Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Arkin είπε

120 με 100 βλεπεις διαφορα? Σε κανα doom shadow warrior πιστευω θα βλεπεις κατι λιγο απο τα 100 στα 120 αλλα στα υπολοιπα δεν νομιζω. Εγω δεν βλεπω απο τα 80 στα 100 στα περισσοτερα που παιζω μονο στα πολυ fast pace το βαζω 97 να maxarw το monitor. 

100 με 120 λιγότερο σίγουρα. Έχει να κάνει και με το πως έχεις συνηθίσει. Εγώ κάτω από 80 δεν μπορώ να παίξω, καλά 60 με τίποτα. Προσαρμόζω τα settings ώστε να είμαι στα 100-120. Και βλέπω διαφορά 120 με 150+. Έχω και πολύ ελαφρύ ποντίκι και πραγματικά στα 150+ πάει αέρας η εικόνα γιατί είναι 165Hz το monitor κιόλας, πολύ καλή αίσθηση. Αλλά μόνο σε ελαφρά games πιάνει τόσα πολλά.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

100 με 120 λιγότερο σίγουρα. Έχει να κάνει και με το πως έχεις συνηθίσει. Εγώ κάτω από 80 δεν μπορώ να παίξω, καλά 60 με τίποτα. Προσαρμόζω τα settings ώστε να είμαι στα 100-120. Και βλέπω διαφορά 120 με 150+. Έχω και πολύ ελαφρύ ποντίκι και πραγματικά στα 150+ πάει αέρας η εικόνα γιατί είναι 165Hz το monitor κιόλας, πολύ καλή αίσθηση. Αλλά μόνο σε ελαφρά games πιάνει τόσα πολλά.

Ναι στα 60 δυσκολα θα παιξεις περα απο racing το motorfest ηταν 60αρι καθαρο παραπανω δεν πηγαινε και ηταν smoothila. Το ποντικι παιζει πολυ ρολο το dpi. Εχω το motospeed v30 7 χρονια εξαιρετικο για τα λεφτα του και στα 3000-3500 dpi παει αερα και το χαιρεσαι μιας και δεν θελει μεγαλες κινησεις για περιστροφη της καμερας με ενα σωστο smoothness απο το παιχνιδι εχεις τρομερη αισθηση. Δεν εχω παιξει σε 165αρι αλλα σιγουρα θα εχει διαφορα με τα 100 δεν θελω και να παιξω γιατι μετα μπαινει ακομα μια παραμετρος της cpu που ειναι αλλη ιστορια. Απο τα 60 στα 75 βλεπω την μεγαλυτερη διαφορα. Απο τα 75 στα 100 πολυ μικροτερη περα απο κατι shadow warrior doom που αυτα θες να πηγαινουν αερας. 

Εχει και τα καλα του αυτο γιατι νιωθεις οτι ειναι φλουδα η κινηση βλεπεις και την καρτα στους 45 βαθμους οποτε win win. Και οπου χρειαζεται να σταξει θα σταξει πχ avatar μονιμα 100% usage για να βγαλει 80fps ενω στο mirage ηταν στο 50% για 97fps και κοιμοταν. Αν πεσει κανα 165αρι oled 34αρι στο 500αρικο θα το σκεφτω αλλιως δεν το κουναω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Arkin είπε

Απο τα 60 στα 75 βλεπω την μεγαλυτερη διαφορα. Απο τα 75 στα 100 πολυ μικροτερη

Καλά, εσύ έχεις ψυχολογικό με τα fps και την κατανάλωση.

Εδώ βάζεις FG + limiter σε παιχνίδια που δε χρειάζεται για να έχει χαμηλότερη κατανάλωση η GPU και η CPU.

🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Καλά, εσύ έχεις ψυχολογικό με τα fps και την κατανάλωση.

Εδώ βάζεις FG + limiter σε παιχνίδια που δε χρειάζεται για να έχει χαμηλότερη κατανάλωση η GPU και η CPU.

🤣

Ναι εννοείται όπου δεν βλέπω διαφορά 80 με 100 βάζω cap πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Καλά, εσύ έχεις ψυχολογικό με τα fps και την κατανάλωση.

Εδώ βάζεις FG + limiter σε παιχνίδια που δε χρειάζεται για να έχει χαμηλότερη κατανάλωση η GPU και η CPU.

🤣

Γι αυτό φίλε μου Kkatzo τσιμπάμε intel cpu που μοιράζει παστέλια σε fps και κατανάλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Γι αυτό φίλε μου Kkatzo τσιμπάμε intel cpu που μοιράζει παστέλια σε fps και κατανάλωση 

Κοίτα, εσένα ο 7800Χ3D σου μοιράζει παστέλια αλλά μόνο σε fps.

Εκτός βέβαια από το Kingdom Come Deliverance 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Aνεβασε να συγκρινουμε απο το kcd 😋

αν και κάνω πλακα να τσιγκλίσω λίγο τον kkatzo θα το κατεβάσω να δούμε έτσι από περιέργεια τι γίνετε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, Tambas91 said:

αν και κάνω πλακα να τσιγκλίσω λίγο τον kkatzo θα το κατεβάσω να δούμε έτσι από περιέργεια τι γίνετε

Θα με τρελανεις ρε, εσυ δεν αλλαξες τον 5800x3d γιατι σερνοταν στο kcd , τωρα δεν το εχεις ; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τo Path Tracing πόσο βαρύ είναι στο cpu λολ

Αυτό είναι μόνο με DLSS Q, όχι frame gen (λόγω του HDR φαίνεται έτσι το screenshot, δεν είναι έτσι στην πραγματικότητα)

Spoiler

Screenshot-9.png

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Θα με τρελανεις ρε, εσυ δεν αλλαξες τον 5800x3d γιατι σερνοταν στο kcd , τωρα δεν το εχεις ; :P 

δεν έχω προλάβει να κάτσω να παίξω τόσο πολύ ρε συ... με το ζόρι τελειωσα το horizon, το kcd θέλει 100+ ώρες άμα δε πας ευθεία το story... κάποια στιγμή θα αφιερώσω χρόνο να το ξεκινήσω, αν και είχα παίξει κάνα 30ωρο πριν 5 χρονια.

ορίστε κανε ένα ίδιο path, έτσι είχα κάνει και με τον 5800x3D με όλα max και το lighting:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, just_a_dude said:

Τo Path Tracing πόσο βαρύ είναι στο cpu λολ

Αυτό είναι μόνο με DLSS Q, όχι frame gen (λόγω του HDR φαίνεται έτσι το screenshot, δεν είναι έτσι στην πραγματικότητα)

  Reveal hidden contents

Screenshot-9.png

Εμένα μου κάνει εντύπωση ότι η κάρτα έχει να δώσει παραπάνω από 49 fps σε path tracing.

Μήπως δεν είναι τόσο βαρύ τελικά? 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...