Προς το περιεχόμενο

Dune Trilogy (2021+ΗΒΟΜax)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν εξαιρέσουμε το εικαστικό που οκ όποιος έχει διαβάσει το DUNE ξέρει ότι είναι μια lsd ψυχεδέλεια σχεδόν, το πρώτο δείγμα ήταν μια χαρα... Ηθοποιοί check, sandworms check, ύφος check,  σκηνικά check, όλα οκ... και εγώ προτιμώ την εικαστική πανδαισία που θα ηταν το DUNE του Γιοντοροφσκι, αλλά δύσκολο να βγεί σήμερα τέτοια ταινία. Τα BR2049 και Arrival ηταν άψογα στο αισθητικό τους μέρος και μακρυά από το generic cgi crapfest της σειράς που είναι η μέση scifi ταινία σήμερα, οπότε και εδώ αν και είμαι της Γιοντορόφσκι αισθητικής, πιστεύω ότι θα είναι εξαιρετικό και το τελικό απότέλεσμα....

Γενικά, τρομερό trailer, δείχνει ότι το έχουν πάρει πολύ σοβαρά... και anyway, ναι θέλω το DUNE να είναι λίγο πιο ενήλικο και βαρύ, ούτε Star Wars ούτε τίποτα τέτοια τσίρκα, εδώ μιλάμε για Έπος.-

Προσωπικά δεν δίνω δεκάρα για το mass audience appeal, καλύτερα όπως και το BR2049 να δούμε ένα πραγματικά καλλιτεχνικό και λιγότερο στουντιακό έργο.... θέλω απλά να βγάλει όσο χρειάζεται για να γίνει και το δεύτερο μέρος.

 

υγ. Ούτε εμένα μου άρεσαν οι Floyd και δη σε διασκευή 😛 αλλά κλαιν τώρα, λίγες εικόνες ήθελα να δώ για να καταλάβω αν θα είναι τσίρκο ή κάτι άλλο και μάλλον πάμε σε κάτι αξιοπρεπές και δυνατό (το DUNE το θεωρώ ακόμα unfilmable βιβλίο οπότε και οι απαιτήσεις που έχω από την ταινία, αν και υψηλές, δεν είναι να πιάσει τα πάντα)

Επεξ/σία από snake_plissken2112
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 446
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, Eru Iluvatar είπε

Μπενι Τζεσεριντ;

Παίδες, θα υπάρξουν 2 ταινιες για το "Dune." Τον πρωταγωνιστή τον είχα δει και σε μια άλλη ταινια όπου κι έπαιζε έναν νεαρό Άγγλο βασιλιά. Γενικά ήταν ΟΚ. Οπότε θα δούμε τι θα γίνει.

Ελπίζω στην ταινία να κρατήσουν τις Αραβικές λέξεις που έχει στο Dune.

Θα υπάρξει μία και αν βγάλει λεφτά θα γυριστεί δεύτερη. 

4 ώρες πριν, DeadOrganPlayer είπε

Συνήθως μου είναι τελείως αδιάφορα τα νούμερα του box office, εδώ όμως θα ήθελα να πάει καλά ώστε να γυρίσει και τη δεύτερη ταινία που έχει στο πλάνο του.

Σε αυτό θα παίξει μεγάλο ρόλο και το σωστό marketing, εδώ δε ξεκινήσαμε καλά. Το trailer δε είχε αυτό το "κατι", το τραγούδι που επιλέχθηκε πολύ -μα πολύ- κακή επιλογή. Η παλέτα όντως μουντή, προσωπικά δε με χαλάει (το αντίθετο) αλλά δε θα τραβήξει πολύ κόσμο. Σαν ταινία είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα είναι καλή αλλά δύσκολα αυτό θα είναι αρκετό για περαιτέρω πράγματα...

Ο πρωταγωνιστής είναι πολύ καλός ηθοποιός όπως και το υπόλοιπο καστ εντυπωσιακό. Ο Μομόα λίγο ήταν λίγο κάπως αλλά οκ...

Αυτό που θα παίξει μεγάλο ρόλο είναι να είναι οι κινηματογράφοι στην Αμερική ανοιχτοί. Χωρίς αυτούς με τις Δημοκρατικές Πολιτείες όλα κλειστά 7 μήνες τώρα και 40% ανεργία σε αυτές όπως η Καλιφόρνια και η Νέα Υόρκη, μην περιμένεις πολλά. 

Οι Ρεπουμπλικανικές πολιτείες που είναι όλα ανοιχτά δεν έχουν τον κόσμο, και δεν πάει ο άλλος να κλειστεί στον σινεμά πλέον όταν άλλαξε ολοκληρωτικά διασκέδαση στην αμερική. Και το βλέπουμε από το ολοκληρωτικό ολοκαύτωμα στην τηλεθέαση των σπορ που ξεκίνησαν με πτώση άνω του 50%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, masteripper είπε

Να υποθέσω ότι ο Χαρκονεν είναι ο χοντρο καράφλας.

Skarsgard ειναι ο μπαρον, ο μπατιστα προφανως ειναι ο ραμπαν...ακομα και το καστ ειναι οσο πιο κοντα στο καστ της ταινιας του lynch...btw το cover του  ζιμερ στους φλοιντ μου αρεσε πολυ και το βρηκα και ταιριαστο με το theme της ταινιας...

Αυτο που δεν βλεπω ειναι το τι θα το κανει να ξεχωρισει απο την ταινια του lynch...Οταν ολες οι σκηνες που εδειξαν στο τρειλερ ειναι βγαλεμενες μια προς μια απο την 1η ταινια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω διαβασει το στορυ του DUNE, αλλα απο οτι ειδα στο Trailer, ΕΑΝ και ΕΦ' ΟΣΟΝ ειναι μια σωστα δομημενη-στημενη ταινια, μπορει να ειναι κατι πολυ καλο...!!   

 

αυτο που μου εμεινε ομως απο το Trailer ειναι η φραση,    "FEAR IS THE MIND-KILLER."    ισως η πιο καταλληλη περιγραφη της εποχης που ζουμε.............!!!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xavier είπε

Αυτο που δεν βλεπω ειναι το τι θα το κανει να ξεχωρισει απο την ταινια του lynch...Οταν ολες οι σκηνες που εδειξαν στο τρειλερ ειναι βγαλεμενες μια προς μια απο την 1η ταινια...

πιστεύω ότι η βασική τους διαφορά θα είναι ότι το Dune του 2020 θα βλέπεται 😛

(όσο και αν λατρεύω τον Lynch ε)

Επεξ/σία από snake_plissken2112
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2020 στις 9:28 ΠΜ, snake_plissken2112 είπε

πιστεύω ότι η βασική τους διαφορά θα είναι ότι το Dune του 2020 θα βλέπεται 😛

(όσο και αν λατρεύω τον Lynch ε)

ταινιαρα ηταν το dune του lynch...ποτε δεν καταλαβα γιατι τρωει σκατο...Την εχω δει απειρες φορες και αρκετα fan cuts...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, xavier said:

ταινιαρα ηταν το dune του lynch...ποτε δεν καταλαβα γιατι τρωει σκατο...Την εχω δει απειρες φορες και αρκετα fan cuts...

Το κύριο μου πρόβλημα με την ταινία του Lynch είναι ότι ήταν ταινία 2 ώρες και κάτι για βιβλίο 600 σελίδων. Ήταν σαν να κάνει skips από event σε event. Τουλάχιστον αυτό μου έχει μείνει στο μυαλό από τότε που την είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, xavier είπε

ταινιαρα ηταν το dune του lynch...ποτε δεν καταλαβα γιατι τρωει σκατο...Την εχω δει απειρες φορες και αρκετα fan cuts...

επεσε πολυ ψαλιδι ενω αλλαξε και πραματα απο το βιβλιο. πχ εγω με την 3η θεαση καταλαβα την πλοκη της ταινιας.

γενικα ειναι ενα ακατεργαστο διαμαντι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...