Προς το περιεχόμενο

Dune Trilogy (2021+ΗΒΟΜax)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

600 σελιδες το dune? κανενα απο τα βιβλια του herbert δε θυμαμαι να ηταν ιδιαιτερα ογκοδες...ριξτε μια ματια και στο Dune: The Alternative Edition Redux fan edit του spicediver, είναι τρίωρο...

Τωρα για την πλοκη τι να σου πω, δεν μπορω να κρινω...εγω ειχα διαβασει τα βιβλια οποτε ήξερα τι συμβαινει, παντως τρομερες διαφορες απο τα βιβλια δεν εχει...Κρατησε ακομα και τους εσωτερικους μονολογους του πολ... Παιξαν λιγο με τις ηλικιες, για να το κανουν πιο mature, μεχρι εκει...

Καταλαβαινω οτι ειναι μακρυα απο το παραμυθενιο κοσμο των star wars...Ουτε τα βιβλια ειναι τετοια φαση, ουτε ο Lynch ειναι...Αλλα να το κραζουν scifi nerds μου φαινεται καπως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 447
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, xavier said:

600 σελιδες το dune? κανενα απο τα βιβλια του herbert δε θυμαμαι να ηταν ιδιαιτερα ογκοδες...ριξτε μια ματια και στο Dune: The Alternative Edition Redux fan edit του spicediver, είναι τρίωρο...

Τωρα για την πλοκη τι να σου πω, δεν μπορω να κρινω...εγω ειχα διαβασει τα βιβλια οποτε ήξερα τι συμβαινει, παντως τρομερες διαφορες απο τα βιβλια δεν εχει...Κρατησε ακομα και τους εσωτερικους μονολογους του πολ... Παιξαν λιγο με τις ηλικιες, για να το κανουν πιο mature, μεχρι εκει...

Καταλαβαινω οτι ειναι μακρυα απο το παραμυθενιο κοσμο των star wars...Ουτε τα βιβλια ειναι τετοια φαση, ουτε ο Lynch ειναι...Αλλα να το κραζουν scifi nerds μου φαινεται καπως...

Αναλόγως την έκδοση πάει, αλλά υπάρχουν και εκδόσεις με 600κάτι σελίδες.

Για κάποιον που δεν έχει διαβάσει τα βιβλία σε αφήνει αρκετά μπερδέμενο λόγω του υπερβολικά γρήγορου pacing. Δεν είναι τυχαίο ότι η καινούρια ταινία καλύπτει το μισό βιβλίο και είναι πιθανό να είναι και τρίωρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα παιζει να θυμαμαι τις πρωτες εκδοσεις απο τη space ...που ηταν διτομες και να με ξεγελαει...νομιζω τα εβγαλε η anubis ολοκληρωμενα αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Dune του Λήντς, δεν κάνει injustice στο βιβλίο, έχουν όντως κρατήσει τους εσωτερικούς μονολόγους του Πώλ, δεν έχουν αλλάξει τίποτα από τη πλοκή δραματικά, έχει αρκετά σημεία με αυτούσιους διαλόγους από το βιβλίο, εικαστικά για εμένα είναι πολύ κοντά σε αυτό που είχα στο μυαλό μου όταν το διάβαζα, η μουσική είναι γαμάτη... απλά είναι κακή ταινία, οριακά watchable θεωρώ μόνο σαν cult guilty pleasure. Η χαρακτηριστική σκηνοθεσία και το ύφος του Λήντς δεν κολλάει καθόλου με το high concept του βιβλίου -πλην ελαχίστων σκηνών, προφανώς εκείνων που σχετίζονται με τις ψυχεδέλειες του Πώλ, το κουτί κτλ- , ερμηνείες πλην του Πωλ + Βαρώνου είναι τίποτα, μοντάζ all over the place και πολύ κακές σκηνές δράσης, ενώ η προσπάθεια να χωρέσουν τα πάντα έχει μπουκώσει τόσο πολύ το σενάριο, χωρίς να βγάζει άκρη σε πολλά σημεία και να έχει μια σωστή συνοχή, καταλήγοντας ένα flat άψυχο πράγμα... γενικά, πολύ κακή ταινία, δεν απορώ που ο Λήντς την έχει αποκυρήξει.

Δεν με ενδιαφέρει προσωπικά να είναι accurate στο βιβλίο, όσο πρώτα από όλα να βλέπεται σαν ταινία μιας και μιλάμε για ταινία βασισμένη στο βιβλίο... σαν μεταφορά ναι, μπορεί έτσι άψυχα να περνάει μια γρήγορη όλο το βιβλίο και όλα τα key points του, αλλά η τελική τους απεκόνιση είναι για κλάματα μιας και σαν ταινία καθαυτή είναι πολύ κακή. Δεν θα με ενοχλούσε αν ήταν μια πάρα πολύ προσεγμένη και καλογυρισμένη ταινία, πιάνοντας το 1/5 του βιβλίου. Θα ήταν κακή μεταφορά αλλά τουλάχιστον καλή ταινία που θα την απολάμβανα...μιλάω για την τρίωρη έκδοση πάντα, η δίωρη είναι ακόμα χειρότερη

Επεξ/σία από snake_plissken2112
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι, οι εσωτερικοί μονόλογοι δεν ήταν καθόλου λειτουργικοί στην ταινία... μπορεί να ήταν ακριβώς όπως το βιβλίο αλλά είναι από εκείνα τα πολλά στοιχεία του Dune που θα έπρεπε να αποδωθούν διαφορετικά στην οθόνη -και ας ''χάλαγε'' τους φίλους του βιβλίου- για να λειτουργήσουν. 

Καλά το Dune είναι unfilmable τί να λέμε τώρα, είναι γραμμένο με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε όπως και πολλά άλλα λογοτεχνικά έργα, να λειτουργούν μόνο για το format στο οποίο δημιουργήθηκαν... μακάρι στην νέα ταινία να καταφέρουν να κρατήσουν τα βασικά του concepts και ύφος και ας αφήσουν εκτός ότι δεν γίνεται να αποδωθεί σωστά ή τεσπα οτιδήποτε κάνει ''κακό'' στην ταινία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο lynch 

8 ώρες πριν, snake_plissken2112 είπε

Το Dune του Λήντς, δεν κάνει injustice στο βιβλίο, έχουν όντως κρατήσει τους εσωτερικούς μονολόγους του Πώλ, δεν έχουν αλλάξει τίποτα από τη πλοκή δραματικά, έχει αρκετά σημεία με αυτούσιους διαλόγους από το βιβλίο, εικαστικά για εμένα είναι πολύ κοντά σε αυτό που είχα στο μυαλό μου όταν το διάβαζα, η μουσική είναι γαμάτη... απλά είναι κακή ταινία, οριακά watchable θεωρώ μόνο σαν cult guilty pleasure. Η χαρακτηριστική σκηνοθεσία και το ύφος του Λήντς δεν κολλάει καθόλου με το high concept του βιβλίου -πλην ελαχίστων σκηνών, προφανώς εκείνων που σχετίζονται με τις ψυχεδέλειες του Πώλ, το κουτί κτλ- , ερμηνείες πλην του Πωλ + Βαρώνου είναι τίποτα, μοντάζ all over the place και πολύ κακές σκηνές δράσης, ενώ η προσπάθεια να χωρέσουν τα πάντα έχει μπουκώσει τόσο πολύ το σενάριο, χωρίς να βγάζει άκρη σε πολλά σημεία και να έχει μια σωστή συνοχή, καταλήγοντας ένα flat άψυχο πράγμα... γενικά, πολύ κακή ταινία, δεν απορώ που ο Λήντς την έχει αποκυρήξει.

Δεν με ενδιαφέρει προσωπικά να είναι accurate στο βιβλίο, όσο πρώτα από όλα να βλέπεται σαν ταινία μιας και μιλάμε για ταινία βασισμένη στο βιβλίο... σαν μεταφορά ναι, μπορεί έτσι άψυχα να περνάει μια γρήγορη όλο το βιβλίο και όλα τα key points του, αλλά η τελική τους απεκόνιση είναι για κλάματα μιας και σαν ταινία καθαυτή είναι πολύ κακή. Δεν θα με ενοχλούσε αν ήταν μια πάρα πολύ προσεγμένη και καλογυρισμένη ταινία, πιάνοντας το 1/5 του βιβλίου. Θα ήταν κακή μεταφορά αλλά τουλάχιστον καλή ταινία που θα την απολάμβανα...μιλάω για την τρίωρη έκδοση πάντα, η δίωρη είναι ακόμα χειρότερη

o lynch την εχει αποκηυρηξει την ταινια...αλλα ειναι κομπλεξαρας :P ... Ειχε μαλωσει με το de laurentis αν θυμαμαι καλα για το editing της ταινιας...Στο καστ τι σε χαλασε, ήταν κακη στο ρολο της  η mohiam ή η Αλια?

Τα εφε στα σκουληκια δεν ηταν γαματα αν λαβεις υποψιν οτι μιλαμε για δεκαετια 80?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο design είχαν τα σκουλίκια ναι, αλλά οι σκηνές στο δεύτερο μισό που τα βλέπουμε για τα καλά -για να μην κάνω spoiler- δεν μου άρεσαν, αν σκεφτώ πχ ότι είχαμε κ άλλες ταινίες με μεγάλα πλάσματα/τέρατα στα 80ς done so much better. Πιο μικρά πλάσματα ναι, αλλά πιστεύω αν έπεφτε σωστή δουλειά στο σκηνοθετικό/μοντάζ/κτλ κομμάτι, θα είχαμε πολύ καλύτερα αποτελέσματα

Το casting μου περνάει αδιάφορο τελείως γτ και οι χαρακτήρες ήταν φλατ και διεκπαιρεωτικοί...

οκ lets agree ότι εκτιμούμε αλλιώς το παλιό Dune 😛, όντας και οι δύο φίλοι των βιβλίων του Herbert

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
2 ώρες πριν, panagiotis54 είπε

μα ακριβως για αυτο πανε ολα αργοτερα...ετσι θα γινεται συνεχεια τωρα μεχρι να τελειωσει ο covid

Α καλά, η μπάλα άλλαξε γήπεδο φίλε μου, αλλά αλλάζουμε την συζήτηση.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...