Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις καλημέρες μου!

Επειδή θα κάνω αναβάθμιση στο 2ο pc

Είμαι για 7800χ3δ και hero x670.

*Ερώτηση έχω ένα κιτακι teamgroup 7200 32gb ,θα δουλέψει άραγε σωστά στην hero?

Ξέρω ότι θα παίξει πιθανόν μόνο με manual ρολόγια και timings.

Λέτε να υπάρχει πιθανότητα να μην...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, nick0lis είπε

είναι στο qvl ;

Από όσο είδα όχι .

Μου έχει ξανατυχει στο παρελθόν να δουλέψουν μνήμες εκτός qvl σε σύστημα μου με manual τρόπο και δούλεψαν σωστά και τις σφιξαμε κτλ.

Ρίσκο είναι με αυτές μιας και είναι σφραγισμένες .Απλά ρώτησα μήπως το έχει δοκιμάσει κανείς στους 7 με εκτός qvl μνήμες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Από όσο είδα όχι .

Μου έχει ξανατυχει στο παρελθόν να δουλέψουν μνήμες εκτός qvl σε σύστημα μου με manual τρόπο και δούλεψαν σωστά και τις σφιξαμε κτλ.

Ρίσκο είναι με αυτές μιας και είναι σφραγισμένες .Απλά ρώτησα μήπως το έχει δοκιμάσει κανείς στους 7 με εκτός qvl μνήμες 

δεν εξαρταται τοσο απο την μητρικη αλλα πιο πολυ απο τον memory controller ο οποιος ειναι μεσα στον cpu σου.  Θλεω να πιστευω πως επειδη ο 7800χ3δ βγηκε μετα τον 7950χ3δ, του βαλανε καλυτερο κοντρολλερ. Πολυς κοσμος με 7950χ3δ δεν μπορει να παιξει ουτε καν 6000Mhz και δεν φταινε ουτε οι μνημες ουτε η μητρικη αλλα ο Controller.

Οπως και να εχει ειναι καθαρα θεμα τυχης. Και να μην παιξουν ομως στα 7200, θα παιξουν πιο χαμηλα χωρις κανενα προβλημα (θα χαμηλωνεις λιγο λιγο την συχνοτητα για να δεις που ειναι σταθερο το συστημα σου)

με τα timings λογικα δεν θα εχεις θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mandragoraSCR είπε

δεν εξαρταται τοσο απο την μητρικη αλλα πιο πολυ απο τον memory controller ο οποιος ειναι μεσα στον cpu σου.  Θλεω να πιστευω πως επειδη ο 7800χ3δ βγηκε μετα τον 7950χ3δ, του βαλανε καλυτερο κοντρολλερ. Πολυς κοσμος με 7950χ3δ δεν μπορει να παιξει ουτε καν 6000Mhz και δεν φταινε ουτε οι μνημες ουτε η μητρικη αλλα ο Controller.

Οπως και να εχει ειναι καθαρα θεμα τυχης. Και να μην παιξουν ομως στα 7200, θα παιξουν πιο χαμηλα χωρις κανενα προβλημα (θα χαμηλωνεις λιγο λιγο την συχνοτητα για να δεις που ειναι σταθερο το συστημα σου)

με τα timings λογικα δεν θα εχεις θεμα

Στα 7200 δεν υπάρχει περίπτωση να παίξει ,το ξέρω σίγουρα.

Όσο καλό imc και να έχει .(out of specs)Όσο για τον 7950χ3δ παίζει αυτό που λες λόγo 2ccd. αλλά και πάλι θέμα τύχης είναι .

Θα στοχεύσω για 6000-6200 c30-32 .

Πιο πολύ ρητορική ήταν η ερώτηση μου μιας και το κιτακι δεν είναι μέσα στο qvl της μητρικής. Μήπως κάποιος είχε συναντήσει παρόμοια περίπτωση γιατί φοβάμαι το σενάριο πλήρης ασυμβατότητας.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Στα 7200 δεν υπάρχει περίπτωση να παίξει ,το ξέρω σίγουρα.

Όσο καλό imc και να έχει .Όσο για τον 7950χ3δ παίζει αυτό που λες λόγo 2ccd. αλλά και πάλι θέμα τύχης είναι .

Θα στοχεύσω για 6000-6200 c30-32 .

Πιο πολύ ρητορική ήταν η ερώτηση μου μιας και το κιτακι δεν είναι μέσα στο qvl της μητρικής. Μήπως κάποιος είχε συναντήσει παρόμοια περίπτωση 

χλωμο το κοβω να παιξει εκει πανω και αυτος ο μαγκιτης χαμηλα τις παιζει !!

image.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

χλωμο το κοβω να παιξει εκει πανω και αυτος ο μαγκιτης χαμηλα τις παιζει !!

 

image.jpeg

Κομπλέ κιτακι 7800 teamgroup κ hero έχει.

Άρα θα παίξω εκεί που θέλω με μανιουαλ χρονισμούς.

Θένκς Νικ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Στα 7200 δεν υπάρχει περίπτωση να παίξει ,το ξέρω σίγουρα.

Όσο καλό imc και να έχει .(out of specs)Όσο για τον 7950χ3δ παίζει αυτό που λες λόγo 2ccd. αλλά και πάλι θέμα τύχης είναι .

Θα στοχεύσω για 6000-6200 c30-32 .

Πιο πολύ ρητορική ήταν η ερώτηση μου μιας και το κιτακι δεν είναι μέσα στο qvl της μητρικής. Μήπως κάποιος είχε συναντήσει παρόμοια περίπτωση γιατί φοβάμαι το σενάριο πλήρης ασυμβατότητας.

Δουλεύουν κανονικά, το 8k kit της gskill δουλέυει σε 6200c28 σε asus hero + 7950x 3d. Όλα adies είναι πλέον, πολύ απίθανο να πέσεις σε πλήρη ασυμβατότητα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Δουλεύουν κανονικά, το 8k kit της gskill δουλέυει σε 6200c28 σε asus hero + 7950x 3d. Όλα adies είναι πλέον, πολύ απίθανο να πέσεις σε πλήρη ασυμβατότητα. 

Ναι ρε ξέρω ότι είναι adies απλά έλεγα μην γινόταν καμία μπανάνα .

Είμαι και πολύ τυχερός εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Ναι ρε ξέρω ότι είναι adies απλά έλεγα μην γινόταν καμία μπανάνα .

Είμαι και πολύ τυχερός εγω

Άσχετο ε, λάθος θέμα 😁

Στο zen 4 δεν έπρεπε να ρωτήσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Herald είπε

Άσχετο ε, λάθος θέμα 😁

Στο zen 4 δεν έπρεπε να ρωτήσεις? 

Σσσωωωραιος τώρα το είδα που το είπες.

Ε καλά τι σκας όλα τα ρύζια το ίδιο είναι πάνω κάτω.😆 Σημασία έχει ότι βγήκε το πόρισμα.

Αν μπορεί κάποιος μοντ ας μεταφέρει τα ποστ στο σωστό 

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Herald είπε

@Tambas91  Τι κατανάλωση έχεις σε idle ρε? Γιατί άμα τραβάει λογικό το 50c. Με την u12a είσαι τώρα? 

Με τίποτα ανοιχτό αμέσως μετά από restart IMG_1394.jpeg.b0b6bf719524f7fdb0072eb983a7ad86.jpeg

με μερικά tabs στον edge

IMG_1395.jpeg.b3fe7952730ac452449754392d6ff72a.jpeg

στιγμιαία όταν ανοίγω κάτι χτυπάει και 75 και με της 2 ψύξεις στα ίδια είμαι … είπα μήπως είχε πάθει τίποτα η arctic αλλά και με τη noctua τα ίδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tambas91 said:

Με τίποτα ανοιχτό αμέσως μετά από restart IMG_1394.jpeg.b0b6bf719524f7fdb0072eb983a7ad86.jpeg

με μερικά tabs στον edge

IMG_1395.jpeg.b3fe7952730ac452449754392d6ff72a.jpeg

στιγμιαία όταν ανοίγω κάτι χτυπάει και 75 και με της 2 ψύξεις στα ίδια είμαι … είπα μήπως είχε πάθει τίποτα η arctic αλλά και με τη noctua τα ίδια 

37w σε idle? Ε λογικά τα 50αρια που βλέπεις. Και εγώ πλέον στα 35-40 είμαι σε idle αλλά με 2w κατανάλωση. 

 

Efficiency από άλλο πλανήτη τα Ryzen. 😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...