Προς το περιεχόμενο

Μείωση ενοικίου Α κατοικίας λόγο κορονοιου


Lalakis1975

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείται ότι θα πάω σε δικηγόρο αν όλα τα υπόλοιπα δεν λειτουργήσουν, θα είναι δηλαδή το τελευταίο βήμα, όχι το πρώτο.

Αυτό εννοούσα, σόρι για την ελλειπή διατύπωση.

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 374
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@panosssss εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί να γίνουν όλα αυτά, μόνο για το χαρτί που δεν σου έδωσε; 

Λογικά τυπικό είναι το χαρτί, τη μείωση θα τη δικαιούται δεν θα την πήρε αυθαίρετα. Άρα αν σου δώσει το χαρτί όλα οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

@panosssss εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί να γίνουν όλα αυτά, μόνο για το χαρτί που δεν σου έδωσε; 

Λογικά τυπικό είναι το χαρτί, τη μείωση θα τη δικαιούται δεν θα την πήρε αυθαίρετα. Άρα αν σου δώσει το χαρτί όλα οκ;

Το χαρτί αποτελεί αποδεικτικό ότι δικαιούται τη μείωση, όπως πχ η ταυτότητα είναι αποδεικτικό για το ποιος είσαι όταν κάνεις συναλλαγές με την τράπεζα.

Και κάτι άλλο, η νομοθεσία ορίζει ότι ο μισθωτής θα πρέπει να πληρώσει τον φόρο που του αναλογεί άσχετα αν έχει εισπράξει κανονικά τα μισθώματα ή όχι, συνεπώς πρέπει να έχει το χαρτί στα χέρια του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το χαρτί αποτελεί αποδεικτικό ότι δικαιούται τη μείωση, όπως πχ η ταυτότητα είναι αποδεικτικό για το ποιος είσαι όταν κάνεις συναλλαγές με την τράπεζα.

Και κάτι άλλο, η νομοθεσία ορίζει ότι ο μισθωτής θα πρέπει να πληρώσει τον φόρο που του αναλογεί άσχετα αν έχει εισπράξει κανονικά τα μισθώματα ή όχι, συνεπώς πρέπει να έχει το χαρτί στα χέρια του.

Σίγουρα το σωστό είναι να το δώσει, αλλά τυπικό θέμα πρέπει να είμαι στη συγκεκριμένη υπόθεση. Απόψε το επάγγελμα κιόλας φαίνεται αν δικαιούται τη μείωση. Δηλαδή μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο το να μπλέξουν δικηγόροι, εξώδικα κτλ.

Εκτός αν έχουν θέματα γενικά στη σχέση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panosssss είπε

Το ενοίκιο μου το καταβάλλει μέσω τραπέζης, δεν μου το δίνει χέρι χέρι, επομένως δεν μπορώ να μην εισπράξω.

Και δεν του δίνω απόδειξη αφού παίρνει την απόδειξη της τράπεζας.

Τον Απρίλιο μου τον πλήρωσε κανονικά (είχε πληρώσει πριν ενταχθούν και οι πληττόμενες στη μείωση 40%) αλλά μου είπε ότι του είπε ο λογιστής του ότι μπορεί να μεταφερθεί το -40% στον Μάιο. Άρα το ενοίκιο του Μαΐου, που δεν το έχει καταβάλλει ακόμα, θα είναι -40%.

(και επομένως και του Ιουνίου αφού η μείωση και για τις πληττόμενες επεκτάθηκε και γι ακόμα ένα μήνα)

(δηλαδή αντί να εισπράξω μειωμένο του Απριλίου-Μαΐου , θα εισπράξω μειωμένο Μαΐου -Ιουνίου)

Συγνώμη για το λίγο άσχετο φίλε αλλά δεν μπορώ να καταλήξω κάπου με σιγουριά για παρόμοιο δικό μου θέμα. Είμαι στην ακριβώς ίδια θέση με τον νοικάρη σου, δεν έδωσα μειωμένς Απρίλη διότι δεν μπορούσα ακόμα αλλα έδωσα Μάιο, είσαι σίγουρος πως σε αυτή την κατάσταση θα δόσουμε και Ιούνιο μειωμένο ενοίκιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Συγνώμη για το λίγο άσχετο φίλε αλλά δεν μπορώ να καταλήξω κάπου με σιγουριά για παρόμοιο δικό μου θέμα. Είμαι στην ακριβώς ίδια θέση με τον νοικάρη σου, δεν έδωσα μειωμένς Απρίλη διότι δεν μπορούσα ακόμα αλλα έδωσα Μάιο, είσαι σίγουρος πως σε αυτή την κατάσταση θα δόσουμε και Ιούνιο μειωμένο ενοίκιο; 

Αν δικαιούσαι μειωμένο και δεν το έδωσες τον Απρίλη θα το δώσεις τον Ιούνιο. Αν όχι τον Απρίλη θα περιμένεις τι θα πουν για Ιούνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zio10 είπε

Αν δικαιούσαι μειωμένο και δεν το έδωσες τον Απρίλη θα το δώσεις τον Ιούνιο. Αν όχι τον Απρίλη θα περιμένεις τι θα πουν για Ιούνιο.

Συγκεκριμένα βγήκα σε αναστολή 5 Απρίλη που είχα δώσει ήδη το ενοίκιο για τον Απρίλη και ναι το δικαιουμαι, οπότε εφόσον το είχα δώσει ολόκληρο έδωσα μειωμένο για τον Μάιο και δεν ξέρω αν μπορώ να δόσω μειωμένο και τον Ιούνιο λογο της παράτασης του μειωμένου. Υπάρχει κάποιο άρθρο που να έχεις δει πάνω σε παρόμοιο θέμα; Ρώτησα έναν λογιστή και μου είπε οτι δικαιούμαι μόνο ένα μήνα μειωμένο ενοίκιο και όχι δύο (είναι όμως τρομερά βλάκας λογιστής οπότε δεν εμπιστεύομαι εντελώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αν δικαιούσαι μειωμένο και δεν το έδωσες τον Απρίλη θα το δώσεις τον Ιούνιο. Αν όχι τον Απρίλη θα περιμένεις τι θα πουν για Ιούνιο.

Μπερδεύτηκα... 

Για πόσους μήνες ισχύει μέχρι στιγμής το μειωμένο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Σίγουρα το σωστό είναι να το δώσει, αλλά τυπικό θέμα πρέπει να είμαι στη συγκεκριμένη υπόθεση. Απόψε το επάγγελμα κιόλας φαίνεται αν δικαιούται τη μείωση. Δηλαδή μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο το να μπλέξουν δικηγόροι, εξώδικα κτλ.

Εκτός αν έχουν θέματα γενικά στη σχέση τους.

Κοίτα, όσο τυπικό/ουσιαστικό είναι να δείξεις την ταυτότητα στον ταμία ώστε να πειστεί για το ποιος είσαι και να κάνεις ανάληψη χρημάτων, άλλο τόσο τυπικό/ουσιαστικό είναι να δείξεις στον ιδιοκτήτη την αίτηση ώστε να πειστεί ότι έχεις δικαίωμα μείωσης ενοικίου. Από το επάγγελμα δεν φαίνεται τίποτα, από τους δηλωμένους ΚΑΔ φαίνεται, τους οποίους ο ιδιοκτήτης δεν τους γνωρίζει. Επίσης άσχετα αν σου φαίνεται τραβηγμένο, αυτή ακριβώς είναι η διαδικασία για τους κακοπληρωτές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

@panosssss εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί να γίνουν όλα αυτά, μόνο για το χαρτί που δεν σου έδωσε; 

Λογικά τυπικό είναι το χαρτί, τη μείωση θα τη δικαιούται δεν θα την πήρε αυθαίρετα. Άρα αν σου δώσει το χαρτί όλα οκ;

Ε αφού τη δικαιούται ας το αποδείξει, με το 'χαρτί'.

Εξάλλου το 'χαρτί' το χρειάζομαι σε πιθανή φοροελάφρυνση ή μείωση ΕΝΦΙΑ (η οποία θα είναι ψίχουλα των ψίχουλων, εννοείται).

Χωρίς 'χαρτί' θα είναι παράνομος και θα του ζητήσω όλο το ποσό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosssss είπε

Ε αφού τη δικαιούται ας το αποδείξει, με το 'χαρτί'.

Εξάλλου το 'χαρτί' το χρειάζομαι σε πιθανή φοροελάφρυνση ή μείωση ΕΝΦΙΑ (η οποία θα είναι ψίχουλα των ψίχουλων, εννοείται).

Χωρίς 'χαρτί' θα είναι παράνομος και θα του ζητήσω όλο το ποσό.

Και το χαρτι δεν λεει κατι. Αιτηση μπορει να κανει ο καθενας, δεν σημαινει οτι δικαιουται την μειωση. Εδω εκαναν αιτηση ΚΑΔ που δεν συμπεριλαμβανοταν στουτε καν στις πληττομενες και λειτουργουσαν κανονικα. Αν εμφανισουν χαρτι σημαινει οτι πρεπει να παρουν μειωση; Και πως ελεγχεται οτι η αιτηση εγκριθηκε; Πως διασταυρωνεται απο τον ιδιοκτητη του ακινητου οτι το pdf/εκυπωση αντιστοιχει σε πραγματικη, εγκεκριμενη αιτηση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, narta είπε

Και το χαρτι δεν λεει κατι. Αιτηση μπορει να κανει ο καθενας, δεν σημαινει οτι δικαιουται την μειωση. Εδω εκαναν αιτηση ΚΑΔ που δεν συμπεριλαμβανοταν στουτε καν στις πληττομενες και λειτουργουσαν κανονικα. Αν εμφανισουν χαρτι σημαινει οτι πρεπει να παρουν μειωση; Και πως ελεγχεται οτι η αιτηση εγκριθηκε; Πως διασταυρωνεται απο τον ιδιοκτητη του ακινητου οτι το pdf/εκυπωση αντιστοιχει σε πραγματικη, εγκεκριμενη αιτηση;

δεν σε αφήνει να κάνεις τη συγκεκριμένη αίτηση αν δεν το προβλέπει ο καδ σου , ούτε εσύ συμπληρώνεις αν είσαι πληττόμενος ή εχεις κλείσει από δημόσια αρχή

αυτά είναι προσυμπληρωμένα (μιλάμε για το yeka, όχι το 800αρι στο taxis ) 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Μπερδεύτηκα... 

Για πόσους μήνες ισχύει μέχρι στιγμής το μειωμένο; 

Δεν είναι για όλους το ίδιο, ανάλογα την περίπτωση.

Εγώ πάντως αν και δικαιούμαι μειωμένο επειδή βλέπω πολύ μαυρίλα και αδιέξοδο πληρώνω αυτό το μήνα, ξενοικιάζω και παίρνω τα βουνά! :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zio10 είπε

Δεν είναι για όλους το ίδιο, ανάλογα την περίπτωση.

Εγώ πάντως αν και δικαιούμαι μειωμένο επειδή βλέπω πολύ μαυρίλα και αδιέξοδο πληρώνω αυτό το μήνα, ξενοικιάζω και παίρνω τα βουνά! :D

Χάχα σιγά χάχα. 

Που θα πας με παιδιά στην αγκαλιά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...