Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 20.04 LTS (Focal Fossa) Συζητήσεις- Απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προβλέπω να έχουμε εξελίξεις και διαχωρισμό Ubuntu με Linux Mint, γιατί αρχίζει και επιβάλει καταστάσεις το Ubuntu όπως με τα snaps, κάτι που οδήγησε το Linux Mint 20 να τα απενεργοποιήσει στην καινούργια του έκδοση. Βέβαια, το Linux Mint έχει εναλλακτική το LMDE 4 που είναι βασισμένο στην σταθερή έκδοση του Debian. Θα δούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει καταφέρει κανείς να τρέξει kinect v2 από xbox one σαν webcam στο OBS πχ ή skype/discord μέσα σε *buntu? 
Έχω βάλει το libfreenect2 και ανοίγει το protonect και παίζει η camera αλλά κανένα πρόγραμμα μετά δεν το βλέπει ως webcam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγκατέστησα τα ubuntu 20.04 σε ενα παλιο λαπτοπ διότι λόγω απόδοσης με win θα πήγαινε στα σκουπίδια και ήταν κρίμα αφού είναι συμπαθέστατο και σε καλή κατάσταση (coreduo, 3gbram) για να το χρησιμοποιώ.

Μέχρι στιγμής όλα καλά, έχω καταφέρει και τρέχω pycharm & rstudio πλεόν των χαζοεργασιών (browsing, email) αξιοπρεπέστατα.

Λόγω του ότι χρησιμοποιώ και office 365 και έχω πάρε δώσε με τα windows machines που για μένα είναι τα primary pc μου, ψάχνω για τη καλύτερη λύση σε free antivirus.

Έχω εγκαταστήσε το clamav και το gui του clamtk αλλά έψαχνα κάτι σε real time protection (scan email attachment, downloaded files etc) πέρα από ondemand scan.
Το sophos που είδα πήγα να το κατέβασω αλλά δεν είναι διαθέσιμο.
Έχετε εμπειρία από κανα καλό av με real time protection? κάπο είδα και το comodo αλλά δεν θέλω καν να δοκιμασω αυτή την εταιρεία τη θεωρώ αναξιόπιστη.
 

Επί τη ευκαιρία έχει δουλέψει κανείς το miracle cast ή γενικά cast σε lg smart tv (webos)?

Επεξ/σία από GreekStatistic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, xrhstosiak είπε

δεν εχει νοημα να εχεις antivirus για την χρηση που λες παντως

Ανεξάρτητα από το αν έχει νόημα, ως προς το ερώτημα υπάρχει κάτι που να ξέρεις/ξέρει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην περιμένεις να σου απαντήσει κανείς γιατί απλά κανείς δεν τρέχει antivirus σε linux. Τώρα αν θέλεις να τρέξεις δες αυτό εδώ το νήμα με τα διαθέσιμα 

https://www.linux.com/topic/desktop/security-tools-check-viruses-and-malware-linux/

πριν λίγες μέρες και η microsoft είχε ανακοινώσει ότι το defender antivurs της έχει και για linux πλέον έκδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, chek2fire είπε

μην περιμένεις να σου απαντήσει κανείς γιατί απλά κανείς δεν τρέχει antivirus σε linux. Τώρα αν θέλεις να τρέξεις δες αυτό εδώ το νήμα με τα διαθέσιμα 

https://www.linux.com/topic/desktop/security-tools-check-viruses-and-malware-linux/

πριν λίγες μέρες και η microsoft είχε ανακοινώσει ότι το defender antivurs της έχει και για linux πλέον έκδοση. 

Ευχαριστώ για την απάντηση δεν το είχα δει πουθενά αυτό με τη microsoft πολυ ενδιαφέρον.

Γενικά αν παίζει πάρε δώσε με windows machines ένα real time protection θα με έκανε να νοιώθω πιο άνετα στο να χρησιμοποιώ τα ubuntu και για δουλειά (office 365 etc).

Το clamav σίγουρα είναι μια καλή λύση (το χρησιμοποιώ και έχει και την εγγύηση ότι supportάρεται από τη cisco) απλά θέλω να ψαχτώ λίγο παραπάνω θα ψάξω για το defender και αν έχω feedback να προσφέρω θα το μοιραστώ.

Επεξ/σία από GreekStatistic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GreekStatistic είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση δεν το είχα δει πουθενά αυτό με τη microsoft πολυ ενδιαφέρον.

Γενικά αν μπλέκει πάρε δώσε με windows machines ένα real time protection θα με έκανε να νοιώθω πιο άνετα στο να χρησιμοποιώ τα ubuntu και για δουλειά (office 365 etc).

Το clamav σίγουρα είναι μια καλή λύση (το χρησιμοποιώ και έχει και την εγγύηση ότι supportάρεται από τη cisco) απλά θέλω να ψαχτώ λίγο παραπάνω θα ψάξω για το defender και να έχω feedback να προσφέρω θα το μοιραστώ.

windows ιος δεν μπορει να εκτελεστει σε λινουξ. Για αυτο σου γραφουν οτι δεν εχει νοημα real time protection.Επισης εκτος και αν κανεις login με το account του root , οποιοσδηποτε ιος για λινουξ , πρεπει με καποιον τροπο να παρει δικαιωματα administrator για να κανει ζημια.Λιγο δυσκολο εκτος και αν του τα δωσεις εσυ.Το ιδιο ισχυει και στα windows απλα εκει ολοι πατανε αυτοματα το ΟΚ στο popup (που δινει τα δικαιωματα :) ) και μετα κλαιγονται...
Νοημα εχει να εχεις on-demand scanner για να σκαναρεις αρχεια/στικακια/σαιτς/εξωτερικους δισκους , σε περιπτωση που θες να ειναι καθαρα οταν φτασουν σε καποιον αλλον χρηστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, mphxths είπε

windows ιος δεν μπορει να εκτελεστει σε λινουξ. Για αυτο σου γραφουν οτι δεν εχει νοημα real time protection.Επισης εκτος και αν κανεις login με το account του root , οποιοσδηποτε ιος για λινουξ , πρεπει με καποιον τροπο να παρει δικαιωματα administrator για να κανει ζημια.Λιγο δυσκολο εκτος και αν του τα δωσεις εσυ.Το ιδιο ισχυει και στα windows απλα εκει ολοι πατανε αυτοματα το ΟΚ στο popup (που δινει τα δικαιωματα :) ) και μετα κλαιγονται...
Νοημα εχει να εχεις on-demand scanner για να σκαναρεις αρχεια/στικακια/σαιτς/εξωτερικους δισκους , σε περιπτωση που θες να ειναι καθαρα οταν φτασουν σε καποιον αλλον χρηστη.

αντικατεστησε τα "αρχεια/στικακια/σαιτς/εξωτερικους δισκους" με servers, collaboration points, mail για να καταλαβεις το προβληματισμο μου.

Το θέμα δεν ειναι να προστατεψεις μονο το linux os αλλά και όλα τα μηχανηματα με άλλα os που έχεις συναλλαγές και μπορούν να επηρεαστούν.

 

Επεξ/σία από GreekStatistic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GreekStatistic είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση δεν το είχα δει πουθενά αυτό με τη microsoft πολυ ενδιαφέρον.

Γενικά αν παίζει πάρε δώσε με windows machines ένα real time protection θα με έκανε να νοιώθω πιο άνετα στο να χρησιμοποιώ τα ubuntu και για δουλειά (office 365 etc).

Το clamav σίγουρα είναι μια καλή λύση (το χρησιμοποιώ και έχει και την εγγύηση ότι supportάρεται από τη cisco) απλά θέλω να ψαχτώ λίγο παραπάνω θα ψάξω για το defender και αν έχω feedback να προσφέρω θα το μοιραστώ.

ναι είναι και ανάλογα την χρήση που θέλεις να κάνεις και το περιβάλλον που δουλεύεις. Εγώ βασικά ανά διαστήματα δίνω τις εντολές chkrootkit και rkhunter που σου δίνουν μια εικόνα τι συμβαίνει στο σύστημα σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ακόμα παρατηρώ μια δυσχέρεια στην εναλλαγή γλώσσας πληκτρολογίου πάντως. Περισσότερο σε σχέση με το Ubuntu 16.04 LTS που έτρεχα πριν, και μιλάμε για clean install (σε SSD δίσκο). 

Κατά τα άλλα ταχύτατο το cold boot και πολύ βελτιωμένο το Unity UI (αν και δεν συμπαθώ το animation για να δεις τα apps). 

Κάπου μου δημιουργησε θέμα και με την ενημέρωση του Kernel/ Grub (σε multi-boot σύστημα) αλλά κακήν-κακώς έχει λυθεί και εύχομαι να μην ξαναπροκύψει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Praetorian είπε

Ακόμα παρατηρώ μια δυσχέρεια στην εναλλαγή γλώσσας πληκτρολογίου πάντως. Περισσότερο σε σχέση με το Ubuntu 16.04 LTS που έτρεχα πριν, και μιλάμε για clean install (σε SSD δίσκο). 

Κατά τα άλλα ταχύτατο το cold boot και πολύ βελτιωμένο το Unity UI (αν και δεν συμπαθώ το animation για να δεις τα apps). 

Κάπου μου δημιουργησε θέμα και με την ενημέρωση του Kernel/ Grub (σε multi-boot σύστημα) αλλά κακήν-κακώς έχει λυθεί και εύχομαι να μην ξαναπροκύψει. 

τι πρόβλημα σου δημιούργησε στο boot? γιατί κανονικά δεν δημιουργούνται ποτέ τέτοια προβλήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
38 λεπτά πριν, chek2fire είπε

τι πρόβλημα σου δημιούργησε στο boot? γιατί κανονικά δεν δημιουργούνται ποτέ τέτοια προβλήματα. 

Ναι, αυτό ήξερα κι εγώ. Δεν ξέρω ίσως να ήταν edge case η περίπτωση μου. Έκανα εγκατάσταση το Linux σε όλο δικό τους δίσκο. Είχα εγκατεστημένα Windows σε όλο δικό τους, και το 16.04 σε τρίτο δίσκο (στον οποίο τρίτο δίσκο τα 16.04 είχαν κάποια partitions μόνο, όχι όλο). Επέλεξα να μην περάσω grub, και έκανα boot σε όποιο ήθελα μέσω BIOS (επιλέγοντας το αντίστοιχο UEFI partition).

Αυτό έπαιζε ok, μέχρι τη στιγμή που το 20.04 έβγαλε ενημέρωση για kernel που την πέρασα χωρίς δεύτερη σκέψη. Από εκεί και έπειτα το PC δεν έκανε boot σε Windows με τίποτα ("inaccessible boot disk" error), ενώ *τσουπ* εμφανίστηκε και το UI του Grub bootloader που δεν ήθελα να εγκατασταθεί κατά το boot από τον δίσκο των Windows(!). Windows Recovery / Console commands,  Boot-repair, τίποτα δεν τα έσωσαν, το πάλευα μια μέρα σχεδόν.

Στο τέλος έκανα clean install τα Windows. Λιγότερο ψυχοβγαλτικό ήταν μια και είχα backup από ό,τι χρειαζόμουν. 

Ελπίζω να μην έχω παρόμοια μόνο στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

8 λεπτά πριν, Praetorian είπε

Ναι, αυτό ήξερα κι εγώ. Δεν ξέρω ίσως να ήταν edge case η περίπτωση μου. Έκανα εγκατάσταση το Linux σε όλο δικό τους δίσκο. Είχα εγκατεστημένα Windows σε όλο δικό τους, και το 16.04 σε τρίτο δίσκο (στον οποίο τρίτο δίσκο τα 16.04 είχαν κάποια partitions μόνο, όχι όλο). Επέλεξα να μην περάσω grub, και έκανα boot σε όποιο ήθελα μέσω BIOS (επιλέγοντας το αντίστοιχο UEFI partition).

Αυτό έπαιζε ok, μέχρι τη στιγμή που το 20.04 έβγαλε ενημέρωση για kernel που την πέρασα χωρίς δεύτερη σκέψη. Από εκεί και έπειτα το PC δεν έκανε boot σε Windows με τίποτα ("inaccessible boot disk" error), ενώ *τσουπ* εμφανίστηκε και το UI του Grub bootloader που δεν ήθελα να εγκατασταθεί κατά το boot από τον δίσκο των Windows(!). Windows Recovery / Console commands,  Boot-repair, τίποτα δεν τα έσωσαν, το πάλευα μια μέρα σχεδόν.

Στο τέλος έκανα clean install τα Windows. Λιγότερο ψυχοβγαλτικό ήταν μια και είχα backup από ό,τι χρειαζόμουν. 

Ελπίζω να μην έχω παρόμοια μόνο στο μέλλον.

μάλλον είδε το σύστημα τα λειτουργικά και στο update του kernel έκανε και update τον grub με τα διαθέσιμα λειτουργικά συστήματα. Πιστεύω ότι και στο επόμενο kernel update θα σου κάνει το ίδιο πρόβλημα. Καλύτερα να κάνεις setup κανονικά τον grub και να μπαίνεις από εκεί. Για ποιο λόγο να μπαίνεις σε τόσο χρονοβόρα διαδικασία να μπαίνεις δλδ στο bios και να επιλέγεις σύστημα κάθε φορά?

Αν θέλεις μπορείς να βάλεις ακόμα και πρώτο λειτουργικό τα windows αντί για ubuntu στο grub.

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...