Προς το περιεχόμενο

Μίξερ για ζύμωμα και όχι μόνο!


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιρρεασμένος από τα live του Πετρετζίκη που ζυμώνει χρησιμοποιόντας μίξερ, θέλω να ακολουθήσω αυτή την πρακτική γιατί απότι βλέπω στα live του, gγίνεται εύκολο κ καλό ζύμωμα χωρίς ιδιαίτερο κόπο... μάλλον χωρίς καθόλου κόπο. Έχει κανείς κανά τέτοιο μίξερ για ζύμωμα; Εντυπώσεις;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχουμε πάρει από Lidl μίξερ/κουζινομηχανή με 100 ευρώ και έχει και μπλέντερ γυάλινο, 1300 watt!

To χρησιμοποιούμε για ζύμωμα, για γλυκά, για παγωτά κ.λπ.

Ζυμώνουμε κάθε εβδομάδα 4 ψωμιά/φόρμα μεγάλα, ζύμη για 5 πίτσες και μόλις πιάσουν οι ζέστες θα αρχίσουμε και τα παγωτά!

Είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι, έχει 3 χρόνια εγγύηση, αλλά και αν τυχόν τα παίξει όταν λήξει η εγγύηση, 100 ευρώ δεν είναι τραγικό ποσό!

Αλλά προσοχή, γιατί πριν 1-2 εβδομάδες είχε φέρει πάλι κουζινομηχανή/μπλέντερ με 100 ευρώ αλλά ήταν μόνο 600 watt και παλιότερα σκέτη κουζινομηχανή με 50 ευρώ, πάλι 600 watt!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θελει μηχανημα με ειδικο γατζο για ψωμια/ζυμες, οχι τα παλια τα πιο απλα με μονο συρμα.

κανουν εξαιρετικη δουλεια, αρκει να παρεις καλο μηχανημα αλλα και δυνατο. Φυσικα μπορει να σου κάτσει καλό και ενα φθηνοτερο μοντελο αλλα προσωπικα ειμαι της αποψης οτι ορισμενες συσκευες αξιζει να δωσω κατι παραπανω, ειδικα συσκευες που ζοριζονται αρκετα. Kitchenaid, Bosch, Smeg, Kenwood ειναι καλες μαρκες.

Προσοχη και στην ισχυς, αν το θες για μεγαλη ποσοτητα (και οχι απλα 1 ψωμακι) παρε και το αναλογο μεγεθος. Και αναλογο δοχειο αλλα και ισχυς (πανω απο 900W θα ελεγα για πιο οικογενιακές ποσότητες).

Σε γενικες γραμμές ειναι πολυ βολικό και συμφαίρει χρονικα αλλά και κανεις και ευκολα μια ικανοποιητική δουλειά. Αλλά με το χέρι, αν ξερεις τι κάνεις, θα κανεις καλύτερη δουλεια στο τέλος, κυρίως γιατι περνάει και θερμότητα απο τα χέρια σου στο ζυμάρι οπως ζυμώνεις και βοηθάει πολυ. Αλλα αυτό φαίνεται μονο αν εισαι καλος στο ζύμωμα, αλλιως αστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zoranb είπε

Επιρρεασμένος από τα live του Πετρετζίκη που ζυμώνει χρησιμοποιόντας μίξερ, θέλω να ακολουθήσω αυτή την πρακτική γιατί απότι βλέπω στα live του, gγίνεται εύκολο κ καλό ζύμωμα χωρίς ιδιαίτερο κόπο... μάλλον χωρίς καθόλου κόπο. Έχει κανείς κανά τέτοιο μίξερ για ζύμωμα; Εντυπώσεις;

Όλα τα καλά μίξερ εκτός της πλάκας έχουν δύο βασικά εξαρτήματα.Το ένα με σύρμα για χτύπημα υγρών και πιο αραιών μιγμάτων και ένα με γάντζο τον οποίο πρέπει να χρησιμοποιεί και ο Πετρετζίκης(πολύ μπλά μπλα ρε παιδίμου) :P για ζύμωμα

Εγώ του lidl έχω το οποίο έχει γάντζο και όταν βαριέμαι να ζυμώσω με τα χέρια (το κάνω συχνά και για ψυχοθεραπεία) βάζω το μίξερ και κάνει τη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ioankav είπε

Ο Άκης έχει το συγκεκριμένο πάντως να ξέρεις (το διαφημίζει και στο site του):

https://www.skroutz.gr/s/14345489/Kenwood-KMX750BK.html

Τελευταία όμως δεν βλέπω να το χρησιμοποιεί αυτό που λες, αλλά αυτό στη φωτό! Δεν ξέρω γιατί, είναι καλύτερο άραγε;


1964673559_ScreenShot2020-04-17at22_47_56.png.a6a08d4c045ab50f903d64574ac86393.png

.

.

#SB_1957 και #papous1... ποιά είναι τα μίξερ από το Lidl έχετε;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σημαντικοτερο ειναι το μεγεθος του καδου για μενα.Στα watt παιζουν αρκετα πραγματα ρολο κ οχι μονο ο αριθμος.Δεν ειναι τυχαιο οτι οι κορυφαιες του ειδους που ειναι η kitchenaid και η kenwood στα μοντελα τους αμα δειτε εχουν πιο λιγα watt απο αρκετα no name ή απο μαρκες πιο χαμηλης ποιοτητας τυπου boss κτλ.Σε αποδοση ομως ειναι η μερα με την νυχτα.Οποτε ο αριθμος δεν λεει κ πολλα.Μεγεθος καδου για εμενα και ποιοτητα κατασκευη για τετοια αγορα.

Eγω εχω αυτο κ ειναι απ τις καλυτερες αγορες που εχω κανει για τα λεφτα του.https://www.skroutz.gr/s/12004975/Kenwood-kMix-KMX750RD.html

Φοβερο κ αυτο που το βαζει συχνα σε προσφορα ο κωτσοβολος,με τεραστιο καδο https://www.skroutz.gr/s/16520006/Kenwood-KVL4100S-Chef-XL.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, zoranb είπε

Τελευταία όμως δεν βλέπω να το χρησιμοποιεί αυτό που λες, αλλά αυτό στη φωτό! Δεν ξέρω γιατί, είναι καλύτερο άραγε;


1964673559_ScreenShot2020-04-17at22_47_56.png.a6a08d4c045ab50f903d64574ac86393.png

.

.

#SB_1957 και #papous1... ποιά είναι τα μίξερ από το Lidl έχετε;

Για ζύμη ψωμιού αυτό χρησιμοποιεί ρε συ το γάντζο σαν των πειρατών :Pγιατί πρέπει να γίνει σφιχτή. Για άλλες ζύμες πιο μαλακές υπάρχει και ένα πλαστικό σαν αυτό που βαράνε τις κουβέρτες για ξεσκόνισμα.:D

Το lidl ένα μίξερ πουλάει αυτό με τα 99 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, zoranb είπε

Τελευταία όμως δεν βλέπω να το χρησιμοποιεί αυτό που λες, αλλά αυτό στη φωτό! Δεν ξέρω γιατί, είναι καλύτερο άραγε;

1964673559_ScreenShot2020-04-17at22_47_56.png.a6a08d4c045ab50f903d64574ac86393.png

.

.

#SB_1957 και #papous1... ποιά είναι τα μίξερ από το Lidl έχετε;

αυτό ειναι το titanium (μπορεί να είναι και το XL ίσως), σε αυτά μπαίνουν και άλλα εξαρτήματα. https://www.skroutz.gr/s/12068630/Kenwood-Titanium-Chef-KVC7320S.html  (στο άλλο το kenwood πάνω δεν ξέρω). Εμείς έχουμε ένα αντίστοιχο ακριβό της kenwood φάση 20 ετών και είναι σκυλί :P ξέρω και μια θεία μου έχει πχ και αυτή ένα 30 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zoranb είπε

Τελευταία όμως δεν βλέπω να το χρησιμοποιεί αυτό που λες, αλλά αυτό στη φωτό! Δεν ξέρω γιατί, είναι καλύτερο άραγε;


1964673559_ScreenShot2020-04-17at22_47_56.png.a6a08d4c045ab50f903d64574ac86393.png

.

.

#SB_1957 και #papous1... ποιά είναι τα μίξερ από το Lidl έχετε;

https://www.lidl-service.com/cps/rde/xchg/SID-8153CDF9-CE9AB941/lsp/hs.xsl/product.html?id=196942644&title=Κουζινομηχανή&count=1

https://www.lidl-service.com/cps/rde/xchg/SID-8153CDF9-CE9AB941/lsp/hs.xsl/product.html?id=1076730143&title=Κουζινομηχανή&count=1

Αλλά όπως είπα, προσοχή, γιατί έφερε τις προάλλες ένα με 100 ευρώ αλλά ήταν 600 watt, ενώ αυτά που πήραμε είναι 1300!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alimentas είπε

To σημαντικοτερο ειναι το μεγεθος του καδου για μενα.

Πες μας περισσότερα, γιατί το μέγεθος του κάδου είναι το σημαντικότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zoranb είπε

Πες μας περισσότερα, γιατί το μέγεθος του κάδου είναι το σημαντικότερο;

Για να χωράνε άνετα τα υλικά που ανακατεύεις χωρίς να ξεχειλίζουν και να πετάγονται ολόγυρα!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαι για την διαρκεια ζωης του μηχανηματος ετσι.Οταν λεει πχ οτι ενα μιξερ εχει καδο 4 λιτρα δεν σημαινει οτι μπορει να χτυπησει με την μια και τα 4 .Συνηθως οι οδηγιες λενε οτι πρεπει να εχει 1 με 1μιση λιτρο κατω ,ωστε να μπορεσει να την χτυπησει το μηχανημα.Οποτε σε μηχανες με μικρο καδο μπορει για μια συνταγη να χρειαστει να σπασεις σε 2 δοσεις κ να χτυπησεις 2 φορες.Οποτε μεγαλυτερος καδος σημαινει πιο ανετα να υλικα μεσα,πιο μεγαλες ποσοτητες, πιο σωστο χυπημα ωστε να μην ζοριζεται το μηχανημα και μεγαλυτερη ευκολια.

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...