Προς το περιεχόμενο

Μίξερ για ζύμωμα και όχι μόνο!


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για τα watt που λέτε

όταν η κουζινομηχανή δεν παίρνει κάθετα εξαρτήματα έχει λιγότερα watt γιατί έχει direct drive μοτέρ.

στα kenwood τα watt είναι πολλά περισσότερα γιατί το κεντρικό μοτέρ είναι κάθετα και μετά έχει συνδέσμους για να βγάζει κίνηση για τα εξαρτήματα 

στα kitchenaid βλέπετε πολύ μικρότερα νούμερα στα watt γιατί έχουν το μοτέρ οριζόντια και απευθείας μετάδοση στο γάντζο 

δεν είχα ποτέ kitchanaid για να έχω άποψη, αλλά ακόμα έχουμε kenwood 40αιτίας στην οικογένεια που δουλεύει μια χαρά.

εγώ εχω το kenwood titanium chef  1500w που έχει χωρητικότητα ζύμης 2.1kg 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξερω τι ισχυει στα kitchenaid, αλλα η kenwood λεει τις ζυμες να τις κανουμε μεχρι 1-2 ταχυτητα, το οποιο ειναι πολυ χαμηλο για ζυμες με μεγαλη υγρασια πχ 70%. Η αληθεια ειναι οτι με εχει ξενερωσει η συγκεριμενος περιορισμος, μιας και τετοιες ζυμες για να γινουν σωστα θελει μεγαλη ταχυτητα. Αν το kitchenaid δεν βαζει τετοιο περιορισμο, ισως και να ειναι καλυτερη επιλογη. Εγω btw kenwood πηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, DESPINASTAMOULI είπε

Και εγώ το 750rd εχω παραγγείλει και ελπίζω να βγει καλό οτι εχω δει μέχρι σήμερα νομιζω ότι αυτό με καλύπτει 5 λιτρα καδος ολο από ανοξειδωτο ατσάλι 9 κιλα ζυγίζει ολο αρα σταθερο !! Τι λες και εσύ που ήδη το εχεις??? Στις ζυμες αντέχει ειναι σταθερο???

Για τα λεφτα του απ τις καλυτερες αγορες που εχω κανει.4 χρονια δουλευει απροβληματιστα.

Βεβαια αν επαιρνα τωρα ισως πηγαινα εδω https://www.kotsovolos.gr/small-home-appliances/kitchen-appliances/polumixer/192454-kenwood-kvl4100s-chef-xl Μονο για τον μεγαλυτερο καδο.Επειδη ειναι ενα μηχανημα που αν του κανεις σωστη χρηση μπορει να σου βγαλει κ 20ετια οπως λενε οι περισσοτεροι χρηστες,θεωρω οτι ο μεγαλυτερος καδος θα σε καλυψει σε βαθος χρονου για σχεδον τα παντα για οικιακη χρηση.Παντως επειδη οταν τα ειχα παρει παλι ημουν αναμεσα σ  αυτα τα 2 κατεληξα στο kmix γιατι διπλα διπλα οταν τα ειδα η ποιοτητα κατασκευης μου ειχει φανει πολυ ανωτερη.Ειναι ολο ενιαιο το σωμα κ κανει μπαμ το ποσο στιβαρο ειναι.Οποτε αναλογα τις θες διαλεγεις,η Kenwood σ αυτα ειναι εγγυηση.

Επεξ/σία από alimentas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ με καθησυχάσες γιατι με όλα αυτα που διαβάζω ειχα προβληματιστει

9 ώρες πριν, alimentas είπε

Για τα λεφτα του απ τις καλυτερες αγορες που εχω κανει.4 χρονια δουλευει απροβληματιστα.

Βεβαια αν επαιρνα τωρα ισως πηγαινα εδω https://www.kotsovolos.gr/small-home-appliances/kitchen-appliances/polumixer/192454-kenwood-kvl4100s-chef-xl Μονο για τον μεγαλυτερο καδο.Επειδη ειναι ενα μηχανημα που αν του κανεις σωστη χρηση μπορει να σου βγαλει κ 20ετια οπως λενε οι περισσοτεροι χρηστες,θεωρω οτι ο μεγαλυτερος καδος θα σε καλυψει σε βαθος χρονου για σχεδον τα παντα για οικιακη χρηση.Παντως επειδη οταν τα ειχα παρει παλι ημουν αναμεσα σ  αυτα τα 2 κατεληξα στο kmix γιατι διπλα διπλα οταν τα ειδα η ποιοτητα κατασκευης μου ειχει φανει πολυ ανωτερη.Ειναι ολο ενιαιο το σωμα κ κανει μπαμ το ποσο στιβαρο ειναι.Οποτε αναλογα τις θες διαλεγεις,η Kenwood σ αυτα ειναι εγγυηση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2021 στις 4:58 ΜΜ, SagoniasSlutRos είπε

Δεν ξερω τι ισχυει στα kitchenaid, αλλα η kenwood λεει τις ζυμες να τις κανουμε μεχρι 1-2 ταχυτητα, το οποιο ειναι πολυ χαμηλο για ζυμες με μεγαλη υγρασια πχ 70%. Η αληθεια ειναι οτι με εχει ξενερωσει η συγκεριμενος περιορισμος, μιας και τετοιες ζυμες για να γινουν σωστα θελει μεγαλη ταχυτητα. Αν το kitchenaid δεν βαζει τετοιο περιορισμο, ισως και να ειναι καλυτερη επιλογη. Εγω btw kenwood πηρα.

φιλε συνπιτσαδορε (😛), ποιο μηχανημα πηρες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...