Προς το περιεχόμενο

Μίξερ για ζύμωμα και όχι μόνο!


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 hours ago, zoranb said:

Τελευταία όμως δεν βλέπω να το χρησιμοποιεί αυτό που λες, αλλά αυτό στη φωτό! Δεν ξέρω γιατί, είναι καλύτερο άραγε;


1964673559_ScreenShot2020-04-17at22_47_56.png.a6a08d4c045ab50f903d64574ac86393.png

.

.

#SB_1957 και #papous1... ποιά είναι τα μίξερ από το Lidl έχετε;

γιατί αυτό του έδωσε να διαφημίσει ο χορηγός

υπόψιν ότι στις επαγγελματικές κουζίνες, όλοι αυτοί επαγγελματικά μηχανήματα και μάρκες χρησιμοποιούν
οπότε για αυτά που βλέπεις στις εκπομπές δε σημαίνει απαραίτητα ότι έχουν ίδια άποψη και τα προβάλλουν επειδή και καλά τα εγκρίνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 9 μήνες μετά...

Λιντλ  μίξερ  1300 watt κακή ποιότητα έσπασε στην ένωση μεντεσέδες που ανοίγει .οπότε δεν κλείνει σωστά και δεν ασφαλιζει για να ξεκινήσει. το μοτέρ πολύ καλό η κατασκευή του μίξερ εύθραυστη σέρβις εγγύηση ανεπαρκής για ζύμη έως 1κιλο αλεύρι συν υπόλοιπα υλικά 60% από το αλεύρι 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2020 στις 7:54 ΜΜ, papoys1 είπε

Όλα τα καλά μίξερ εκτός της πλάκας έχουν δύο βασικά εξαρτήματα.Το ένα με σύρμα για χτύπημα υγρών και πιο αραιών μιγμάτων και ένα με γάντζο τον οποίο πρέπει να χρησιμοποιεί και ο Πετρετζίκης(πολύ μπλά μπλα ρε παιδίμου) :P για ζύμωμα

Εγώ του lidl έχω το οποίο έχει γάντζο και όταν βαριέμαι να ζυμώσω με τα χέρια (το κάνω συχνά και για ψυχοθεραπεία) βάζω το μίξερ και κάνει τη δουλειά.

Έχω ένα της πλάκας και έχει το κλασικό σύρμα και έχει ένα σαν σπιράλ. Ξέρεις σε τι χρησιμεύει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ison_ είπε

Έχω ένα της πλάκας και έχει το κλασικό σύρμα και έχει ένα σαν σπιράλ. Ξέρεις σε τι χρησιμεύει αυτό;

Δεν είχε οδηγίες? Όταν λες της πλάκας εννοείς αυτά που τα κρατάς στο χέρι ή κάποια που έχουν ένα πλαστικό κάδο και βάση στήριξης? Το αν ζυμώνει κανονικό ζυμάρι εξαρτάται από τα watt. Αυτά που ζυμώνουν είναι συνήθως 1000+.

Σπιράλ αν εννοείς κάτι σαν αυτό στη φωτο είναι για ζύμωμα.

P2160078.JPG.ffc30aecfa42ef6e35c5af759a00dd8e.JPG

5 ώρες πριν, steventough είπε

Λιντλ  μίξερ  1300 watt κακή ποιότητα έσπασε στην ένωση μεντεσέδες που ανοίγει .οπότε δεν κλείνει σωστά και δεν ασφαλιζει για να ξεκινήσει. το μοτέρ πολύ καλό η κατασκευή του μίξερ εύθραυστη σέρβις εγγύηση ανεπαρκής για ζύμη έως 1κιλο αλεύρι συν υπόλοιπα υλικά 60% από το αλεύρι 

 

 

Έχουμε τρία μίξερ lidl και τα χρησιμοποιούμε για όλα. Ζύμωμα κάθε εβδομάδα, γλυκά, παγωτά κ.λπ. Το πρώτο πριν 4 χρόνια το πήραμε για μας και τα άλλα αργότερα, ένα για την κόρη και ένα στο πατρικό. Μέχρι στιγμής, κανένα δεν παρουσίασε πρόβλημα. Επικοινώνησες με το τηλέφωνο που έχει στο βιβλιαράκι με τις οδηγίες και δεν σε εξυπηρέτησαν? Η εγγύηση έχει λήξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ison_ είπε

Έχω ένα της πλάκας και έχει το κλασικό σύρμα και έχει ένα σαν σπιράλ. Ξέρεις σε τι χρησιμεύει αυτό;

Για ζύμωμα είναι κι αυτό αλλά τα χειρός συνήθως στα πολλά ζόρια κωλώνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SB_1957 είπε

Δεν είχε οδηγίες? Όταν λες της πλάκας εννοείς αυτά που τα κρατάς στο χέρι ή κάποια που έχουν ένα πλαστικό κάδο και βάση στήριξης? Το αν ζυμώνει κανονικό ζυμάρι εξαρτάται από τα watt. Αυτά που ζυμώνουν είναι συνήθως 1000+.

Σπιράλ αν εννοείς κάτι σαν αυτό στη φωτο είναι για ζύμωμα.

P2160078.JPG.ffc30aecfa42ef6e35c5af759a00dd8e.JPG

Έχουμε τρία μίξερ lidl και τα χρησιμοποιούμε για όλα. Ζύμωμα κάθε εβδομάδα, γλυκά, παγωτά κ.λπ. Το πρώτο πριν 4 χρόνια το πήραμε για μας και τα άλλα αργότερα, ένα για την κόρη και ένα στο πατρικό. Μέχρι στιγμής, κανένα δεν παρουσίασε πρόβλημα. Επικοινώνησες με το τηλέφωνο που έχει στο βιβλιαράκι με τις οδηγίες και δεν σε εξυπηρέτησαν? Η εγγύηση έχει λήξει?

Έχω χάσει τις οδηγίες. Πάντως στηρίζεται σε βάση και το εξάρτημα μοιάζει με αυτό της φωτογραφίας (το δεξιά).

spacer.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ison_ είπε

Έχω χάσει τις οδηγίες. Πάντως στηρίζεται σε βάση και το εξάρτημα μοιάζει με αυτό της φωτογραφίας (το δεξιά).

spacer.png

 

Υποτίθεται ότι είναι για ζύμη, αλλά μόνο για πολύ μικρή ποσότητα και πάλι δεν είναι βέβαιο ότι θα αντέξει. Άλλωστε για λίγο ζυμάρι, το ζύμωμα με το χέρι γίνεται πολύ πιο γρήγορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! Οντας νεα μαγειρισσα και επειδη μ αρεσει να μαγειρευω και να κανω ζυμες μια και ειναι το αδυνατο σημειο μου και ειναι μειων μου 😂😂😂😂🤦 ειπα να επενδύσω σε κατι αξιοπιστο κατα την γνώμη μου, για αρχη και πηρα της Kenwood με 5 χρονια εγγυηση. Το πήρα πιο πολύ για τον γατζο και θεωρω οτι ειναι πολυ καλο. Τα εξαρτηματα επειδη ειναι ανοξείδωτο τα πλενω στο χέρι ολα, δεν βαζω τιποτα στο πλυντήριο. Εχει μεγαλο καδο, 6 ταχύτητες και να φανταστειτε ηδη στη πρωτη ταχυτητα ειναι τούρμπο. 

https://www.skroutz.gr/s/18246926/Kenwood-KVC3100S.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Joanna000 είπε

Καλημερα! Οντας νεα μαγειρισσα και επειδη μ αρεσει να μαγειρευω και να κανω ζυμες μια και ειναι το αδυνατο σημειο μου και ειναι μειων μου 😂😂😂😂🤦 ειπα να επενδύσω σε κατι αξιοπιστο κατα την γνώμη μου, για αρχη και πηρα της Kenwood με 5 χρονια εγγυηση. Το πήρα πιο πολύ για τον γατζο και θεωρω οτι ειναι πολυ καλο. Τα εξαρτηματα επειδη ειναι ανοξείδωτο τα πλενω στο χέρι ολα, δεν βαζω τιποτα στο πλυντήριο. Εχει μεγαλο καδο, 6 ταχύτητες και να φανταστειτε ηδη στη πρωτη ταχυτητα ειναι τούρμπο. 

https://www.skroutz.gr/s/18246926/Kenwood-KVC3100S.html

Εχω το ιδιο και μπορω να πω οτι , για τον μεσο χρηστη οπως ειμαστε οι πιο πολλοι ειναι μια χαρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα και εγω εδω και πολύ καιρό αυτό το μιξερ θελω να παρω και η αλήθεια είναι ότι τα σχολια με έχουν μπερδέψει στο skroutz αλλοι λενε τελειο, αλλοι παλι οχι!! Εγώ το έχω παραγγείλει και θα χρειαστεί να περιμένω 1 μηνα το βρηκα στα 369 ευρω από  electronet της περιοχής μου!! Έχω δει πολλά βίντεο και μου φαίνεται πολύ καλό βαρύ σταθερο! Ας βοηθήσει κάποιος αν το εχει!

Στις 22/4/2020 στις 5:34 ΜΜ, zoranb είπε

Επιρρεασμένος από τα live του Πετρετζίκη που ζυμώνει χρησιμοποιόντας μίξερ, θέλω να ακολουθήσω αυτή την πρακτική γιατί απότι βλέπω στα live του, gγίνεται εύκολο κ καλό ζύμωμα χωρίς ιδιαίτερο κόπο... μάλλον χωρίς καθόλου κόπο. Έχει κανείς κανά τέτοιο μίξερ για ζύμωμα; Εντυπώσεις;

Και εγώ αυτό θέλω το εχω παραγγείλει από electronet και περιμένω ένα  μήνα καθώς δεν υπάρχει στην εταιρία το βρηκα 369 ευρω ελπίζω να αξίζει τα λεφτά του !! Εγω το πηρα σε κόκκινο!! Οποις το εχει ας μας βοηθήσει παρακαλώ!! Κσι ο καδος θεωρώ ότι είναι αρκετός 5 λιτρα !! Τα αλλα εινσι με πολύ μεγάλο καδο και από τι λενε εινσι δυσκολο το ανακάτεμα στις  μικρές ποσότητες

Στις 22/4/2020 στις 8:07 ΜΜ, alimentas είπε

To σημαντικοτερο ειναι το μεγεθος του καδου για μενα.Στα watt παιζουν αρκετα πραγματα ρολο κ οχι μονο ο αριθμος.Δεν ειναι τυχαιο οτι οι κορυφαιες του ειδους που ειναι η kitchenaid και η kenwood στα μοντελα τους αμα δειτε εχουν πιο λιγα watt απο αρκετα no name ή απο μαρκες πιο χαμηλης ποιοτητας τυπου boss κτλ.Σε αποδοση ομως ειναι η μερα με την νυχτα.Οποτε ο αριθμος δεν λεει κ πολλα.Μεγεθος καδου για εμενα και ποιοτητα κατασκευη για τετοια αγορα.

Eγω εχω αυτο κ ειναι απ τις καλυτερες αγορες που εχω κανει για τα λεφτα του.https://www.skroutz.gr/s/12004975/Kenwood-kMix-KMX750RD.html

Φοβερο κ αυτο που το βαζει συχνα σε προσφορα ο κωτσοβολος,με τεραστιο καδο https://www.skroutz.gr/s/16520006/Kenwood-KVL4100S-Chef-XL.html

Και εγώ το 750rd εχω παραγγείλει και ελπίζω να βγει καλό οτι εχω δει μέχρι σήμερα νομιζω ότι αυτό με καλύπτει 5 λιτρα καδος ολο από ανοξειδωτο ατσάλι 9 κιλα ζυγίζει ολο αρα σταθερο !! Τι λες και εσύ που ήδη το εχεις??? Στις ζυμες αντέχει ειναι σταθερο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...