Προς το περιεχόμενο

πείθουν αυτές οι μετρήσεις αεριου για 60 ευρώ;;


Fosforos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η τελική μέτρηση που γράφει 1311

kPH5tBO.jpg

 

η αρχική που γράφει 1251

 

IE7jiPT.jpg

πρόκειται για 12 μέρες κατανάλωσης

μου λεει η ιδιοκτρητρια οτι εκαψα 60 μοναδες.ενα ευρω η μονάδα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι φωτογραφιες που εβαλες δειχνουν καταναλωση 60 κυβικων. Το ποσο κοστιζει το κυβικο, εξαρταται απο τον προμηθευτη σου. Και δεν ειναι σταθερο. Απο οσο ξερω καπου γυρω στο 0.75-0.80 παιζει ανα κυβικο (αρα για 60 κυβικα 45-48 ευρω) αλλα παλι, εξαρταται απο τον προμηθευτη σου. Παλιο λογαριασμο να κανεις μια διαιρεση δεν εχεις?

 

ακυρο, ενδειξεις ωρομετρητη ειναι

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fredd0 είπε

οι φωτογραφιες που εβαλες δειχνουν καταναλωση 60 κυβικων. Το ποσο κοστιζει το κυβικο, εξαρταται απο τον προμηθευτη σου. Και δεν ειναι σταθερο. Απο οσο ξερω καπου γυρω στο 0.75-0.80 παιζει ανα κυβικο (αρα για 60 κυβικα 45-48 ευρω) αλλα παλι, εξαρταται απο τον προμηθευτη σου. Παλιο λογαριασμο να κανεις μια διαιρεση δεν εχεις?

 

 

όχι γιατί τώρα μπήκα στο σπίτι

και τους λογαρισμούς τους βγαζει αυτη και τους στελνει μεσω μιας διαχειριστικης κτιρίων που εκδίδει κοινοχρηστα

πηρα την εταιρεια που μου εστειλε το χαρτι να τους ρωτησω και μου ειπαν μιλα με την ιδιοκτητρια και οτι αυτοι βγαζουν συμφωνα με οτι τους αριθμους που τους εχει δωσει αυτη

 

εντωμεταξυ προσεξα οτι και στο χαρτι γραφει τους αριθμους που λενε τα ρολογια, 1251 και 1311

και η καταναλωση αυτη αντιστοιχει σε 104 ευρω

για την περιοδο 11/2 μεχρι 26/3

εγω μπήκα στις 13/3

 

τοση ωρα νομισα οτι η φωτογραφια με την ενδειξη 1251 που μου ειχε στειλει οταν μπηκα στο σπιτι ηταν από εκεινη την μερα

αλλα μαλλον ηταν απο τον προηγουμενο λογαριασμο δλδ στις 11/2

 

 

μαλλον εμπλεξε τα μπουτια της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σαλατα τα εχεις κανει

καταρχας αυτα δεν ειναι "μετρησεις αεριου" τωρα τα ειδα, ωρομετρητης ειναι. Δε λεει οτι εκαψες 60 κυβικα αεριο, λεει οτι εκαψες 60 ωρες θερμανση. Αρα εχεις κοινοχρηστο λεβητα, οποτε την καταναλωση τη βγαζει η εταιρεια με τα κοινοχρηστα.  Δε μπορει κανεις απο εμας να σου πει αν αυτες οι 60 ωρες αντιστοιχουν σε 10 η σε 1110 ευρω. Μονο η εταιρεια που εχει τα κοινοχρηστα, τις καταναλωσεις του κτηριου κοκ.

Επεξ/σία από fredd0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είναι κοινόχρηστος ο λεβητας

οι αριθμοί αφορούν τις ημερομηνίες που έγραψα

καλεσα την εταιρεια και μου ειπαν μιλα με την διαχειριστρια/ιδιοκτητρια

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αμβισβητεις οτι χρησιμοποιησες 60 ωρες θερμανση, πρεπει να εχεις μετρηση οταν μπηκες. Αν ΔΕΝ αμφισβητεις τις ωρες, τοτε δε καταλαβαινω πως θελεις να αμφισβητησεις το ποσο. Για να στο πω απλοικα πως βγαινει το ποσο. Ξαναλεω, απλοικα.

το κτιριο ξοδεψε 1000 ευρω φυσικο αεριο/πετρελαιο/οτιναναι. Το κτιριο εχει 10 διαμερισματα. Τα οποια συνολικα χρησιμοποιησαν θερμανση πχ 1500 ωρες (αλλο 200 ωρες μεσα στο μηνα, αλλο 100 κοκ). Αν εσυ χρησιμοποιησες 60 ωρες τοτε πληρωνεις τα 60/1500 των 1000 ευρω. Το μονο που μπορεις εσυ να αμφισβητισεις ειναι τον αριθμο ωρων. Τα υπολοιπα ειναι υπολογισμος. Αλλα, ξαναλεω, για να αμφισβητισεις τον αριθμο ωρων πρεπει να εχεις φωτο τον ωρομετρητη που να λεει οτι οταν εγω μπηκα στο σπιτι δεν εγραφε 1251, εγραφε πχ 1300 αρα εχω καψει μονο 11 ωρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγραψα οτι συνειδητοποίησα πως οι μετρησεις αφορουν ολο το διαστημα απο τις 11/2 μεχρι τις 26/3

εγω μπηκα στις 13/3

δεν χρειαζεται να αποδειξω τπτ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fosforos είπε

εγραψα οτι συνειδητοποίησα πως οι μετρησεις αφορουν ολο το διαστημα απο τις 11/2 μεχρι τις 26/3

εγω μπηκα στις 13/3

δεν χρειαζεται να αποδειξω τπτ

φυσικα και χρειαζεται, γιατι πολυ απλα η θερμανση 11/2 μεχρι 13/3 ηταν κλειστη στο διαμερισμα σου :) Οποτε 11/2 μεχρι 13/3 εγραψε μηδεν ωρες.

Η ιδιοκτητρια λεει οτι οταν μπηκες η μετρηση ηταν 1251. Εσυ μπορεις να αποδειξεις οτι δεν ηταν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χαρτί λέει για 104 ευρώ για τις ημερομηνίες που ανέφερα αρα το 1251 δεν είναι από τι; 13/3 που μπηκα

 

PuPbSOZ.jpg

 

 θα της π να της δώσω 20 ευρώ

για 2 εβδομάδες πιστεύω είναι αρκετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fredd0 είπε

φυσικα και χρειαζεται, γιατι πολυ απλα η θερμανση 11/2 μεχρι 13/3 ηταν κλειστη στο διαμερισμα σου :) Οποτε 11/2 μεχρι 13/3 εγραψε μηδεν ωρες.

Η ιδιοκτητρια λεει οτι οταν μπηκες η μετρηση ηταν 1251. Εσυ μπορεις να αποδειξεις οτι δεν ηταν?

Αυτό στα bold πως προκύπτει? Ίσως ο προηγούμενος ένοικος να έμενε μέσα έως τις 12/3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Αυτό στα bold πως προκύπτει? Ίσως ο προηγούμενος ένοικος να έμενε μέσα έως τις 12/3.

μπορει χιλια πραγματα. Αρχικη μετρηση εχει? Γιατι αυτη που μας εδειξε ως αρχικη μετρηση συμπυπτει με τις 60 ωρες που καλειται να πληρωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

12 μερες θερμανση το Μαρτιο να εκαψες 60 ευρω? Αν ειστε οικογενεια σε οικογενειακη πολυκατοικια οπου καθε οροφος ειναι ενα διαμερισμα, ισως. Αν εισαι μονος, σε πολυκατοικια με πολλα διαμερισματα οχι ουτε εμενα με πειθει. Καταρχας ποσο το εκαιγες? Εννοω το χες ολη μερα ανοιχτο χωρις να σε νοιαζει? Το ανοιγες μια στο τοσο? Δεν το ανοιγες καθολου?

Επεξ/σία από sexymwro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fosforos είπε

θες να σου βαλω φωτογραφια οτι γραφει για 11/2 μεχρι 26/3;

δε με πιστευεις;

βρε ανθρωπε, εγω μια χαρα σε πιστευω. Ουτε μου κανει καμια διαφορα. Σου λεω αν μπορεις να αποδειξεις οτι η δικια σου καταναλωση αυτες τις δυο βδομαδες δεν ηταν 60 ωρες θερμανσης αλλα κατι αλλο. Εχεις καποιο χαρτι που να γραφει οτι οταν μπηκα στο διαμερισμα ο ορομετρητης εδειχνε τοσο? Γιατι σου ειπα τι θα σου πει η ιδιοκτητρια, η θερμανση ηταν κλειστη, εσυ 2 βδομαδες που ησουν εδω εκαψες 4 ωρες την ημερα θερμανση (δε σου βγαζει και καμια τρελλη καταναλωση να πεις βγαζει ματι οτι κανει λαθος, 60 ωρες σε 2 βδομαδες ειναι 4 ωρες την ημερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fredd0 είπε

μπορει χιλια πραγματα. Αρχικη μετρηση εχει? Γιατι αυτη που μας εδειξε ως αρχικη μετρηση συμπυπτει με τις 60 ωρες που καλειται να πληρωσει.

Δεν ξέρω τι έχει και τι δεν έχει, εγώ σε ρώτησα πως προκύπτει το:

21 λεπτά πριν, fredd0 είπε

η θερμανση 11/2 μεχρι 13/3 ηταν κλειστη στο διαμερισμα σου

Το "μπορεί χίλια πράγματα" δεν είναι απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...