Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Herald είπε

Vrvout vrpout. Είναι voltage output power output κλπα. Στην δικιά μου βλέπω να κάνει report τα ιδια με το cpu με μια απόκλιση 0.6w που πιθανόν να είναι οι απώλειες από τα vrms. 

50w.png.276cafc73dd99edfc0cbdb2c3b670fb2.png

Εδώ αφημένο 40'. Δεν νομίζω τα vr που θέλεις να είναι αυτά που βλέπω κάτω-κάτω.

Το Min στον επεξεργαστή, πάντως, έπεσε στα 22.8w, με polling ξαναλέω.

Το "SVI2TFN Core+SoC Power" τί μετράει, αλήθεια?

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Πέτρος said:

50w.png.276cafc73dd99edfc0cbdb2c3b670fb2.png

Εδώ αφημένο 40'. Δεν νομίζω τα vr που θέλεις να είναι αυτά που βλέπω κάτω-κάτω.

Το Min στον επεξεργαστή, πάντως, έπεσε στα 22.8w, με polling ξαναλέω.

Το "SVI2TFN Core+SoC Power" τί μετράει, αλήθεια?

Ναι αυτά είναι τα vrms, αν κάνεις VR Vout * Current out σου κάνει 25w. Aν κάνεις VR in * current in βλέπεις τις απώλειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Ναι αυτά είναι τα vrms, αν κάνεις VR Vout * Current out σου κάνει 25w. Aν κάνεις VR in * current in βλέπεις τις απώλειες.

Για ξαναδες λίγο τις πράξεις σου...

1η στήλη, με τα μπλε, "current"

2η στήλη, "min"

3η στήλη, "max"

4η στήλη, "av"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Πέτρος said:

Για ξαναδες λίγο τις πράξεις σου...

1η στήλη, με τα μπλε, "current"

2η στήλη, "min"

3η στήλη, "max"

4η στήλη, "av"...

Δεν μπορείς να υπολογίσεις avg min max με τα vrms.. Αν θες να σου εξηγήσω το γιατί  δεν έχω πρόβλημα, αλλά trust me on that :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν μπορείς να υπολογίσεις avg min max με τα vrms.. Αν θες να σου εξηγήσω το γιατί  δεν έχω πρόβλημα, αλλά trust me on that :P 

Για πες (για εγκυκλοπαιδικούς λόγους)...αν καρφώσεις πολύμετρο εκεί, τις ίδιες τιμές δεν θα πρέπει να πάρεις? Κατλαβαίνω, προφανώς, ότι μπορεί να είναι από διαφορετική στιγμή οι ελάχιστες τιμές, οπότε δεν αντιστοιχούν σε τέτοια κατανάλωση.

Αν μείνει το πολύμετρο εκεί για 40', με συνεχή καταγραφή (χωρίς να ερεθίζει κιόλας το σύστημα ολάκερο), αυτά δεν θα δείξει?

Όσο και να χτυπιέσαι φαλίτσα, πάντως, 40w δεν βγάζεις.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, Πέτρος said:

Για πες (για εγκυκλοπαιδικούς λόγους)...αν καρφώσεις πολύμετρο εκεί, τις ίδιες τιμές δεν θα πρέπει να πάρεις? Κατλαβαίνω, προφανώς, ότι μπορεί να είναι από διαφορετική στιγμή οι ελάχιστες τιμές, οπότε δεν αντιστοιχούν σε τέτοια κατανάλωση.

Αν μείνει το πολύμετρο εκεί για 40', με συνεχή καταγραφή (χωρίς να ερεθίζει κιόλας το σύστημα ολάκερο), αυτά δεν θα δείξει?

Όσο και να χτυπιέσαι φαλίτσα, πάντως, 40w δεν βγάζεις.

Ακρίβως οι  κατώτερες / ανώτερες τιμές δεν ματσάρουν μεταξύ τους για να υπολογίσεις κατανάλωση. 

 

Μαν σου είπα ήδη ότι εγώ ξεκινάω στο ελάχιστο 28w και φτάνει μέχρι 35. Χοντρικά τα ίδια νούμερα έχεις και εσύ. Οκ ξεκινάς από τα 25 αντί για τα 28. . 7w τραβάει όλοκληρο το laptop. Και στο αναφέρω γιατί έχει zen 3 μέσα, αμά πιάσουμε  το chromebook αντίο ζωή, βλέπω κάτι 1.2w. Το να τραβάει έστω και 25w χωρίς να κάνει τίποτα, και να βαράει 40-50 για ελαφριές εργασίες τύπου browsing είναι παλαβό, αν δεν το καταλαβαίνεις ok, τι να πώ περαιτέρω, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε

Σε 5950x / 7950x καταλαβαίνω τo power draw, θυσιαζείς efficiency σε light loads για να έχεις 2 φτηνά κολλημένα dies για mt επιδόσεις. Στα 6πύρηνα και τα 8πύρηνα σόρρυ αλλά δεν αντιλαβού το λόγο, αφού μας έχει δείξει στο mobile κομμάτι ότι καταφέρνει να χτυπήσει την Intel και σε ελαφριά workloads. Γιατί δεν πασάρι τα μονολιθικά mobile στο desktop, παρα ξεσκαρτάρει ότι σαβούρα ξεμείνει από τα server parts, οεο:P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Vrvout vrpout. Είναι voltage output power output κλπα. Στην δικιά μου βλέπω να κάνει report τα ιδια με το cpu με μια απόκλιση 0.6w που πιθανόν να είναι οι απώλειες από τα vrms. 

Φυσικά, αλλά μπορεί να πάρεις μητρική για amd που να τραβάει επίσης 40 οπότε να καταλήξεις με 30 + 40 και να πάρεις μητρική για intel που να τραβάει 20 οπότε να καταλήξεις με 10+20

Αυτο με τις μητρικες δεν το γνωριζα η αληθεια οτι υπαρχουν τετοιες διακυμανσεις. Παντως σιγουρα δυσκολα θα δεις κατω απο 50watt σε τετοιο συστημα με dedicated gpu ας λεει οτι τραβαει και 1 watt το cpu package

Εγω εδω ειμαι στα 38 για το package και εχω ολο το συστημα 75 απο πριζα οχι σε τελειως idle ομως. Ειναι και η μετατροπη του τροφοδοτικου δηλαδη αν ενα συστημα τραβαει 50watt απο τροφοδοτικο απο πριζα θα τραβηξει παραπανω 55-60 νομιζω ειναι αναλογα το τροφοδοτικο και το efficiency του. Σιγουρα δεν θα βρεις intel μητρικη να τραβαει πχ 20watt με το cpu στα 10 και να εχεις 35-40 απο πριζα εκτος ισως τους τερμα low end του 100αρικου που και εκει καποιος αντιστοιχος amd θα εχει λιγοτερες απαιτησεις. 

Screenshot-1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Ακρίβως οι  κατώτερες / ανώτερες τιμές δεν ματσάρουν μεταξύ τους για να υπολογίσεις κατανάλωση. 

 

Μαν σου είπα ήδη ότι εγώ ξεκινάω στο ελάχιστο 28w και φτάνει μέχρι 35. Χοντρικά τα ίδια νούμερα έχεις και εσύ. Οκ ξεκινάς από τα 25 αντί για τα 28. . 7w τραβάει όλοκληρο το laptop. Και στο αναφέρω γιατί έχει zen 3 μέσα, αμά πιάσουμε  το chromebook αντίο ζωή, βλέπω κάτι 1.2w. Το να τραβάει έστω και 25w χωρίς να κάνει τίποτα, και να βαράει 40-50 για ελαφριές εργασίες τύπου browsing είναι παλαβό, αν δεν το καταλαβαίνεις ok, τι να πώ περαιτέρω, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε

Σε 5950x / 7950x καταλαβαίνω τo power draw, θυσιαζείς efficiency σε light loads για να έχεις 2 φτηνά κολλημένα dies για mt επιδόσεις. Στα 6πύρηνα και τα 8πύρηνα σόρρυ αλλά δεν αντιλαβού το λόγο, αφού μας έχει δείξει στο mobile κομμάτι ότι καταφέρνει να χτυπήσει την Intel και σε ελαφριά workloads. Γιατί δεν πασάρι τα μονολιθικά mobile στο desktop, παρα ξεσκαρτάρει ότι σαβούρα ξεμείνει από τα server parts, οεο:P 

Από τα σκάρτα 23 ξεκινάω, κι αυτό με Polling. Μέχρι να καρφώσει κάποιος πολύμετρο ώστε να υπάρχει πραγματικό idle, επιμένεις σε κάτι που δεν ισχύει. Επιπλέον, λίγο δύσκολο να έχει στο VRM τάση στα τάρταρα με υψηλή ένταση ή το αντίστροφο, όταν μιλάμε για κανονικό idle...αφού τα πάντα (τα περισσότερα), κλείνουν.

Σίγουρα θα είναι πάνω από τον Ι, σίγουρα θα είναι πάνω από το λαπτοπ (το cb γιατί το αναφέρεις? τί μας νοιάζει? να βάλουμε και το κινητό μέσα στην κουβέντα?), αλλά το πόσο θα το συζητάμε ξανά και ξανά. Για τα "40 ότι και να κάνεις" που ανέφερες ξεκίνησε η "φασαρία", δεν ισχύουν με κανένα τρόπο.

Όσο για το "γιατί", τί ρωτάς? Οικονομίες κλίμακας με αδιάφορες (πρακτικά) επιπτώσεις στη χρήση μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Πέτρος said:

Από τα σκάρτα 23 ξεκινάω, κι αυτό με Polling. Μέχρι να καρφώσει κάποιος πολύμετρο ώστε να υπάρχει πραγματικό idle, επιμένεις σε κάτι που δεν ισχύει. Επιπλέον, λίγο δύσκολο να έχει στο VRM τάση στα τάρταρα με υψηλή ένταση ή το αντίστροφο, όταν μιλάμε για κανονικό idle...αφού τα πάντα (τα περισσότερα), κλείνουν.

Σίγουρα θα είναι πάνω από τον Ι, σίγουρα θα είναι πάνω από το λαπτοπ (το cb γιατί το αναφέρεις? τί μας νοιάζει? να βάλουμε και το κινητό μέσα στην κουβέντα?), αλλά το πόσο θα το συζητάμε ξανά και ξανά. Για τα "40 ότι και να κάνεις" που ανέφερες ξεκίνησε η "φασαρία", δεν ισχύουν με κανένα τρόπο.

Όσο για το "γιατί", τί ρωτάς? Οικονομίες κλίμακας με αδιάφορες (πρακτικά) επιπτώσεις στη χρήση μας.

Δεν ανέφερα εγώ 40 μαν, ο @Tambas91 ανέβασε το δικό  του που δείχνει 40w. Τώρα οκ, τι εννοεί ο καθένας με το IDLE είναι σχετικό, εγώ εννοώ να πατήσω το power και μόλις bootari το PC να δω κατανάλωση. Ούτε να κλείνω εφαρμογές που έχω να ανοίγουν μαζί με το PC (έχω μπόλικες) ούτε τίποτα. Και άστο το idle, έτσι και αλλιώς το απόλυτο IDLE (του τύπου αφήνω το PC ανοιχτό μια βδομάδα και είμαι διακοπές) είναι  αδιάφορο. Μιλάμε για απλή καθημερινή χρήση (browsing excels streaming κλπα) που τραβάνε αρκετά watts.

Για να καταλάβεις, με τα 25w που είσαι σε idle όπως λές παίζω diablo 4 στο laptop με την ενσωματώμενη. Πρόσεξε, 25w όλο το package, μαζί με την κάρτα. Έτρεξα και ένα CBR23 για το χαβαλέ. 10876 έγραψε, στα 25w! Που τα desktop είναι σε IDLE!! LOL

 

Τόσο καιρό έκραζα την amd γιατί νόμιζα ότι είναι άχρηστη / δεν μπορεί, τώρα που πήρα το laptopi κατάλαβα οτι μπορεί, αλλά οι desktopαδες είναι πολίτες Γ κατηγορίας. Πρώτα έρχονται οι servers, μετά τα mobile και ότι περισσέψει πάει στους φουκαριάρηδες ρομαντικούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Herald είπε

Ε αυτό λέω ρε μαν, ότι βρέξει χιονίσει ότι και να κάνεις, όσο ελαφρύ και να είναι, θα έχεις 40w στη μάπα μόνιμα. Και δεν φταίνε οι πυρήνες, αυτοί δεν τραβανε τίποτα σε light load, στα ιδια επίπεδα με intel πέφτουν, το βλέπω στο laptop που ολόκληρο είναι idle στα 7w. Αλλά το io die κλαφτα

 

16 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν ανέφερα εγώ 40 μαν, ο @Tambas91 ανέβασε το δικό  του που δείχνει 40w. Τώρα οκ, τι εννοεί ο καθένας με το IDLE είναι σχετικό, εγώ εννοώ να πατήσω το power και μόλις bootari το PC να δω κατανάλωση. Ούτε να κλείνω εφαρμογές που έχω να ανοίγουν μαζί με το PC (έχω μπόλικες) ούτε τίποτα. Και άστο το idle, έτσι και αλλιώς το απόλυτο IDLE (του τύπου αφήνω το PC ανοιχτό μια βδομάδα και είμαι διακοπές) είναι  αδιάφορο. Μιλάμε για απλή καθημερινή χρήση (browsing excels streaming κλπα) που τραβάνε αρκετά watts.

Για να καταλάβεις, με τα 25w που είσαι σε idle όπως λές παίζω diablo 4 στο laptop με την ενσωματώμενη. Πρόσεξε, 25w όλο το package, μαζί με την κάρτα. Έτρεξα και ένα CBR23 για το χαβαλέ. 10876 έγραψε, στα 25w! Που τα desktop είναι σε IDLE!! LOL

 

Τόσο καιρό έκραζα την amd γιατί νόμιζα ότι είναι άχρηστη / δεν μπορεί, τώρα που πήρα το laptopi κατάλαβα οτι μπορεί, αλλά οι desktopαδες είναι πολίτες Γ κατηγορίας. Πρώτα έρχονται οι servers, μετά τα mobile και ότι περισσέψει πάει στους φουκαριάρηδες ρομαντικούς. 

Κάποιος έγραψε 40, ναι...κάποιοι άλλοι γράψαμε κάτι άλλο, αλλά για κάποιο λόγο..."40 ότι και να κάνεις".

Δεν σου λέει κανείς να κλείσεις κάτι, σου λέμε ότι συγκρίνεις βούρτσες με χταπόδια, όταν παίρνεις ένα νούμερο από δω και το συγκρίνεις με ένα άλλο από κάπου αλλού.

Τώρα, εσύ μπορείς να όρισεις ως idle ότι νομίζεις, δεν φταίμε σε κάτι οι υπόλοιποι.

Τώρα, για το cb σε λαπτοπ, αρνούμαι να σχολιάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Herald said:



Για να καταλάβεις, με τα 25w που είσαι σε idle όπως λές παίζω diablo 4 στο laptop με την ενσωματώμενη. Πρόσεξε, 25w όλο το package, μαζί με την κάρτα. Έτρεξα και ένα CBR23 για το χαβαλέ. 10876 έγραψε, στα 25w! Που τα desktop είναι σε IDLE!! LOL

 

Τόσο καιρό έκραζα την amd γιατί νόμιζα ότι είναι άχρηστη / δεν μπορεί, τώρα που πήρα το laptopi κατάλαβα οτι μπορεί, αλλά οι desktopαδες είναι πολίτες Γ κατηγορίας. Πρώτα έρχονται οι servers, μετά τα mobile και ότι περισσέψει πάει στους φουκαριάρηδες ρομαντικούς. 

Μόνο εσύ θα μπορούσες να συγκρίνεις APU vs  Chiplets και να βγάλεις την AMD άχρηστη. 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξεκαθαρίσω κάτι επειδή ξεκίνησε τη συζήτηση ο herald με τον επεξεργαστή μου... το αν έχει σε idle ή με 2 παράθυρα ανοιχτά σε edge ,torrent κτλπ 30,50,60 watt πραγματικά δε με απασχολεί καθόλου ούτος η άλλως έχω φωτοβολταϊκά άσε που το ποσό είναι αμελητέο σε τόσο μικρά φορτία αν πχ εμένα καίει σύνολο 80 watt όταν το αφήνω ανοιχτό και του herald καίει 50 ένα χρόνο να το αφήσουμε παίζει να μην είναι ούτε 10ρίκο διαφορά.. 

αυτό που με νοιάζει είναι ότι όταν είχα 5820k και άνοιγα το pc έγραφε 29c το cpu και έφτανε μέχρι 34-35 ανάλογα και την εποχή πάντα με τα ίδια task,όταν το ανοίγω τώρα γράφει 70c η ψύκτρα δουλεύει σα γαϊδούρα και με το που ανοίξει ότι είναι να ανοίξει πέφτει στα 50 το 35 με το 50 έχει μια διαφορα 15 βαθμούς με ότι αυτό συνεπάγεται για το υπόλοιπο σύστημα και τον χώρο 

και ενώ σε gaming δεν είναι ενεργοβόρο το cpu φτάνει κάτι 85αρια λες και είναι ο βεζούβιος, έχω δοκιμάσει πάνω του arctic liqued freezer 240 και πριν μια βδομάδα πήγα και πήρα την nh-u12a μονο και μονο να δω άμα θα αλλάξει τίποτα αλλα τζίφος το μονο που άλλαξε είναι ότι κάνει πιο πολύ θόρυβο...

απ ότι έχω ψάξει στο intrenet δεν είναι ότι έχω κάνει κάτι λάθος είναι ότι τα 3D έχουν γενικά μεγάλες θερμοκρασίες είτε σε ελαφριά φορτία είτε όταν ζορίζονται χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το cpu δε λειτουργεί σωστά.. 

γενικά οποιος δεν έχει το δικό μου κώλυμα είναι άψογο cpu και με την 4090 δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα σε ότι έχω παίξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Aten-Ra said:

Μόνο εσύ θα μπορούσες να συγκρίνεις APU vs  Chiplets και να βγάλεις την AMD άχρηστη. 🤪

Αμά αυτό κατάλαβες από αυτό που διάβασες, είτε δεν κατάλαβες είτε δεν διάβασες 

Just now, Tambas91 said:

με ότι αυτό συνεπάγεται για το υπόλοιπο σύστημα και τον χώρο 

Δεν συνεπάγεται κάτι ούτε για το σύστημα  ούτε για τον χώρο. Η θερμοκρασία του CPU δεν παίζει κανένα ρολό σε οτιδήποτε εκτός του CPU, η θερμότητα ζεσταίνει τον χώρο όχι η θερμοκρασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν συνεπάγεται κάτι ούτε για το σύστημα  ούτε για τον χώρο. Η θερμοκρασία του CPU δεν παίζει κανένα ρολό σε οτιδήποτε εκτός του CPU, η θερμότητα ζεσταίνει τον χώρο όχι η θερμοκρασία

ναι ok η θερμότητα πάλι όμως αυτό δεν αναιρεί αυτό που λέω δουλεύοντας σε περισσότερα watt παράγει περισσότερη θερμότητα ... όταν είχα πριν ανοιχτό το pc και γύρναγα σπίτι τα φανακια βγάζαν κρύο προς χλιαρό αέρα τώρα βγάζουν χλιαρό προς ζέστο η θερμοκρασία ανεβαίνει και στο κουτί και τον περιβάλλοντα χώρο

στο gaming αν πχ υποθέσουμε ότι το ένα έκαιγε 150watt (5820k) και το άλλο καίει 110 (3D) δε μιλάμε για τρελες διαφορες αλλα το ένα cpu είχε θερμοκρασία 70 κάτι και το άλλο 85+ αυτό για εμένα είναι πρόβλημα για τη μηχανική του chip όταν κανονικά θα έπρεπε να γίνετε το αντίθετο

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...