Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για νεο: Opel Corsa vs Seat Ibiza/Leon vs Kia Ceed/Rio vs Hyundai i30


NewProject

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς να κλείσεις όσα τεστντραιβ θελεις ακόμα και μέσω ιντερνετ δε θα σε υποχρεώσει κανείς να το αγοράσεις. Μπορείς να πεις ψάχνω για αμάξι είμαι σε αρχικό στάδιο και δοκιμάζω για να διαλέξω κάποια στιγμή. Όσον αφορά την τιμη, αυτή ειναι διαπραγματευσιμη και αλλαζει και απο αντιπροσωπια σε αντιπροσωπεία για την ιδια μαρκα. Για παράδειγμα εμένα μια αντιπροσωπεία μου ειχε πει 18000 η αλλη 17900 με φουλ εκπτωση, η τρίτη 17500 που εκλεισα κιολας και στην τεταρτη που πηγα απλα πληροφοριακα να δω μηπως κανουν τιποτα δωρα αν επαιρνα απο αυτους μου καναν (μετά απο κουβέντα και οταν τους ειπα τι τιμή μου δωσαν οι αλλοι) τιμη 17400 και δωρο αισθητηρες παρκαρισματος. ;)

Σωστά, πρέπει να διαλέξεις πρώτα κατηγορία.

Corsa-ibiza-i20, rio μια κατηγορια,

Astra-leon-i30-ceed αλλη κατηγορια.

Αν εισαι στα 20000χμ/χρόνο, ή στα 15000/χρόνο και σκοπεύεις να το κρατησεις το αμαξι μεχρι τα γεραματα θα σου ελεγα να πας για ντιζελ οπως εκανα και γω.

Στα ντιζελ leon, tipo και i30 νομίζω ειναι τα μοναδικα "μικρομεσαια" που μπορεις να βρεις κατω απο 18000€. Το καθενα με τα + και τα -.Το ceed και το astra πανε στα19000+.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κατηγορία των μικρών
Θα κοίταγα Ibiza Fr και KIA RIO. Τo 2o βγαίνει πιο φτηνά, αλλά το πρώτο έχεις περισσότερες επιλογές προσθήκης προαιρετικού εξοπλισμού. Σαν αξιοπιστία σε βάθος χρόνου, η ΚΙΑ έχει καλύτερο όνομα από την SEAT και το group VAG, αλλά είναι και θέμα σωστής συντήρησης.
Στα μεγαλύτερα, το Leon έρχεται νέο μοντέλο προς το καλοκαίρι, οπότε αν βρεις τίποτα καλό σε στοκ με γενναία προσφορά why not. 
Μετά θα κοίταγα το Ceed με τον 1.4 αλλά βγαίνει κοντά στα 20k. Άμα δεν χρειάζεσαι τους παραπάνω χώρους του C-segment, δεν βλέπω το λόγο να φύγεις από τα "μικρά".
Επιπλέον, αν θες οικονομία, αξιοπιστία και όχι turbo, ρίξε μια ματιά στο Mazda2. Αρκετά φινετσάτο και οικονομικό στην κατανάλωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα να τα οδηγήσεις φίλε, δε θα πάρεις γουρούνι στο σακί. Μπορεί το test drive να ειναι καθοριστικό στην επιλογή σου, ένα αυτοκίνητο που δε ηταν τόσο δελεαστικό πριν να σου αρέσει πολύ κι ένα που σε τράβαγε αρκετά να σε απογοητεύσει. 

Απο εκεί και πέρα, εγώ θα πήγαινα στη μεγαλύτερη κατηγορία σε αυτά τα λεφτά ακόμα κι αν έκανα εκπτώσεις στον υπόλοιπο εξοπλισμό. Θα είσαι αρκετά πιο άνετος και στο δρόμο και σε χώρους, αλλά αυτό εξαρτάται κι απο τις ανάγκες σου. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Απο εκεί και πέρα, εγώ θα πήγαινα στη μεγαλύτερη κατηγορία σε αυτά τα λεφτά ακόμα κι αν έκανα εκπτώσεις στον υπόλοιπο εξοπλισμό. Θα είσαι αρκετά πιο άνετος και στο δρόμο και σε χώρους, αλλά αυτό εξαρτάται κι απο τις ανάγκες σου. 

Συμφωνώ..Αν δεν υπάρχει κάποιο αυτοκίνητο να σου κάνει κλικ κ να πεις αυτό θέλω όπως  και να έχει, θεωρώ ότι το καλύτερο είναι να πάρεις όσο πιο "πολύ αυτοκίνητο" στα χρήματα που διαθέτεις. Βέβαια από την άλλη παίζει ρόλο και η περιοχή και το πάρκινγκ. Πχ εγώ στα 22.000 πήρα το kodiaq. Αλλά εδώ που μένω δεν έχω πρόβλημα με τον όγκο του.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Συμφωνώ..Αν δεν υπάρχει κάποιο αυτοκίνητο να σου κάνει κλικ κ να πεις αυτό θέλω όπως  και να έχει, θεωρώ ότι το καλύτερο είναι να πάρεις όσο πιο "πολύ αυτοκίνητο" στα χρήματα που διαθέτεις. Βέβαια από την άλλη παίζει ρόλο και η περιοχή και το πάρκινγκ. Πχ εγώ στα 22.000 πήρα το kodiaq. Αλλά εδώ που μένω δεν έχω πρόβλημα με τον όγκο του.

Για να σε νοιάζουν οι 20π της διαφοράς Ibiza-Leon πρέπει να μένεις Κυψέλη ή κέντρο Πειραιά ξέρω γω. Αλλιώς it's a small price to pay. Γενικότερα θεωρώ τα supermini υπερτιμολογημένα, με αυτά τα λεφτά παιρνεις οικογενειακό αυτοκίνητο, όχι αυτοκίνητο πόλης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2020 στις 10:29 ΜΜ, NewProject είπε

Οτι λέει ο τίτλος. Έχετε κάποια προτίμηση από τα παραπάνω; Τι να προσέξω; Κλείνω προς diesel είναι η αλήθεια. Οι τιμές κυμαίνονται μεταξύ 16.000‎€ και 18.000‎€.

εγω θα ελεγα το kia η το hyundai 

πολλα χρονια εγγυηση. καλυτερο value for money απο αλλα.

πιο ευκολα στα συνεργεια.

πιθανα καλυτερη αξιοπιστεια

δεν μπλεκεις με ομιλο vag (VW, audi, seat, skoda κτλ)

παρε και ντιζελακι ( αν και κακο για το περιβαλλον). αν το κρατησεις θα κανεις αποσβεση. εχει πιο ακριβη συντηριση ωστοσο. αν το κρατησεις 10 χρονια βεβαια δεν θα μπορεις να το πουλησεις... ;)

!!σκεψου και renault με εργοστασιακο lpg!!

 

οτι και να ειναι, μη παρεις 1000κυβικα με 150 αλογα. 

τα 1000 κυβικα καλα ειναι, αλλα οχι για 150 αλογα.

δες για 6αρι κιβωτιο ή αυτοματο 6αρι++ για οικονομια στα ταξιδια ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ. ταξιδι δεν εννοω απο αθηνα μεχρι χαλκιδα 5-6 φορες το καλοκαιρι... 

αλλιως μην ενδιαφερθεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ProponitisTouKanape είπε

Βασικά τα Euro6 diesel ούτε κακά είναι για το περιβάλλον ούτε θα αποσυρθούν για πολλά χρόνια ακόμα...

κακα ολα ειναι για το περιβαλλον. τα diesel περισσοτρερο απο βενιζνη, υγραεριο, φυσικο.

υπαρχουν καποιες νομοθεσιες για να σταματησουν οι παραγωγες νομιζω το 2025. αναλογα τη χωρα (οι τις οδηγιες που θα ερθουν απο ΕΕ) μπορει να μην μπορει να κυκλοφορει αθηνα - θεσσαλονικη κτλ σε 5-10 χρονια. που σημαινει οτι δεν θα μπορει να το μεταπουλησει παρα μονο σε κατωτερη απο την αντικειμενικη αξια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παζάρια στη τιμή δε παίζουν. Πήγαινε σε διαφορετικές αντιπροσωπίες και πάρε προσφορές. Από προσωπική εμπειρία σε opel στην Αθήνα μπορείς να βρεις διαφορά από αντιπροσωπία σε αντιπροσωπία. Δώρα πίεσε όσο μπορείς. Τεμπέλη , false floor να τα απαιτήσεις. 

Από κει και πέρα ceed με i30 είναι ίδια αμάξια (αξιόπιστα πλεον) και μαζι με το leon είναι πολύ μεγαλύτερα από corsa /biza. 

Από προσωπική εμπειρία πάλι , το corsa είναι πολύ καλο αμάξι και φουλ ταξιδιάρικο

Για ibiza δεν έχω καμία εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...