png

Επεξ/σία από PadPoet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος να μειώσω το latency και να "σφίξω" όσο γίνεται τα timings?

Specs:

Gigabyte B550I Aorus Pro AX V1.1 F15 Bios (AGESA 1.2.0.5C)
Gigabyte Designare 64GB (2X32gb) 3200mhz 16-18-18-38, Hynix A-Die
CPU: 5900X

Memory Info (3200mhz default).jpg

Αν αλλάξω χειροκίνητα το FCLK από 1800mhz σε 1600mhz έχω χειρότερα αποτελέσματα εκτός του latency

FCLK 1800mhz Vs FCLK 1600mhz edit.png

για να ριξεις latency πρεπει να ανεβασεις συχνοτητα  επισης στους ryzen για να εισαι οκ στα 1800 πρεπει να πας μνημες στα 3600  fclk /1/1 με 3200 εισαι στο 1600 σωστα

δες εναν οδηγο

https://www.overclock.net/threads/a-guide-to-ram-overclocking-on-zen-3.1798093/#post-28976656

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παίδες, 

 

Υπάρχει κανένας τρόπος να κάνουμε λειτουργικές τις Sata θύρες της Gigabyte B550M DS3H ?

Βάζω μια Sapphire RX570 επάνω στην μητρική και οι 2 από τις 4 SATA παύουν να είναι λειτουργικές γιατί τις κρύβει η κάρτα ...

Μιλάμε τραγικό layout η μητρική.

 

3674614_2.jpg.0f71ef176c38b42f9d7806c6d7a70371.jpg

Υπάρχει τρόπος να λειτουργήσω και τις άλλες 2 θύρες?

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adtakhs είπε

Καλησπέρα παίδες, 

 

Υπάρχει κανένας τρόπος να κάνουμε λειτουργικές τις Sata θύρες της Gigabyte B550M DS3H ?

Βάζω μια Sapphire RX570 επάνω στην μητρική και οι 2 από τις 4 SATA παύουν να είναι λειτουργικές γιατί τις κρύβει η κάρτα ...

Μιλάμε τραγικό layout η μητρική.

 

3674614_2.jpg.0f71ef176c38b42f9d7806c6d7a70371.jpg

Υπάρχει τρόπος να λειτουργήσω και τις άλλες 2 θύρες?

Τί εννοείς? Δεν αφήνει αρκετό κενό για να χωρέσει καλώδιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Τί εννοείς? Δεν αφήνει αρκετό κενό για να χωρέσει καλώδιο ?

Ναι, ούτε πλάγια φίσα.

φαντάσου πως η RX570 καλύπτει και τα δύο από κατω PCI-E x16 και X1 .....

Τραγικό απλά.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...