Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Herald είπε

37w σε idle? Ε λογικά τα 50αρια που βλέπεις. Και εγώ πλέον στα 35-40 είμαι σε idle αλλά με 2w κατανάλωση. 

 

Efficiency από άλλο πλανήτη τα Ryzen. 😁😁

κάτσε να δούμε τι θα κάνουν και τα σαπάκια 14th το σεμπτέβρη και θα αποφασίσω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Tambas91 said:

κάτσε να δούμε τι θα κάνουν και τα σαπάκια 14th το σεμπτέβρη και θα αποφασίσω :P 

Άμα είναι να περιμένεις μέχρι τον Σεπτέμβριο κάνε μου μια χάρη, όταν σηκώνεσαι απτό PC κλείνει το, μην το αφήνεις ανοιχτό, αμαρτία είναι 😁😁😁

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Ισως τον αλλαζα με τον 5700x αν και καπου βοηθαει η 3d cache καπου τα 4 παραπανω threads. 

1 ώρα πριν, Herald είπε

37w σε idle? Ε λογικά τα 50αρια που βλέπεις. Και εγώ πλέον στα 35-40 είμαι σε idle αλλά με 2w κατανάλωση. 

 

Efficiency από άλλο πλανήτη τα Ryzen. 😁😁

Τσιμπημενες θερμοκρασιες ο 3d λογο cache λογικα εγω ειμαι εδω με 10tabs ανοιχτα και discord. Απο πριζα τη καταναλωση εχεις μονο πυργο? Ειμαι στα 60-70watt εγω απο πριζα. 

https://postimg.cc/vx8MmQXc

Screenshot-1.png

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Herald είπε

37w σε idle? Ε λογικά τα 50αρια που βλέπεις. Και εγώ πλέον στα 35-40 είμαι σε idle αλλά με 2w κατανάλωση. 

Πάλι τα ίδια θα λέμε;

Όταν κάνουν poll τα monitoring προγράμματα ανεβάζουν καμια 10αριά W την κατανάλωση.

 

2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

κάτσε να δούμε τι θα κάνουν και τα σαπάκια 14th το σεμπτέβρη και θα αποφασίσω :P 

Για αρχή κάνε uninstall αυτό και βάλε το HWinfo64. Μην ακούς το Herald. Δεν ξέρει.

Τι Vsoc έχεις (τάση); Κάνα 1.25V:

45 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τσιμπημενες θερμοκρασιες ο 3d λογο cache λογικα εγω ειμαι εδω με 10tabs ανοιχτα και discord. Απο πριζα τη καταναλωση εχεις μονο πυργο? Ειμαι στα 60-70watt εγω απο πριζα. 

https://postimg.cc/vx8MmQXc

Ελάχιστη με όλα κλειστά πόση κατανάλωση σου δείχνει το HWinfo;

Κάνε το τεστ που είχαμε κάνει με malakudi παλιότερα.

Με το που ανοίγεις το Hwinfo ('η άλλο πρόγραμμα) ανεβαίνει η κατανάλωση στην πρίζα. Δοκίμασε το.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, kkatzos said:

Πάλι τα ίδια θα λέμε;

Όταν κάνουν poll τα monitoring προγράμματα ανεβάζουν καμια 10αριά W την κατανάλωση.

10 ε? Σκόντο δεν κάνεις? 😛 

 

image_2023-06-15_175607251.png.c51aecc953576f16b379350264228c51.png

8 minutes ago, kkatzos said:

Με το που ανοίγεις το Hwinfo ('η άλλο πρόγραμμα) ανεβαίνει η κατανάλωση στην πρίζα. Δοκίμασε το.

LOL, captain obvious. Και cinebench όταν τρέχεις ανεβαίνει η κατανάλωση στη πρίζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Herald είπε

LOL, captain obvious. Και cinebench όταν τρέχεις ανεβαίνει η κατανάλωση στη πρίζα...

Στον δικό σου όταν τρέχει το HWinfo έχεις 10W υψηλότερη κατανάλωση; Δηλαδή, σύμφωνα με το screenshot σου, όταν δεν τρέχει έχεις -7,5W κατανάλωση; 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, kkatzos said:

Στον δικό σου όταν τρέχει το HWinfo έχεις 10W υψηλότερη κατανάλωση; Δηλαδή, σύμφωνα με το screenshot σου, όταν δεν τρέχει έχεις -7,5W κατανάλωση; 🤣

Μα αυτό σου εξηγώ.....? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, kkatzos said:

Στον δικό σου όταν τρέχει το HWinfo έχεις 10W υψηλότερη κατανάλωση; Δηλαδή, σύμφωνα με το screenshot σου, όταν δεν τρέχει έχεις -7,5W κατανάλωση; 🤣

Επιστρέφει ρεύμα στην δεη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Πάλι τα ίδια θα λέμε;

Όταν κάνουν poll τα monitoring προγράμματα ανεβάζουν καμια 10αριά W την κατανάλωση.

 

Για αρχή κάνε uninstall αυτό και βάλε το HWinfo64. Μην ακούς το Herald. Δεν ξέρει.

Τι Vsoc έχεις (τάση); Κάνα 1.25V:

Ελάχιστη με όλα κλειστά πόση κατανάλωση σου δείχνει το HWinfo;

Κάνε το τεστ που είχαμε κάνει με malakudi παλιότερα.

Με το που ανοίγεις το Hwinfo ('η άλλο πρόγραμμα) ανεβαίνει η κατανάλωση στην πρίζα. Δοκίμασε το.

image.png.a2e23f2fd759e545474b56de2aa855fe.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Ελάχιστη με όλα κλειστά πόση κατανάλωση σου δείχνει το HWinfo;

Κάνε το τεστ που είχαμε κάνει με malakudi παλιότερα.

Με το που ανοίγεις το Hwinfo ('η άλλο πρόγραμμα) ανεβαίνει η κατανάλωση στην πρίζα. Δοκίμασε το.

Δοκιμασα με κλειστο chrome και hwinfo ειμαι εκει στα 60-70 σταθερα δεν αλλαξε κατι δηλαδη. Στα 55-60 νομιζω ημουν με το αλλο συστημα με τον 8700k. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δοκιμασα με κλειστο chrome και hwinfo ειμαι εκει στα 60-70 σταθερα δεν αλλαξε κατι δηλαδη. Στα 55-60 νομιζω ημουν με το αλλο συστημα με τον 8700k. 

Δες το παραπανω. Και στο δικο μου 5600  και στον αλλο χρηστη με τον 5900Χ το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Tambas91 είπε

κάτσε να δούμε τι θα κάνουν και τα σαπάκια 14th το σεμπτέβρη και θα αποφασίσω :P 

Αν έχεις μετρητή κατανάλωσης θα είχε ενδιαφέρον να δούμε την πραγματική idle κατανάλωση, γιατί όπως βλέπεις τα προγράμματα αυτά κάνουν poll όλα τα μέρη της CPU και την "ξυπνάνε" ανεβάζοντας έτσι την κατανάλωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ένας καλός τρόπος για να μετρήσεις καταναλώσεις, θερμοκρασίες κλπ. σε idle με το HWiNFO64 είναι με τα 3 παρακάτω βήματα:

1. Ρυθμίζεις το πρόγραμμα να κρατάει μέσο όρο των τελευταίων 10 λεπτών:

image.png.087c2546df7cbe963134904009ad0cd8.png

2. Κάνεις reset:

image.png.3fc0a7e92b9f038815b85eb44eeffb6b.png

3. Αφήνεις το PC σε idle για τουλάχιστον 10 λεπτά. Επιστρέφεις και τσεκάρεις μέσο όρο από CPU usage:

image.png.a6375184d25db09bf06ffb0e30520bed.png

Αν είναι κοντά στο 0.1%, το PC ήταν πραγματικά idle και τότε μόνο κοιτάς average από καταναλώσεις κλπ. Αν είναι παραπάνω, κάποιο background process ξύπνησε, έκανε δουλίτσα και σίγουρα θα επηρέασε τα averages, οπότε GOTO 2 :)

Επεξ/σία από parsifal
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, parsifal said:

Νομίζω ένας καλός τρόπος για να μετρήσεις καταναλώσεις, θερμοκρασίες κλπ. σε idle με το HWiNFO64 είναι με τα 3 παρακάτω βήματα:

1. Ρυθμίζεις το πρόγραμμα να κρατάει μέσο όρο των τελευταίων 10 λεπτών:

image.png.087c2546df7cbe963134904009ad0cd8.png

2. Κάνεις reset:

image.png.3fc0a7e92b9f038815b85eb44eeffb6b.png

3. Αφήνεις το PC σε idle για τουλάχιστον 10 λεπτά. Επιστρέφεις και τσεκάρεις μέσο όρο από CPU usage:

image.png.a6375184d25db09bf06ffb0e30520bed.png

Αν είναι κοντά στο 0.1%, το PC ήταν πραγματικά idle και τότε μόνο κοιτάς average από καταναλώσεις κλπ. Αν είναι παραπάνω, κάποιο background process ξύπνησε, έκανε δουλίτσα και σίγουρα θα επηρέασε τα averages, οπότε GOTO 2 :)

bro κατω απο 0.9% δεν ειδα ποτε !!

image.jpeg.02ea80baf5b0fbcee987f0f50554cda5.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...