Προς το περιεχόμενο

Dune Trilogy (2021+ΗΒΟΜax)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
6 minutes ago, Chrisxxx said:

1 φορα στα 4 χρονια ενα πραμα.. 

Θα ειναι λογικα οπως το 1ο. 8αρακι χαλαρο στο σινεμα, 7αρακι στο σπιτι. 

To σκυλομετάνοιωσα που δεν πήγα το 2021 στη VMAX. :(

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 449
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω σε αυτο πηγα ΙΜΑΧ. Εκει που μετανιωσα ηταν στο Oppenheimer αλλα δεν βολευε δυστυχως. 

Παντως το Dune 1 επειδη μετα το ειδα με φιλο σε 65αρα με καλη ηχομπαρα και παλι εχανε αρκετα σε σχεση με την ΙΜΑΧ. Για να το δεις σε laptop ξερωγω αστο.. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εγω που το δα σε σπιτι το πρωτο και κολλησα ασχημα. ΟΣΟ για imax δε εχει τυχει να παω μπορει καποιος να μ αναλυσει ποια η διαφορα εκτος απο το ηχο;; Διοτι εγω οταν παω σε σινεμα ενα τηλεκοντρολ να χαμηλωσω λιγο το ηχο θα το θελα.😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnmayson είπε

 ΟΣΟ για imax δε εχει τυχει να παω μπορει καποιος να μ αναλυσει ποια η διαφορα εκτος απο το ηχο;;

Δεν έχει τρελή διαφορά ο ήχος σε αίθουσα IMAX σε σχέση με μια οποιαδήποτε άλλη που είναι εξοπλισμένη με καλό σύστημα ήχου από όσο ξέρω.

Για την διαφορά στην εικόνα φαντάσου μια οθόνη με τέτοιο μέγεθος που για να δείς από την μία άκρη μέχρι την άλλη πρέπει σχεδόν να γυρίζεις το κεφάλι σου.
Η εμπειρία είναι σαν μπαίνεις ο ίδιος ολόκληρος μέσα στην ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Τί σκηνικό ήταν αυτό με τη μεγάλη επίθεση, τί κουλαμάρες έδειχνε?

Αν εννοείς ότι είχαν καβαλήσει τα worms και πήγαιναν, έτσι ήταν και στην παλιά ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dpolal είπε

Αν εννοείς ότι είχαν καβαλήσει τα worms και πήγαιναν, έτσι ήταν και στην παλιά ταινία.

Την παλιά την έχω διαγράψει βίαια από τη μνήμη μου.

Ναι, τα χρησιμοποιούν γενικά, αλλά η "λεπτομέρεια" με τη σημαία στη ράχη, έβγαλε vibes από απόβαση "ιππικού" πάνω σε star destroyer...

Δεν ξέρω, πολλά από όσα είδα έμοιαζαν με άλλου είδους ταινίες (έχοντας προφανώς κατανοήσει γιατί κυκλοφορούν στην έρημο έτσι...).

Ας κάνω λάθος, θα χαρώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Την παλιά την έχω διαγράψει βίαια από τη μνήμη μου.

Ναι, τα χρησιμοποιούν γενικά, αλλά η "λεπτομέρεια" με τη σημαία στη ράχη, έβγαλε vibes από απόβαση "ιππικού" πάνω σε star destroyer...

Δεν ξέρω, πολλά από όσα είδα έμοιαζαν με άλλου είδους ταινίες (έχοντας προφανώς κατανοήσει γιατί κυκλοφορούν στην έρημο έτσι...).

Ας κάνω λάθος, θα χαρώ πολύ!

Το παλιό dune ήταν έκτρωμα καλως το διέγραψες. Το πρώτο dune ηταν πιο ήπιων τόνων έκτισε τα θεμέλια τώρα στο δεύτερο λογικό να υπάρχει περισσότερο δράση και πιο τρελές καταστάσεις. Δεν είδα το trailer ποτέ δεν βλεπω πριν την ταινία αλλά εμπιστεύομαι τον σκηνοθέτη 100% ότι θα κλείσει αυτό το έπος όπως του αρμόζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου αρεσε παρα πολυ το dune του lynch, παιζει να ειναι η ταινια που εχω δει περισσοτερες φορες απο οποιαδηποτε αλλη. Πρωτα ειδα την ταινια και μετα εγινα φαν των βιβλιων του χερμπερτ. Δεν ειναι και τοσο διαφορετικη απο την ταινια του βιλνεβ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, xavier said:

εμενα μου αρεσε παρα πολυ το dune του lynch, παιζει να ειναι η ταινια που εχω δει περισσοτερες φορες απο οποιαδηποτε αλλη. Πρωτα ειδα την ταινια και μετα εγινα φαν των βιβλιων του χερμπερτ. Δεν ειναι και τοσο διαφορετικη απο την ταινια του βιλνεβ.

H 1η θεαση ξενιζει καπως, αν την ξαναδεις αλλαζεις γνωμη. Την εκτιμησα ισως την 3η φορα που την ειδα. Λειπουν σημαντικά κομματια απο τα βιβλια και ειναι πολυ μικρη για να τα χωρεσει ολα αλλα ειναι οντως αξιολογη και εχει καποιες δυνατες σκηνες που ο Βιλνεβ θα ελεγα ηταν πιο λαιτ οταν τις γυριζε. 

Γενικα το Dune οπως και ολα τα αντιστοιχα βιβλια που ειναι μεγαλα σε εκταση και εχουν νεους κοσμους θελουν μεγαλες σε εκταση ταινιες ή καλυτερα σειρες για να δειξουν την πραγματικη τους αξια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι τελεια ταινια, αλλα εχει πετυχει πολλα πραγματα καλα, π.χ. τις μπενε τζεζεριτ, τον βαρωνο, τους πλοηγους. Η μουσικη απο τους Toto και τον eno, πολυ καλη επισης για την εποχη της. ηταν τοσο διαφορετικη σαν ταινια απο οτιδηποτε αλλο scifi εκεινης της εποχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει καμια συνοχη η παλια ταινια ομως παρολο που ειδα τη μεγαλη 3ωρη εκδοση μου φανηκε ενα συνονθυλευμα με κομμενες σκηνες η καινουργια ειναι για 8+ ανετα την παλια ουτε για 5 δεν θα την εβαζα τελειωνει και σε αφηνει ανακατεμενο λες τωρα τι ηταν αυτο που ειδαν τα ματια μου. Σιγουρα κατι πηγε στραβα εκει με τον Frank Herbert και τον David Lynch και δεν βρηκε αυτο που ηθελαν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Arkin είπε

Δεν εχει καμια συνοχη η παλια ταινια ομως παρολο που ειδα τη μεγαλη 3ωρη εκδοση μου φανηκε ενα συνονθυλευμα με κομμενες σκηνες

Ακριβώς αυτό, εκεί είναι το τεράστιο θέμα.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...