Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

40qj8n0io9s51.jpg?width=411&auto=webp&s=47796d5f02a129f1eb858a47bfb66c40d39bd63f

official από πορτογαλία με 23% φάπα. Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ θα πήγαινα σε 10700k αν έκανα καινούργιο build τώρα και είχα Budget εκεί κοντά.Έτσι και αλλιώς ένα 40άρι για ψύξη το θες ότι cpu και να πάρεις διαφορετικά θα φύγει το κεφάλι από την θέση του

Για αποκλειστικο 1080p gaming ναι, συμφωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

το έβλεπα και στο thread με τις nvidia 3000. Αυτό ισχύει μόνο αν μιλάμε για ταυτόχρονη πώληση.  Η σύγκριση πρέπει να γίνεται μόνο με προιόντα στην αγορά. Αυτήν την στιγμή ο 10700k έχει 350 ευρώ και ο 5600x έχει 330~ σύμφωνα με μερικά site. Δεν δικαιολογείται η τιμή για κάποιον που θα αγοράσει νέα πλατφόρμα. Πόσο μάλλον τώρα που η σειρά AM4 έφτασε EOL και θα πάμε σε άλλο άρα δεν έχει και την δικαιολογία του futureproof platform.

Επίσης η τιμή ΔΕΝ δικαιολογείτε όταν οι αντίστοιχοι 6/12 που ήδη υπάρχουν έχουν 165 ευρώ~. Έχει ο 5600x διπλάσιες επιδόσεις? Και δεν υπάρχει η δικαιολογία πληρώνεις premium αν θες το  extra 10% επειδή δεν είμαστε σε top of the line είμαστε σε mid range! . Στο mid range δεν πληρώνεις premium για παραπάνω επιδόσεις, πας σε μεγαλύτερο τσιπ είτε έιναι cpu είτε gpu. 

Χονδρικά αυτήν την στιγμή ryzen 3600/b450/16gb ραμ κάνει 360 (180+100+80). i5 10400f/z490/16gb κάνει 330 (140+110+80). Θα πω 360 για να μπουν ram με σωστό xmp επειδή δεν μπορείς να τις πειράξεις στον 10400. 

Έχει ο 5600x διπλάσια απόδοση από αυτα τα δυο cpu? Η πλησιάζει τον 10700k?

Αν λέγαμε για 150 ευρώ premium όταν είσαι στα 500 ευρώ cpu τότε άλλαζε το πράγμα

Nα το ξαναπώ και σήμερα, άλλη μια φορά. 
 

ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ τα φτηνότερα CPU θα έχουν καλύτερο VFM. ΠΑΝΤΑ. Με την λογική που συγκρίνεις εσύ, και ο 3600 σάπιος είναι. 200€ κόστιζε την στιγμή που με 110 (μην πώ για τα 90 που έφτασε κάποια στιγμή), αγόραζες 1600. Άρα, κάκιστο VFM και ο 3600. Ε δεν πάει έτσι. Όσο ανεβαίνεις επιδόσεις πληρώνεις δυσανάλογα περισσότερα χρήματα. Αυτή τη στιγμή, τουλάχιστον με όσα μας έδειξε η AMD, ο 5600 είναι ο καλύτερος 6πύρηνος στα πάντα. Single / multi / games / productivity κλπα. Ε λογικό το βρίσκω να είναι λίγο τσιμπημένος. Ο 3600 με τον οποίο συγκρίνεις δεν ήταν καλύτερος στα πάντα. Heck, στα περισσότερα σενάρια για τον οποίο θα αγόραζες έναν επεξεργαστή τον 200€ έχανε από τον 8600k / 9600k

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tommy^ είπε

 Yπηρχε και μια αλλη επιλογη που ακουει στο ονομα GTX 1070 Ti και θα σου εβγαινε πιο φθηνα απο την απλη 2060.

Δεν αγοράζω μεταχειρισμένα, θέλω καινούργια πάντα..

11 λεπτά πριν, billeiros είπε

Η 2060 με τα 6gb της και την χαμηλότερη απόδοση της από 5700 με τα 8 αν εξαιρέσεις το (αναιμικο) της rtx βγήκε doa από τα αποδυτηρια

Το Μάρτη του 2019 δεν υπήρχε η 5700, αυτό είναι το θέμα. 2060 vs Vega56 ήταν η επιλογή τότε. Τα έχω ξαναπεί, ας μην βγαίνουμε off..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Δεν αγοράζω μεταχειρισμένα, θέλω καινούργια πάντα..

Δεκτον, αλλά αν σε χαλασε το καπελο των 50 ευρω στους νεους Ryzen, φαντασου πόσο θα επρεπε να σε χαλασει το καινουργιο παλτο (2060) που ειχες παρει τοτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Ποια 5700; Εδω δεν μπορουσε να περασει την 5600ΧΤ και την GTX 1070 Ti... Mιλαμε για την  πιο αχρηστη καρτα γραφικων που εχει βγει τα τελευταια χρονια.

To Μάρτη του την πήρα υπήρχε η 5600ΧΤ; Να έπαιρνα την Vega56 δηλαδή; Αφού έχει χειρότερο perf..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, malakudi είπε

Αυτό είναι wishfull thinking. Η ουσία είναι ότι στα 3 προηγούμενα launch (Zen, Zen+, Zen 2) τα μοντέλα αυτά ήταν διαθέσιμα από την αρχή και ήταν αυτά που αγόραζε ο κόσμος κατά κόρον. Αν δε κράξουμε για την έλλειψή τους αλλά πέσουμε όλοι να αγοράσουμε 5600X και 5800X, δε πρόκειται να τους βγάλει. Αν δε κράζαμε για την απουσία υποστήριξης των B450/X470 δε θα έκανε πίσω η AMD. Τέλος είναι διαφορετικό το +50 στα 750, διαφορετικό το +50 στα 500 και διαφορετικό το +50 στα 250, ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτό. Δεν είναι δυνατόν όλο το lineup να παίρνει +50 και για μας να είναι απλώς Κυριακή.

Σωστός, αλλά μην ξεχνάς πως όταν κράζεις, σε ακούει και σε υπολογίζει πάντα αυτός που είναι 2ος και πρέπει να σου κάνει τα "χατήρια"...

Όταν όμως κάποια στιγμή αρχίσει να παίρνει κεφάλι, λογικό είναι να βγάλει κι αυτός τα "κόμπλεξ"  του

και να αισθανθεί "οδηγός"των εξελίξεων  πλέον και πως δεν εχει κανέναν ανάγκη...(Λάθος αλλά έτσι γινεται πάντα..)

Γι αυτό η amd δεν τολμούσε να μην ακούσει το κράξιμο με την υποστήριξη B450/X470...

Σε αντίθεση με την ιντελ που τόσα χρόνια αφου ήταν το αφεντικό της κούρσας, δε πα να κράζανε ολοι για τα νεα σόκετ

κάθε 8μηνο και για τα πανάκριβα και κλειδωμένα,

αυτή δεν νοιάζονταν  καθόλου αφού ήταν πρώτη και καλύτερη...

Απλά προς το παρόν εν μέρει δικαιολογείται η amd  γιατί λογικά θα πέσουν και μετά απο λίγο καιρό οι τιμές όπως πάντα

και είναι ακόμα πολύ "βατές" σε σχέση με το βαρύτατο παρελθόν....

Αν θυμάστε ξεκινήσαμε ολο αυτό το ταξίδι πριν 3-4 χρόνια με μια παρουσίαση της θειά Λίζας  απέναντι στον 6900Κ  νομίζω που τότε είχε 1000+ ευρώ???

Και ήταν άπιαστο όνειρο??? Και πόσο έχει τώρα ο 8c/16t είπαμε?O 3700X ας πούμε? 280-300 ευρώ???

Ε κάτι θα πρέπει να βγάλει και αυτή η γαμωamd κάποια στιγμή...

Ναι είναι πιθανό κάποια στιγμή να χειροτερέψει και να γίνει Ιντελ, αλλά θέλει πολύ ακόμα...

Και η ιντελ εχει 10πλάσιο μπάτζετ αρα δεν νομίζω καν να γίνει αυτό σε βάθος χρόνου...

Απλά η ομάδα με το μικρό μπάτζετ έκανε την έκπληξη , αιφνιδίασε και θα προσπαθήσει κάτι να αποκομίσει κι αυτή 

απο ολη αυτή την θεαματική αλλαγή που έφερε στο ολο σκηνικό που οι κερδισμένοι της υπόθεσης ήμαστε εμεις

αφού όπως προείπα, η amdούλα έκανε τον "6900Κ"  απο άπιαστο όνειρο του 1000ρικου, mainstream του 200-300 ευρώ

Μην πούμε για 3900 και 3950 τώρα κτλ κτλ...Αυτονόητα είναι κι αυτά...🙂

 

 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Δεν αγοράζω μεταχειρισμένα, θέλω καινούργια πάντα..

Το Μάρτη του 2019 δεν υπήρχε η 5700, αυτό είναι το θέμα. 2060 vs Vega56 ήταν η επιλογή τότε. Τα έχω ξαναπεί, ας μην βγαίνουμε off..

Και πάλι.τα χρήματα που ζητούσε μια καλή υλοποίηση δεν τα αξιζε σε καμία περίπτωση.το τετρακοσαρι άγγιζε αν θυμάμαι καλά.αλλα τότε το hype του πετσινου με rtx-dlss καλά κρατούσε.τοτε δε σε πειραξε το καπέλο όμως.εκει θελω να καταληξω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tommy^ είπε

Δεκτον, αλλά αν σε χαλασε το καπελο των 50 ευρω στους νεους Ryzen, φαντασου πόσο θα επρεπε να σε χαλασει το καινουργιο παλτο (2060) που ειχες παρει τοτε.

Τι παλτό μωρέ; Το μάμησες. Μια χαρά κάρτα είναι για 1080p, όσο καιρό την έχω είναι μια χαρά. Η Vega56 χειρότερη θα ήταν στην ίδια τιμή και μεγαλύτερη κατανάλωση και θόρυβος..

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Και πάλι.τα χρήματα που ζητούσε μια καλή υλοποίηση δεν τα αξιζε σε καμία περίπτωση.το τετρακοσαρι άγγιζε αν θυμάμαι καλά.αλλα τότε το hype του πετσινου με rtx-dlss καλά κρατούσε.τοτε δε σε πειραξε το καπέλο όμως.εκει θελω να καταληξω

Ε τότε δεν είχα επιλογή, αυτό είναι το θέμα. Τώρα υπάρχει επιλογή ο 10600ΚF, εκτός αν ο 5600Χ είναι ~15% καλύτερος, οπότε πάσο. Αυτό θέλω να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Nα το ξαναπώ και σήμερα, άλλη μια φορά. 
 

ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ τα φτηνότερα CPU θα έχουν καλύτερο VFM. ΠΑΝΤΑ. Με την λογική που συγκρίνεις εσύ, και ο 3600 σάπιος είναι. 200€ κόστιζε την στιγμή που με 110 (μην πώ για τα 90 που έφτασε κάποια στιγμή), αγόραζες 1600. Άρα, κάκιστο VFM και ο 3600. Ε δεν πάει έτσι. Όσο ανεβαίνεις επιδόσεις πληρώνεις δυσανάλογα περισσότερα χρήματα. Αυτή τη στιγμή, τουλάχιστον με όσα μας έδειξε η AMD, ο 5600 είναι ο καλύτερος 6πύρηνος στα πάντα. Single / multi / games / productivity κλπα. Ε λογικό το βρίσκω να είναι λίγο τσιμπημένος. Ο 3600 με τον οποίο συγκρίνεις δεν ήταν καλύτερος στα πάντα. Heck, στα περισσότερα σενάρια για τον οποίο θα αγόραζες έναν επεξεργαστή τον 200€ έχανε από τον 8600k / 9600k

επειδή έχω ξύπνιος από της 4 και δεν έγραψα όσα σκεφτόμουν. Όταν μιλάμε για mid range cpu, κοιτάμε το υπόλοιπο build. Μπορεί εσύ η ο billeiros να θέλουν το καλύτερο προιόν της κάθε κατηγορίας που έχουν επιλέξει. Ωστόσο ένας με budget x θέλει το καλύτερο για την χρήση που θα κάνει. Για αποκλειστικά gaming, τα 150 ευρώ που κοστίζει παραπάνω ο 5600x ανεβαίνεις κατηγορία στην gpu και έχεις πολύ καλύτερες επιδόσεις. 

Αν σου δίνει μπουκάλι ο 3600 στην 3080 στα 1080p τότε έκανες λάθος διακατανομή budget. Τα budget cpu δεν είναι e-penis. Είναι hardware το οποίο πρέπει να βγάζει την δουλειά που του ρίχνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τι παλτό μωρέ; Το μάμησες. Μια χαρά κάρτα είναι για 1080p, όσο καιρό την έχω είναι μια χαρά. Η Vega56 χειρότερη θα ήταν στην ίδια τιμή και μεγαλύτερη κατανάλωση και θόρυβος..

Υπήρχε κ η vega 64.η οποία είναι πιο δυνατή .στα ίδια χρήματα  με 2060.εξαλλου απ' όσο ξέρω σε 1440p δεν παίζεις?

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

To Μάρτη του την πήρα υπήρχε η 5600ΧΤ; Να έπαιρνα την Vega56 δηλαδή; Αφού έχει χειρότερο perf..

Σου ειπα τι θα μπορουσες να παρεις τοτε, αλλα μου θες φρεσκαδουρα καρτα... Ή θα πρεπε να περιμενεις 5-6 μηνες τις προτασεις της AMD ή τσιμπαγες 1070 Ti.

Επεξ/σία από tommy^
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Υπήρχε κ η vega 64.η οποία είναι πιο δυνατή .στα ίδια χρήματα τα με 2060.εξαλλου απ' όσο ξέρω σε 1440p δεν παίζεις?

1080p είναι το monitor. H V64 ήταν αρκετά πάνω από 400, ~450. Δεν υπήρχαν πολλές vega τότε, ελάχιστες υλοποιήσεις..

1 λεπτό πριν, tommy^ είπε

Σου ειπα τι θα μπορουσες να παρεις τοτε, αλλα μου θες φρεσκαδουρα καρτα... Ή θα πρεπε να περιμενεις 5-6 μηνες τις προτασεις της AMD

Ε ενταξει ρε συ 5-6 μήνες είναι πολλοί. Θα τα είχα φάει τα λεφτά μέχρι τότε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες το καινούριο καταλήγουμε ότι πρέπει να τα σκάσεις.ειτε cpu είτε gpu.και μάλιστα αν ψωνίσεις από Ελλάδα με την άφιξη τους

Εγώ έσπρωξα τον 3900 300 ευρώ κ θα δώσω σχεδόν διπλάσια για 5900x.θα δω διπλάσιες επιδόσεις? Όχι.γουστα είναι αυτά.και πληρώνονται.

599 τον είχα πάρει

Άσε που με τρώει για 5950...

Τον είχα από τους πρώτους όμως ελλαδα

Δεν περίμενα να πέσει στα 400 .γιατί? Γιατί θέλω το καινουριο.και να τον ευχαριστηθω όλο το διάστημα κυκλοφορίας του μέχρι την αντικατάσταση του

Δε μπορώ να σκουζω λοιπόν για τις τιμές .δε μου βάλε κανείς το μαχαίρι στο λαιμό.ηθελες τα και παθες τα

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, billeiros είπε

Αν θες το καινούριο καταλήγουμε ότι πρέπει να τα σκάσεις.ειτε cpu είτε gpu.και μάλιστα αν ψωνίσεις από Ελλάδα με την άφιξη τους

Εγώ έσπρωξα τον 3900 300 ευρώ κ θα δώσω σχεδόν διπλάσια για 5900x.θα δω διπλάσιες επιδόσεις? Όχι.γουστα είναι αυτά.και πληρώνονται.

599 τον είχα πάρει

Άσε που με τρώει για 5950...

Τον είχα από τους πρώτους όμως ελλαδα

Έτσι ακριβως...

Η κάβλα πληρώνεται αδρά,  αλλά και η  αναμονή ανταμείβεται...🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...