Προς το περιεχόμενο

ertflix (υβριδική ερτ) 2020


jl81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενώ η tv μου(samsung ue50ku6000w του 2016) είναι συμβατή(έχουν γίνει οι ρυθμίσεις στο service menu από τεχνικό της samsung) η υβριδική δουλεύει μόνο σε skai και open.Τo Hbbtv app(σύμφωνα με το βίντεο-οδηγίες της ερτ) στην αναζήτηση δεν το βρίσκει.Ξέρει κανείς κάποια λύση γι’αυτό?Επικοινώνησα με την samsung και μου έιπαν ότι η επίσημη οδηγία είναι ότι δεν είναι συμβατή η τηλεόραση μου.Μόνο τηλεοράσεις του 2017 και μετά είναι συμβατές.Και είπαν ότι έχουν ενημερώσει την ερτ για να διορθώσει αντίστοιχα την ιστοσελίδα της.

 
Επεξ/σία από jl81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ, δηλαδή δεν μπορώ να βρω το HbbTV app. Βέβαια η Samsung τηλεόραση μου είναι μοντέλο Οκτ 2018...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πλάκα είναι ότι όταν πρωτοέβγαλε την υβριδική η ερτ,μου έκαναν τις ρυθμίσεις απ'την samsung και δούλευε μια χαρά.Τώρα δουλεύει η υβριδική στον σκαι και στο open ενώ στην ερτ δεν δουλεύει γιατί πλέον θέλει να έχεις εγκατεστημένη την εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αρκεί αυτό πλέον για να παίξει, τουλάχιστο οχι στην UEK5500. Η συμπεριφορά είναι ότι το Σκάι παίζει κανονικά και όλες οι λειτουργίες, το όπεν παίζει το μενού και ο,τι έχει κείμενο και εικόνες αλλά δεν αναπαραγονται βίντεο (βγάζει ενα μήνυμα που παραπέμπει σε codec που λείπει) και στην ΕΡΤ δεν αναγνωρίζει καν το κόκκινο κουμπί (δεν αντιλαμβάνεται ότι υπάρχει hybrid υπηρεσία).

Έχω δοκιμάσει όλες τις διαθέσιμες ευρωπαϊκές χώρες στη ρύθμιση του κρυφού μενού (και όχι μόνο τη Γερμανία που λέει το άρθρο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Επίσημη γραμμή της samsung πλέον είναι ότι δεν υποστηρίζουν υβριδικές υπηρεσίες  τηλεοράσεις πρίν το 2017.Δεν τις ενεργοποιούν πλέον με απομακρυσμένη πρόσβαση όπως έκαναν παλαιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bluemotion είπε

επικοινώνησε με την samsung φιλε μου τοτε

Φυσικά και επικοινώνησα. Μου είπαν να πάρω άλλη τηλεόραση. Προφανώς τα 450 που έσκασα πριν 3 χρόνια στη Samsung δεν αρκούν για να βγάλουν ένα ενημερωμένο λογισμικό που να παιζει, μιας και η τηλεόραση έχει το απαραίτητο hardware. Μετά με ρώτησαν αν έχω κάποια άλλη ερώτηση και μου έκλεισαν το τηλέφωνο. 

Δεν μου πρότειναν καν να μου ενεργοποιήσουν έστω αυτή τη "μερική" υπηρεσία, κάτι που έκανα μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 26/4/2020 στις 5:12 ΜΜ, dtzgr είπε

Φυσικά και επικοινώνησα. Μου είπαν να πάρω άλλη τηλεόραση. Προφανώς τα 450 που έσκασα πριν 3 χρόνια στη Samsung δεν αρκούν για να βγάλουν ένα ενημερωμένο λογισμικό που να παιζει, μιας και η τηλεόραση έχει το απαραίτητο hardware. Μετά με ρώτησαν αν έχω κάποια άλλη ερώτηση και μου έκλεισαν το τηλέφωνο. 

Δεν μου πρότειναν καν να μου ενεργοποιήσουν έστω αυτή τη "μερική" υπηρεσία, κάτι που έκανα μόνος μου.

Καλημέρα

Έχω κι εγώ τηλεόραση του 2016 και εδώ και μέρες προσπαθώ να βρω λύση και να ενεργοποιήσω την υβριδική.

Προσπάθησα και με την εφαρμογή μέσω κινητού που επεμβένεις στα local settings, αλλά δυστυχώς δεν έχω κινητό με IR για να δουλέψει.

Επικοινώνησα κι εγώ σήμερα σε samsung και η επίσημη απάντηση είναι ότι δεν υποστηρίζουμε τηλεοράσεις πριν το 2018 για το θέμα της υβριδικής.

Άρα, μετά τη διετία, αν δεν είσαι τυχερός... απλά πετάς την τηλεόραση.

Τους είπα ότι γνωρίζω πως το έκαναν και μου απάντησαν ότι γινόταν ανεπίσημα και ότι τώρα δεν το κάνουν.

Επίσης, εμένα δεν έχει καν τη δυνατότητα να μπω στο ertflix μέσω web browser. Σε αυτό μου απάντησαν ότι δεν μπορώ να δω βίντεο από τον web browser, αλλά εμένα στην πραγματικότητα δεν μπαίνει καν στο site της ΕΡΤ. Και σε αυτό η απάντηση ήταν ότι δεν το υποστηρίζουν.

Συνεπώς... απλά δεν έχουν σχετική τεχνική υποστήριξη για προϊόντα άνω των 2 ετών. Αυτό τουλάχιστον κατάλαβα εγώ.

 

Αν κάποιος έχει βρει κάποια λύση, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Vassub είπε

Αν κάποιος έχει βρει κάποια λύση, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου, μπορείς να κάνεις αυτό που λέω εδώ:

Εγώ το ενεργοποίησα έτσι μόνος μου και παίζει κανόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά φοβάμαι ότι δεν έχω τη δυνατότητα να το κάνω μόνος μου με αυτό τον τρόπο... δεν το έχω με τα ηλεκτρονικά δυστυχώς.

Οπότε, παραμένουμε στην αναζήτηση IR κινητού υποθέτω...

Πάντως από την Samsung υποστηρίζουν ότι δε γίνεται πια η αλλαγή στα local settings γιατί έχει αναβαθμιστεί το λογισμικό της τηλεόρασης. Παίζει να ισχύει κάτι τέτοιο και να προσπαθώ τσάμπα να εφαρμώσω αυτή τη λύση???

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Vassub είπε

Πάντως από την Samsung υποστηρίζουν ότι δε γίνεται πια η αλλαγή στα local settings γιατί έχει αναβαθμιστεί το λογισμικό της τηλεόρασης. Παίζει να ισχύει κάτι τέτοιο και να προσπαθώ τσάμπα να εφαρμώσω αυτή τη λύση???

Ευχαριστώ!

Και μια ακομα ερώτηση. 

Κυκλοφορούν σε Ebay και Aliexpress κάποια μικρά τηλεκοντρόλ που λένε ότι είναι για να μπαίνεις απευθείας στο service menu. Συγκεκριμένα, έχουν ένα κουμπάκι factory.

Το μοντέλο που έχω δει εγω ας πούμε έχει κωδικό AA81-00243A.

Και σε αυτή όμως την περίπτωση δεν ξέρω αν θα είναι συμβατό με τη δικιά μου τηλεόραση (UE40J6200).

Γνωρίζει κανείς κάτι?

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Vassub
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Vassub είπε

Και μια ακομα ερώτηση. 

Κυκλοφορούν σε Ebay και Aliexpress κάποια μικρά τηλεκοντρόλ που λένε ότι είναι για να μπαίνεις απευθείας στο service menu. Συγκεκριμένα, έχουν ένα κουμπάκι factory.

Το μοντέλο που έχω δει εγω ας πούμε έχει κωδικό AA81-00243A.

Και σε αυτή όμως την περίπτωση δεν ξέρω αν θα είναι συμβατό με τη δικιά μου τηλεόραση (UE40J6200).

Γνωρίζει κανείς κάτι?

Ευχαριστώ!

Service Mode SAMSUNG TV UE40J6200 > https://www.hardreset.info/devices/samsung/samsung-ue40j6200/service-mode/

Διάβασε σχετικά με την χρήση του service menu στο internet, (όσα περισσότερα άρθρα διαβάσεις, ακόμα καλύτερα), λάθος επιλογές θα σου κάνουν την τηλεόραση μία απλή ψηφιακή κορνίζα. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, htaccess είπε

Service Mode SAMSUNG TV UE40J6200 > https://www.hardreset.info/devices/samsung/samsung-ue40j6200/service-mode/

Διάβασε σχετικά με την χρήση του service menu στο internet, (όσα περισσότερα άρθρα διαβάσεις, ακόμα καλύτερα), λάθος επιλογές θα σου κάνουν την τηλεόραση μία απλή ψηφιακή κορνίζα. ;)

Ευχαριστώ και πάλι για το link!!! Λειτουργεί όντως! Με την πρώτη κιόλας επιλογή που δίνει, κατάφερα και μπήκα πολύ εύκολα στο service menu.

Ωστόσο, στα option, δεν υπάρχει καθόλου η επιλογή local set, όπως θα έπρεπε κανονικά, οπότε δε μπόρεσα να κάνω και την αλλαγή.
Μήπως χάνω κάτι?

Μήπως όντως έχει γίνει update στο λειτουργικό της τηλεόρασης, όπως μου είπαν από τη Samsung και δεν υπάρχει πια η δυνατότητα να παρακαμφθεί με αυτό τον τρόπο το πρόβλημα με την υβριδική?

Και αν όντως ισχύει το τελευταίο, προσπαθώ να καταλάβω τι έχει συμβεί. Οι τηλεοράσεις αυτές είχαν θέμα με την υβριδική. Το πρόβλημα ήταν γνωστό και υπήρχε τρόπος να παρακαμφθεί έστω και έμμεσα. Η Samsung γνώριζε το πρόβλημα και το διόρθωνε ανεπίσημα, όπως μου είπαν οι ίδιοι. Αντί όμως να το διορθώσει με ένα update, επιλέγει να κάνει ένα update που καταργεί τη δυνατότητα λύσης του προβλήματος???
Καταλαβαίνω ότι μάλλον σκέφτομαι χοντράδες, αλλά εκεί πήγε πρώτα το μυαλό μου νυχτιάτικα...

Οπότε, τώρα η μόνη επιλογή είναι η αντικατάσταση της τηλεόρασης?

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...