Προς το περιεχόμενο

Dune Trilogy (2021+ΗΒΟΜax)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, liakinen είπε

Ειδικά η κοπελιά είναι ίσως το μεγαλύτερο βύσμα στον κινηματογράφο της εποχής μας. Ακόμα και σοβαροί σκηνοθέτες δυστυχώς την φορτώνονται. 

FYI Η κοπελιά έπαιζε  σε σειρές της disney και τραγουδούσε κάποτε!

Έκτος αυτού,  η συγκεκριμένη ταινία δεν μου άρεσε, την βρήκα βαρετή εως μουντή. Σινεματογραφιακα  και σκηνικά ήταν ωραία πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 453
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, BlackRose56 είπε

FYI Η κοπελιά έπαιζε  σε σειρές της disney και τραγουδούσε κάποτε!

 

μαζι με το μισο χολιγουντ. εμενα δεν με χαλασε η ζενταγια. πιο αταιριαστη βρηκα την pugh ως ιρουλαν. Αντιθετα θα ηθελα πολυ να ξαναδω την seydux ως μαργκο σε καποιο spinoff της ταινιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 01/03/2024 at 00:25, sheik said:

Εγώ μόλις γύρισα από προβολή και έχω να πω ότι είναι ΕΠΟΣ. Είχα χρόνια να μου αρέσει τόσο πολύ ταινία. Τι να πεις, τεχνικά από φωτογραφία σκηνοθεσία, ήχο κλπ όλα είναι στο ΘΕΌ. 

Πριν το part 1 σχεδόν αγνοούσα εντελώς την ύπαρξη αυτού του κόσμου αλλά μετά και το part 2 θέλω να μάθω πολλά περισσότερα. 

9/10 ΆΝΕΤΑ.

βιβλία ή εδω αν δεν εχεις χρονο. Πολυ καλή παραγωγη

 

Επεξ/σία από Chrisxxx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, stavros88 said:

Για Θεσσαλονίκη ποια είναι η καλύτερη αίθουσα για την ταινία;Dolby Atmos στα Village ή IMAX Cineplexx;

Έχοντας δει και στις 2, νομιζω η IMAX είναι καλύτερη τεχνικά μιλώντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπτικά και ηχητικά είναι στα top 10  εύκολα το part 2 . 

Σκηνοθεσία,  φωτογραφία,  ήχος όλα top quality . 

Οι ηθοποιοί επίσης.  

Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι ότι και τα δύο part , παρότι είναι σχεδόν 3 ώρες , είναι πολύ λίγα για να αποδώσουν σωστά την ιστορία.  Και στο πρώτο αλλά ειδικά στο δεύτερο το pacing είναι υπερβολικά γρήγορο για μένα.  Γεγονότα τρέχουν με πάρα πολυ γρήγορους ρυθμούς και χάνετε η ουσία πολλές φορές.  Ναι μεν σε κάνει να μην βαριέσαι καθόλου αλλά θα προτιμούσα μια πιο αργή προσέγγιση. Προσωπικά πιστεύω ότι θα έπρεπε να είναι 3 ταινίες η ακόμα καλύτερα σειρά σε επίπεδο budget game of thrones.  

Παρόλα αυτά παραμένει πολύ καλή,  σίγουρα αξίζει μια θέαση ( περιμένω να βγει να το ξαναδώ στην tv με το ανάλογα ήχο σύστημα, στην Ελλάδα έχουμε φτάσει σε σημείο να έχουμε καλύτερη οπτικό ακουστική εμπειρία σε σχέση με το ποσό πίσω είναι οι αίθουσες σινεμά εδώ)

8/10 από μένα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2024 στις 11:25 ΠΜ, noFEARgr είπε

Οπτικά και ηχητικά είναι στα top 10  εύκολα το part 2 . 

Σκηνοθεσία,  φωτογραφία,  ήχος όλα top quality . 

Οι ηθοποιοί επίσης.  

Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι ότι και τα δύο part , παρότι είναι σχεδόν 3 ώρες , είναι πολύ λίγα για να αποδώσουν σωστά την ιστορία.  Και στο πρώτο αλλά ειδικά στο δεύτερο το pacing είναι υπερβολικά γρήγορο για μένα.  Γεγονότα τρέχουν με πάρα πολυ γρήγορους ρυθμούς και χάνετε η ουσία πολλές φορές.  Ναι μεν σε κάνει να μην βαριέσαι καθόλου αλλά θα προτιμούσα μια πιο αργή προσέγγιση. Προσωπικά πιστεύω ότι θα έπρεπε να είναι 3 ταινίες η ακόμα καλύτερα σειρά σε επίπεδο budget game of thrones.  

Παρόλα αυτά παραμένει πολύ καλή,  σίγουρα αξίζει μια θέαση ( περιμένω να βγει να το ξαναδώ στην tv με το ανάλογα ήχο σύστημα, στην Ελλάδα έχουμε φτάσει σε σημείο να έχουμε καλύτερη οπτικό ακουστική εμπειρία σε σχέση με το ποσό πίσω είναι οι αίθουσες σινεμά εδώ)

8/10 από μένα 

Θα συμφωνήσω σε όλα. Πραγματικά είναι ταινία για cinema απ' όποια οπτική και να το δεις. Μάλιστα είναι φτιαγμένη για καλή αίθουσα και ιδιαίτερα στο κομμάτι του ήχου. Στην δικιά μου πχ είχαν κάπως πιεσμένα τα ηχεία και με ξενέρωσε λιγάκι.

Δεν ξέρω καν την ιστορία δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο και δεν έχω δει καμία παλαιότερη ταινία αλλά μου δίνει και εμένα αυτή την αίσθηση ότι χρειάζεται ένα πιο αργό ρυθμό. Ίσως υπήρχαν πολλές κριτικές για το αντίθετο και έτσι επιτάχυνε κι άλλο στην δεύτερη αλλά δεν με βρίσκει σύμφωνο.

Πάντως όλοι οι ηθοποιοί μπορώ να πω ότι ήταν ένα κλικ καλύτεροι αυτή την φορά. Μόνο οι εκφράσεις στα πρόσωπα τους ήταν αρκετές για να καταλάβεις τα πάντα.

Τέλος μ' άρεσε και το κάπως κωμικό στοιχείο που ήταν όσο έπρεπε να ήταν για να σπάει την μονοτονία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Πέτρος said:

Πότε προέκυψε αυτό?

Ακόμα καλύτερα, βέβαια.

Επισημα δεν υπαρχει ανακοινωση ακομα. Απλα ειναι γνωστο οτι εχει γινει δουλεια πανω στο script . Με βαση το box office ομως και το word of mouth , ειναι σχεδον σιγουρο πλεον οτι θα ερθει . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβολή σε IMAX

 

Επος! Καλύτερη από την πρώτη πολύ καλή ταινία όπως αναφέρει και ο φίλος πιο πριν.

Την ευχαριστήθηκα πάρα πολύ.Μπραβο στον Dennis στον Hans .

Πολύ υψηλή ποιότητα σε όλα από τεχνικής και καλλιτεχνικής άποψης.

Αν μπορείτε να την δείτε αξίζει σε IMAX , άλλη εμπειρία εκεί σε σχέση με τις κλασσικές αίθουσες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...