Προς το περιεχόμενο

Dune Trilogy (2021+ΗΒΟΜax)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Arkin είπε

το minus one άγνωστο πότε θα κυκλοφορήσει

Godzilla Minus One Blu-ray Release Date Announced: When Will It Release In the US?

Αναφορά σε κείμενο

As shared by Minus One studio Toho, the physical release of the hit film will hit store shelves in Japan on May 1. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 447
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 hours ago, Arkin said:

Στις 15 Απριλίου θα μπει επίσημα σε HBO amazon apple χθες έγινε κάποιο leak και η ποιότητα για 1080 είναι ιδιαίτερα καλή. Σε bluray μέσα στο Μάιο. Γενικά πολύ γρήγορο release το minus one άγνωστο πότε θα κυκλοφορήσει. 

1080p και 2.0 audio , εγκληματικο για την συγκεκριμενη ταινια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω ότι ξανά είδα το Part 1 και μου άρεσε περισσότερο σε σχέση με την πρώτη φορά που το είδα. Αλλά μάλλον επειδή τώρα ήξερα ότι είχα διαθέσιμη και την συνέχεια, ενώ επιπλέον είχα σε πολύ μικρότερο βαθμό στο μυαλό μου την έκδοση του 1984.

Περί Dune Part 2. Καλό, αλλά σε κάποια σημεία αργό. Ο Βιλνέβ, ξέροντας ότι θα έχει την ευκαιρία να φτιάξει και Part 3, το ξεχειλώνει και αφήνει αρκετά για το τελευταίο κομμάτι. Και νομίζω καλά κάνει, έχοντας στο μυαλό του η τελική τριλογία να είναι κάτι το πλήρες.

Πάντως στην ταινία του 1984 νομίζω αυτό το 3ο κομμάτι που θα δούμε, πρακτικά δεν υπάρχει, αλλά στοιχεία του έχουν ενσωματωθεί στο timeline που περιγράφει το Part 2 του Βιλνέβ, μιας και ο Λίντς έπρεπε να τα πει όλα αυτά σε μία μόνο ταινία. Οπότε το Part 3 μάλλον θα είναι κάτι το καινούριο και για όσους έχουν δει την παλιά ταινία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μιας και κυκλοφόρησαν κάποια καλά 4k releases, είδα επιτέλους το part two, αλλά απογοητεύτηκα.
 

Δεν είμαι φίλος του sci fi, πχ star wars από μακρυά και αγαπημένοι, η συγκεκιμένη (πλέον) τριλογία με τράβηξε λόγω του ότι η πρώτη ταινία πραγματεύεται, ας το πούμε με διαφορετικούς όρους τι είναι εκδίκηση, οικογενειακή πίστη κλπ. κλπ.
 

part two λοιπόν, κακοί διάλογοι, χρονικά άλματα, επιφανειακή εμβάνθυση σε χαρακτήρες 

Spoiler

δεν είδαμε καμία περαιτέρω πληρορφορία για τους Χαρκόνεν, ανακαλύπτει ο Πόλ πως είναι Χαρκόνεν, δεν ξέρουμε τίποτα για την μάνα του (μα καλά δεν ξέρει με ποιον μεγάλωσε πχ) λέει "ξέρω τι πρέπει να κάνω" ή κάπως έτσι...αλλά μόνο αυτός κατάλαβε τι εννοούσε, εμείς όχι.

Περίμενα καλύτερη μάχη και 

Spoiler

χωρίς λόγο σκηνή με την μάχη ανάμεσα σε πολ και ψυχοπαθή.

Το 3ο θα το δω μόνο και μόνο γιατί είδα τα 2 πρώτα.

5/10 από μένα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα και εγώ και μπορώ να πω ήταν κάπως υπερβολικές οι τόσο διθυραμβικές κριτικές. Φωτογραφία, CGI κλπ άψογη γενικά στο τεχνικό κομμάτι. Αλλά δεν είχε τόσο βάθος σε κάποια σημεία ούτε και στους χαρακτήρες. Πχ

Spoiler

τους Harkonnen τους ξεπέταξαν τσακ μπαμ, βαρόνο και Rabban. Ειδικά τον Feyd-Rautha που ήταν ίσως ο πιο ενδιαφέρον χαρακτήρας κατ'εμέ, τον έκαναν hype και τον σκότωσαν πολύ νωρίς, ήθελα να τον ξαναδώ.

Η προφορά του Walken χτύπαγε κάπως σε μερικά σημεία αλλά είναι κορυφαίος ηθοποιός οπότε έπαιξε καλά τον ρόλο του. Γενικά το cast δυνατό με εξαίρεση ίσως την Zendaya, δεν ήταν κακή αλλά θεωρώ ότι μπορούσαν να βάλουν καλύτερη ηθοποιό. Ο Chalamet αν και δεν έχει τον τυπικό σωματότυπο του πρωταγωνιστή/action hero το σώζει με την υποκριτική του. Επίσης δεν χρειάζονταν τόσες πολλές σκηνές με θρησκευτικό περιεχόμενο και την όλη φάση Lisan al-Gaib που έλεγαν κάθε 5'.

Γενικά μου άρεσε πάντως, ειδικά προς το τέλος. Ελπίζω το part 3 να είναι καλύτερο με περισσότερες επεξηγήσεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dune Part Two[2024]

czemb-W0-Rk1-Ke7l-CJGahb-Ohd-Cuh-V.jpg

https://www.imdb.com/title/tt15239678

Αρχικα να πω οτι απολαυσα και βρηκα εξαιρετικο το πρωτο μερος ενω μου φανηκε χαλια αυτη του 1984. Πηγαινοντας τωρα στο νουμερο 2 οι προσδοκιες οπως ειναι λογικο ηταν τεραστιες και κατα ενα μερος εκπληρωθηκαν. Η λογικη συνεχεια μιας εκδικησης σε εναν φανταστικα επικο κοσμο περιτεχνα δοσμενη απο τον Denis Villeneuve. Με καποιες ομως εσκεμμενες η μη ατασθαλιες οι οποιες καπως κανουν λιγο scripted παρα πολλα σκηνικα. Πρωτον οι Χαρκοννεν. Ενω στην πρωτη ταινια εβγαζαν κατι τρομακτικο και αδιστακτο εδω περα απο τον νεοφερμενο τρελο Feyd-Rautha τον οποιο διαδεχτηκαμε σε ασπρομαυρο φοντο το βρηκα πανεξυπνο και εδωσε μια αλλη χρεια μου φανηκαν λιγο κλισε και λιγο out of place. Δηλαδη για πιο λογο να πρεπει σε καθε σκηνη να σκοτωνουν και καποιον επειδη τους αντιμιλησε η τους προτεινε μια ιδεα? Δεν δειχνεις τρομο ετσι ανθρωπο που απλα θελει να γινει το δικο του και δεν σηκωνει κουβεντα στην πρωτη ταινια δεν τα ειχαμε αυτα εδω ξενιζουν. Δευτερον η σχεση μεταξυ Πολ και Τσανι καπως βεβιασμενα δεν μας πλασαριστηκε? Δεν βγηκε αυθορμητα και παραλληλα δεν προκαλεσε και καποιο συναισθημα εξαιτιας αυτου. Τριτον αρκετες σεκανς δεν μπηκαν λιγο ασυνδετα μεσα στην ταινια? Και καποιες αλλες δεν εξελιχθηκαν υπερβολικα γρηγορα? Ειναι δυσκολο να αποτυπωσεις τα βιβλια επι της οθονης αλλα καλυτερα να εβγαζε την ταινια 4 ωρες με πιο καλη συνδεση μεταξυ ιστοριας και σκηνων παρα οπως την εβγαλαν τωρα που καποιες σκηνες μοιαζουν scripted βεβιασμενες και ασυνδετες. Προφανως με τα παραπανω κοιταω το δεντρο και χανω το δασος το γνωριζω απλα ηθελα να τα αναφερω. Το δασος λοιπον η συνολικα σαν ταινια και ολα αυτα που υποβοσκουν βγαζει κατι το επικο περα απο τις αρκετες στιγμες της που βγαζει μια ανατριχιλα το συμπαν ειναι μεγαλο και παραλληλα με αυτα που βλεπουμε τρεχουν και αλλα απο πισω που βγαινουν προς τα εξω σιγα σιγα η καλυτερα οταν ερθει η στιγμη. Δυνατα εφε εξαιρετικη μεγαλειωδης μουσικη αχανης ερημος περιτεχνα δοσμενοι χαρακτηρες. Απλα μου αφησε μια καπως πιο λιτη συνεχεια απο το πρωτο επος με αυτα που ανεφερα θα ηθελα καποια πραγματα να βγουν καλυτερα και πιο σωστα προς το θεατη. Παραμενει επος ομως απλα οχι τοσο οσο το πρωτο που ηταν πολυ πιο αρτιο σε ολα. 8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2024 στις 10:41 ΠΜ, kirileman είπε

Την 1η την είδα στο σπίτι, τη 2η χθες με Atmos. Για το Dune 2 διάβαζα τα καλύτερα, αλλά ευτυχώς που πήγα μόνος μου. Έπος άκουγα, αλλά έπος δεν είδα και ειλικρινά, δε νομίζω ότι υπάρχει έστω μια σκηνή που να δικαιολογεί αυτόν τον χαρακτηρισμό. Έφταιγαν οι ηθοποιοί, η μουσική, έφταιγε η έλλειψη κλιμάκωσης και δραματουργικής κορύφωσης; Καλό σε γενικές γραμμές, ενδιαφέρουσα ιστορία, αλλά... meh. Κατά τη γνώμη μου, καμιά από τις δυο δε ξαναβλέπεται. 7,5/10

Για την δεύτερη μαζί σου που είδα σήμερα η πρώτη όμως ότι είναι πολύ καλύτερη. Την είδα ήδη 3 φορές και άνετα ξανά βλέπετε. Η δεύτερη ήθελε 1 ώρα ακόμα διάρκεια ώστε να βγει αυτό που έπρεπε με σωστή ροή χωρίς scripted σκηνές εδώ και εκεί για να προχωρήσει η ιστορία παρακάτω και πολύ απότομα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Arkin said:

Για την δεύτερη μαζί σου που είδα σήμερα η πρώτη όμως ότι είναι πολύ καλύτερη. Την είδα ήδη 3 φορές και άνετα ξανά βλέπετε. Η δεύτερη ήθελε 1 ώρα ακόμα διάρκεια ώστε να βγει αυτό που έπρεπε με σωστή ροή χωρίς scripted σκηνές εδώ και εκεί για να προχωρήσει η ιστορία παρακάτω και πολύ απότομα. 

Την 2η, σπίτι σε 4k την απόλαυσα περισσότερο απ'ότι cinema.

Πιστεύω πρέπει να την δει κάποιος και 2η φορα, περνάνε καλύτερα τα μηνύματα και η ηθοποιία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτική παραγωγή, πραγματικά ξεχνάς το περιβάλλον στο οποίο βρισκεσαι και μεταφέρεσαι στον Αρρακις. Όμως το σενάριο και οι διάλογοι έχουν προβλήματα ("for duke and my friends"), ιδιαίτερα στο τελευταίο τρίτο της ταινίας, νιώθεις ότι οι δημιουργοί μπουκώσανε και κάπως έπρεπε να το κλείσουν. Τα προβλήματα του βιλνεβ με τις βαρετές αξιον σκηνές γνωστά σε όλες του τις ταινίες, δεν περιμενα κατι περισσότερο εκεί.

Γενικά χειρότερο από το παρτ 1, αν και εκείνο το εκτιμησα περισότερο στην δεύτερη θεαση. Όμως αυτή την στιγμή δεν έχω καμία διαθεση να ξαναδώ την ταινία, εντυπωσιακή και επιβλητική, όμως με μεγάλη διάρκεια και πολύ βαριά εώς δυσάρεστη, με όλες τις σφαγές και τις δυστυχίες. 

Δεν ξέρω πόσο έχει απλοποιησει το βιβλίο η ταινία, πάντως η υπόθεση που τρέχει είναι απλοική, περίμενα κατι περιπλοκότερο, με περισσότερη πολιτικη ιντριγκα και δεν ξέρω αν φταίει το υλικό που είχαν ή αν πετσόκοψαν πράγματα.

ps.

Spoiler

Τι κωμωδία ήταν αυτό οι κακοί να σκοτώνουν και από ένα συνεργάτη σε κάθε σκηνή. Δεν είναι παραγωγικό ρε παιδιά, δεν θα μείνει κανένας. Εντάξει το εμπεδώσαμε είστε κακοι, φτάνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Evangelos Anagnostou είπε

Καταπληκτική παραγωγή, πραγματικά ξεχνάς το περιβάλλον στο οποίο βρισκεσαι και μεταφέρεσαι στον Αρρακις. Όμως το σενάριο και οι διάλογοι έχουν προβλήματα ("for duke and my friends"), ιδιαίτερα στο τελευταίο τρίτο της ταινίας, νιώθεις ότι οι δημιουργοί μπουκώσανε και κάπως έπρεπε να το κλείσουν. Τα προβλήματα του βιλνεβ με τις βαρετές αξιον σκηνές γνωστά σε όλες του τις ταινίες, δεν περιμενα κατι περισσότερο εκεί.

Γενικά χειρότερο από το παρτ 1, αν και εκείνο το εκτιμησα περισότερο στην δεύτερη θεαση. Όμως αυτή την στιγμή δεν έχω καμία διαθεση να ξαναδώ την ταινία, εντυπωσιακή και επιβλητική, όμως με μεγάλη διάρκεια και πολύ βαριά εώς δυσάρεστη, με όλες τις σφαγές και τις δυστυχίες. 

Δεν ξέρω πόσο έχει απλοποιησει το βιβλίο η ταινία, πάντως η υπόθεση που τρέχει είναι απλοική, περίμενα κατι περιπλοκότερο, με περισσότερη πολιτικη ιντριγκα και δεν ξέρω αν φταίει το υλικό που είχαν ή αν πετσόκοψαν πράγματα.

ps.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Τι κωμωδία ήταν αυτό οι κακοί να σκοτώνουν και από ένα συνεργάτη σε κάθε σκηνή. Δεν είναι παραγωγικό ρε παιδιά, δεν θα μείνει κανένας. Εντάξει το εμπεδώσαμε είστε κακοι, φτάνει.

 

Τα κακα οταν μπεις για τα καλα στο χωρο του Hollywood. Πολλοι σκηνοθετες το εχουν παθει οι οποιοι ξεκινησαν μονοι τους με αγνωστες ταινιες αγαπηθηκαν απο τον κοσμο και επειτα μπηκε το χρημα και χαλασαν και αυτοι. Ενταξει οπως εγραψα δεν ειναι κακο το part 2 αλλα εχει κατι χαζα μεσα και δειχνει τοσο scripted που θα μπορουσε να φτιαχτει πολυ καλυτερα αλλα ειπαμε. Οπως και να εχει το πρωτο μερος ειναι πολυ καλυτερο τωρα για το τριτο δεν εχω ιδεα τι θα δω αυτη του 1984 δεν ειχε δειξει τιποτα τελειωσε στο part 2 οποτε για να δουμε. Καλο 2026 λογικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει full Paul Atriedes είμαστε, αλλά και αυτή η Zendaya με την ερμηνεία της το απογείωσε

 

Επεξ/σία από GreekMonkey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...