Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πρεπει να πεσει Γιαννη να τσιμπησουμε εναν 5700X3D το χρειαζομαστε σε πολλα παιχνιδια για να μην εχουμε χαμηλα lows. 

Στο γνωστό κατάστημα έχει 240 τώρα. Δεν αποκλείεται σύντομα να πέσει κοντά στα 200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πρεπει να πεσει Γιαννη να τσιμπησουμε εναν 5700X3D το χρειαζομαστε σε πολλα παιχνιδια για να μην εχουμε χαμηλα lows. 

Εντάξει εγώ σοβαρό θέμα που σε ενοχλεί στο gameplay αντιμετώπισα μόνο στο Ghostwire με RT. Αλλά είναι UE4, έχει denuvo και μιλάμε για ένα game μόνο. Σε άλλα games που έχει μπουκάλι είναι στα ψηλά fps. Ακόμη και online που δοκίμασα (το The Finals) είχα 145 avg και 120 1% Low. Μια χαρά. Απλά ο 3D θα δώσει σε CP77 π.χ. που έχει RT. Αλλά να σου πω προτιμώ απλά να βάλω frame gen παρά να δώσω 250 ευρώ. 8000 ή 15th gen μαζί με καινούργια κάρτα, όταν και όποτε.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fotaras76 είπε

Στο γνωστό κατάστημα έχει 240 τώρα. Δεν αποκλείεται σύντομα να πέσει κοντά στα 200.

Απο εκει θα το παρουμε Πασχα και αν ομως, Δεν εχει θεση στα 277 που ειναι τωρα δεν ξερω τι προσπαθουν να κανουν τα ελληνικα καταστηματα. Οταν ο 5800x3d εχει ιδια τιμη. Δηλαδη ειναι παραλογο αλλα επειδη ειμαστε Ελλαδα ειναι λογικο. Χαμος θα γινει αν πεσει στα 200 για ολους τους gamers που δεν θελουν 200fps στα παιχνιδια τους θα ειναι λουκουμι. 

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Εντάξει εγώ σοβαρό θέμα που σε ενοχλεί στο gameplay αντιμετώπισα μόνο στο Ghostwire με RT. Αλλά είναι UE4, έχει denuvo και μιλάμε για ένα game μόνο. Σε άλλα games που έχει μπουκάλι είναι στα ψηλά fps. Ακόμη και online που δοκίμασα (το The Finals) είχα 145a avg και 120 1% Low. Μια χαρά. Απλά ο 3D θα δώσει σε CP77 π.χ. που έχει RT. Αλλά να σου πω προτιμώ απλά να βάλω frame gen παρά να δώσω 250 ευρώ. 8000 ή 15th gen μαζί με καινούργια κάρτα, όταν και όποτε.

Βρε αν ειχε 200 εδινες τον 5600 100 και εβαζες ενα 100αρικο ακομα και εβγαζες το χρονο μεχρι να βγουν οι νεοι κατι αντιστοιχο σκεφτομουν και εγω απλα να εδινα τον 5700x 130-140 και να πηγαινα με κανα 50αρικο ακομα στον 3D. Αλλα ελα που τετοιες τιμες απλα δεν τον ακουμπας με τιποτα καλυτερα τα κρατας για μετα οπως ειπες. Στο ghostwire ειχε πολυ μεγαλο θεμα ναι και με cap 70fps παλι ειχε θεματακια με ultra ray tracing και max streaming textures. Επειδη εχω δοκιμασει αρκετα παιχνιδια σε ολα εχει θεματα οπου υπαρχει βαρυ ray tracing. Στο spiderman remastered επεφτε και 60 αν δεν ηταν το FG απλα δεν επαιζες με ray tracing με 5700x. Σιγουρα και η μεγαλυτερη αναλυση γονατιζει περισσοτερο ενα cpu οποτε απλα δεν αντεχει το IPC του. Αν πεσει μεχρι Πασχα 200 τσιμπαμε αλλιως παμε full για 15th gen.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Benchmarks με 4090 στα 1080P να αποδείξει τι; Συμπεράσματα VFM δεν βγαίνουν με τέτοιο συνδυασμό. Το ποιος είναι ταχύτερος το γνωρίζουμε, το αν αξίζει θέλουμε να δούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2024 στις 8:50 ΜΜ, fotaras76 είπε

Στο γνωστό κατάστημα έχει 240 τώρα. Δεν αποκλείεται σύντομα να πέσει κοντά στα 200.

248 επισημα απο skroutz σημερα. Μεχρι Πασχα το 200αρι θα το ακουμπησει πιστευω. Καπου εκει θα φυγει πουλημα ο 5700xt 120 και θα αγοραστει να κανουμε δουλιτσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ο 5900x είναι στα 269€ ακυρώνει άμεσα και βίαια οποιαδήποτε αγορά 8πύρηνου. Με ένα ελαφρύ ram tuning αγγίζει άνετα τους 3d σε παιχνίδια και σε οτιδήποτε άλλο βρίσκεται δεκάδες πάρσεκ πιο μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο σε κάποια με RT είναι το πρόβλημα. Σε άλλα games ακόμη και μπουκάλι να έχω, αυτό είναι στα ψηλά fps. Δηλαδή έχω avg/1% 100/80 αντί για 115/90 π.χ. Ε ΄ντάξει. Απλά στα Hogwarts, Chernobylite και Ghostwire τα fps είναι τραμπάλα, έχει άπειρο stutter μόλις ανοίξεις το RT. Κατά ένα βαθμό είναι και λόγω σάπιου engine, αλλά με 3D σίγουρα θα πάνε καλύτερα αυτά τα games. Αλλά δεν αξίζει. Καλύτερα μια και καλή σε 15600K και RΤΧ 6070.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Όταν ο 5900x είναι στα 269€ ακυρώνει άμεσα και βίαια οποιαδήποτε αγορά 8πύρηνου. Με ένα ελαφρύ ram tuning αγγίζει άνετα τους 3d σε παιχνίδια και σε οτιδήποτε άλλο βρίσκεται δεκάδες πάρσεκ πιο μακριά.

Το χειρότερο παράδειγμα επεξεργαστή έπιασες.

Δύο 6πύρηνα ccds, το ένα μέτριο/κακό από ρολόγια, με το επιπλέον if penalty ανάλογα το κομμάτι που θα σου κάτσει vs 8 πυρήνες στο ίδιο chiplet (με ταβάνι βέβαια στο oc και στη συχνότητα λόγω lim) με την cache.

Ειδικά για gaming, πολύ δύσκολα θα σταθεί η σύγκριση, εκτός από ακραία πολυνηματικά ή αυστηρά 4Κ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

248 επισημα απο skroutz σημερα. Μεχρι Πασχα το 200αρι θα το ακουμπησει πιστευω. Καπου εκει θα φυγει πουλημα ο 5700xt 120 και θα αγοραστει να κανουμε δουλιτσα. 

Έχω τις επιφυλάξεις μου ότι θα πέσει τόσο (20%) η τιμή του μέχρι το Πάσχα. Πάντως κάποιος που δεν παίζει παιχνίδια θα αγοράσει άνετα τον απλό που θα πουλήσεις καθώς στα non gaming σενάρια είναι καλύτερος του x3d.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Πέτρος said:

Το χειρότερο παράδειγμα επεξεργαστή έπιασες.

Δύο 6πύρηνα ccds, το ένα μέτριο/κακό από ρολόγια, με το επιπλέον if penalty ανάλογα το κομμάτι που θα σου κάτσει vs 8 πυρήνες στο ίδιο chiplet (με ταβάνι βέβαια στο oc και στη συχνότητα λόγω lim) με την cache.

Ειδικά για gaming, πολύ δύσκολα θα σταθεί η σύγκριση, εκτός από ακραία πολυνηματικά ή αυστηρά 4Κ.

Μα αρκεί μια γρήγορη βόλτα στο bios και +200ΜΗz στο κουτσό CCD. Δεν έχω ακούσει κάποιον 5900x να μην ακούει καθόλου σε τόσο απλό o/c. Από συχνότητα θα είναι πάντα στα ίδια/καλύτερα με οποιονδήποτε x3d μιας και όλοι αυτοί πονάνε στα MHz. Από εκεί και πέρα, κοιτάς ένα βιντεάκι του buildzoid για ram tuning και ανεβαίνεις πολύ. Πάω στοίχημα ότι με +200/300ΜΗz θα έχεις σταθερό σύστημα ακόμα και με -30 στο CO - και πιθανότατα χωρίς κάποια ιδιαίτερη ανάγκη για δυνατή ψύξη. Από εκεί και πέρα, μιας και είσαι ξεκλείδωτος, πας ακόμα πιο ψηλά, έχεις και 4 επιπλέον πυρήνες σε σχέση με 5700/5800.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Έχω τις επιφυλάξεις μου ότι θα πέσει τόσο (20%) η τιμή του μέχρι το Πάσχα. Πάντως κάποιος που δεν παίζει παιχνίδια θα αγοράσει άνετα τον απλό που θα πουλήσεις καθώς στα non gaming σενάρια είναι καλύτερος του x3d.

Ναι αξίζει ο 5700x σε multi είναι σκυλί ανιωθος. Απλά ο 3d θα δώσει αυτό που θέλω στο Gaming να με ανεβάσει τα lows. Γιατί η 4080 super ζητάει δύναμη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι αξίζει ο 5700x σε multi είναι σκυλί ανιωθος. Απλά ο 3d θα δώσει αυτό που θέλω στο Gaming να με ανεβάσει τα lows. Γιατί η 4080 super ζητάει δύναμη. 

Το ξέρω φίλε μου, κι εγώ τον ίδιο έχω εδώ και 2 μήνες. Με λίγο davinci που ασχολήθηκα πετούσε. Απλά δε χρειάζεται να τον αλλάξω καθώς έχω την 6600. Πάντως σε 1440p σε σχέση με τον 5600 που είχα  πριν (30 ευρώ μου βγήκε το upgrade για αυτό κ το έκανα) σε Fortnite, csgo2 που παίζει κυρίως ο γιος ανέβηκαν λίγο τα fps. Δεν το περίμενα να σου πω την αλήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Το ξέρω φίλε μου, κι εγώ τον ίδιο έχω εδώ και 2 μήνες. Με λίγο davinci που ασχολήθηκα πετούσε. Απλά δε χρειάζεται να τον αλλάξω καθώς έχω την 6600. Πάντως σε 1440p σε σχέση με τον 5600 που είχα  πριν (30 ευρώ μου βγήκε το upgrade για αυτό κ το έκανα) σε Fortnite, csgo2 που παίζει κυρίως ο γιος ανέβηκαν λίγο τα fps. Δεν το περίμενα να σου πω την αλήθεια.

Ναι όποια παιχνίδια δουλεύουν πάνω από 6 πυρήνες δίνει boost ο 5700x συγκριτικά με 5600. Τίμια αναβάθμιση και οικονομική. Πετάει σε ότι τον έχω βάλει. Απλά τρώει ζόρια σε ray tracing στα νέα παιχνίδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι όποια παιχνίδια δουλεύουν πάνω από 6 πυρήνες δίνει boost ο 5700x συγκριτικά με 5600. Τίμια αναβάθμιση και οικονομική. Πετάει σε ότι τον έχω βάλει. Απλά τρώει ζόρια σε ray tracing στα νέα παιχνίδια. 

Ο 5700x εκτός από περισσότερους πυρήνες έχει επίσης λίγο μεγαλύτερο boost clock (4.6 vs 4.4 ghz) καθώς και μεγαλύτερη L2 cache (4 vs 3 mb) από τον 5600.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...