Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Ο 5700x εκτός από περισσότερους πυρήνες έχει επίσης λίγο μεγαλύτερο boost clock (4.6 vs 4.4 ghz) καθώς και μεγαλύτερη L2 cache (4 vs 3 mb) από τον 5600.

Ισχυει ναι και κλοκαρετε κιολας παει 4850 ανετα. Ενω ο 5700x3D δεν ανεβαινει. Οποτε ειναι καθαρα gaming επεξεργαστης ενω ο 5700x περισσοτερο για multi καταστασεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, this.is.elia είπε

Μα αρκεί μια γρήγορη βόλτα στο bios και +200ΜΗz στο κουτσό CCD. Δεν έχω ακούσει κάποιον 5900x να μην ακούει καθόλου σε τόσο απλό o/c. Από συχνότητα θα είναι πάντα στα ίδια/καλύτερα με οποιονδήποτε x3d μιας και όλοι αυτοί πονάνε στα MHz. Από εκεί και πέρα, κοιτάς ένα βιντεάκι του buildzoid για ram tuning και ανεβαίνεις πολύ. Πάω στοίχημα ότι με +200/300ΜΗz θα έχεις σταθερό σύστημα ακόμα και με -30 στο CO - και πιθανότατα χωρίς κάποια ιδιαίτερη ανάγκη για δυνατή ψύξη. Από εκεί και πέρα, μιας και είσαι ξεκλείδωτος, πας ακόμα πιο ψηλά, έχεις και 4 επιπλέον πυρήνες σε σχέση με 5700/5800.

Θα πάρεις από tuning σίγουρα, ειδικά στη μνήμη (για να "σπάσεις" όσο γίνεται το if penalty). Ένα μέρος αυτού του tuning, όμως, θα το πάρει και ο 3δ (ο οποίος επιπλέον δεν θα έχει και το penalty που όταν χρειαστούν οι παραπάνω από 6/12 πυρήνες/νήματα θα σκάσει σχετικά βαριά σε σχέση με τον 8/16 3δ που θα τα έχει εκεί μαζεμένα).

Δες και μερικά μηνύματα παραπάνω, το HU video. Με σταθερή μνήμη/συχνότητα κλπ, η διαφορά από cache είναι τεράστια σε σχέση με την αντίστοιχη από πυρήνες/νήματα. Ναι, δεν θα είναι στην ίδια συχνότητα κλπ, αλλά δεν νομίζω να το καλύψει το κενό το tuning.

Τα παραπάνω, καθαρά σε gaming και μόνο. Για οτιδήποτε άλλο, εντελώς άλλη κουβέντα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Πέτρος

Συμφωνώ. Απλά κάνω μια επισήμανση ότι την τρέχουσα στιγμή στο skroutz αγοράζεις τέσσερις επιπλέον πυρήνες με 15 επιπλέον ευρώ σε σχέση με τις τιμές των 5700/8003d. Για μένα είναι φοβερό deal αλλά βεβαίως εγώ δεν είμαι αμιγώς gamer οπότε πάσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

@Πέτρος

Συμφωνώ. Απλά κάνω μια επισήμανση ότι την τρέχουσα στιγμή στο skroutz αγοράζεις τέσσερις επιπλέον πυρήνες με 15 επιπλέον ευρώ σε σχέση με τις τιμές των 5700/8003d. Για μένα είναι φοβερό deal αλλά βεβαίως εγώ δεν είμαι αμιγώς gamer οπότε πάσο.

Και ο 5900x τουμπανος ειναι απλα για οποιον θελει multi. Για οποιον θελει gaming καθαρα ειναι αρκετα πισω. 

Πχ εδω σε gaming. Υπαρχει μια διαφορα 15% overall αλλα οπου δουλευει η 3D Cache οπως πρεπει παει και αρκετα παραπανω

Screenshot-2.png

 

Εδω σε performance εφαρμογων. 18% πανω ο 5900x απο τον 3D overall. 

Screenshot-3.png

 

Μια η αλλη με λιγα λογια. Οποιος θελει gaming καθαρα παει σε 3D οποιος θελει multi παει σε 5900x σε παρομοιες τιμες. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει πως ο 5900Χ είναι τόσο κοντά σε gaming με τους 5600,5600Χ,5700Χ,5800Χ ενώ έχει τη διπλάσια L3 cache. Επίσης έχει 4,8 ghz boost clock που είναι αρκετά ψηλά για zen3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fotaras76 είπε

Δεν έχω καταλάβει πως ο 5900Χ είναι τόσο κοντά σε gaming με τους 5600,5600Χ,5700Χ,5800Χ ενώ έχει τη διπλάσια L3 cache. Επίσης έχει 4,8 ghz boost clock που είναι αρκετά ψηλά για zen3.

Ειναι χωρισμενος σε 2 CCD 6 και 6 πυρηνες στο αλλο οποτε μοιραζετε. Το IPC παραμενει ιδιο οποτε δεν αλλαζει και πολυ το performance το 1% που βλεπεις ειναι λογο boost clock σε stock.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Δεν έχω καταλάβει πως ο 5900Χ είναι τόσο κοντά σε gaming με τους 5600,5600Χ,5700Χ,5800Χ ενώ έχει τη διπλάσια L3 cache. Επίσης έχει 4,8 ghz boost clock που είναι αρκετά ψηλά για zen3.

H L3 είναι κοινή σε όλους τους πυρήνες. Τα περισσότερα games χρησιμοποιούν 1-2 threads και τα κοπανάνε. Η συχνότητα στα zen δεν δίνει και πολύ γιατί το bottleneck είναι το memory subsystem

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, this.is.elia είπε

Όταν ο 5900x είναι στα 269€ ακυρώνει άμεσα και βίαια οποιαδήποτε αγορά 8πύρηνου. Με ένα ελαφρύ ram tuning αγγίζει άνετα τους 3d σε παιχνίδια και σε οτιδήποτε άλλο βρίσκεται δεκάδες πάρσεκ πιο μακριά.

Σε οτιδήποτε άλλο ναι αλλά σε gaming...

Με καλό RAM tuning (B-Die) μπορεί να πλησιάσει στο 10% έναν 5800X3D που τρέχει XMP.

Αλλά το ίδιο καταφέρνει και ένας non3D-5800Χ. Οπότε στο gaming δεν έχει πλεονέκτημα κάπου ο 5900Χ.

Αντίθετα, πιο δύσκολα ανεβάζει τις μνήμες >3800 ενώ οι Β2 5700/5800 πάνε και 4000.

6 "καλούς" πυρήνες αντί 8.

Ακόμα και με SMT disabled έχει 12 threads οπότε σε αρκετά παιχνίδια δε θα αποδίδει max.

4 ώρες πριν, this.is.elia είπε

Από εκεί και πέρα, κοιτάς ένα βιντεάκι του buildzoid για ram tuning και ανεβαίνεις πολύ. Πάω στοίχημα ότι με +200/300ΜΗz θα έχεις σταθερό σύστημα ακόμα και με -30 στο CO - και πιθανότατα χωρίς κάποια ιδιαίτερη ανάγκη για δυνατή ψύξη.

+300 δεν έχουν οι Zen 3. Μέχρι +200 φτάνουν.

Και μην πας στοίχημα για +200 και -30, θα το χάσεις. Ούτε το ένα από τα δύο δε θα σου κάνει τη χάρη, όχι και τα δύο μαζί.

4 ώρες πριν, this.is.elia είπε

Από εκεί και πέρα, μιας και είσαι ξεκλείδωτος, πας ακόμα πιο ψηλά, έχεις και 4 επιπλέον πυρήνες σε σχέση με 5700/5800.

Είσαι ξεκλείδωτος αλλά δε θα πας μακριά. θα βρεις τοίχο στα ~5Ghz για το καλό CCD και ~4,6Ghz στο κακό ;)

44 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Δεν έχω καταλάβει πως ο 5900Χ είναι τόσο κοντά σε gaming με τους 5600,5600Χ,5700Χ,5800Χ ενώ έχει τη διπλάσια L3 cache.

 

37 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

H L3 είναι κοινή σε όλους τους πυρήνες.

Ακριβώς το αντίθετο.

Φαινομενικά διπλάσια αλλά στην πράξη δεν την έχει. Είναι χωρισμένη στα δύο CCD η cache και τη βλέπουν μόνο οι πυρήνες του εκάστοτε CCD. Άρα 32MB L3 στην πραγματικότητα.

44 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Επίσης έχει 4,8 ghz boost clock που είναι αρκετά ψηλά για zen3.

Μόνο για τους 6 πυρήνες του καλού CCD. Οι υπόλοιποι 6 πάνε χαλαράααα.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Ακριβώς το αντίθετο.

Φαινομενικά διπλάσια αλλά στην πράξη δεν την έχει. Είναι χωρισμένη στα δύο CCD η cache και τη βλέπουν μόνο οι πυρήνες του εκάστοτε CCD. Άρα 32MB L3 στην πραγματικότητα.

ε ναι αυτό είπα. καλά εννοείται η κοινή εντός του ccd, προφανώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, kkatzos said:

Και μην πας στοίχημα για +200 και -30, θα το χάσεις. Ούτε το ένα από τα δύο δε θα σου κάνει τη χάρη, όχι και τα δύο μαζί.

Είσαι ξεκλείδωτος αλλά δε θα πας μακριά. θα βρεις τοίχο στα ~5Ghz για το καλό CCD και ~4,6Ghz στο κακό ;)

Γι'αυτό ειδικά θα πήγαινα στοίχημα. Τώρα γράφω σε 5950x με -30 και +200. Βράχος. Θυμάμαι πολλά reports παλαιότερα ότι οι μεγάλοι zen3 είχαν θέμα να χτυπήσουν τέτοια χοντρά νούμερα αλλά με τα τελευταία agesa είναι σιγουράκι πλέον. Ίσως χρειαστεί ένα τσίμπημα το LLC αλλά είναι απολύτως εφικτό. Και είμαι με μετριοκαλούτσικη μητρική (aorus elite rev.1)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Τώρα γράφω σε 5950x με -30 και +200. Βράχος.

Β2 θα είναι και μάλιστα καλό κομμάτι. Αλλά δεν ισχύει γενικότερα αυτό.

Σε 5600 B2 είχα -30 και +200 (αρχική η πολύ πιο εύκολη 4450MHz) αλλά δύο πυρήνες δεν ήταν σταθεροί. Επρεπε να τους κατεβάσω -15 για να μην έχω πρόβλημα.

Στους μεγάλους που μιλάμε για συχνότητες 5100-5150 (μετά το +200) στο καλό CCD τα πράγματα είναι δύσκολα για -30 ακόμα και για Β2 rev.

24 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

αλλά με τα τελευταία agesa είναι σιγουράκι πλέον.

Δεν έιναι θέμα AGESA αλλά B2. Πολύ καλύτερο silicon για ίδιες συχνότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, kkatzos said:

Β2 θα είναι και μάλιστα καλό κομμάτι. Αλλά δεν ισχύει γενικότερα αυτό.

Σε 5600 B2 είχα -30 και +200 (αρχική η πολύ πιο εύκολη 4450MHz) αλλά δύο πυρήνες δεν ήταν σταθεροί. Επρεπε να τους κατεβάσω -15 για να μην έχω πρόβλημα.

Στους μεγάλους που μιλάμε για συχνότητες 5100-5150 (μετά το +200) στο καλό CCD τα πράγματα είναι δύσκολα για -30 ακόμα και για Β2 rev.

Δεν έιναι θέμα AGESA αλλά B2. Πολύ καλύτερο silicon για ίδιες συχνότητες.

Ο 5600 με -15; Σε ποια μητρική αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Ο 5600 με -15; Σε ποια μητρική αν επιτρέπεται;

per core

-30 σε όλους εκτός από 2 πυρήνες που ήθελαν -15. Με +200 πάντα.

Β550 Aorus Pro V2. Στην ίδια έχω τον 5800Χ3D τώρα με -30 σταθερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, kkatzos said:

per core

-30 σε όλους εκτός από 2 πυρήνες που ήθελαν -15. Με +200 πάντα.

Β550 Aorus Pro V2. Στην ίδια έχω τον 5800Χ3D τώρα με -30 σταθερά.

Αυτό ήθελα να σου πω, per core CO λύνει πολλά προβλήματα, τουλάχιστον το 50% των πυρήνων θα έχει το -30 - ακόμα και τα χάλια bins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...